Bariera językowa i formalności

Nie mówę po portugalsku, nie mówię po angielsku- czy ślub w Portugalii jest dla mnie?

 Znajomość portugalskiego lub angielskiego bardzo pomaga, ale nieznajomość lub słaba znajomość tych języków nie jest przeszkodą w zawarciu związku małżeńskiego na Maderze / w Portugalii. 

Ceremonia ślubna może odbyć się w obecności przedstawiciela portugalskiego urzędu stanu cywilnego, oraz polskiego lub angielskiego tłumacza.

W przypadku osób mówiących po angielsku, konsultantka ślubna sama potrafi spełnić tę funkcje. Jeśli nie mówimy ani trochę w żadnym języku obcym, może ona nam zorganizować polskiego tłumacza.  Podczas przygotowań natomiast może pomóc nam wujek Google i nasi bliscy.

Fot. Say Yes To Madeira

Co z formalnościami?

Portugalia jako jeden z nielicznych krajów europejskich dozwala udzielania ślubów osobom, które nie są jej obywatelami lub rezydentami. Biurokracja w Portugalii jednak jest dość sporą przeszkodą i tu jak najbardziej polecamy skorzystanie z usług organizatorki ślubów – konsultantki ślubnej,  która po uzyskaniu skanu podstawowych dokumentów przez e-maila, potrafi zorganizować wszystkie formalności w bardzo krótkim czasie. Korzystając z jej usług, mamy pewność, że najważniejszy punkt załatwiony będzie poprawnie i nie czeka nas przykra niespodzianka po przyjeździe.

Tak jak przy organizacji weselnej restauracji/hotelu, fotografa, fryzjera etc. pomoc organizatorki jest wygodna i polecana, ale nie jest konieczna, tak w przypadku formalności -uważam osobiście- zorganizowanie wszystkiego, nie znając języka, na odległość, bez pomocy osoby doświadczonej, wiedzącej dokładnie do którego urzędu powinniśmy się udać, jest jeśli nie niemożliwe to przynajmniej bardzo, bardzo trudne.

Sami zleciliśmy załatwienie formalności organizatorce ślubnej. Ona wie z własnego doświadczenia, które urzędy stanu cywilnego na wyspie są najbardziej przyjazne dla turystów ślubnych (lub które nie „gubią” naszych dokumentów) poza tym potrafi dostarczyć wszystkie dokumenty osobiście i załatwić wszystko w naszym imieniu.

Po przylocie na Maderę, jedyne co musieliśmy zrobić to dostarczyć oryginały. Organizatorka w naszym imieniu zorganizowała obowiązkowe spotkanie w dokładnie wybranym urzędzie stanu cywilnego, gdzie załatwienie przedślubnych formalności zajęło nam około 10minut. Urząd znajduje się poza miastem, więc do jej usług należało także odebranie nas autem i towarzyszenie nam przez całe spotkanie.

Ciekawostką jest fakt, że podczas portugalskiej ceremonii nie podpisuje się żadnych dokumentów, wystarczy tylko słowna przysięga. Rola świadków ślubu jest też tylko symboliczna.

Pomocne jest też to, że po skorzystaniu z usług organizatorki, mamy na wyspie kogoś, na kogo możemy liczyć gdy przyjdzie potrzeba. Nie musimy zostawać na wyspie dłużej, czekając na wydanie aktu małżeństwa. Kilka dni po, organizatorka udaje się do tego samego urzędu po odbiór naszych aktów, które wysyła nam na adres w kraju zamieszkania, zwraca nam też niektóre z dostarczonych oryginałów. Dostajemy od niej dwa certyfikaty/akty małżeństwa: portugalski oryginał i wersję międzynarodową. Z tymi dokumentami możemy udać się po wpis ślubu do aktu urodzenia oraz zmianę nazwiska u siebie w kraju. Jeśli potrzebne jest nam więcej oryginałów (na przykład jeśli mieszkamy za granicą i lokalna gmina także prosi o jeden) możemy zawsze skontaktować się z organizatorką, za dodatkową opłatą prześle nam to czego potrzebujemy.

Obrączki ślubne - Nasza najlepsza pamiątka z wesela na Maderze
Fot.: Miguel Ponte Photography
Ceremonia ślubna na Maderze
Fot.: Miguel Ponte Photography

Comments