Pogoda na Maderze – jak ją ogarnąć?

 READ THIS POST IN ENGLISH    ◊    ZAKTUALIZOWANO: LIPIEC 2020 

Weather in Madeira in December | Pogoda na Maderze zimą - pogoda na Maderze w grudniu

Dzisiaj, nieco ogólnych informacji na temat klimatu Madery, pogody na Maderze, informacje o maderskiej aplikacji pogodowej, kamerkach internetowych na Maderze, oraz słów kilka o niebezpieczeństwach związanych ze złą pogodą na Maderze. 

Klimat Madery

Klimat Madery jest bardzo przyjazny. Zimy nie są zimne, a lata nie są zbyt gorące, dlatego też określa się ją „wyspą wiecznej wiosny”.

Madera jest górzystą wyspą, z wieloma mikroklimatami i dużymi różnicami temperatur. Mówi się, że najlepsze warunki są w rejonach do 200 metrów nad poziomem morza, które określa się też „pasem bananowym”/”banana line”, od najlepszego rejonu do uprawy bananów. Dlatego też większość hoteli na wyspie zlokalizowanych jest na południowym wybrzeżu, zwłaszcza w zatoce Funchal, bo ta dodatkowo ochraniana jest pasem górskim.

 ZOBACZ: HOTELE W FUNCHAL (OFERTY Z WYLOTEM Z POLSKI)

Weather in Funchal, Madeira Island, Portugal in the winter || Pogoda i temperatura w Funchal zimą
Pogoda na Maderze we wrześniu. Temperatura wody w Funchal na Maderze po sezonie letnim. Madera we wrześniu. Hotel Porto Bay na Maderze

Kiedy jechać na Maderę?

W których miesiącach pogoda jest na Maderze najlepsza i kiedy najlepiej wybrać się na Maderę? To zależy od tego, co preferujecie. 

Latem (czerwiec-sierpień), temperatury wynoszą średnio 24 °C w ciągu dnia, a noce nie są zimniejsze niż 17 °C. W przypadku dłuższych okresów wiatru wiejącego od Sahary, temperatury mogą wzrosnąć do ponad 30 °C. W sezonie letnim opady są niskie. Jesienią (wrzesień-listopad) jest nadal ciepło i słonecznie, lecz ryzyko opadów jest większe.

Zima (grudzień-luty) to niski sezon, pomimo tego, że pogoda jest też przyjemna- około 20 °C w ciągu dnia. Temperatury poprawiają się w kwietniu i maju, a wyspa zaczyna przygotowywać się na Festival Kwiatów… Tak więc zwykle styczeń jest najbardziej deszczowym i zimnym miesiącem, podczas gdy sierpień ma najniższe opady i najwyższe średnie temperatury. Najlepsze do pływania są miesiące: sierpień i wrzesień. Średnia temperatura wody w morzu to 24 °C  we wrześniu i 23 °C w sierpniu i październiku.

To była więc teoria w wielkim skrócie. A jak jest w praktyce?

Prognozy pogody online

Zwykłe aplikacje i strony pogodowe dają jakiś obraz, ale nie są bezbłędne. Różnice pogodowe między miastami, ba, nawet na przykład w rejonie Funchal są duże. Dlatego zwykłe aplikacje pogodowe (mam na myśli globalne serwisy, które pokazują pogodę z różnych miejsc na świecie) pokazujące jedną ikonkę na miasto lub całą wyspę są mało przydatne. Jedną ikonką i jedną, średnią temperaturą, nie da się opisać całej Madery. 

Aplikacja pogodowa na telefon: Madeira Weather

Przydatna aplikacja pogodowa dla Madery to Madeira Weather, stworzona przez Ciimar Madeira, twórców aplikacji MadeiraFish (aplikacji na telefon z informacjami na temat ryb na Maderze). Ciimar to skrót od „Interdyscyplinarne centrum badań morskich i środowiskowych na Maderze”.

Aplikacja ta jest naszym zdaniem najlepszym źródłem informacji na temat prognoz pogody, bo zamiast przyznawać jedną ikonkę na wyspę/miasto, uwzględnia wiele miejsc na rejon. Dzięki temu na przykład widać jak różna jest pogoda w samym rejonie Funchal. Aplikacja ma funkcję mapy, jeśli nie znamy geografii Madery dobrze, oraz listy miejsc wg rejonu.

Madeira Weather App - the best weather app for Madeira Island
Madeira Weather App - the best, most reliable weather app for Madeira Island (Portugal) || Najlepsza prognoza pogody na Maderze (Portugalia)

W „Bookmarks” można zapisać nasze ulubione miejsca, by mieć do nich szybszy dostęp. Można też oglądać relację z satelity i kamer internetowych dostępnych w wielu miejscach na wyspie.

Madeira Island webcams - access them via the best weather app for Madeira Island || Kamery internetowe na Maderze - najlepsza aplikacja pogodowa na Maderze z kamerami na żywo
Madeira Island webcams - access them via the best weather app for Madeira Island || Kamery internetowe na Maderze - najlepsza aplikacja pogodowa na Maderze

Jeśli widzimy „Webcam indisponivel”, wybrana kamera nie jest tymczasowo dostępna. Kamery nie działają bezbłędnie i często nie ma z niektórych obrazu, który wraca za jakiś czas. Nie jest to błąd aplikacji, ale kamer NetMadeira.

Jedyna negatywna uwaga, to to, że miałam problemy z załadowaniem informacji podczas używania internetu z sieci komórkowej. Podczas połączenia przez WiFi aplikacja działała bezbłędnie. Aplikacja nie ma wersji polskiej, ale uważam, że jest na tyle prosta, że każdy poradzi sobie z jej obsługą. 

Aplikację można ściągnąć jeszcze zanim zarezerwujemy wakacje, by nieco poobserwować jak pogoda w rejonie hotelu, który mamy na oku, ma się względem innych miejsc.

Source:  http://home.ciimarmadeira.org/

Swimming in Madeira in September. Autumn weather in Madeira. September weather Canical
Pogoda w Porto Da Cruz na Maderze we wrześniu - temperatury. Pogoda na Maderze jesienią. Wakacje na Maderze we wrześniu

 

Kamerki internetowe

Jak wspomniałam już, na wyspie dostępnych jest wiele kamer internetowych, w których sprawdzić można aktualny stan pogody w danym miejscu.  Po więcej informacji odsyłam na:

NAJLEPSZE KAMERKI INTERNETOWE NA MADERZE

Tak na marginesie: Jest też jedna kamerka internetowa skierowana na parkowy deptak, z której to pomachać można do znajomych w domu. Jest to kamera z numerem 9 – The People Cam – zlokalizowana w parku Santa Catarina w Funchal. 

Jakie ubrania więc pakować na Maderę?

W sezonie letnim jest zwykle gorąco, więc przydadzą się stroje kąpielowe i letnie ubrania, a lekkiej kurtki potrzebujemy, tylko jeśli planujemy wyprawy w góry i na szlaki…

Poza sezonem, niestety zapakować musimy różne rodzaje ubrań. Często, w godzinach popołudniowych, jest tak ciepło, że można się opalać i kąpać się. Podczas złej pogody lub wypraw zdecydowanie potrzebować będziemy ciepłych ubrań. Podczas zwiedzania wyspy, zdecydowanie przyda się ubiór na cebulkę, dodatkowe swetry i kurtki spakowane w plecaku. Jest to też kolejny argument za wynajmem własnego auta na Maderze – mając różne rodzaje ubrań w bagażniku, na każdą pogodę będziemy przygotowani.

Zakupy na Maderze

Pakowanie ubrań na Maderę przyprawia wielu turystów o ból głowy. Prawda jest jednak taka, że nawet jeśli popełnimy błąd, łatwo będzie go naprawić szybką wyprawą na zakupy. W Funchal są przynajmniej trzy większe centra handlowe (Madeira ShoppingLa Vie, Forum Madeira) oraz masa sklepów, także sieciowych, z cenami ubrań podobnymi do polskich.

Dla tych, którzy nie chcą wydawać wiele na ubrania awaryjne, jest też w centrum miasta kilka sklepów z chińską odzieżą (Najsłynniejszy to: Bazar do Povo). Ubrania są jakościowo słabe, ale jest to zawsze awaryjna opcja na nagłą zmianę pogody.

Weather in Camara de Lobos, Madeira Island, Portugal in December || Ppogoda i temperatura w Camara de Lobos na Maderze w grudniu - czyli gdzie ucieć od zimy i śniegu w Europie
Pogoda na Maderze we wrześniu. Pogoda na Maderze jesienią.

Niebezpieczeństwa podczas złej pogody na Maderze

Na sam koniec, sprawa mniej przyjemna, ale bardzo ważna. W miejscach takich jak Madera trzeba respektować ostrzeżenia pogodowe. W złą pogodę zwłaszcza bardzo łatwo jest o wypadki, nawet śmiertelne. Lewady oraz wybrzeża oceanu to szczególnie niebezpieczne miejsca, w których trzeba być najbardziej ostrożnym. 

Oczywiście nie wszystkie wypadki spowodowane są tylko przez pogodę. W niektórych rolę gra zły stan zdrowia lub lekkomyślność, a w niektórych jest to po prostu nieszczęście. Mimo to chciałam skorzystać z okazji, by przy okazji rozmowy o pogodzie poprosić o ostrożność, bo ilość artykułów o wypadkach jest alarmująca. 

Przykłady kilku nagłówków artykułów, tylko z roku 2018!:

1 lipca 2018: „Turysta zmarł  idąc lewadą 25 Fontes ”     [LINK]

„Niemiecki turysta zmarł podczas wędrówki lewadą 25 Fontes, w Rabaçal . Okoliczności nie są znane. Rząd regionalny, w notatce wysłanej do redakcji, ubolewa i przypomina turystom o środkach ostrożności, które należy podjąć podczas podróży w góry. Ważne jest odpowiednia odzież i obuwie, ale także o zachowanie; odradzane jest zachowanie takie jak zmiana wyznaczonej trasy i częste robienie zdjęć. Podczas całego spaceru powinno się być jak najbardziej ostrożnym.”

14 kwietnia 2018: „Turysta zmarł po upadku na szlaku w Calheta”   Źródło: [LINK]

„70-letni turysta zmarł na trasie lewady 25 Fontes. Turysta był narodowości francuskiej, a szlakiem szedł ze swoją 5-osobową rodziną wraz z żoną i dziećmi.” 

1 kwietnia 2018: ” Turysta zmarł na skutek upadku na szlaku 25 Fontes ”  Źródło:  [LINK]

„Turysta narodowości hiszpańskiej zmarł na skutek spadku z 50-metrowej wysokości. Lewadą szedł z zorganizowaną grupą, a służby zaalarmował przewodnik.” 

W 2018 odnotowano już trzy zgony podczas wypraw tą Lewadą 25 Fontes… Wypadki zdarzają się jednak też na innych trasach: 

10 czerwca 2018: „Turysta który zmarł na skutek upadku z lewady Ribeira da Janela w Porto Moniz , zrobił krok do tyłu, usiłując zrobić sobie zdjęcie selfie.”  [LINK]

Na lewady i szlaki nie powinno się wychodzić podczas złych warunków pogodowych. Trzeba też być odpowiednio przygotowanym, a gdy nie czujemy się pewnie, nie wychodzić na lewady bez doświadczonego przewodnika. Trzeba też znać swoje możliwości zdrowotne. W tym roku odnotowano kilka przypadków śmierci osób starszych i o słabym zdrowiu podczas pokonywania tras. 

Niebezpieczeństwo czyha też na każdym wybrzeżu podczas sztormu. Turyści często podchodzą zbyt blisko oceanu, by zrobić zdjęcia wysokim falom.

Plaża Gorgulho - Gavinas zimą. W oddali skała - wysepka Iheu do Gorgulho

Podczas świąt Bożego Narodzenia 2018, w Paul do Mar mężczyzna rzucił się na ratunek tonącego turysty, który został zmyty przez fale, probując robić im zdjęcia. Turysta przeżył, mężczyzna, który go uratował – nie…  (!)  Źródło:  [LINK]

01 września 2018 odnaleziono ciało czeskiego turysty, który poślizgnął się na wybrzeżu w São Jorge, a następnie został wciągnięty przez fale.  Źródło:  [LINK] 

Klimat i pogoda na Maderze – posumowanie

Madera to wspaniały cel podróży raczej o każdej porze roku. Moim ulubionym miesiącem na odwiedzenie Madery jest wrzesień, kiedy to pogoda jest wciąż letnia, a turystów znacznie mniej. Jeśli nastawiamy się na pływanie, oczywiście najbardziej polecana pora roku to lato i wczesna jesień. Polecam także pobyt na południowym wybrzeżu wyspy. 

Jeśli zaś nastawiacie się na odkrywanie wyspy i szlaki piesze, lub gdy podróżujecie z małym budżetem, polecam przyjazd poza wysokim sezonem. Ceny biletów w mniej popularne miesiące takie jak np. marzec i listopad są o niebo lepsze niż w sezonie. Planując wakacje na Maderze, poza pogodą warto także sprawdzić, czy w danym okresie nie odbywa się jeden z wielu festiwali. 

Sesja zdjęciowa lub ślub na Maderze? Chętnie pomożemy!

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

.

Comments (2)

  1. No cóż – ja się dziś przekonałam, że ładna pogoda, odpowiednie przygotowanie i dobry stan zdrowia też nie zapewnią bezpieczeństwa. Mój 8-letni Syn spadł z lewady 2 metry w dół i tylko opanowanie mojego Męża i pomoc angielskiego turysty oraz przypadkowe gałęzie uratowały zdrowie i być może życie mojego Synka. Na lewadach o dzieci należy dbać szczególnie – trzymać ze rękę, asekurować, być czujnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *