Aktywne wycieczki na Maderze: Kanioning dla początkujących

Madera spodoba się wszystkim miłośnikom canyoningu. Jesteście początkujący? Nie ma problemu! Oto moja historia z wyprawy kanionigowej dla początkujących na Maderze.

Canyoning nie był pierwszą rzeczą, która przyszła mi do głowy, gdy szukałam wycieczek i atrakcji na Maderze. Dziś już wiem, że jest to świetny sposób na spędzenie czasu na wyspie. Możesz przeżyć ciekawą przygodę, nauczyć się czegoś nowego, przełamać strach i zobaczyć miejsca niedostępne dla innych…

Zostałam zaproszona przez firmę Discovery Island Madeira do wypróbowania tego zupełnie nowego dla mnie sportu. Jeśli tak jak ja, jesteście początkujący, ale zastanawiacie się, czy warto spróbować lub jesteście po prostu ciekawi jak wygląda sesja canyoningu na Maderze z Discovery Island Madeira – ten post jest dla Was.

Kanioning (canyoning) – co to takiego?

Co to jest właściwie kanioning? Kanioning (canyoning /canyoneering) to sport ekstremalny, aktywność, która polega na przemieszczaniu się w dół kanionu/strumienia, używając jednej z wielu technik: wspinając się, zjeżdżając lub schodząc na linie, skacząc do wody, pływając itp.

Definicja zgadza się, z tym że nasza wycieczka pod okiem Discovery Island Madeira zawierała także takie „techniki” jak ześlizg w dół wąskiego wodospadu głową w dół… Także… 

Canyoning I – mój kaskowy filmik

Najłatwiej będzie zobrazować to pokazując Wam mój krótki filmik GoPro:

Na Maderze można wybrać jeden z kilku poziomów trudności; my oczywiście wybraliśmy się na poziom podstawowy – Canyoning I.

Jak wygląda sesja Canyoning I z firmą Discovery Island Madeira?

Szkoła oferuje darmowy odbiór z hoteli w rejonie Funchal. Podczas jednej wyprawy towarzyszy nam dwóch instruktorów. Sandro i Diogo byli naszymi instruktorami tego dnia.

Po odebraniu sporej grupki angielskich turystów udaliśmy się wszyscy na północ do Ribeira das Cales w pobliżu Parque Ecológico do Funchal, gdzie odbywała się sesja dla początkujących kanionistów.

Na terenie parku była mała chata z toaletami, w której uczestnicy mogli się przebrać i przygotować do wyprawy. A potem nadeszła najgorsza część wyprawy- zakładanie strojów piankowych!

Gdy wszyscy byli gotowi, ruszyliśmy w stronę strumienia, gdzie Sandro i Diogo przedstawili nam zasady bezpieczeństwa i podstawy kanioningu. 

Po krótkim spacerze w dół strumienia dotarliśmy do pierwszego wodospadu.

Skłamałabym, gdybym powiedziała, że nie miałam stracha patrząc w dół przy pierwszym wodospadzie, ale zniknął on po pierwszych kilku sekundach… a potem już czułam się jak rybka w wodzie.

I tak przez następne 4 godziny wędrowaliśmy, skakaliśmy, zjeżdżaliśmy, schodziliśmy po wodospadach na kilka kreatywnych sposobów …

Wygląda na to, że nie tylko uczestnicy dobrze się bawili… Czasami zastanawiam się, kto miał więcej uciechy 🙂 

Były to pierwrsze wakacje i pierwsza aktywna wyprawa z moim nowym GoPro, więc była to dla mnie podwójna przygoda… 

A jeśli nie macie GoPro, nie martwcie się, bo instruktorzy Discovery Island Madeira posiadają ze sobą dwie kamerki i zawsze chętnie dzielą się zdjęciami z uczestnikami…

Przygotujcie się więc na ostry tryb paparazzi, czy tego chcecie, czy nie 🙂

Pomijając całą aktywną część wyprawy, wspaniale było po prostu zwiedzić trudno dostępne obszary Madery, których inaczej w życiu byśmy nie odkryli:

Po pomyślnym przejściu kilku pięknych wodospadów o różnej wysokości, dotarliśmy do mety. 

Było świetnie! Moja bateria GoPro nie wytrzymała do końca trasy, ale ja z drugiej strony żałowałam, że tak szybko się skończyła.

Czy kanioning polecany jest wszystkim? 

Jeśli jesteście zdrowi, w miarę w dobrej formie, nie boicie się wody i nie cierpicie na lęk wysokości- powiedziałabym- czemu nie?

Moim zdaniem ta aktywność/sport jest nieco ryzykowny dla wszystkich osób mających problemy z kostkami i niedawne kontuzje, ponieważ w dużej części chodzi się po mokrych kamieniach, również pod wodą. 

 A co jeśli stchórzę?

Przede wszystkim – nie tchórz. Pierwszy wodospad może nieco wystraszyć i jest to zupełnie normalne. Strach powinien minąć jednak szybko. Przygoda zaczyna się tam, gdzie kończy się strefa komfortu. Jesteś w dobrych rękach, to przede wszystkim.

W najgorszym przypadku, jeśli strach naprawdę Cię przerośnie – nie martw się – ten szlak / strumień dla początkujących został wybrany celowo. Obok tego strumienia znajduje się ścieżka, więc jeśli zdecydujesz się nie brać udziału, możesz resztę przejść obok. 

Canyoning I z firmą Discovery Island Madeira – Jak się przygotować?

Zaleca się strój kąpielowy pod zwykłymi ubraniami, ułatwi to przebieranie się w pianki. Nie musisz chyba zabierać ze sobą niczego innego, załoga Discovery Island Madeira zajmie się wszystkim, od kombinezonów i ręczników po kamery GoPro. Na koniec naszej wycieczki dostaliśmy nawet butelkę wody i czekoladkę. 

Canyoning I z Discovery Island Madeira – Ocena

Dzień minął świetnie, była to fajna przygoda i podobało mi się wszystko… No może poza momentem zakładania cholernych pianek, które są nieco mniej elastyczne niż pianki np. do surfingu. Jako kobieta „dobrze wykształcona” naprawdę nie mam cierpliwości do zakładania pianek… 

Jak zapewne zauważyliście na moim filmiku, Sandro i Diogo są świetnymi instruktorami. Było po prostu wesoło, jednak nigdy kosztem bezpieczeństwa.

Nie spodziewałam się właściwie niczego innego niż świetnej wycieczki – Discovery Island Madeira ma ocenę 5/5 gwiazdek na TripAdvisor i w tej chwili jest na drugim miejscu w rankingu 130 wycieczek/sportów na świeżym powietrzu w Funchal!

Co mi się nie podobało: traumatyczny moment zakładania pianki!

Kciuki w górę za: Oko instruktorów na bezpieczeństwo – na wszystkich etapach wycieczki. Podobała mi się postawa instruktorów i dobra energia podczas wycieczki.

Discovery Island Madeira – Kontakt

Chcielibyście spróbować? Skontaktujcie się z Discovery Island Madeira:
 

Oczywiście kanioning to nie jedyne wycieczki, jakie oferują. Sprawdźcie ich całą ofertę wycieczek wspinaczkowych, coasteering, rowerowych i jeepem.

Ogromne podziękowania dla Discovery Island Madeira za zaproszenie nas na tę bezpłatną lekcję próbną, dzięki której ten post był możliwy.

Czy zainspirowałam Was do wypróbowania canyoningu? Jeśli tak, bardzo chcielibyśmy to wiedzieć – nie zapomnij oznaczyć nas tagiem #sayyestomadeira

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *