Madera – Informacje ogólne

Madera –  Co to, gdzie to i z czym to się je – Informacje ogólne

Rozważasz wakacje na Maderze? Słusznie! Wyspa na pewno cię nie zawiedzie. Zanim przejdziesz na bardziej szczegółowe wpisy, oto mały wstęp z ogólnymi informacjami o wyspie:

Samo słowo „Madera” znaczy po portugalsku „drzewo”, a mówiąc o Maderze, można mieć na myśli nazwę grupy czterech wysp/archipelagu na Oceanie Atlantyckim, autonomicznego regionu Portugalii lub najczęściej nazwę największej z wysp tego archipelagu.

Archipelag Madera tworzą dwie zamieszkałe wyspy: Sama Madera i nieco mniejsza Porto Santo (“Święty Port”) wraz z dwoma niezamieszkałymi przez ludzi Ilhas Desertas (“Wyspy Bezludne”) i Ilhas Selvagens (“Wyspy Dzikie”).

Niesamowite jest jak zupełnie różne są obie zamieszkałe wyspy- Madera i Porto Santo.

Madera znana jest jako „wyspa wiecznej wiosny”, lub „rajski ogród Atlantyku”, słynie z pięknych gór, wysokich klifów, naturalnych basenów, wspaniałego, dramatycznego krajobrazu, zieleni, egzotycznej roślinności, wodospadów, oraz niestety – ciemnych kamienistych plaż. 

Nie zapominając oczywiście o panu Christianie Ronaldo.. Który na Maderze się urodził i wychował, a obecnie jest dumą wyspy. Jego imieniem nazwano nawet lotnisko.

 

Madera - wspaniay krajobraz Madery
Fot.: Say Yes To Madeira

Porto Santo natomiast określane jest jako „złota wyspa” oraz żartobliwie „plaża z wysepką”. Zachwyca wszystkich swoimi pięknymi piaszczystymi plażami, kompensując braki takowych na Maderze. Jest jednak o wiele mniejsza niż Madera i nie aż tak bogata w atrakcje.


Między Porto Santo a Maderą kursuje dziennie prom, dlatego warto jest chwilowo zmienić krajobraz i odwiedzić obie wyspy podczas tych samych wakacji.

EN: Beautiful beach in Porto Santo, Portugal. ~ PL: Piekna plaża na portugalskiej wyspie Porto Santo
Fot.: Courtesy of Vila Baleira
EN: Madeira Island watefals and spectacular views PL: Madera; wspaniale wodospady i krajobrazy Madery
Fot.: Duarte Rocha
Przepiękne widoki podczas wędrówki trasą Vereda do Pico do Arieiro - PR 1 pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami Madery: Pico do Arieiro i Pico Ruivo.
Fot. Brandon Emerson Mayo

Na Maderze czas przesunięty jest o godzinę do tyłu w stosunku do czasu polskiego. Wyspa Madera położona jest ok. 1000 km od wybrzeży Europy i tylko około 520 km od brzegów Afryki, lecz należy ona do Portugalii.

Prawie połowa mieszkańców wyspy mieszka w mieście Funchal. (Ludność Funchal – około 112 tyś. mieszkańców; Madery – 268 tyś.) Południe wyspy, a zwłaszcza południowy wschód jest najgęściej zaludnione, infrastruktura jest tu bardziej rozwinięta. Jeśli preferujemy luksusowe i nowoczesne hotele, znajdziemy je głównie w zachodnim Funchal, a zwłaszcza przy ulicy Estrada Monumental. Jeśli liczymy na spokojne wakacje bez tłumów turystów, luksusów a zamiast nich naturę i ciszę, najlepiej będzie wybrać się na północ wyspy, a nawet północny zachód.

Madera - widok na Funchal nocą
Funchal nocą. Fot. BGC Photography

Osoby, które nie czują się pewnie za kółkiem, mogą mieć niezłego stracha. Drogi w okolicach lotniska, między większymi miastami i w Funchal nie są problemem, ale na przykład na północy Madery możemy natknąć się na takie sytuacje:

Fot.: Say Yes To Madeira
Madera - krajobraz Madery - wodospady na Maderze
Fot. Brandon Emerson Mayo

A jadąc autem w kierunku góry Monte trzeba uważać, by nie zderzyć się.. z sankami… 

Jeśli zaś chodzi o  “Z czym to się je…” 

Lokalna kuchnia i typowe dania Madery.

 
Madera jest prawdziwym niebem na ziemi dla wszystkich miłośników mięsa, ryb i owoców morza.

Niektóre z najbardziej popularnych lokalnych dań na Maderze to:

Espetada

Szaszłyk, zwykle z wołowiny  (pieczony na metalowym szpikulcu lub nadziana na patyk z drzewa laurowego), doprawiona solą, czosnkiem i liśćmi laurowymi, grillowany na drewnie lub węglu drzewnym. Wiele restauracji ma stoły z wbudowanymi żelaznymi stojakami, na których kelner zawiesza naszą espetade. 

Lapas

(po angielsku: limpets, po polsku: skałoczepy) – pieczone na specjalnej patelni z czosnkiem i masłem, spryskane świeżą cytryną. Pomimo, że za owocami morza nie przepadam, za lapas szaleję. Jest to tradycyjnie zawsze pierwsza potrawa, którą zamawiam ladując na maderskiej ziemi..  Do lapas zawsze lubię mieć podany także:

Bolo do Caco

Mały chlebek czosnkowy, podawany jako przystawka z innymi daniami, lub wypełniony kawałkiem steku z grilla i sprzedawany jako kanapka (street food style) o nazwie Prego no Bolo do Caco.

Espada 

(po angielsku: scabbard fish, po polsku: pałasz czarny) – ryba z oceanicznych głębin zamieszkująca tylko wody wokół Madery, Azorów oraz Japonii, na Maderze zwykle podawane z pieczonym bananem. 

Pyszna ryba, którą polecam spróbować, jednak… której zdjęć NIE polecam wyszukiwać w Google przed pojściem spać oraz do tłumaczenia nazwy której, NIE polecam używać translatora Google:…

To tylko kilka z najważniejszych dań, poza nimi jest wiele, wiele innych wspaniałych potraw z mięs, świeżych ryb i owoców morza, które z czasem zamierzam opisać bardziej szczegółowo na moim blogu.

 

Lapas - Limpets: fried and served on a frying pan with garlic and butter; typical dish from Madeira
Lapas, koniecznie trzeba ich spróbować będąc na Maderze. Fot.: Say Yes To Madeira

Wegetarianie niestety nie będą mieli łatwo w lokalnym barze  lub turystycznej restauracji, ale powinni znaleźć mnóstwo pysznych opcji w bardziej nowoczesnych miejscach. Zostaną oni natomiast solidnie wynagrodzeni ogromnym wyborem pysznych egzotycznych owoców, które ma do zaoferowania Madera: t.j. mini banany, marakuja, papaja, anona, filodendrona. 

Ciekawe są zwłaszcza krzyżówki owoców, takie jak banano-marakuja, marakuja-ananas(filodendrona), marakuja-pomarańcza, banano-ananas i inne. Lokalne mango czy awokado też nie smakują tak samo jak w Polsce.  

Mercado dos Lavradores (Farmers' Market) na Maderze
Mercado dos Lavradores (Farmers' Market) na Maderze

Egzotyczne owoce Madery w Mercado dos Lavradores (Farmers’ Market) w Funchal.  Fot.: Say Yes To Madeira

 

Madera słynie również z deserów (ciasta miodowego) i napojów – myślę, że wszyscy przynajmniej słyszeli o winie madera. 

Nie jest to jedyny drink pochodzący z Madery. Tak samo popularne na wyspie są n.p.: Poncha, Nikita i Ginja.

Poncha. Fot. Say Yes to Madeira
Sklep z Poncha, Winem Madeira i innymi alkoholami w Mercado dos Lavradores (Farmers' Market) w Funchal
Sklep z alkoholami w Mercado dos Lavradores (Farmers' Market) w Funchal Fot. SYTM

Madeira została odkryta przez portugalskiego żeglarza João Gonçalves Zarco w roku 1419. To on powrocie do Portugalii przekonał księcia Henryka Żeglaża do założenia na Maderze kolonii portugalskiej. Od tego momentu na wyspę przybyło wielu osadników i już W 1508 r. Funchal został podniesiony do statusu miasta, był też pierwszym miastem zbudowanym przez Europejczyków poza kontynentem europejskim.

 

Madera to wyspa piękna i na pewno warta odwiedzenia. Jej przyroda jest bardzo egzotyczna zwłaszcza jak na wyspę europejską, ale kulturowo jest nam bardzo bliska. Wyspa z ciekawą historią, wyspa, która wycisza, łapie za serce i na pewno zostanie w pamięci.

Pomimo, że na Maderze nie mieszkam, po Polsce i Holandii jest ona moim trzecim domem, odwiedzamy ją regularnie i mamy nadzieję zamieszkać na niej w przyszłości. 

 

Blog SayYesToMadeira wystartował w maju 2018, i będzie stopniowo rozszerzany o nowe, bardziej szczegółowe artykuły na temat polecanych atrakcji turystycznych, lokalnych tricków i ciekawostek, ślubów na Maderze, historii i kuchni. 
W tym momencie nie prowadzę newslettera, więc żeby być na czasie, zapraszam do subskrybowania na strony na:
//www.facebook.com/sayyestomadeira/
lub
//www.instagram.com/sayyestomadeira/
 

Oto jak ja i mój aparat widzieliśmy Maderę podczas wszystkich wizyt do tej pory: 

Madeira, Portugal
Madeira, Portugal
Madeira, Portugal
Madeira, Portugal
Madeira, Portugal
Madeira, Portugal

Comments