Darmowe wycieczki podczas Madeira Nature Festival 2019 – nasza historia

ZAKTUALIZOWANO:  15-03-2020   ◊   READ THIS POST IN ENGLISH

Madeira Nature Festival

Wyspa Madera uwielbia świętować. Wielokrotnie brałam już udział w obchodach Świąt Bożego Narodzenia na Maderze, Festiwalu Wina, Festiwalu Kwiatów, a w tym roku po raz pierwszy uczestniczyłam także w najmłodszym festiwalu na wyspie: Festiwalu Natury.

Czym jest Festiwal Natury (Madeira Nature Festival) na Maderze oraz jak było? Nie mogę się już doczekać, żeby Wam o tym opowiedzieć!

Niesamowite wycieczki i atrakcje, całkowicie za darmo!

Jest tyle sposobów na aktywne spędzenie czasu na Maderze…  Surfowanie, canyoning, paragliding, nurkowanie, wędrówki piesze, wycieczki jeepem… Niestety mogą one sporo kosztować jeśli podróżujecie w grupie i chcecie spróbować kilku atrakcji. Wspaniałe w festiwalu Madeira Nature Festival jest to, że możecie zarejestrować się, aby wypróbować niektóre z tych aktywnych wycieczek całkowicie za darmo!

Biuro Turystyki Madery zachęca turystów do aktywności na łonie natury, zapewniając im bezpłatne bilety na wiele darmowych wycieczek i wypraw. Ilość biletów jest oczywiście ograniczona, więc: im prędzej tym lepiej!

Broszury zawierające spis wycieczek na każdy dzień festiwalu są rozdawane tym, którzy czekają w kolejce, aby mogli zdecydować, które bilety chcieliby otrzymać. Broszury powinny być również dostępne przed pierwszym dniem festiwalu. Oto broszura, którą dostałam w 2019:

Najmłodszy festiwal na wyspie – Madeira Nature Festival 

Madeira Nature Festival (Port: Festival da Natureza) nieco różni się od innych, większych festiwali na wyspie, takich jak na przykład Festiwal i Parada Kwiatów. Podczas gdy wszystkie inne, większe wydarzenia wydawały się nienagannie zorganizowane i dobrze wypromowane, Madera Nature Festival wydawał się wydarzeniem innego rodzaju. I nie chodzi tylko o to, że w samym Funchal działo się niewiele. 

Podczas gdy inne wydarzenia są bardziej „dojrzałe” i bardzo dobrze znane, Madera Nature Festival wciąż jest festiwalem, który rozwija swój ostateczny kształt. Nie jest tak dobrze promowany, jak inne wydarzenia i niewielu turystów o nim wie. Szkoda, bo pomysł jest naprawdę świetny. Dlatego postanowiłam podjąć inicjatywę rozpowszechniania informacji o nim na moim blogu i mediach społecznościowych 🙂 Myślę, że idea jest bardzo fajna i wiele innych krajów powinno brać przykład z Madery. Wierzę też, że ten festiwal zainteresuje zwłaszcza wiele osób młodych, aktywnych, ale podróżujących ze skąpym budżetem. 

Madeira Nature Festival

Festival Natury 2019 – moja historia…

W tym roku byłam na Maderze w czasie trwania festiwalu i bardzo chciałam zobaczyć jak to jest uczestniczyć w tym festiwalu, zwłaszcza po to, by podzielić się wrażeniami z Wami. 

Czy ciężko było zdobyć darmowe bilety? Nie aż tak bardzo, ale dużo zależy od przygotowania i bycia na czas.

Wycieczka, na którą miałam największą chrapkę to sesja coasteeringu. Po niezapomnianej lekcji kanioningu bardzo chciałem też spróbować coasteeringu właśnie. Był on na liście atrakcji Festiwalu Natury, więc był to mój zdecydowany faworyt. Jednak kiedy dotarłem do biura zapisów, zobaczyłem dwie kolejki. Jedna była raczej krótka, a druga dwa razy dłuższa. Na moje nieszczęście – długa kolejka była właśnie kolejką, której potrzebowałem – tam czekało się do zapisów na wycieczki wodne. Spojrzałem na zegarek – miałam tylko 40 minut do ważnego spotkania na drugim końcu Funchal.

I tak więc zrezygnowałem z wymarzonej wycieczki i postanowiłam wziąć cokolwiek. Przeskoczyłam do krótszej kolejki do wycieczek na lądzie i wybrałem losową lewadę, której jeszcze nie przeszłam. Po zaledwie 5 minutach miałam już swój szczęśliwy bilet nr 13 na wycieczkę Levada do Rei

Następnego dnia byłam przypadkiem w okolicach biura. Pomyślałam: zajrzę sprawdzić, jak szybko rozeszły się bilety. Chciałam uzyskać kilka informacji dla czytelników, aby dać im wskazówki na Madeira Nature Festival 2020 i… dobra karma wynagrodziła mnie za to!

Madeira Nature Festival tips for 2020- free tours and activities on Madeira Island

Dzień po otwarciu zapisów, biuro było zupełnie puste- było jasne, że wszystkie bilety już zniknęły. Za ladą zobaczyłam znajomą twarz,  a na ladzie… jeden i ostatni bilet… Bilet … na wycieczkę coasteering! Ponieważ rejestracja się kończyła i w przeciwnym razie bilet zostałby niewykorzystany, po prostu mi go podarowano! Ja to jednak czasem mam szczęście 🙂

Był tylko jeden „mały problem”. Na ten dzień obiecałam już komuś, że przejdziemy lewadę 25 Fontes-Risco.

Rozpoczęłam więc tamten dzień wymagającą sesją coasteeringu od 9:00 do 13:00, a zaraz po niej zmieniłem strój kąpielowy na strój trekkingowy i 15 minut później siedziałam już w samochodzie w kierunku Rabacal. Nie było łatwo, ale było warto.

Pierwsza darmowa wycieczka w ramach Nature Festival 2019 – Lewada do Rei

Wycieczka Lewadą do Rei była obsługiwana w tym roku przez firmę Pearl of the Atlantic Madeira. Kciuki w górę dla naszego zabawnego przewodnika, który uczynił ten spacer czymś więcej niż tylko pięknym spacerem. Wycieczka była na piątkę i wkrótce opiszę ją szczegółowo na moim blogu.

Druga darmowa wycieczka w ramach Nature Festival 2019 – Coasteering

Wyprawę coasteeringową w tym roku organizowała firma Harmony in Nature
Tak bardzo upragniony coasteering jest bardziej wymagający niż myślałam! Czy tego się spodziewałam? Ani trochę, ale wciąż było niesamowicie. Jestem bardzo wdzięczna za możliwość wypróbowania swoich sił. Ta wycieczka zostanie oczywiście także szczegółowo opisana na moim blogu…
Madeira Nature Festival - best festivals and events on Madeira Island
PHOTO: Harmony in Nature

Nature Festival 2020 – Gdzie się zapisać po darmowe bilety

W tym roku zapisy odbywały się w Głównym Biurze Informacji Turystycznej przy Avenida Arriaga w Funchal. Jest to słynny czerwonawy budynek widoczny na poniższym zdjęciu. O ile nie nastąpi poważna zmiana, powinno to być również to samo miejsce w następnym roku.
Madeira Nature Festival 2019 and 2020- free tours and activities on Madeira Island - Madeira Tourist Office Funchal
Madeira Nature Festival tips for 2020- free tours and activities on Madeira Island

Nature Festival 2020 – Miejsce spotkań

W tym roku uczestnicy wycieczek zbierali się i spotykali z organizatorami przy Hotelu Pestana CR7, Nie przy pomniku Ronaldo, ale z drugiej strony: zaraz przy dyskotece Vespas Club i kawiarni Sete Mares. 
Madeira Nature Festival 2019 and 2020- free tours and activities on Madeira Island - Madeira Tourist Office Funchal
Madeira Nature Festival - Madeira autumn festivals

Miejsca spotkań na pewno nie przegapicie. Wisiało tam kilka bannerów Discover Madeira i stało tam wielu pracowników Nature Festival. Samochody były wyraźnie oznaczone nazwami wycieczek.

Madeira Nature Festival tips for 2020- free tours and activities on Madeira Island
Madeira Nature Festival - best festivals and events on Madeira Island

Festiwal Natury 2019 i wskazówki na 2020

Podsumowując, dopóki festiwal nie rozwinie swojej ostatecznej formy, aby jak najlepiej wykorzystać to, co oferuje, myślę, że potrzebujecie odrobiny cierpliwości i szczęścia.

Kolejki do zapisów były w rzeczywistości znacznie krótsze niż się tego obawiałam. Jako turyści możecie spróbować nie jednej, ale dwóch wycieczek (lokalni mieszkańcy tylko jednej). Nie tak trudno było zdobyć bilety, a po odrobinie czekania można już tylko cieszyć się dwiema całkowicie bezpłatnymi i niesamowitymi przygodami.

Koniec września i początek października (czyli okres, w którym zwykle odbywa się festiwal) to i tak świetna pora roku na odwiedzenie Madery. Zapraszam na post: Pogoda na Maderze we wrześniu i październiku.

Obie wycieczki były świetne i naprawdę uważam, że warto. Poznałam wielu świetnych ludzi, zarówno innych turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Uwielbiam ten festiwal chyba tak samo, jak Festiwal Kwiatów. Myślę, że zdecydowanie warto umieścić Madeira Nature Festival w planach podróży na 2020 rok.

Interesuje Was Madera lub Porto Santo jako miejsce na kolejne wakacje, zagraniczny ślub lub sesję zdjęciową? 

Nie przegapcie nowych postów – subskrybujcie!

Chcielibyście zorganizować ślub w magicznym miejscu na Maderze lub na pięknej plaży w Porto Santo i poszukujecie bezpośredniego kontaktu do lokalnej konsultankti? 

Konsultantka czeka na Wasze wiadomości!

Darmowe wycieczki i atrakcje na Maderze - Festiwal Przyrody 2020 na Maderze.

Comments (1)

  1. Za tydzień wybieram się na Maderę na 10 dni. Świetny przewodnik dla oszczędnych. Szkoda, że nie zaktualizowany na 2023 rok. Ciekawe czy w tym okresie będą organizowane jakieś imprezy, świeta itp. Pozdrawiam autorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *