Szlaki na Maderze: Lewada do Alecrim

Lewada do Alecrim to ładna i stosunkowo łatwa lewada. Macie ochotę na coś trudniejszego? W drodze powrotnej skręćcie w prawo na Lagoa do Vento

Lewada do Alecrim – Filmik

Po więcej informacji i film z Lagoa do Vento odsyłamy natomiast do wpisu:

Lewada do Alecrim – Najciekawsze punkty

Dwa najciekawsze momenty tej lewady to:

1) Słynne wysokie schodki-lewada z bardzo spiętrzoną wodą

2) oraz oczywiście sam koniec trasy – mały wodospad wraz z jeziorkiem Lagoa Dona Beja. Wodospad, mimo że nie jest zbyt wysoki, jest nieco inny niż wiele z wodospadów na wyspie i prezentuje się pięknie. Jeśli nie boicie się niskich temperatur, laguna zaprasza na szybką kąpiel.

Po drugiej stronie zobaczycie natomiast krawędź, na której ten strumień zamienia się w kolejny wodospad. Jeśli w drodze powrotnej zdecydujecie się zejść na trudniejszy szlak Lagoa do Vento, zobaczycie ten sam majestatyczny wodospad, ale tym razem od dołu.

! Bezpieczeństwo przede wszystkim ! Nie podchodźcie zbyt blisko krawędzi, ponieważ może to być niebezpieczne.

Z lewady do Alecrim będziecie mogli podziwiać widoki na zielone doliny Rabaçal i Ribeira da Janela.

Swoją drogą, czy wiedzieliście, że Alecrim oznacza po portugalsku rozmaryn?

Lewada do Alecrim – Mapa i stopień trudności

Lewada do Alecrim ma około 7 km (2x 3,4) długości. Jest to trasa w obie strony, a poziom trudności to łatwy. Pokonanie trasy powinno zająć około dwóch godzin.

Szlak jest w większości płaski, choć czasami dość wyboisty, dlatego należy uważać na kroki. Nie ma dużych różnic wysokości, najniższy punkt to 1290 m, a najwyższy to 1321.

Powiedziałabym, że w porównaniu do innych szlaków, Lewada do Alecrim to lewada odpowiednia dla rodzin ze starszymi dziećmi. Lewady nie są jednak nigdy w 100% bezpieczne, więc zawsze trzeba być ostrożnym.

Mapę i praktyczne wskazówki dotyczące Lewady do Alecrim i innych szlaków w okolicy można znaleźć na oficjalnych stronach WalkMe lub Calheta Viva.

Lewada do Alecrim – Adres / jak dojechać

Do szlaku Lewada do Alecrim nie dotrzecie środkami transportu publicznego. Możecie dostać się tam wynajętym samochodem, zarezerwować jedną z dostępnych wycieczek z przewodnikiem lub prywatny transfer.

Na plus jest jednak to, że szlak zaczyna się w Rabaçal – dokładnie w tym samym miejscu, w którym rozpoczyna się słynna Levada das 25 Fontes & Risco. Co najmniej cztery popularne szlaki dzielą ten sam parking. Jeśli więc jesteście doświadczonymi wędrowcami, możecie zdobyć Lewadę do Alecrim + Lagoa do Vento w tym samym dniu co Lewadę das 25 Fontes + Risco. Inne, mniej popularne szlaki w okolicy to: Levada do Lajeado i Levada do Paul II.

Parking przy szlaku jest darmowy. Po zaparkowaniu, udać się musicie na wschód. Trasa zaczyna się zaraz przy drodze, a wejścia na nią często „pilnują” miejscowe krowy. Nie bójcie się ich lekko przegonić, w przeciwnym razie możecie czekać dość długo na ich dobrą wolę 🙂

To właśnie miałam na myśli mówiąc o „wyboistej lewadzie”:

All pictures: © Say Yes to Madeira 2020

Lewada do Alecrim – Nasza ocena

4 gwiazdki, jeśli mówimy tylko o szlaku Levada do Alecrim. Chociaż nie była to spektakularna, wymagająca trasa, nadal bardzo nam się podobała. Kończy się pięknym wodospadem, który jest przyjemnym miejscem do wypoczynku. To urocza lewada, raczej odpowiednia dla rodzin ze starszymi dziećmi.

5 pełnych gwiazdek – jeśli planujecie przejść Levada do Alecrim + Lagoa do Vento za jednym razem. Oba szlaki razem tworzą piękną, czasami trudną, czasami relaksującą wyprawę, podczas której można zobaczyć ten sam wodospad zarówno z góry, jak i z dołu.

🅢🅗🅐🅡🅔 🅘🅣
Spodobał wam się ten post? Podzielcie się nim ze światem:

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *