Wioska Nomadów na Maderze

Ponta do Sol. Pict: Digital Nomads Madeira Island

Szukasz najlepszych miejsc na pracę zdalną? Teraz masz wspaniałą okazję do pracy na pięknej europejskiej wyspie, gdzie Ocean Atlantycki spotyka się z wysokimi górami…Wyspie, na której znana nam kultura portugalska spotyka krajobrazy Hawajów i Islandii za jednym razem… Wyspa, na której im więcej odkrywasz, tym więcej chcesz zobaczyć…

Dodajmy do tego najszybszy internet w Portugalii i gotowe – jeszcze jeden powód, aby dołączyć do nowopowstałej Wioski Nomadów na Maderze, która zarejestrowała już ponad 5000 zgłoszeń z ponad 90 różnych krajów, w tym 250 z samej Polski.

Kierunek: Madera!

Wędrówki przez bujne lasy UNESCO, odkrywanie ukrytych i odludnych miejsc, pływanie z delfinami w otwartym oceanie lub obserwowanie wschodzącego słońca nad dywanami z chmur pięknie otulającymi szczyty górskie… To tylko niektóre z rzeczy, które możesz robić na przepiękniej Maderze.

Odkryj Maderę:

Portugalska Madera jest popularnym celem podróży, przyciągającym turystów pięknymi, różnorodnymi krajobrazami, niesamowitymi szlakami turystycznymi, bogatym programem wydarzeń i festiwali, wspaniałą kuchnią i przyjemną pogodą przez cały rok.

Madeira Island hidden gems - Calhau da Lapa beach Campanario. Attractions in Campanario, Madeira
Ukryte kąpielisko – Calhau da Lapa © Say Yes to Madeira
Pływanie z delfinami w oceanie © Say Yes to Madeira

Madera to miejsce, do którego turyści często wracają, by zobaczyć więcej, ponieważ zwiedzenie całej wyspy podczas jednych wczasów jest niemożliwe. Dlatego możliwość przeniesienia się tam na kilka miesięcy i odkrywania jej krok po kroku wydaje się świetną opcją.

Najpiękniejsze poranne szlaki na wschód słońca na Maderze: Pico Ruivo (Szlak PR1.2) I Wschód słońca na Pico Ruivo I Madera Wyspa
Wschód słońca w górach © Say Yes to Madeira
Best rated levada walks Madeira Island: Levada Faja do Rodrigues. Sao Vicente Madeira
Szlak Levada Faja do Rodrigues © Say Yes to Madeira

Madera należy do Portugalii. Oficjalną walutą jest EURO, a oficjalnym językiem portugalski. Lokalni mieszkańcy są przyzwyczajeni do turystów i w większości serdecznie do nich nastawieni. Wielu mieszkańców mówi po angielsku (a przynajmniej rozumie podstawy) więc zawsze powinieneś znaleźć w pobliżu kogoś, kto zna języki obce. W wielu restauracjach dostępne jest menu w więcej niż trzech językach.

Oczywiście praca zdalna byłaby świetną okazją, aby przyswoić przynajmniej podstawowe zwroty portugalskie, a nawet rozpocząć naukę portugalskiego. Polecamy tę bardzo interaktywną stronę internetową do samodzielnej nauki europejskiego języka portugalskiego (na wszystkich poziomach).

Czym jest Wioska Cyfrowych Nomadów?

Cyfrowi nomadzi to pracownicy zdalni, którzy korzystają z możliwości podróżowania po świecie podczas pracy. To świetny sposób na połączenie pracy z podróżami poprzez tymczasowe przebywanie w cudownych miejscach i zwiedzanie ich w czasie wolnym.

Cyfrowe wioski nomadów zapewniają im dobrą infrastrukturę do pracy, ale także pozwalają poznać ciekawych ludzi z całego świata i być częścią aktywnej społeczności.

Ponta do Sol. Pict: Digital Nomads Madeira Island

Wioska Nomadów na Maderze

Chociaż migranci i pracownicy zdalni mieszkający na Maderze nie są niczym nowym, dopiero w 2021 roku otwarto pierwszą oficjalną Wioskę Cyfrowych Nomadów.

Projekt natychmiast zainteresował prasę i nomadów z całego świata, co zaowocowało prawie 5000 rejestracjami z ponad 90 różnych krajów, w tym aż 250 rejestracji z Polski.

Pict: Digital Nomads Madeira Island

Przy często 200 zgłoszeniach dziennie, załoga Wioski Nomadów na Maderze od samego początku ma pełne ręce roboty, jednak są bardzo zadowoleni z pomyślnego startu projektu. Pandemia wirusa miała bardzo negatywny wpływ na cały przemysł turystyczny na Maderze. Wioska nomadów znów umieściła wyspę na mapie świata, a przybywający nomadzi nie tylko wykorzystali opustoszałe miejsca noclegowe, ale pozytywnie wpłynęli na całą ekonomię regionu.

W zeszłym miesiącu tylko w regionie Ponta do Sol przybyło 75 nomadów, a prawie dwieście innych znalazło zakwaterowanie w pozostałych częściach wyspy.

Ponta do Sol – serce Wioski Nomadów

Społeczność nomadów skupia się wokół uroczej wioski w jednym z najbardziej słonecznych rejonów Madery – Ponta do Sol.

Ponta do Sol, Madeira houses villas and hotels
Ponta do Sol © Say Yes to Madeira
Ponta do Sol Pier, Beach - Attractions in Ponta do Sol, Madeira
Ponta do Sol © Say Yes to Madeira

Zobacz: Atrakcje w Ponta do Sol

Wolna przestrzeń robocza w Centro Cultural John dos Passos w centrum Ponta do Sol może pomieścić 30-40 osób (przy wszystkich środkach bezpieczeństwa COVID-19, takich jak maski i dystans społeczny w pomieszczeniach i na zewnątrz).

Różne kawiarnie i restauracje w centrum wioski również goszczą cyfrowych nomadów, gdzie mogą oni pracować korzystając z bezpłatnego Wi-Fi.

Pict: Digital Nomads Madeira Island

Jak działa Wioska Nomadów na Maderze?

Pierwszym krokiem, do którego zachęca przycisk „BOOK YOUR SPOT!” na stronie głównej jest rejestracja.

W odpowiedzi otrzymasz spersonalizowaną wiadomość powitalną zawierającą odpowiedzi na pytania, o których wspomniałeś w swoim zgłoszeniu. Otrzymasz darmowe porady i mnóstwo informacji na temat znalezienia odpowiedniego zakwaterowania, dostępnych miejsc pracy, wskazówek dotyczących przepisów dotyczących COVID-19 i testów na Maderze, znalezienia lokalnych partnerów, uzyskania wizy, a nawet takich rzeczy jak zakładanie firmy.

Przede wszystkim uzyskasz jednak dostęp do oficjalnego kanału Slack społeczności Wioski Nomadów na Maderze, gdzie możesz znaleźć współlokatorów, partnerów w podróży i przydatne wskazówki od tych, którzy już tam są. Również informacje o prywatnych imprezach nomadów, warsztatach, spotkaniach i wycieczkach.

Poradnik o pracy zdalnej na Maderze

Poradnik o pracy zdalnej na Maderze

by: Magdalena – @4.vegger

Zapraszamy także do ściągnięcia pierwszego polskojęzycznego e-booka na temat pracy zdalnej na Maderze. Zdobyć można go na koncie IG autorki:

Jak znaleźć miejsca na miesięczny pobyt na Maderze?

Best design Airbnbs with a pool Madeira Island - Kombi studio
Kombi Studio – jedna z kwater czekających na nomadów w okolicach Ponta do Sol. Pict: Owner
Nowoczesne kwatery Airbnb z basenem na Maderze
Kombi Studio – jedna z kwater czekających na nomadów w okolicach Ponta do Sol. Pict: Owner

Miejsca na krótszy pobyt znaleźć jest bardzo łatwo na Bookingu, Airbnb, szukając słów „Alojamento Local”, a nawet grupach na Facebooku, ale chyba najłatwiej będzie skorzystać ze strony NomadX – ich oficjalnego partnera. Strona ta pozwala znaleźć pobyty w różnych rejonach wyspy, przy minimalnym pobycie 14 dni. Jeśli użyjesz kodu promocyjnego: DigitalNomadsMadeira, otrzymasz 25% rabatu na opłatę serwisową.

Następnie, jeśli szukasz współlokatorów, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty, możesz nawiązać z nimi kontakt na oficjalnym kanale Slack Wioski Nomadów na Maderze. Na ich kanale, zakwaterowaniu poświęcono wiele uwagi.

Niektórzy nomadzi wolą być zakwaterowani w hotelach. W wielu z nich ekipa Digital Nomad’s Village zorganizowała fantastyczne zniżki na długoterminowe pobyty, tj.:

Ponta do Sol:

Domy: https://digitalnomads.startupmadeira.eu/accommodation/

Hotel: https://digitalnomads.startupmadeira.eu/hotel/

Madera:

Domy: https://www.anislandapart.com/en/remote-work-in-paradise

Hotele: https://digitalnomads.startupmadeira.eu/long-stay/

Ile kosztuje życie na Maderze?

Według ekipy Wioski Nomadów, ceny wynajmu prywatnych mieszkań zaczynają się od około 550 euro miesięcznie. Wielu nomadów decyduje się na mieszkanie z innymi, płacąc podobne ceny za pokój w willi z widokami i o podwyższonym standardzie, często z basenem.

Jeśli chodzi o jedzenie poza domem, ceny różnią się znacznie między lokalnymi barami i restauracjami obsługującymi głównie turystów. Możesz dostać prostą, ale sycącą kanapkę ze stekiem lub lokalnego burgera za około 3,50 euro. Na śniadanie miejscowi zwykle zamawiają czarną kawę z małym tostem lub słodkim ciastkiem, płacąc łącznie mniej niż 3 euro.

Bica, garoto, chino, chinesa..? Coffee types in Madeira, Portugal. How to order coffee in Portugal.

Jeśli chodzi o jadanie w restauracjach, ceny w większości z nich wahają się od 10 do 20 euro za danie / osobę, bez napojów.

Zobacz wiecej: Madera z małym budżetem: Posiłki

To samo dotyczy napojów i kawy. W lokalnych barach „bica” (czyli lokalny odpowiednik espresso) można kupić za 60 centów – 1 euro, podczas gdy w rejonach turystycznych cena może być co najmniej dwa razy wyższa. Zobacz także:

Nazwy kaw na Maderze & Lokalne drinki na Maderze

Są przynajmniej dwa sposoby, by zaoszczędzić w restauracjach na Maderze: 1) Karta zniżkowa MadeiraNOW oraz 2) aplikacja The Fork. Wyjaśniamy jak one działają w naszym poście: Karty zniżkowe na Maderze.

* Jeśli chodzi o kartę MadeiraNOW; ze względu na pandemię i małą liczbę turystów, edycja 2021 karty zostanie wydana dopiero latem. By to wynagrodzić, przedłużona została ważność karty z 2020. Wydawca potwierdził, że nadal ma ograniczoną liczbę dostępnych kart, więc jeśli chcecie zaoszczędzić, kupcie ją, zanim będzie zbyt późno. Często używana karta spłacić się może nawet w jeden dzień.

Transport publiczny, choć nie pozwala na dotarcie do wszystkich interesujących miejsc na wyspie, jest bardzo przystępny cenowo. Pojedynczy bilet na transfer z lotniska do Funchal „Aerobusem” kosztuje 5 euro. Po więcej informacji na temat przewoźników zapraszam na wpis: Autobusy na Maderze.

Przydatne linki

Wioska Cyfrowych Nomadów na Maderze to inicjatywa stworzona przez rząd regionalny Madery, Startup Madeira i cyfrowego nomada, Gonçalo Hall, z jednym celem: stworzeniem wyjątkowej społeczności dla cyfrowych nomadów z całego świata.

Więcej informacji na temat dołączania do społeczności zdalnych pracowników na Maderze zapraszamy na stronę oficjalną po angielsku:

A po więcej informacji na temat wysp Madera i Porto Santo, ich atrakcji, szlaków, hoteli i nie tylko zapraszamy na pierwszy polskojęzyczny ślubno-turystyczny blog o Maderze:

Zapraszamy także na nasz Instagram: @sayyestomadeira gdzie chętnie odpowiemy na Wasze pytania odnośnie turystycznego bądź ślubnego aspektu wysp.

Do zobaczenia na Maderze!

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Comments (3)

  1. Spędziłem tydzień w wiosce cyfrowych nomadów i definitywnie polecam to miejsce do pracy zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *