Madera oczami innych: Madera dla backpackera

Co warto zobaczyć na Maderze: Szlak trekkingowy na półwyspie Sao Lorenco Fot: wnuczykije.pl
Szlak trekkingowy na Półwyspie Sao Lorenco Fot: wnuczykije.pl

Ilu ludzi, tyle spojrzeń na wyspę. Każdy przyjechał tu w innym składzie, w innym celu i odkrywał ją po swojemu. Ktoś stał się ekspertem od kuchni Madery, ktoś przestudiował jej roślinność, a ktoś wie już wszystko na temat surfingu i nurkowania… Dlatego też, aby przedstawić czytelnikom inne spojrzenia na wyspę, oto nowa seria wpisów: “Madera oczami innych”, gdzie gościć będziemy wpisy od innych podróżników.

Serię zaczynamy od wywiadu z Wnuczykije.pl, którzy opowiedzieć Wam mogą wiele na takie tamaty jak podróże stopem i darmowe kempingi na Maderze.  Zapraszam!

SYTM: Opowiedzcie mi o swojej podróży –  Kiedy odwiedziliście Maderę, jak długo trwał wyjazd i z kim podróżowaliście? Oraz forma- czy była to organizowana wycieczka czy wszystko zorganizowaliście sami? Gdzie się zatrzymaliście?

Maderę odwiedziliśmy w styczniu 2018. Byliśmy tam przez 8 dni. Podróżowaliśmy w dwójkę. 

Wyjazd zorganizowaliśmy sobie całkowicie samodzielnie. Objechaliśmy wyspę mniej więcej dookoła autostopem. Byliśmy w: Funchal, Ponta da Pargo, Camara de Lobos, Cabo Girao, Sao Lorenco, Pico Ruivio, Porto Moniz, Pico do Arieiro..

SYTM: “Autostopem? Wiem, że w Portugalii jest to legalne i jeśli nie mamy auta, bardzo pomocne, bo do wielu miejsc nie dojeżdza autobus. Wielu turystów zapewne jednak nie odważyłoby się na taki krok i bardzo są ciekawi: Jak podróżuje się stopem na Maderze? Czy łatwo jest znaleźć kogoś kto nas podwiezie? Gdzie najłatwiej było złapać stopa, a gdzie czekaliście najdłużej?”

Autostopem podróżowaliśmy już w naprawdę wielu miejscach w Europie i na świecie.. i bywało z tym różnie. 

Jednak po naszych doświadczeniach, Madera plasuje się w tej dziesiątce najlepszych miejsc do łapania stopa. Zarówno pod względem szybkości, jak i bezpieczeństwa. I tak np. spod lotniska złapaliśmy lokalnego kierowcę w kilka minut. Opowiedział nam o Maderze, podpowiedział, gdzie w stolicy są najlepsze targi. Ze szczytu Pico Arieiro staliśmy z kciukiem może 2 minuty. Tu zatrzymał się też mieszkaniec wraz z dwójką dzieci. Nie dość, że zaprosił nas po drodze na kawę, to jeszcze nadrobił sporo drogi, żeby dowieźć nas w docelowe miejsce. 

Najdłużej łapaliśmy stopa z Porto Moniz. Nie wynikało to jednak z niechęci kierowców do tego sposobu podróżowania, bo jeśli mowa o problemie z autostopem na Maderze, to wynika on z ukształtowania terenu. Strome, kręte drogi, często bez jakichkolwiek zatoczek, tuż nad brzegiem klifu, nie są najlepszymi miejscami do łapania autostopu. W takich miejscach staliśmy nieco dłużej albo … szliśmy pieszo 🙂

SYTM: Czy zwykle zabierali was inni turyści czy lokalni mieszkańcy?

Częściej zabierali nas lokalni mieszkańcy. Zawsze opowiadali o swojej wyspie, dawali rady. Zdarzali się i turyści, choć ci mają zazwyczaj wypełnione samochody i ciężej jest im zabierać dodatkowych pasażerów. Na dodatek z wielkimi plecakami 🙂

SYTM: Czy jest to bezpieczne? Domyślam się, że nie mieliście przykrych incydentów?

Jak już napisałam, spotkaliśmy się z wielką uczynnością i pomocą. Ani na chwilę nie poczuliśmy się zagrożeni podczas jazdy autostopem przez Maderę.

Atrakcje Madery - okolice Funchal: Suszenie ryb w Camara de Lobos na Maderze Fot: wnuczykije pl
Suszenie ryb w Camara de Lobos. Fot: wnuczykije.pl
SYTM: Wracając do waszego wyjazdu.. Dlaczego wybraliście akurat Maderę? Jaki był najważniejszy cel waszej podróży?

 Najważniejszym celem podróży były góry i trasy trekkingowe w środkowej części wyspy.

SYTM: Czego się spodziewaliście po wyspie? Czego najbardziej wyczekiwaliście – co chcieliście najbardziej zrobić / zobaczyć?

Spodziewaliśmy się aktywnego wypoczynku, oderwania się od miejskiego życia, słońca, którego tak nam brakowało podczas polskiej zimy. Dlatego też większość wyjazdu spędziliśmy wędrując szlakami trekkingowymi.

SYTM: Wrażenia– czy Madera spełniła Wasze oczekiwania? Czy byliście zawiedzieni, czy wręcz przeciwnie – pozytywnie zaskoczeni?

Madera zdecydowanie spełniła nasze oczekiwania. Przepiękne widoki, dobrze przygotowane szlaki trekkingowe, darmowe campingi, wiosna w środku zimy i dobrze działający autostop. Czego chcieć więcej 🙂

SYTM: Co pobodało się Wam najbardziej? Co polecacie najbardziej- co turyści koniecznie powinni odwiedzić, zrobić, sprobować? Potrafilibyście podać swoje trzy typy na Waszą listę „Trzy najlepsze na Maderze”?

Najpiękniejszy był Półwysep Sao Lorenco (Półwysep Św. Wawrzyńca). Jeśli ktoś był latem na Islandii, zakocha się w tej części Madery. 

Trzeba też przeżyć zachód słońca w Ponta da Pargo. Coś magicznego. I spróbować egzotycznych owoców na targu w Funchal!

SYTM: Co Wam się najmniej podobało lub zawiodło Was? Co odradzacie turystom? Czy jakieś atrakcje mogą spokojnie i bez żalu ominąć?

Zawiodło nas jedynie zamknięte schronisko pod Pico Ruivio.

Poza tym, jeśli kogoś nie kręcą miasta, może spokojnie ominąć te najbardziej turystyczne jak Calheta, czy Ribeira Brava.

Jak smakowały Wam dania i napoje z Madery? Czy jest coś za czym tęsknicie?

Tamtejsze owoce, niespotykane nigdzie indziej, to zdecydowanie to, za czym tęsknimy.

SYTM: Czy przywieźliście jakieś pamiątki z Madery?

Jak z każdej podróży: trochę piasku i mnóstwo zdjęć 🙂

Porto Moniz na Maderze Fot: wnuczykije.pl
Porto Moniz. Fot: wnuczykije.pl
SYTM: Mieliście jakieś ciekawe lub śmieszne przygody na Maderze? Bliskie spotkania z lokalnymi mieszkańcami? Ciekawe momenty warte podzielenia się nimi?

Podróż z plecakiem i autostopem zazwyczaj łączy się z poznawaniem ciekawych ludzi. Tym razem jednak spędziliśmy większość czasu w górach. Choć kilka razy zostaliśmy zaproszeni na Poncha  (lokalny drink).

SYTM: Jeśli musielibyście nadać krótki tytuł swojej wyprawie, opisać ją jednym zdniem, to jakbyście Waszą wyprawę podsumowali?

Madera dla backpackera 🙂

Madera dla backpackera: Madera z małym budżetem: Darmowe kempingi na Maderze. Podróże autostopem na Maderze. #madera #portugalia
Madera dla backpackera: Madera z małym budżetem: Darmowe kempingi na Maderze. Autostop na Maderze. #madera #portugalia

Chcielibyście podzielić się Waszą historią z podróży na Maderę?  Dajcie znać!

Najpiekniesze miejsca na Maderze. Atrakcje i symbole Madery. Tradycyjny beret z Madery
Share it!

Comments