10 pytań o wycieczki piesze bez przewodnika na Maderze (+ kod zniżkowy)

Szukacie sposobu na dotarcie do najpopularniejszych (i niedostępnych komunikacją publiczną) szlaków pieszych na Maderze? A może chcecie dowiedzieć się więcej o tym, co tak naprawdę oznacza termin „Self-guided tour”? W tym poście odpowiadamy na wszystkie Wasze pytania odnośnie samodzielnych wycieczek/transferów na szlaki na Maderze.

TEN POST ZAWIERA AFILIACYJNY KOD ZNIŻKOWY – NIE PRZEGAP I SKORZYSTAJ

1. Co to jest wycieczka „self-guided”? + Film

Odkąd usłyszeliśmy, że na Maderze pojawiły się w ofercie wycieczki na szlak typu „self-guided”, chcieliśmy wypróbować je i dowiedzieć się, czym tak naprawdę różnią się one od zwykłych wycieczek z przewodnikiem. „Self-guided tour” to po polsku wycieczka samodzielna lub wycieczka bez przewodnika. W tym wypadku chodzi dokładniej o transfery na szlaki Madery, i przejście nimi od punktu A do punktu B, bez organizatora lub przewodnika.

Na pierwszy rzut oka jest to idealne połączenie – wycieczka na popularny i piękny szlak, na której masz dużo swobody, ale jednocześnie komfort transferów busem w obie strony – a wszystko to w nieco lepszej cenie.

Firma oferująca samodzielne wycieczki na szlaki na Maderze to: Do ​​It Madeira. Dołączyłam do nich podczas jednej z ich wypraw na szlak PR1 Pico do Areeiro – Pico Ruivo w styczniu 2023 roku. Trasa Pico do Areeiro – Pico Ruivo jest jedną z najpiękniejszych, najpopularniejszych i wysoko ocenianych tras na wyspie. Tak, tam też znajdują się słynne z filmów „Schodki do nieba”.

A więc jak dokładnie wygląda samodzielna wędrówka szlakiem PR1 bez przewodnika?

Tu nasza siedmiominutowa relacja z całej wycieczki:

Jeśli zarezerwujecie wycieczkę „self-guided” bez przewodnika z Do It Madeira, spodziewać się możecie, że: 

1 – Dzień (kilka dni) przed wyprawą otrzymacie (po angielsku) wszystkie niezbędne informacje od organizatorów wycieczki. Prześlą Wam jasne instrukcje dotyczące godziny odbioru, pogody i poprawnego przygotowania. Zachęcamy do zadawania pytań.

2 – W dniu wycieczki zostaniecie odebrani z miejsca zakwaterowania w rejonie Funchal/Caniço. My wybraliśmy wycieczkę o wschodzie słońca, więc zostaliśmy odebrani jeszcze o zmroku.

3- W drodze na pierwszy szczyt, która zajmuje około 30–40 minut, przewodnik opowie Wam ciekawe historie i podzieli się wieloma informacjami na temat wędrówki i wyspy.

4 – Po przybyciu do punktu początkowego (szczytu Pico do Areeiro) przewodnik zajmie około 15 minut, aby wyjaśnić grupie szlak, wskazówki, harmonogram i wymogi bezpieczeństwa. Powie Wam, w których punktach trasy powinniście być o jakiej godzinie, by dojść do punktu końcowego o umówionej godzinie.

Pokaże również, gdzie należy usiąść na szczycie Pico do Areeiro, aby mieć najlepszy widok na wschód słońca.

Pomimo że wskazówki są jasne, będzie to najlepsza okazja, by zadać jakiekolwiek pozostałe pytania.

5 – Kiedy wszystko jest jasne, uczestnicy mogą rozpocząć wędrówkę we własnym tempie. Większość zostaje na szczycie pół godziny dłużej, by zobaczyć wschód słońca, lecz nieliczni wychodzą na szlak o zaraz po przybyciu.

To Wy decydujecie kiedy zaczniecie wędrówkę i ile przerw zrobicie. Jedyne, o czym musicie pamiętać, to przybycie na miejsce odbioru o uzgodnionej godzinie. 

W dowolnym momencie wędrówki możecie skontaktować się z organizatorem telefonicznie lub przez WhatsApp. 

6 – Po przejściu szlaku spotkacie swojego przewodnika na dużym parkingu przy Achada do Teixeira Mountain Spot Café. Jeśli zakończycie szlak wcześniej niż reszta grupy, to tam możecie wypić kawę lub zjeść coś i odpocząć.

W godzinie popołudniowych powrotów parking może być pełen aut. Polecamy zrobić zdjęcie lub zanotować numer rejestracji vana z rana.

7 – W drodze powrotnej, jeśli czas na to pozwoli, przewodnik może zaproponować szybki postój w Santanie – wiosce turystycznej. Zachęcamy, ponieważ w ten sposób zobaczycie autentyczny domek, w jaki żyli lokalni mieszkańcy wyspy wiele lat temu.

8- Powrócicie do Waszej kwatery lub hotelu około 4 po południu. W drodze powrotnej przewodnik będzie nadal udzielał wskazówek i polecał wam najlepsze miejsca na wyspie. Nie krępujcie się zadawać mu pytań, ponieważ ma wiele ciekawych historii.

Po wędrówce nie zapomnijcie podzielić się Waszymi niesamowitymi zdjęciami w mediach społecznościowych i oznaczyć @doit.madeira   

2. Zalety wycieczek „self-guided tours” bez przewodnika

Wycieczki „self-guided”, czyli, samodzielne lub bez przewodnika na Maderze to doby kompromis, zwłaszcza dla osób, które były już na kilku innych wycieczkach z przewodnikiem, chcą przejść ten sam szlak po raz kolejny, oraz fotografów i twórców treści.

Największą zaletą tych wycieczek jest swoboda, jaką oferują. Możecie zatrzymać się w dowolnym momencie – robić zdjęcia lub nagrywać filmy bez konieczności nadążania za resztą grupy. Wy decydujecie o harmonogramie i tempie.

Jest to też świetna opcja dla turystów bez własnego auta, którzy chcą przejść szlaki, do których nie dojeżdża autobus. Do niektórych z najlepszych szlaków na Maderze nie można dojechać środkami transportu publicznego, a cena wycieczki „self-guided” może być tańsza niż wynajęcie samochodu na jeden dzień. 

Nawet jeśli macie prawo i jazdy i możecie wynająć samochód, jeśli chcecie przejść szlak PR1, nadal będziecie musieli podjąć decyzję, czy:

1) Dacie radę przejść ten trudny szlak w obie strony, aby zwrócić do zaparkowanego samochodu

2) Jeśli nie macie kondycji, zdrowia ani czasu, by przejść szlak w obie strony, będziecie musieli zorganizować transport z punktu B (Achada do Teixeira) do punktu A (Pico do Areeiro), co jest drogą dość okrężną i wiąże się z dodatkowymi kosztami

Wycieczki z przewodnikiem oferują łatwy odbiór i dowóz z/do miejsc pobytu w rejonie Funchal i Caniço, co oznacza, że ​​Wasz dzień będzie zorganizowany i całkowicie bezstresowy. Dzięki tego typu transferom, będziecie mogli przejść szlak w jedną stronę i skupić się na pięknych widokach, jakie oferuje.

Wycieczki bez przewodnika to więc doskonały wybór dla niezależnych podróżników, którzy cenią sobie swobodę i twórców treści. To też doskonały wybór, jeśli w przeszłości byliście już na kilku podobnych wycieczkach z przewodnikiem i nie chcecie wysłuchiwać ponownie tych samych informacji.

3. Wady wycieczek „self-guided tours” bez przewodnika

Osobiście nie widzę wielu w przypadku aktywnych, samodzielnych turystów lubiących niezależność, doświadczonych piechurów, fotografów i osób już znających nieco Maderę, a już na pewno nie w przypadku osób, które przeszły tę trasę wcześniej.

Wycieczki „self-guided” powinniście przemyśleć jednak jeśli:

1) podróżujecie po raz pierwszy na Maderę i planujecie przejść tylko jeden szlak lub jedną wycieczkę. Jeśli jesteście naprawdę dociekliwi i lubicie zadawać pytania i słuchać historii, więcej dowiecie się z opowieści podczas wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem

2) jesteście osobami o słabszym zdrowiu, jeśli jesteście niepewni swojej kondycji i czuć się będziecie z licencjonowanym przewodnikiem u waszego boku na całej trasie

Często polecamy, by spróbować jednej trasy lub wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem, zanim spróbujecie wycieczek samodzielnych na Maderze; Wycieczki „self-guided” uzupełniają wycieczki z przewodnikiem, lecz ich nie zastępują.

4. Jak duże są grupy?

W naszej grupie było 8 osób i jest to maksymalna liczba uczestników. 

Oczywiście nie macie obowiązku przebywania blisko nich przez całą trasę. Można, ale nie trzeba iść szlakiem grupą. (Ze względów bezpieczeństwa zalecamy to osobom podróżującym w pojedynkę).

5. Czy wycieczki bez przewodnika są bezpieczne?

Do It Madeira ma w ofercie tylko te szlaki, które są dobrze utrzymane i oznakowane.

Trasa PR1 jest bardzo dobrze oznakowana, szeroka i zadbana – raczej mało prawdopodobne jest, by się można na niej zgubić. Wszystkie zalecenia bezpieczeństwa są wytłumaczone przez przewodnika przed startem trasy.

Jednak bez względu na to, gdzie jesteście i jakiego typu wycieczkę wykupiliście, zawsze powinniście zwracać uwagę na środki ostrożności i unikać zagrożeń, takich jak świadome zejście ze szlaku, podchodzenie do przepaści, przechodzenie przez barierki i brak uwagi podczas robienia zdjęć. Nawet obecność licencjonowanego przewodnika na trasie nie uchroni osób łamiących podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Tak jak wspomnieliśmy, osobom podróżującym w pojedynkę zalecamy zapoznanie się i trzymanie się blisko innych uczestników wycieczki.

Koncepcja „Self-guided” oznacza, że ​​zawsze skontaktować się telefonicznie z organizatorem, lub udostępnić mu swoją lokalizację.

6. Co jeśli mam opóźnienie?

Każdy uczestnik ma 5 godzin na samodzielne ukończenie trasy.

Przed wędrówką przewodnik bardzo dokładnie wyjaśnia trasę, udziela wskazówek dotyczących planowania czasu i upewnia się, że wszyscy znają miejsce i godzinę spotkania w punkcie B. 

Czasami powrót może się opóźnić. Gdy tylko odkryjecie, że dotrzecie do punktu B o umówionej porze, skontaktujcie się z organizatorem. Zwykle, z szacunku dla innych uczestników, ich tolerancja czasowa wynosi 20–30 minut na końcu trasy i 5 minut w miejscu zakwaterowania, ale prosimy o jak najszybszy kontakt z nimi w celu omówienia planu. 

7. Na jakie szlaki dojedziemy transferem „self-guided”?

Obecnie Do It Madeira oferuje trasfery „self-guided” na dwa najpopularniejsze szlaki:

Pico do Areeiro do Pico Ruivo (wschód słońca lub poranek)

Lewadę 25 Fontes i Risco

Oba szlaki/wycieczki trwają 5 godzin.

8. Czy możemy spodziewać się więcej wycieczek „self-guided”?

Tak, Do It Madeira pracuje nad rozszerzeniem oferty wycieczek o inne popularne szlaki tj. Szlak Półwyspem Świętego Wawrzyńca i lasem Fanal, więc bądźcie czujni!

Jeśli podoba wam się ten plan, obserwujecie i podzielcie się informacją o @doit.madeira w swoich mediach społecznościowych, aby pomóc im szybciej się rozwijać.

9. Jakie są ceny transferów bez przewodnika?

W tej chwili (2023) cena to:

Wędrówka o wschodzie słońca z Pico do Areeiro do Pico Ruivo – 30,00 €

Poranna wędrówka z Pico do Areeiro do Pico Ruivo – 28,00 €

Wędrówka Lewada 25 Fontes i Risco – 35,00 €

Sprawdź OFICJALNĄ STRONĘ Do It Madeira, aby sprawdzić, czy ceny nie uległy zmianie.

10. Gdzie mogę zarezerwować transfer bez przewodnika ze zniżką?

Na OFICJALNEJ STRONIE Do It Madeira zarezerwujecie dowolną wycieczkę „self-guided” po Maderze ze zniżką -5%, wpisując nasz partnerski kod promo:

SYTM5

Jeśli użyjecie tego kodu podczas rezerwacji, otrzymacie 5% zniżki na wszystkie bilety.

Powodzenia!

Powiązane posty:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *