Pogoda na Maderze – jak ją ogarnąć?

 

Niedawno opublikowałam nasz raport pogodowy – Pogoda na Maderze w grudniu/styczniu – do którego przeczytania serdecznie zapraszam, zwłaszcza osoby planujące wakacje na Maderze zimą. Do zapisywania pogody każdego dnia przez dwa tygodnie pobytu, używałam aplikacji na telefon – Weathershot. 

 

Dzisiaj, nieco ogólnych informacji na temat klimatu Madery, pogody na Maderze, informacje o naszej ulubionej i najbardziej polecanej aplikacji pogodowej, kamerkach internetowych na Maderze, oraz słów kilka o niebezpieczeństwach związanych ze złą pogodą na Maderze. Zapraszam:

Klimat Madery

Klimat Madery jest bardzo przyjazny. Zimy nie są zimne, a lata nie są zbyt gorące, dlatego też określa się ją “wyspą wiecznej wiosny”. 
 
Madera jest górzystą wyspą, z wieloma mikroklimatami i dużymi różnicami temperatur. Mówi się, że najlepsze warunki są w rejonach do 200 metrów nad poziomem morza, które określa się też “pasem bananowym”/”banana line”, od najlepszego rejonu do uprawy bananów.  Dlatego też większość hoteli zlokalizowanych jest na południowym wybrzeżu, zwłaszcza w zatoce Funchal, bo ta dodatkowo ochraniana jest pasem górskim. 
 

W których miesiącach pogoda jest na Maderze najlepsza i kiedy najlepiej wybrać się na Maderę?  

Latem (czerwiec-sierpień), temperatury wynoszą średnio 24 °C w ciągu dnia, a noce nie są zimniejsze niż 17 °C. W przypadku dłuższych okresów wiatru wiejącego od Sahary, temperatury mogą wzrosnąć do ponad 30 °C. W sezonie letnim opady są niskie. Jesienią (wrzesień-listopad) jest nadal ciepło i słonecznie, lecz ryzyko opadów jest większe. 

Zima (grudzień-luty) to niski sezon, pomimo tego, że pogoda jest też przyjemna- około 20 °C w ciągu dnia.

Jeśli zaś chodzi o wiosnę na Maderze, Marzec [ZOBACZ POST O POGODZIE W MARCU] to koniec niskiego sezonu i wolny początek letniego. Temperatury poprawiają się w kwietniu i maju [ZOBACZ POST O POGODZIE W MAJU], a wyspa zaczyna przygotowywać się na Festival Kwiatów… 

Tak więc, zwykle styczeń jest najbardziej deszczowym i zimnym miesiącem, podczas gdy sierpień ma najniższe opady i najwyższe średnie temperatury. Najlepsze do pływania są miesiące sierpień i wrzesień. Średnia temperatura wody w morzu to 24 °C  we wrześniu i 23 °C w sierpniu i październiku. 

To była więc teoria w wielkim skrócie. A jak jest w praktyce?

Prognozy pogody online

Zwykłe aplikacje i strony pogodowe dają jakiś obraz, ale nie są bezbłędne. Różnice pogodowe między miastami, ba, nawet na przykład w rejonie Funchal są duże. Dlatego zwykłe aplikacje pogodowe (mam na myśli globalne serwisy, które pokazują pogodę z różnych miejsc na świecie) pokazujące jedną ikonkę na miasto lub całą wyspę są mało przydatne. 

Jedną ikonką i jedną, średnią temperaturą, nie da się opisać całej Madery. 

Dobra aplikacja pogodowa na telefon: Madeira Weather

Przydatna aplikacja pogodowa dla Madery to Madeira Weather, stworzona przez Ciimar Madeira, twórców aplikacji MadeiraFish (aplikacji na telefon z informacjami na temat ryb na Maderze). 

Lepszego źródła raczej nie znajdziemy. Ciimar to skrót od “Centro Interdisciplinar do Investigacao Marinha e Ambiental da Madeira / Interdisciplinary Center for Marine and Environmental research of Madeira” czyli po naszemu: “Interdyscyplinarne centrum badań morskich i środowiskowych na Maderze”.

Aplikacja ta jest naszym zdaniem najlepszym źródłem informacji na temat prognoz pogody, bo zamiast przyznawać jedną ikonkę na wyspę/miasto, uwzględnia wiele miejsc na rejon.

Dzięki temu na przykład widać jak różna jest pogoda w samym rejonie Funchal:

Madeira Weather App - the most reliable weather app for Madeira Island || Najlepsza prognoza pogody na Maderze (Portugalia)
Madeira Weather App - the best weather app for Madeira Island

Aplikacja ma funkcję mapy, jeśli nie znamy geografii Madery dobrze, oraz listy miejsc wg rejonu.

Madeira Weather App - the best, most reliable weather app for Madeira Island (Portugal) || Najlepsza prognoza pogody na Maderze (Portugalia)

W „Bookmarks” można zapisać nasze ulubione miejsca, by mieć do nich szybszy dostęp. Można też oglądać relację z satelity i kamer internetowych dostępnych w wielu miejscach na wyspie.

Madeira Island webcams - access them via the best weather app for Madeira Island || Kamery internetowe na Maderze - najlepsza aplikacja pogodowa na Maderze z kamerami na żywo
Madeira Island webcams - access them via the best weather app for Madeira Island || Kamery internetowe na Maderze - najlepsza aplikacja pogodowa na Maderze

Jeśli widzimy „Webcam indisponivel”, wybrana kamera nie jest tymczasowo dostępna. Kamery nie działają bezbłędnie i często nie ma z niektórych obrazu, który wraca za jakiś czas. Nie jest to błąd aplikacji, ale kamer NetMadeira.

Jedyna negatywna uwaga, to to, że miałam problemy z załadowaniem informacji podczas używania internetu z sieci komórkowej. Podczas połączenia przez WiFi aplikacja działała bezbłędnie. Aplikacja nie ma wersji polskiej, ale uważam, że jest na tyle prosta, że każdy poradzi sobie z jej obsługą. 

Aplikację można ściągnąć jeszcze zanim zarezerwujemy wakacje, by nieco poobserwować jak pogoda w rejonie hotelu, który mamy na oku, ma się względem innych miejsc. 

Aplikacja godna ściągnięcia, szczerze polecam.

Source:  //home.ciimarmadeira.org/

Kamerki internetowe

Jak wspomniałam już, na wyspie dostępnych jest wiele kamer internetowych, w których sprawdzić można aktualny stan pogody w danym miejscu. Można to zrobić na przykład poprzez aplikację Madeira Weather, lub strony internetowe tj.:

//www.madeira-web.com/en/webcams/

lub

//home.ciimarmadeira.org/index.php?page=webcams

Jakie ubrania więc pakować na Maderę?

W sezonie letnim jest zwykle gorąco, więc przydadzą się stroje kąpielowe i lekkie ubrania, a kurtki potrzebujemy, tylko jeśli planujemy wyprawy w góry i na szlaki, zwłaszcza ukochany przez turystów, wietrzny Półwysep Świętego Wawrzyńca.

Poza sezonem, niestety zapakować musimy różne rodzaje ubrań. Często, w godzinach popołudniowych, jest tak ciepło, że można się opalać. Podczas złej pogody lub wypraw zdecydowanie potrzebować będziemy ciepłych ubrań. Podczas zwiedzania wyspy, zdecydowanie przyda się ubiór na cebulkę, dodatkowe swetry i kurtki spakowane w plecaku. Jest to też kolejny argument za wynajmem własnego auta na Maderze – mając różne rodzaje ubrań w bagażniku, na każdą pogodę będziemy przygotowani.

Zakupy na Maderze 

Pakowanie ubrań na Maderę przyprawia wielu turystów o ból głowy. Prawda jest jednak taka, że nawet jeśli popełnimy błąd, łatwo będzie go naprawić szybką wyprawą na zakupy. W Funchal są przynajmniej trzy większe centra handlowe (Madeira Shopping, La Vie, Forum Madeira) oraz masa sklepów, także sieciowych, z cenami ubrań podobnymi do polskich.

Dla tych, którzy nie chcą wydawać wiele na ubrania awaryjne, jest też w centrum miasta kilka sklepów z chińską odzieżą  (Najsłynniejszy to: Bazar do Povo). Ubrania są jakościowo słabe, ale jest to zawsze awaryjna opcja na nagłą zmianę pogody.


Niebezpieczeństwa podczas złej pogody na Maderze

Na sam koniec, sprawa także ważna. W miejscach takich jak Madera trzeba respektować ostrzeżenia pogodowe. W złą pogodę zwłaszcza bardzo łatwo jest o wypadki, nawet śmiertelne. Lewady oraz wybrzeża oceanu to szczególnie niebezpieczne miejsca, w których trzeba być najbardziej ostrożnym. 

Oczywiście nie wszystkie wypadki spowodowane są tylko przez pogodę. W niektórych rolę gra zły stan zdrowia lub  lekkomyślność, a w niektórych jest to po prostu nieszczęście. Mimo to, chciałam skorzystać z okazji, by przy okazji rozmowy o pogodze poprosić o ostrożność, bo ilość artykułów o wypadkach jest alamująca. 

Przykłady kilku nagłówków artykułów, tylko z roku 2018!:

1 lipca 2018: “Turysta zmarł  idąc lewadą 25 Fontes ”     [LINK]

“Niemiecki turysta zmarł podczas wędrówki lewadą 25 Fontes, w Rabaçal . Okoliczności nie są znane. Rząd regionalny, w notatce wysłanej do redakcji, ubolewa i przypomina turystom o środkach ostrożności, które należy podjąć podczas podróży w góry. Ważne jest odpowiednia odzież i obuwie, ale także o zachowanie; odradzane jest zachowanie takie jak zmiana wyznaczonej trasy i częste robienie zdjęć. Podczas całego spaceru powinno się być jak najbardziej ostrożnym.”

14 kwietnia 2018: “Turysta zmarł po upadku na szlaku w Calheta”   Źródło: [LINK]

“70-letni turysta zmarł na trasie lewady 25 Fontes. Turysta był narodowości francuskiej, a szlakiem szedł ze swoją 5-osobową rodziną wraz z żoną i dziećmi. 1 kwietnia miał na tej samej lewadzie miejsce inny śmiertelny wypadek – turysta spadł z 50 metrów.” 

1 kwietnia 2018: ” Turysta zmarł na skutek upadku na szlaku 25 Fontes ”  Źródło:  [LINK]

“Turysta narodowości hiszpańskiej zmarł na skutek spadku z 50-metrowej wysokości. Lewadą szedł z zorganizowaną grupą, a służby zaalarmował przewodnik.” 

W 2018 odnotowano już trzy zgony podczas wypraw tą lewadą,.. Wypadki zdarzają się jednak też na innych trasach: 

10 czerwca 2018: “Turysta który zmarł na skutek upadku z lewady Ribeira da Janela w Porto Moniz , zrobił krok do tyłu, usiłując zrobić sobie zdjęcie selfie.”  [LINK]

Na lewady nie powinno się wychodzić podczas złych warunków pogodowych. Trzeba też być odpowiednio przygotowanym, a gdy nie czujemy się pewnie, nie wychodzić na lewady bez doświadczonego przewodnika. Trzeba też znać swoje możliwości zdrowotne. W tym roku odnotowano kilka przypadków śmierci osób starszych i o słabym zdrowiu podczas pokonywania tras. 

Niebezpieczeństwo czyha też na każdym wybrzeżu podczas sztormu. Turyści często podchodzą zbyt blisko oceanu, by zrobić zdjęcia wysokim falom.

Plaża Gorgulho - Gavinas zimą. W oddali skała - wysepka Iheu do Gorgulho

Podczas świąt Bożego Narodzenia 2018, w Paul do Mar mężczyzna rzucił się na ratunek tonącego turysty, który został zmyty przez fale probując zrobić im zdjęcia. Turysta przeżył, mężczyzna, który go uratował – nie…  (!) 

Źródło:  [LINK]

01 września 2018 odnaleziono ciało czeskiego turysty, który poślizgnął się na wybrzeżu w São Jorge, a następnie został wciągnięty przez fale. 

Źródło:  [LINK]

Prosimy więc o ostrożność na śliskich drogach, szlakach i wybrzeżach, przy silnym wietrze, falach oraz sprawdzenie warunków pogodowych, odpowiedni ubiór i dostosowanie stopnia trudności do swoich możliwości.

A jakie są wasze spostrzeżenia i porady co do pogody na Maderze?

Madeira weather, climate, live webcams, best weather app | Pogoda na Maderze, klimat Madery, pogodowe kamery na Maderze, najlepsza aplikacja pogodowa na Maderze
Madeira weather, climate, live webcams, best weather app | Pogoda na Maderze, klimat Madery, pogodowe kamery na Maderze, najlepsza aplikacja pogodowa na Maderze
Weather in Madeira, Madeira's climate, weather webcams in Madeira, best weather app | Pogoda na Maderze, klimat Madery, pogodowe kamery na Maderze, najlepsza aplikacja pogodowa na Maderze

ZNAJDŹ NOCLEG NA MADERZE:

Booking.com

WYNAJMIJ AUTO NA MADERZE:

Comments (2)

  1. No cóż – ja się dziś przekonałam, że ładna pogoda, odpowiednie przygotowanie i dobry stan zdrowia też nie zapewnią bezpieczeństwa. Mój 8-letni Syn spadł z lewady 2 metry w dół i tylko opanowanie mojego Męża i pomoc angielskiego turysty oraz przypadkowe gałęzie uratowały zdrowie i być może życie mojego Synka. Na lewadach o dzieci należy dbać szczególnie – trzymać ze rękę, asekurować, być czujnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This form collects your name, email and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our privacy policy where you will get more info on where, how and why we store your data.