Festiwal Kwiatów na Maderze – fotorelacja 2019

Festiwal Kwiatów (Święto Kwiatu) na Maderze to moim zdaniem jedno z najpiękniejszych wydarzeń, w jakich można na Maderze uczestniczyć. Szczerze polecam wizytę na wyspie w tym okresie. O tym, czego dokładniej można spodziewać się na Maderze podczas tych pięknych wiosennych obchodów przeczytacie dzisiaj…

Festiwal Kwiatów – Program i wydarzenia

Festiwal Kwiatów odbywa się na Maderze każdej wiosny- na przełomie kwietnia i maja. Dokładne daty głównych wydarzeń ogłaszone są na oficjalnej stronie Visit Madeira kilka miesięcy wcześniej, warto więc już wtedy rozglądnąć się za biletami i hotelami. Całe obchody trwają ponad 3 tygodnie. 

Program Festiwalu 2019 w wersji polskiej

Program wydarzeń Święta Kwiatu 2019 w wersji polskiej znaleźć można w poście:  Święto Kwiatu 2019 – program po polsku. Dostępna jest tam także wersja do ściągnięcia/druku.

W 2020 postaram się opublikować podobny program na kolejny rok, nie zapomnijcie więc subskrybować!

Święto Kwiatu – Festa da Flor 2019 – nasza relacja

Ograniczeni czasowo, zdecydowaliśmy się przyjechać na Maderę tylko w pierwszym tygodniu festiwalu. Od dawna marzyłam, by móc uczestniczyć w Paradzie Kwiatów, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń otwierających obchody.

Na Maderę przybyliśmy kilka dni przed rozpoczęciem obchodów. Byliśmy świadkami skrzętnych przygotowań, zwłaszcza chatek i ozdób na Avenida Arriaga.

Pawilon Kwiatów w Funchal – Pavilhão da Flor

Jako jedni z pierwszych odwiedziliśmy też pawilon aranżacji kwiatowych wybudowany na placu przy porcie. Oprócz wystawy kwiatów przygotowano tam kwiatowo-historyczne arażacje –  choć na zdjęciach wyglądają jak zwykłe obrazy, były to trójwymiarowe prezentacje. 

Oto kilka ze zdjęć pawilonu Pavilhão da Flor:

Rejon Avenida Arriaga

To tam, jak zawsze, działo się najwięcej. Podczas dnia było to miejsce z występami grup folklorystycznych, atrakcjami dla dzieci, sklepami z kwiatami i cebulkami. Był tam też jeden z kwiatowych dywanów.

 

Na placu Largo da Restauração (obok Katedry Se) w Funchal zrobiono przepiękną instalację – Ocean Kwiatów.

Występy, przedstawienia, koncerty

Myśleliśmy, że była to tylko piękna kwiatowa aranżacja, jednak podczas jednego z wieczorów pijąc Ponchę odkryliśmy, że była to właściwie tylko scena do wieczornych przedstawień.

Wieczorami na tej właśnie scenie odbywało się bowiem przedstawienie historyczne o nazwie Zatoka Bomboteiros “Baía dos Bomboteiros”. Po angielsku i portugalsku przekazano turystom historię Bomboteiros i Rapazes da Mergulhança.

Kim byli Bomboteiros i Rapazes da Mergulhança?

Bomboteiros – W latach 40. i 50. zeszłego wieku, tym zwrotem określało się drobnych sprzedawców, którzy małymi łódkami podpływali do statków rejsowych zatrzymujących się w Zatoce Funchal, próbując sprzedać ich pasażerom lokalne towary takie jak owoce, wino Madera, produkty haftowane i wiklinowe.

W historii Madery znany jest też zwrot Rapazes da Mergulhança (Nurkujący Chłopcy) oraz Mergulhança (Nurkowanie), którym określano dość dziwny proceder, w którym bogaci pasażerowie dużych statków rzucali do wody monety tylko po to, by móc zobaczyć spektakularnie nurkujących młodych mieszkańców Madery próbujących te monety złapać…

Przedstawienie to odbywało się w piątki i soboty o 9 i 10 wieczorem.

Na pobliskiej scenie wieczorami odbywały się koncerty, a w ciągu dnia zwykle przedstawienia zespołów folklorystycznych z różnych części Madery.

Występy lokalnych zespołów folklorystycznych z Madery

 

Można było też zrobić zdjęcie z pięknie ubranymi Paniami- Kwiatami rozdającymi kwiaty turystom.

Wieczorami Avenida Arriaga tętniła życiem.

Zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy spotykali się tam “na Ponchę”.

Parada Dzieci i Ściana Nadziei – Muro da Esperança

Ciekawą inicjatywą jest Madereńska Parada Dzieci. Podczas tej parady lokalne dzieci maszerują przez centrum miasta niosąc kwiaty. Po dotarciu do placu Praça do Município budują z kwiatów tzw. “Ścianę Nadziei”. Tradycja ta ma już ponad 30 lat i symbolizuje ona wezwanie do pokoju na świecie. 

ZOBACZ TAKŻE: CAŁA GALERIA Z PARADY DZIECI 

W sobotni ranek (04/05/19) wybraliśmy się do centrum miasta, by zobaczyć zarówno przygotowania, marsz i ceremonię.

Zaskoczyło nas, że podczas parady nie było aż tak wielkich tłumów- raczej bez problemu znaleźć można było miejsce zaraz przy barierkach.

Ceremonia na placu to zupełnie inna sprawa- ta była dość męcząca i już słabiej zorganizowana. Tłumy turystów przeciskały się między sobą, by zobaczyć jak najwięcej, a zobaczyć nie dało się wiele.

Osobom o słabym stanie zdrowia raczej odradzałabym przeciskanie się na plac.

A dla tych pragnących zobaczyć zarówno start parady, jak i ceremonię – nasz tip: Szybsza droga na skróty między dwoma miejscami prowadzi przez centrum handlowe Arcadas São Francisco.

Parada Kwiatów – Cortejo da Flor 

Wyczekiwana od dawna- nie zawiodła. Była jeszcze piękniejsza, niż się spodziewałam…

Festa da Flor Cortejo 2019 - Flower Parade 2019 Madeira Island -Parada Kwiatów na Maderze 2019
‘A Lenda de Machim – A Flor de Amor’ – Sweet Dancers

W Funchal już od rana spotkać było można na ulicach pięknie przebranych uczestników – od małych dzieci po osoby starsze. Pięknie ustrojone pojazdy- platformy, tonące w kwiatach, zaparkowane były przy stacji Teleferico – oficjalnym miejscu rozpoczęcia parady – na stanowiskach dla autobusów.

To tam znaleźć można było od kilku godzin przed paradą kolorowe tłumy i poczuć niesamowicie pozytywną atmosferę tego dnia.

Mieliśmy szczęście iż zatrzymaliśmy się na Starym Mieście. Od parady dzieliły nas 3 minuty pieszo i jest to rozwiązanie, które szczerze polecam:

ZOBACZ:  NOCLEGI W OKOLICACH TRASY PARADY NA MADERZE

Booking.com

Jest kilka możliwości oglądania parady. Miejsca przy barierkach są darmowe, jednak by znaleźć zadowalające miejsce z widokiem innym niż czyjeś plecy, trzeba przyjść na paradę dłużej niż godzinę przed rozpoczęciem – przynajmniej na początku trasy gdzie staliśmy my. Tłumy okupywały barierki już od 13:30, jeśli nie wcześniej. Można też próbować oglądać paradę z góry, na przykład z tarasu hotelu Cristiano Ronaldo – CR7  lub Parku Santa Catarina.

Najwygodniejszą opcją, są jednak płatne miejsca siedzące; mamy wtedy pewność dobrego widoku i wygodę.

Nam w tym roku trafiły się wspaniałe miejsca przy pierwszej trybunie startowej, a paradę podziwialiśmy obok Miguel Albuquerque, obecnego Przewodniczącego Rządu Madery (Presidente do Governo Regional da Madeira).

Mieliśmy też nawet naszą minutę sławy w lokalnej telewizji:

Pogoda dopisała, a atmosfera parady była wspaniała. Te ilości kwiatów, pięknych, ręcznie przygotowanych ozdób… Przepiękne stroje i dopracowane choreografie… Lecz zwłaszcza – uśmiechy na twarzach, i radość z jaką lokalni mieszkańcy dali z siebie wszystko by przygotować tę paradę i pokazać gościom Maderę z jak najlepszej stony… Coś niepowtarzalnego – mieszkańcy Madery są niesamowici. 

Joia’ – Isabel Borges

Czy taka 2.5- godzinna parada się w pewnym jej momencie się nie znudzi?

Gdybym stała od wielu godzin w słońcu, ściśnięta przy barierkach, zmęczenie pewnie zabiłoby część mego entuzjazmu. Jednak dzięki miejscom siedzącym, 2.5 godziny parady minęły przyjemnie i…  jak z bicza strzelił. Dlatego szczerze miejsca siedzące polecam. 

Ani przez moment nie czułam znudzenia. Każda grupa miała inny motyw przewodni, inną choreografię, stroje. Było to coś pięknego… 

Kolejne edycje parady będą prawdopodobnie nieco krótsze. Z powodu 600-lecia Madery wystąpiło w tym roku o kilka grup więcej niż zwykle.

Oto nasz film- podsumowanie całej parady:

Wszystkie nasze zdjęcia z parady znaleźć można w galerii [W TYM POŚCIE] oraz na Facebooku, a wszystkie filmiki na naszym koncie na Youtube.

Najszczersze podziękowania dla Visit Madeira za świetne miejsca siedzące przy trybunie startowej!

 

Po zakończeniu parady, pojazdy zatrzymały się przy ulicy Avenida Francisco Sá Carneiro obok Muzeum Cristiano Ronaldo. Można było przy nich, a czasem nawet na nich, zrobić sobie zdjęcia.

W poniedziałek następnego dnia po paradzie te same pojazdy były ustawione przy Praça da Autonomia w Funchal. Obok nich – tłumy lokalnych mieszkańców. Po to by kwiaty nie zniszczyły się, rozmontowywano aranżacje z kwiatów i rozdawano bukiety wszystkim chętnym. Okolice Mercado dos Lavoradores były pełne ludzi idących do domu z wielkimi bukietami kwiatów… 

Po Paradzie Kwiatów w mieście nieco ucichło, lecz w pozostałe weekendy festiwalu odbyło się jeszcze kilka ważniejszych wydarzeń na przykład:

Pokaz mody – Madeira Flower Collection

.. czyli pokaz mody lokalnych projektantów. 

CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ ZNALEŹĆ MOŻNA [TUTAJ]

Beautiful champagne maxi dress presented during Madeira Flower Collection 2019 in Madeira, Portugal - Piekna kwiecista długa suknia w kolorze słomkowym podczas pokazu mody w Funchal #maxidress #floraldress #madeira #ivorydress #champagedress
Beautiful brown/beige floral dress presented during Madeira Flower Collection 2019 on Madeira Island - Długa beżowa kwiecista suknia podczas pokazu mody w Funchal #dress #suknia #maxidress #floraldress #kwiecistasuknia #sukniawkwiaty #madeira #suknia #długasuknia #sukniaslubna #suknianaslub #nietypowasuknia #sukienka
Wydarzenia na Maderze w maju. Madera wiosną: Pokaz mody inspirowanej kwiatami - Port w Funchal na Maderze
Wydarzenia na Maderze w maju. Madera wiosną: Pokaz mody inspirowanej kwiatami - Port w Funchal na Maderze

Fanom motoryzacji poświęcono natomiast ostatni weekend Festiwalu, który skupiał się na pokazach zabytkowych aut.

Pokaz zabytkowych aut – Madeira Classic Car Revival 

To wydarzenie miało miejsce w piątek 24 i sobotę 25 maja 2019 w Funchal. Rozpoczęło się wyścigiem starych aut na ulicach Funchal o nazwie Rampa dos Barreiros.

Naturalna roślinność i kwiaty na Maderze w maju

Jeśli zaś chodzi o samą wyspę i jej roślinność – wyspa wyglądała w maju pięknie…

Jedzenie uliczne na Maderze - Funchal Marina w maju

Podsumowanie – Co warto wiedzieć o Festiwalu Kwiatów

 

Nie spóźnij się!

Okres Festiwalu Kwiatów można uznać za wysoki sezon, choć nie widziałam takich tłumów jak np. podczas Bożego Narodzenia i Sylwestra.

Coś, co zaskoczyło mnie najbardziej, to to, że w porcie podczas parady nie stał ani jeden statek wycieczkowy. Mimo to warto rozejrzeć się za biletami lotniczymi i hotelem wystarczająco wcześnie, gdy tylko ogłoszone zostaną daty wydarzeń Festiwalu Kwiatów 2020. 

W tym roku Festiwal Kwiatów ściągnął na Maderę około 28 tysięcy turystów. 

Zatrzymaj się w Funchal

Prawie wszystkie wydarzenia (z małym wyjątkiem) mają miejsce w Funchal. Aby poczuć atmosferę festiwalu, powinniśmy zatrzymać się w Funchal.

Pogoda i temperatury

Nam niestety przydarzyła się pogoda w kratkę. Pływałam w oceanie tylko raz, a przez kilka dnia niemożliwe było nawet w Funchal noszenie krótkich rękawków.

Kwiecień/maj to początek lata, ale nie jest to statystycznie miesiąc z największą szansą na słoneczne dni.

Zobacz także:

[Pogoda na Maderze w maju – fotorelacja]     [Pogoda na Maderze i klimat Madery]

Czy warto?

Madera jest zawsze dobrym pomysem, ale polecam z calego serca wizytę w czasie głównych wydarzeń: Parady Kwiatów, Pokazu Mody lub Pokazu Starych Aut. 

Według mnie – przynajmniej raz w życiu – zdecydowanie warto.

Mam nadzieję, że mój post był przydatny i zainspirował Was do zaplanowania wakacji na Maderze podczas Festiwalu Kwiatów 2020.

Interesuje was Madera lub Porto Santo jako miejsce na kolejne wakacje, ślub lub sesję zdjęciową? 

Nie przegapcie nowych postów – subskrybujcie!

ZNAJDŹ NOCLEG NA MADERZE:

Booking.com

WYNAJMIJ AUTO NA MADERZE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This form collects your name, email and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our privacy policy where you will get more info on where, how and why we store your data.