Ciekawe budynki w Funchal: Tajemniczy Turkusowy budynek Starego Seminarium

READ THIS POST IN: ENGLISH

Dziś dla odmiany coś, czego na pewno nie zobaczycie w broszurach turystycznych. Tajemniczy, stary i opuszczony, lecz wciąż piękny, turkusowy budynek w Funchal i jego ciekawa historia…

Tajemniczy turkusowy budynek w Funchal..

Warto skręcić w ulicę Rua de Santa Luzia przy Calçada da Encarnação, jeśli będziecie w okolicach na północ od centrum Funchal.

W jego rejonie nie ma wielkich hoteli, jest jednak dużo kwater prywatnych. Ja sama trafiłam na niego zupełnie przypadkiem. Zatrzymałam się wtedy w fajnej kwaterze Little Townhouse i z samego rana, wyszłam pieszo w stronę centrum. Tego, co spotkałam za rogiem nigdy bym się nie spodziewała…

Nagle miałam przed sobą przepiękny, lecz stary i opuszczony budynek z wybitymi szybami. To, co najbardziej rzuca się w oczy to jego kolor. Ledwo dysząca farba na jego ścianie to coś pomiędzy starym turkusem, cyjanem i akwamaryną. Do tego jego piękna architektura, w stylu, którego nie spodziewałam się spotkać w centrum portugalskiego Funchal.

Próbowałam sfotografować go różnymi aparatami, o różnych porach dnia, jednak wciąż nie udało mi się uchwycić dobrze jego piękna. Budynek schowany jest za wysokim ogrodzeniem i bujnym, choć bardzo zaniedbanym ogrodem.

Nieco lepiej poradziła sobie z objęciem całego budynku kamera samochodu Google Street View, choć zapewniam Was, budynek wygląda o wiele bardziej niesamowicie na żywo:

Source: Google Maps

Zatrzymałam przechodzącą obok staruszkę i próbowałam wypytać ją o budynek, jednak wzruszyła ona ramionami: „Była tam szkoła, a teraz już nic i nie wiem, pewnie nic z tym nie będzie”. W jej głosie słychać było zawiedzenie, co jest zupełnie zrozumiałe. Mieszkańcy mają już zapewne dość codziennego widoku niszczejącego budynku w sąsiedztwie.

Po powrocie do domu uparłam się, by dowiedzieć się czegoś więcej, i… z sukcesem. Nie tylko ja „wyuważyłam” tę perełkę Funchal, bo pytali o nią także inni turyści, jednak najbardziej w rozwiązaniu zagadki pomocny był przepięknie wybrukowany napis przed wejściem do budynku – „SDF 1909”.

SDF to skrót od „Seminarium Diecezjalne w Funchal”. To pomogło mi szybko odnaleźć nazwę budynku, a po nim, jego całą historię. Jest to więc stary budynek seminarium duchowngo znany jako Seminário da Encarnação. Budynek często zmieniał właścicieli i pełnił też kilka innych funkcji…

Historia tajemniczego Seminário da Encarnação

Całą historię znalazłam w ciekawym artykule historycznym Cristiny Trindade, do przeczytania którego zachęcam wszystkich znających portugalski i interesujących się historią Madery.

Jak dowiadujemy się z artykułu, budynek znany jest pod nazwą „Starego Seminarium” należącego do diecezji Funchal. Oddany do użytku został w 1909 r. kiedy to zaczęła się jego iście wyboista historia.

Po dwóch latach istnienia seminarium zamknięto, a w 1913 diecezja wynajęła budynek (za 500 escudos rocznie) szkole Escola de Utlidades e Belas-Artes, która działała tam do 1918. Szkoła ta była szkołą wyłącznie dla kobiet, lecz projekt ten zakończył się w 1919.

W tym samym roku Junta Geral (nieistniejący już rodzaj lokalnego zarządu, który istniał w Portugalii do 1936 r.) zwróciła się do rządu portugalskiego o licencję na otworzenie swoich biur w budynku. Została ona udzielona.

Kościół na Maderze, a w szczególności nowy biskup D. António Manuel Ribeiro (1914–1947), uważał za niesprawiedliwe przywłaszczenie budynku i wielokrotnie starał się o jego zwrot. Udało mu się to w 1927 r., kiedy to wydano dekret przewidujący przywrócenie Seminário da Encarnação madereńskiemu Kościołowi. Ta decyzja nie podobała się Junta Geral, która odmówiła zwrotu składając różne odwołania, dzięki którym udało jej się opóźnić ostateczną decyzję na kolejne sześć lat. Ostatecznie spór został rozstrzygnięty a w październiku 1933 r. seminarzyści wrócili do budynku, pozostając tam do 1975 r.

Kiedy w 1974 r. D. Francisco Santana (1974–1982) został biskupem Funchal, postanowił przekształcić budynek Seminário da Encarnação w diecezjalne centrum duszpasterskie. Nadeszła jednak portugalska rewolucja z 25 kwietnia (Rewolucja goździków) i w październiku tego samego roku 1974 r. budynek został zajęty przez uczniów i nauczycieli, dla których nie starczyło miejsca w innych budynkach. W związku z tym faktem diecezja postanowiła zezwolić na otwarcie w niej Szkoły Bartolomeu Perestrelo, która funkcjonowała tam aż do 2005 roku. W 2005 roku bowiem zwrócono budynek diecezji, która od tego czas nie wykonała w budynku prac, pozwalając mu popaść w ruinę, co jest ogromną szkodą.

Obecnie, wielu lokalnych mieszkańców nalega na podjęcie decyzji i remont budynku, jako że ruina stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców.

Co dalej z Seminário da Encarnação?

Stojąc na chodniku i podziwiając budowlę, nie mogłam przede wszystkim uwierzyć w jedno… Jak to możliwe, że taka perła stoi i niszczeje. Ten budynek, gdyby został odnowiony, byłby jednym z najpiękniejszych hoteli Funchal.

Odpowiedź znajdujemy w wiadomościach lokalnych. Najbardziej aktualny artykuł datowany jest na wrzesień 2019:

Według ostatnich doniesień Kościół nie zgadza się na sprzedaż nieruchomości, a jeden z planów jest taki, że w najbliższych latach zostać ma on odremontowany i przekształcony w akademik uniwersytecki. [Źródło]

Jeśli jest to prawdą, to lokalni studenci na pewno są szczęściarzami.

Jakkolwiek zostanie on spożytkowany, mam wielką nadzieję, że przy jego remoncie zachowane zostaną jego charakterystyczne elementy, a zwłaszcza patio i schodki przed budynkiem, oraz oczywiście jego piękny kolor.

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *