Szlaki na Maderze: Lagoa do Vento

Najpiekniejsze szlaki na Maderze - Lagoa do Vento Wind Pond
 All pictures © Say Yes to Madeira 2020

Lagoa do Vento (Wind Pond ) to jeden z moich ulubionych szlaków na Maderze. Wymaga dobrej kondycji, więc jeśli myślicie, że dacie radę – polecam, bo warto.

Lagoa do Vento – Film

Lagoa do Vento – Mapa i trasa

Od razu uprzedzamy – film ten, nakręcony jesienią 2020, nie reprezentuje idealnie całego szlaku. Tak jak widzicie w momencie 02:00 – podczas naszej wyprawy, trasa była częściowo zamknięta. Dokładniej chodzi tu o część między wodospadem, a Casa do Rabaçal.

Do Lagoa do Vento można bowiem zwykle dojść albo od Casa do Rabaçal (Rabaçal Nature Spot cafe), albo schodząc z lewady do Alecrim. Aplikacja WalkMe zachęca więc do trasy okrężnej.

My zaczęłyśmy nasz dzień od łatwego szlaku Levada do Alecrim, który to opisałyśmy tutaj:

W drodze powrotnej zdecydowałyśmy się spróbować swoich sił i skręcić w dół na Lagoa do Vento.

Informacje w aplikacji nie były aktualne – trasa wciąż pokazywała szlak okrężny (6.7 km). Miałyśmy nadzieję, że wrócimy na parking zupełnie inną trasą. Już podczas zejścia zauważyłyśmy, że ta część trasy była zamknięta. Co to oznaczało? Powrót do Levada do Alecrim nadrabiając 150 m ostro w górę.

Lagoa do Vento – Trudność

Nie było jednak tak źle i każdy z przynajmniej średnią kondycją powinien dać radę. Dlatego jeśli nie macie problemów ze zdrowiem, zachęcam do spróbowania swoich sił. Jeśli zaś chodzi o osoby ze słabym zdrowiem, słabą kondycją oraz małymi dziećmi – niestety nie polecałabym tej trasy.

Jednak warto, naprawdę warto. Nie miałyśmy wątpliwości, że wodospad będzie piękny. Już ze znacznej odległości było go słychać, i widać było nad nim przepiękną, dużą tęczę…

W porównaniu z dość tłoczną tego dnia lewadą do Alecrim, szlak Lagoa do Vento był prawie pusty. Poza nami i dwiema innymi parami nie było w tamtym miejscu nikogo. Pozwoliło nam to delektować się widokami w całkowitym spokoju. Jest to jedno z tych miejsc na Maderze, z którego nie chce się wyruszać w drogę powrotną.

Tak samo jak przy źródle Levada do Alecrim podejść możemy bardzo ostrożnie w kierunku krawędzi, z której ten wodospad przeistacza się w inny wodospad – słynny wodospad do Risco. Gdy idziemy Levada do Risco, zobaczymy go z dołu. Natomiast tu, na Lagoa do Vento, widzimy go z góry.

! Bezpieczeństwo przede wszystkim ! 

Absolutnie nie oznacza to, że promuję podchodzenie blisko krawędzi i bardzo, bardzo proszę o zachowanie odpowiedniego dystansu i ostrożność – na Maderze także zdarzają się wypadki!

Lagoa do Vento – Jak tam dojechać

Do szlaku Lagoa do Vento nie dojedziecie autobusem. Możecie dostać się tam wynajętym samochodem, zarezerwować jedną z dostępnych wycieczek z przewodnikiem lub prywatny transfer.

Na plus jest jednak to, że szlak zaczyna się w Rabaçal, gdzie co najmniej cztery popularne szlaki dzielą ten sam parking. Jeśli więc jesteście doświadczonymi wędrowcami, możecie przejść Lewadę do Alecrim + Lagoa do Vento w tym samym dniu co popularny szlak 25 Fontes + Risco.

Parking przy szlaku jest darmowy.

Lagoa do Vento – Nasza ocena

Pięć gwiazdek – za tęczę, tam, gdzie jej się nie spodziewałam. Za niezły trenining kardio i możliwość sprawdzenia własnej kondycji. Za przepiękny wodospad, bo kocham trasy z nutką tajemniczości, w których wodospad najpierw można usłyszeć, a potem dopiero ujrzeć. Za ciszę i brak tłumów. Za możliwość połączenia tego szlaku z innymi szlakami w pobliżu.

🅢🅗🅐🅡🅔 🅘🅣
Spodobał wam się ten post? Podzielcie się nim ze światem:

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *