Prom z Madery na Porto Santo

 READ THIS POST IN ENGLISH   ◊   ZAKTUALIZOWANO: 13-09-2020 

Holidays and weddings on Porto Santo, Portugal, 2019 II Ślub i wakacje na Porto Santo w Portugalii 2019

Zastanawiacie się nad rejsem promem z Madery na przepiękną wysepkę Porto Santo? Ten post jest dla Was.

Linia Porto Santo Line promem Lobo Marinho

Rozkład – godziny rejsów na Porto Santo

Zwykle prom wypływa z Funchal o 08:00 rano i wraca z Porto Santo do Funchal o 19:00. W miesiącach letnich czasami pływają dwa promy, a godziny różnią się. Zapraszam do zapoznania się z oficjalnym i aktualnym harmonogramem po angielsku: [LINK]

Taking a car by ferry Lobo Marinho from Madeira Island to Porto Santo - our review II Zabranie auta promem z Madery na Posto Santo

Ceny biletów

Bilet dla osoby dorosłej, niebędącej mieszkańcem Madery, w klasie turystycznej (w obie strony) kosztuje 59,44 EUR w sezonie (od kwietnia do września) i 48,60 EUR w pozostałych miesiącach. Bilet dla dziecka (5-11 lat) kosztuje 29,72 EUR w sezonie i 24,30 EUR poza sezonem. Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują bezpłatnie.

Zobacz pełny i aktualny cennik: [LINK]

Możliwe są także pakiety rejsów jednodniowych z transferem do/z portu, oraz dodatkowymi usługami (wycieczka łódką na Porto Santo, wynajem roweru, gra w golfa etc.), a ceny tych pakietów podane są [TUTAJ]. Osobiście polecamy jednak zostanie na Porto Santo nieco dłużej niż tylko jeden dzień. 

Rowery można zabrać na pokład bez opłat dodatkowych, ale za sprzęt sportowy, taki jak deski do windsurfing / kitesurfing / surfing już za dodatkową opłatą. 

Jeśli chodzi o podróż z własnym autem, istnieją różne pakiety, a cena różni się w zależności od miesiąca i liczby pasażerów.

 

Ferry Porto Santo Line from Funchal, Madeira to Porto Santo II Prom z Funchal, Madera do Vila Baleira, Posto Santo
Ferry Porto Santo Line from Funchal, Madeira to Porto Santo II Prom z Funchal, Madera do Vila Baleira, Posto Santo
Ferry service Lobo Marinho from Madeira Island to Porto Santo II Prom z Madery na Posto Santo

Linia sprzedaje także pakiety „Prom + Hotel” do poniższych hoteli:

[PRAIA DOURADA]       [TORRE PRAIA]      [APARTHOTEL LUAMAR]

Podczas naszej pierwszej w życiu podróży promem przekonaliśmy się na własnej skórze, że czasami bardziej opłaca się kupić bilet pierwszej klasy. Czytajcie dalej, jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego.

Zwierzęta

Tak, promem na Porto Santo można przewozić zwierzęta domowe, ale muszą być przewożone w określonym obszarze przeznaczonym do tego celu lub, w przypadku podróży samochodem, wewnątrz pojazdu. Nie można ich zabrać ze sobą do głównego lobby dla pasażerów.

Jak kupić bilety na prom na Porto Santo?

W jednym z biur/ u jednego z agentów Porto Santo Line w Funchal lub online, płacąc kartą kredytową Visa or Mastercard. Akceptowane są bilety w formie elektronicznej – podczas wejścia skanowany jest tylko kod QR. 

Travelling to Porto Santo from Funchal by ferry II Prom z Madery na Posto Santo - ważne informacje

Czy podczas rejsu na Porto Santo zobaczyć można delfiny?

Tak, i to nie tylko delfiny! My niestety nie zauważyliśmy żadnego, ale znajomym, którzy podróżowali dwa dni po nas, podczas lepszej pogody, towarzyszyła przez kilka minut duża grupa delfinów. Widzieli tyle delfinów ile podczas płatnego [rejsu oglądania delfinów], na który wybrali się dzień wcześniej.

Zapraszam na konto Instagram linii Porto Santo – gdzie zamieszczają interesujące grafiki gatunków zwierząt zaobserwowanych każdego tygodnia. Jeśli przejrzymy te grafiki widzimy, że delfiny (delfiny plamiste, delfiny butlonoskie, delfiny pospolite) możemy zaobserwować podczas rejsu na Porto Santo prawie każdego tygodnia. Czasami można również zauważyć wieloryby (kaszaloty, grindwale) lub żółwie morskie.

Sprawdźcie także [TĘ MAPĘ]  prezentującą dokładne miejsca, w których zauważono poszczególne gatunki zwierząt. 

Lobo Marinho – Prom 

Prom kursujący między Maderą i Porto Santo nosi wdzięczną nazwę Lobo Marinho („Wilk Morski”) i jest w stanie pomieścić ponad 1150 pasażerów. Ponieważ obsługuje krótką trasę (ok. 2 godziny 15 minut), nie ma na nim prywatnych kabin do wynajęcia.

Travelling to Porto Santo from Funchal by ferry II Prom z Madery na Posto Santo - ważne informacje

Na pokładzie #1 znajduje się pokój gier, a sala zabaw dla dzieci oraz kino na pokładzie #2.

Kids playroom on board of the Porto Santo ferry II Pokój zabaw dla dzieci na pokładzie promu na Posto Santo

Główny pokład to pokład #5, a na nim jest recepcja, restauracje/kawiarnie, sklepy i główne sale dla pasażerów klasy ekonomicznej. 

Economy class - Ferry Porto Santo Line from Funchal, Madeira to Porto Santo II Klasa ekonomiczna - prom z Funchal, Madera do Vila Baleira, Posto Santo
Ferry restaurant at Lobo Marinho from Madeira Island to Porto Santo II Restauracje na promie z Madery na Posto Santo

Pokład #7 – Estrela do Mar Lounge – jest tylko do dyspozycji pasażerów pierwszej klasy. [TUTAJ] znaleźć można plan całego promu oraz zdjęcia każdego z pomieszczeń. 

Rejs z Funchal do Porto Santo promem – Nasza opinia i porady

Podróżowaliśmy na Porto Santo promem wielokrotnie i mamy dobre doświadczenie z podróży z Porto Santo Line. Prom jest wygodny i dopasowany do krótkich rejsów takich jak ten, a rejs zawsze odpłynął o zaplanowanej porze.

Nasza wskazówka dla wszystkich: rozważcie zakup biletu pierwszej klasy, zwłaszcza jeśli jesteście głodni i planujecie korzystać z Internetu.

Podczas pierwszego rejsu z Funchal do Porto Santo zarezerwowaliśmy bilety w klasie ekonomicznej. Zwyczajnie nie wzięliśmy pod uwagę, ani nawet nie sprawdziliśmy cen biletów pierwszej klasy. Po wejściu zobaczyliśmy poniższy plakat:

First class - Ferry Porto Santo Line from Funchal, Madeira to Porto Santo II Pierwsza klasa - prom z Funchal, Madera do Vila Baleira, Posto Santo

Zdaliśmy sobie sprawę, że w naszym przypadku lepiej byłoby dokupić dodatek do klasy pierwszej. Dlaczego? 

W klasie ekonomicznej linii Porto Santo dostęp do WiFi nie jest darmowy. Cena wynosi EUR 3,50 za cały czas trwania rejsu, (dostęp dla max. dwóch urządzeń). Podczas prawie całego rejsu nie ma dostępu do sieci komórkowej. Internet Wifi jest natomiast bezpłatny dla pasażerów pierwszej klasy. Dodatkowo mogą oni też bez ograniczeń korzystać z maszyny do kawy, wody, i bufetu.  

Na przykład, jeśli tak jak my, nie zdążyliście zjeść śniadania i musielibyście wydać 8 euro na śniadanie w promowej restauracji, potem zamówicie jeszcze jedną kawę w kawiarni promowej, a do tego dokupicie dostęp do internetu za Eur 3,50 – zapłacicie tyle, ile bilet pierwszej klasy, który zawiera to wszystko w cenie. 

W drodze powrotnej zaraz po wejściu na pokład, udaliśmy się na pokład #7, aby dokupić dodatek do pierwszej klasy. Sala klasy pierwszej była rzeczywiście znacznie wygodniejsza i spokojniejsza niż sala ekonomiczna. Miałam okazję popracować nad blogiem i odpowiedzieć na kilka ślubnych zapytań. 

First class lobby - ferry Porto Santo Line from Madeira Island to Porto Santo II Pierwsza klasa - prom z Funchal do Vila Baleira na Posto Santo
First class lobby - ferry Porto Santo Line from Madeira Island to Porto Santo II Pierwsza klasa - prom z Madery na Posto Santo
First class lobby - ferry Porto Santo Line from Madeira Island to Porto Santo II Pierwsza klasa - prom z Funchal do Vila Baleira na Posto Santo
Ferry Porto Santo Line from Funchal, Madeira to Porto Santo II Prom z Funchal, Madera do Vila Baleira, Posto Santo

Najbardziej warte swojej ceny są jednak panoramiczne widoki z tarasu pierwszej klasy. W klasie ekonomicznej nie znalazłam tak dobrego miejsca do obserwacji widoków. 

Bufet to nic nie z tego świata- był dość prosty, ale smaczny i wystarczający, aby nazwać go kolacją. Przede wszystkim zaserwowano moje ukochane „pastel de bacalhau”, więc z mojej strony nie usłyszycie narzekań. 

First class lobby - ferry Porto Santo Line from Madeira Island to Porto Santo II Pierwsza klasa - prom z Madery na Posto Santo

Druga ważna porada jest odnośnie:

Prom na Porto Santo – dostosowanie do wózków dziecięcych i inwalidzkich

Po przybyciu na Porto Santo proces zejścia z promu nie przebiegał najsprawniej. Trap był dość stromy i nie wyobrażam sobie schodzenia nim będąc osobą o ograniczonej sprawności ruchowej.

Travelling to Porto Santo from Funchal by ferry II Rejs promem z Madery na Posto Santo - informacje

Jeśli masz ograniczoną sprawność ruchową, jeśli podróżujesz z wózkiem dziecięcym lub starszą osobą, poproś załogę o wskazanie wejścia/wyjścia z windą.

Na stronie operatora czytamy, że prom jest w pełni dostosowany do osób o ograniczonej sprawności, oraz, że: 

„Pasażerowie ze specjalnymi potrzebami (mobilność, niewidomi i zależni od tlenu) powinni skontaktować się z Przewoźnikiem i członkami załogi przed zakupem biletu w celu uzyskania pełnego wsparcia w zakresie dostępu, eskorty, psów przewodników lub pomocy, przynajmniej 48 godzin przed rejsem”.

ZOBACZ: [ŹRÓDŁO] Podpunkt 12ª 

Po przybyciu promem na Porto Santo

Na tych, którzy nie zorganizowali transportu, zaraz przy wyjściu czekają taksówki. 

A jeśli tak jak my nie macie bagażu i uwielbiacie chodzić- do miasteczka dostać się można także idąc plażą. Odległość wynosi około 3 km. My dotarliśmy na główny plac Vila Baleira w ciągu 45 minut, wliczając kilka sesji zdjęciowych na plaży.

Holidays and weddings on Porto Santo, Portugal, 2019 II Ślub i wakacje na Porto Santo w Portugalii 2019

Jak (poza promem) można dostać się na Porto Santo?

Loty samolotem z Madery na Porto Santo

Tak, na Porto Santo jest lotnisko. Między Maderą i Porto Santo istnieje bezpośrednie połączenie obsługiwane przez Binter Canarias Airlines. Zwykle są to dwa loty, jeden poranny a drugi popołudniowy. Czas trwania lotu to około 25 min.

Loty na Porto Santo z Europy 

Możecie także dolecieć na Porto Santo przez Lizbonę lub Porto, lub korzystając z jednego z lotów czarterowych.

 

Sesja zdjęciowa lub ślub na Maderze lub Porto Santo? Chętnie pomożemy!

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

.
Ferry from Madeira Island to Porto Santo - our review and tips II Prom z Madery na Posto Santo
Subscribe
Notify of
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments