Wschód słońca na szlaku PR1.2 (Pico Ruivo)

aka widoki warte porannego wstania…

Obserwowanie zachodów i wschodów słońca na Maderze to coś, co nigdy się nie nudzi. Widok wschodzącego słońca nad pięknymi krajobrazami Madery ma w sobie coś magicznego. Ta błogość, spokój, i piękno. Wycisza i dodaje kopa energii na cały nadchodzący dzień… w tym samym czasie.

Tym razem chcielibyśmy pokazać Wam wschód słońca, którym zostaliśmy pobłogosławieni w drodze z Achada do Teixeira na Pico Ruivo (Szlak PR1.2).

Film – Szlak na Pico Ruivo o wschodzie słońca

Oto dlaczego warto wstać wcześnie i czego można się spodziewać podczas porannych szlaków na Maderze:

Nasza nietypowa wyprawa na Pico Ruivo

Najpierw obserwowaliśmy wschód słońca…

Nie, nie dotarliśmy na miejsce wystarczająco wcześnie ani nie byliśmy odpowiednio wyposażeni na wędrówkę po ciemku. Zrobimy to na pewno następnym razem.

Tym razem postanowiliśmy zacząć od wschodu słońca gdzieś w okolicy Achada do Teixeira, a dopiero potem – po wschodzie słońca – rozpocząć właściwą wędrówkę szlakiem Vereda do Pico Ruivo (PR 1.2).

Czy byliśmy rozczarowani? Ani trochę. Przed naszymi oczami widzieliśmy złote słońce przebijające się przez biały i puszysty dywan chmur dookoła nas. To był naprawdę magiczny moment, którego piękna nie da się odzwierciedlić na filmach czy zdjęciach.

Okolica Achada do Teixeira jest idealną lokalizacją, jeśli nie jesteś wystarczająco sprawny, by długo się wspinać, ponieważ wymaga tylko krótkiego spaceru.

Ta błoga cisza, w której słychać tylko szelest trawy i lekkie podmuchy wiatru, te krajobrazy, te kolory, tę pozytywną energię – po prostu trzeba to przeżyć samemu … Bardzo polecamy.

Obserwacja wschodów i zachodów słońca zdecydowanie zasługuje na to, by być jedną z 20 najlepszych rzeczy do zrobienia podczas wizyty na Maderze:

… potem zaczęliśmy szlak PR1.2…

Kiedy słońce wzniosło się tak wysoko, że nie można było się nim już zachwycać, postanowiłyśmy wyruszyć dalej. Rozpoczęcie wędrówki Vereda do Pico Ruivo po wschodzie słońca pozwoliło mi uwiecznić takie krótkie chwile:

Wrześniowa pogoda była idealna, a szczyty gór otulone chmurami i pięknie oświetlone złotym słońcem… Każdy krok pozwalał nam cieszyć się nierealistycznie pięknymi, wyraźnymi widokami.

Madera – Nieważne, w którą stronę pójdziesz – i tak będzie pięknie …

Po około 30 minutach dość łatwego spaceru dotarliśmy do schroniska, gdzie trasa PR1.2 spotyka się ze słynną PR1.

Tam też rozpoczęła się najbardziej stroma część wędrówki Vereda do Pico Ruivo … ale widoki były tego warte.

Po około pół kilometrze aktywnej wspinaczki znaleźliśmy się w końcu … na dachu Madery.

Pico Ruivo, o wysokości 1861 metrów, jest najwyższym szczytem Madery i oferuje panoramiczne widoki, jeśli pozwala na to pogoda. W przeciwieństwie do Pico do Arieiro (trzeciego najwyższego szczytu), nie ma kamery internetowej na żywo transmitującej warunki pogodowe. (Zobacz: Kamerki internetowe na Maderze)

… a na koniec znaleźliśmy niespodziankę na Pico Ruivo!

Spodziewaliśmy się magicznych widoków. Sądząc po ilości aut na parkingu na dole, spodziewaliśmy się także wielu turystów na szczycie. Ale nie, w ogóle nie spodziewaliśmy się tego, co faktycznie przywitało nas na szczycie Pico Ruivo.

Nie dość, że natrafiliśmy tam na dużą grupę adeptów sztuk walki wykonujących kata i pozujących do zdjęć … spotkaliśmy też grupę tancerzy. Gdyby ktoś mi powiedział, że podczas wspinaczki będę miała okazję tańczyć ponad chmurami, pewnie bym nie uwierzyła, ale cóż …

Nasza górska wędrówka skończyła się więc nie tylko niezapomnianymi wspomnieniami, ale także nowymi znajomościami.

Swoją drogą – czy mamy tu jakichś latynoskich tancerzy? Dajcie nam znać na Instagramie!

Wycieczka o zachodzie słońca czy nie, oto kilka praktycznych wskazówek na temat słynnego szlaku Madeira PR 1.2.

Pico Ruivo – PR1.2 – Praktyczne Informacje

Vereda do Pico Ruivo – Mapa

Szlak prowadzi w górę grzbietem oddzielającym wzgórza Faial od wzgórz Santana. Rozpoczyna się w Achada do Teixeira, czyli miejscu docelowym, które należy umieścić w nawigacji samochodowej.

Vereda do Pico Ruivo – Dystans i stopień trudności

Dystans szlaku Vereda do Pico Ruivo to 2 x 2,8 km i zajmie Wam to około 1:30.

Stopień trudności jest umiarkowany. Oficjalna strona internetowa nieprawidłowo podaje wysokość min / máx jako 1857 m / 1852 m. Rzeczywiste nachylenie wynosi około 260m. Achada do Teixeira leży tuż poniżej 1600m, a Pico Ruivo na 1852m.

[Powiększ] Source: Visit Madeira

Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, a po drodze znajduje się kilka miejsc piknikowych i małych schronisk na wypadek załamania pogody. Jest to wygodna, brukowana ścieżka z pięknymi widokami po obu stronach.

Bardzo często odcinek PR 1.2 jest tylko niewielką częścią całodniowej wędrówki PR1(Vereda do Pico Areeiro), która jest jedną z najtrudniejszych, ale bardzo popularnych i pięknych tras na Maderze:

Dla większości turystów przejście trasy Vereda do Pico Areeiro w obie strony będzie zbyt trudne. Wiele lokalnych firm oferuje wycieczki, podczas których jesteście dowożeni na jeden szczyt, a potem odbierani z drugiego kilka godzin później. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zwykle firmy te oferują transport prosto z hotelu lub miejsca zamieszkania. Sprawdźcie ofertę:

Vereda do Pico Ruivo – Jak dojechać / parking

Jeśli przyjeżdżacie samochodem, możecie je zaparkować na dużym, bezpłatnym Parkingu PR1.2 Achada do Teixeira:

Jak dojechać na Pico Ruivo bez samochodu? Z pewnością nie autobusem, bo w okolice Achada do Teixeira nie dojeżdża żadna linia. Dojechać można co najwyżej po pobliskiej miejscowości Santana – liniami 56,103 lub 138 – po czym zamówić trzeba taksówkę do początku trasy.

Opcjonalnie można spróbować też… autostopu. Nie mam z łapaniem stopa na Maderze żadnego doświadczenia, ale nasi goście, z którymi rozmawialiśmy jakiś czas temu, mogą Wam o tym wiele opowiedzieć:

Możecie też spróbować poszukać innych jadących w tamtym kierunku podróżników na jednej z grup podróżniczych o Maderze na Facebooku.

Vereda do Pico Ruivo – Szlaki w pobliżu?

Jeśli zaczniecie dzień wschodem słońca pod lub na Pico Ruivo, skończycie około 9-10 rano i będziecie mieli wystarczająco dużo czasu, aby kontynuować i przejść kolejny, dłuższy szlak.

Oprócz Vereda do Pico Areeiro (PR1), szlak PR 1.2 łączy się również z Vereda da Encumeada (PR1.3) i Vereda da Ilha (PR 1.1). Obie trasy są średnio trudne i piękne. Vereda da Encumeada powinna zająć około 5 godzin, a Vereda da Ilha – około 3 godzin.

Vereda do Pico Ruivo – Moja ocena

Wizyta na Pico Ruivo to zawsze piękne doświadczenie. Gorąco polecamy odwiedzenie tego miejsca podczas wschodu słońca.

PR1.2 to dość krótka trasa, jedna z najlepszych opcji dla mniej sprawnych podróżników, którzy marzą o zobaczeniu pięknych górskich szczytów otoczonych chmurami.

Podobają Ci się nasze recenzje tras na Maderze? Sprawdź pozostałe trasy, które przedstawiliśmy do tej pory:

A Wy? Czy już udało Wam się zdobyć Pico Ruivo? Podzielcie się wrażeniami <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *