Lewady na Maderze: Lewada 25 Fontes i Risco

Madeira Hikes: Rabaçal - Levada das 25 Fontes e Risco (PR6)

aka. Lewadowa Orkiestra Dźwięków Laurissilvy…

Lewada 25 Fontes („Lewada 25 Wodospadów”) i Risco w Rabaçal, zwykle odwiedzane podczas tej samej wycieczki, to zapewne dwie najpopularniejsze lewady wśród turystów na Maderze. 

Choć zwykle wybieram mniej popularne trasy, bardzo chciałam doświadczyć na własnej skórze czym 25 Fontes i Risco tak zachwyciły odwiedzających… Jak podobały mi się te lewady w porównaniu do innych lewad Madery? Oto nasza relacja oraz wszystko to, co trzeba wiedzieć o lewadzie Rabaçal – 25 Wodospadów i Risco. 

Madeira Hikes: Rabaçal - Levada das 25 Fontes e Risco (PR6)

Rabaçal – 25 Fontes i Risco – czy warto i wrażenia

Większość rzeczy zaskoczyła mnie pozytywnie. Trasa jest różnorodna i ciekawa. Widoki były także piękne. Zachwycająca jest laguna Lagoa das 25 Fontes i jej wodospady na końcu trasy 25 Fontes, a wodospad Risco jest iście monumentalny. Punkt widokowy na końcu Risco oraz mostek na jego dole to dwa z moich ulubionych miejsc na tej trasie.

Madeira Hikes: Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6)
Madeira Hikes: Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6)

Mostek na dole wodospadu Risco zatrzymał mnie na długą chwilę. Muzyka lasu i kilku różnych wodospadów kropiących w różnym rytmie tworzyły muzykę jak wspaniała, zgrana orkiestra – mogłabym delektować się nią godzinami…

Poza tymi dwoma miejscami, na trasie 25 Fontes jest też ciekawy punkt widokowy na zielone wzgórza pokryte lasami Laurissilva. Nie wspominając o przepięknych tunelach z drzew i krzewów, oraz dziesiątkach śpiewających ptaków, które spotkaliśmy na trasie.

Rabaçal - Levada das 25 Fontes e LEvada do Risco (PR6) - Best hikes Madeira
Madeira Hikes: Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6)

Urocza była nawet sama kawiarnia Rabaçal Nature Spot Cafe – położona na początku trasy. Było to idealne miejsce na chwilę odpoczynku.

Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6) - Best levadas in Madeira
Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6) - Best levadas in Madeira

W moim przypadku przejście Rabaçal – 25 Fontes i Risco było niezłym wyczynem, ponieważ w poranek tego samego dnia, trochę spontanicznie, wylądowałam na wyprawie coasteringowej oferowanej nieodpłatnie podczas corocznego Festiwalu Natury.

ZOBACZ: JAK ZDOBYĆ DARMOWE BILETY NA WYCIECZKI PODCZAS FESTIWALU NATURY

I tak więc tego pięknego październikowego dnia nieźle się zmachałam skacząc ze skał, walcząc z falami i wspinając się na lawowe kamienie. Moje dłonie były tak obite i porysowane przez skały, że nie byłam w stanie przybić piątki z instruktorem. Po odwiezieniu nas do Funchal wskoczyłam tylko na moment do kawiarni, by zamienić strój kąpielowy i klapki na buty i spodnie trekkingowe i po 20 minutach siedziałam już w aucie na 25 Fontes. Słońce grzało ostro, byłam dość zmęczona, zanim jeszcze na lewadę dojechaliśmy, ale dałam radę… Był to piękny dzień.

Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6) - Best levadas in Madeira
Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6) - Best levadas in Madeira

Lewada das 25 Fontes – film z trasy i laguny 25 Fontes

Lewada do Risco – film z trasy i wodospadu Risco

25 Fontes i Risco – informacje ogólne i mapa

Oficjalną mapę trasy znajdziemy [TUTAJ], a listę wszystkich rekomendowanych tras Madery po angielsku [TUTAJ].

Świetnym źródłem informacji o tej i innych trasach w rejonie Calheta jest także Caheta Viva. Pod [TYM] adresem znajdziecie nie tylko mapę trasy 25 Fontes i Risco, ale też innych tras w południowo-zachodniej Maderze. Co lepsze, znajdziemy tam też mapy 3D tras oraz plik z trasą GPS do ściągnięcia.

Madeira Hikes: Rabaçal - Levada das 25 Fontes e Risco (PR6)

Oficjalny poziom trudności szlaków 25 Fontes i Risco to: średni. Dystans to 2 x 4.6 km, a szacowany czas potrzebny do przejścia: około 3 godzin. Najwyższy punkt leży na wysokości 1290 m, a najniższy na 900 m. Lewada nie jest polecana osobom z lękiem wysokości.

25 Fontes nie jest najłatwiejsza- nie idzie się zawsze po płaskim terenie, a lewada jest dość często bardzo wąska. Lewada do Risco natomiast jest krótka, szeroka i wygodna. Stanowi doskonały „deser” na zakończenie nieco trudniejszej trasy 25 Fontes.

Lewada das 25 Fontes jest dłuższa, w dużej mierze składa się ze schodków oraz bardzo wąskich lewad, na których ciężko jest się wyminąć z innymi. Być może dlatego część trasy wyznaczono jako jednokierunkową.

Inna nazwa Lewady 25 Fontes to Levada Nova do Rabaçal. Jej budowę rozpoczęto w 1835 roku, a do użytku oddano 16 września 1855. Lewada 25 Fontes umożliwiła rolnikom z Calheta korzystanie z części gruntów, które do tamtej pory leżały odłogiem.

25 Fontes i Risco – co tam zobaczymy?

Przede wszystkim kilka pięknych wodospadów oraz cudną lagunę 25 Źródeł. Znakiem rozpoznawczym lewady 25 Fontes są pięknie ułożone w tunel drzewa. Lewady 25 Fontes i Risco to piękna mieszanka zieleni lasów Laurissilva, brązu wrzosów i skał wodospadów z turkusem laguny 25 Źródeł.

Rabaçal - Levada das 25 Fontes e Risco (PR6) - Best hikes Madeira

25 Fontes i Risco – dojazd i lokalizacja

Jak dojechać do lewady 25 Fontes i Risco? Da niezmotoryzowanych wieści złe: Do lewady 25 Fontes i Risco nie da się dojechać bezpośrednio transportem publicznym. Większość osób dostaje się tam własnym autem lub wraz ze zorganizowanymi wycieczkami, których jest na Maderze bardzo dużo. Parking znajduje się przy drodze ER 110 i ciężko go będzie przegapić.
Best of Madeira - Madeira Island News Blog & Free Travel Guide - Best Things to do in Madeira. #madeira #madeiraisland #travel

Sprawdź oferty >>

Sprawdź ceny i zerezerwuj transfer lub zorganizowane wycieczki na Lewadę 25 Fontes i Risco

Szczęście w nieszczęściu jest tylko takie, że z tego samego parkingu startują dwie inne piękne trasy:

Lewada do Alecrim – PR 6.2
oraz

Vereda da Lagoa do Vento – PR 6.3

Oba szlaki pokrywają się na początku trasy, po czym rozchodzą się. Wykupując więc prywatny transfer do Rabaçal wcześnie rano, będziemy więc w stanie odwiedzić kilka przepięknych tras podczas jednego dnia.

Jadąc autem z Funchal, parking znajdziemy zaraz za zjazdem do Arco da Calheta. W nawigacji użyć możemy adresu „ER110 15”.  Po dotarciu i zostawieniu auta pod opieką lokalnych krów, do początku trasy mamy jeszcze mały kawałek. Możemy dojść tam pieszo wąską, betonową drogą, lub poczekać na lokalny bus.

Trasa pomiędzy parkingiem a początkiem trasy obsługiwana jest przez CMC Calheta a bilet kosztuje 3 euro za osobę w jedną stronę lub 5 euro w dwie strony. Autobus kursuje między 09:30 i 18:30. Oczywiście można też ten dodatkowy dystans przejść pieszo, a zajmie nam to około 20-30 minut. Nie jest to jednak aż tak ekscytujący spacer, więc dla osób mniej sprawnych lub mających mało czasu, minibus jest dobrą opcją.

Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6) - Best levadas in Madeira

25 Fontes i Risco – moja ocena

Polecam raz jeszcze wyjście w tę trasę, zanim dojadą na nią zorganizowane wycieczki (10-11 rano?), bo tłok może odebrać cały urok tej wyprawy. Jeśli miałabym ocenić tę lewadę, byłyby to zapewne 4,5 gwiazdki na 5. Jedyne co chciałabym zmienić w naszym planie to poświęcenie jej więcej czasu – wyjść na trasę z rana zamiast w południe, i dodać do programu przynajmniej Lagoa do Vento, która według wielu przewodników jest jedną z piękniejszych na wyspie. Wszystkie zdjęcia z lewady 25 Źrodeł i Risco znaleźć można w albumie na naszym koncie Facebook.

 

Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6) - Best hikes Madeira
Rabaçal - Levada das 25 Fontes and Levada do Risco (PR6) - Best levadas Madeira

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *