Atrakcje na Maderze: Fajã da Rocha do Navio

Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Attractions in Santana area, Madeira. Madeira Island travel blog.

Są na Maderze tak magiczne miejsca, że ciężko jest je opisać słowami. Jednym z nich jest Fajã da Rocha do Navio w okolicach Santany.

Podczas krótkiej wizyty na tej fajã moje uczucia były mieszanką zdumienia jej wyjątkowością i podziwu dla ludzi, którzy wybudowali tam domy, pola i kolejkę linową, próbując oswoić jej dzikie piękno…

Fajã da Rocha do Navio – Filmik

Oto jak wygląda Fajã da Rocha do Navio w 60 sekund – nasz filmik GoPro nakręcony jesienią 2019:

Fajã da Rocha do Navio – Co to za miejsce?

Fajã da Rocha do Navio to miejsce, które trudno opisać jednym zdaniem. Portugalskie słowo fajã, z tego co mi wiadomo, nie posiada polskiego odpowiednika.

Jak każda fajã, jest to ustronny i trudno dostępny kawałek ziemi położony pod wysokim klifem lub wybrzeżem. Ponieważ ziemia na fajã jest żyzna i płaska, co jest rzadko spotykane na Maderze, takie miejsca są użytkowane do uprawy.

Cable Cars Madeira: Teleferico at Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Attractions in Santana area, Madeira.
Cable Cars Madeira: Teleferico at Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Attractions in Santana area, Madeira.
Madeira attractions: Amazing Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira.
Hidden gems Madeira Island: Secluded Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Interesting and beautiful places to visit in Santana area, Madeira.
What to see on Madeira Island: Secluded Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Attractions in Santana area, Madeira.

To nie jedyne takie miejsce na Maderze. Zapraszam także na nasz post o innej fajã z infrastrukturą turystyczną, na której organizowane są nawet zagraniczne śluby: FAJA DOS PADRES

ZOBACZ TAKŻE: NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE FAJã NA MADERZE W SERWISIE TRIPADVISOR:

 

 

Obecnie Fajã da Rocha do Navio jest także atrakcją turystyczną i szczerze polecam zejście pieszo lub zjazd teleferico (kolejką linową) i odwiedzenie tego ukrytego klejnotu Madery. Chociaż pozostanie tam na noc zupełnie samej średnio by mnie ucieszyło, jest to idealne i wyciszające miejsce na kilka godzin… 

Hidden gems Madeira Island: Secluded Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Interesting and beautiful places to visit in Santana area, Madeira.
Best of Madeira: Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Interesting and beautiful places to visit in Santana area, Madeira.

Było w tym miejscu coś naprawdę niesamowitego. Odwiedziłam je całkowicie sama, więc jedyną osobą z którą wymieniłam kilka zdań był operator kolejki linowej. Oprócz mnie i jednej niemieckiej pary nie widziałam tam absolutnie nikogo, chociaż dym wydobywający się z jednego z kominów małego domku wskazywał, że ktoś był w środku.

Wychodząc ze stacji kolejki na dole, niezbyt wiedziałam gdzie powinnam iść. Podążyłam ścieżką na zachód. Spacerowałem po ogrodach bananowych i winnych słuchając fal oceanu. Wysokość klifu, na którego górze byłam 10 minut wcześniej, była imponująca.

Best of Madeira: Reserva Natural da Rocha do Navio (Santana, Madeira).
Best of Madeira: Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Interesting and beautiful places to visit in Santana area, Madeira.
Must see in Madeira: Reserva Natural da Rocha do Navio (Santana, Madeira).
Must see in Madeira: Amazing Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira.
Must see in Madeira: Amazing Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira.

Kiedy spojrzałam w górę oglądając zjeżdżający wagonik kolejki linowej, ujrzałam dwa piękne wodospady. Wiele razy mijałam też małe strumyki lub prowizoryczne lewady, prowadzące wodę z wodospadów do oceanu. Przechodziłam pod tunelami z krzewów winnym i między drzewami bananowymi. Przez tę godzinę czułam się, jakbym była w innym wymiarze.

Szłam dalej i dalej widząc coraz więcej uroczych i nieco uroczo dziwacznych rzeczy, ale to, co na mnie czekało na końcu ścieżki, zadziwiło mnie jeszcze bardziej. Nie miałam pojęcia, że znajdę tam… starą prasę do wina w wykutej w skale jaskini…

Old Wine Press at Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Interesting places to visit in Santana area, Madeira.
Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira. Interesting places to visit in Santana area, Madeira.

Chciałabym zostać tam dłużej, ale niestety mój napięty kalendarz przypomniał mi, że muszę wrócić „do cywilizacji”.

Został mi tylko jeszcze jeden niezapomniany, ale zupełnie płynny wjazd kolejką i… niestety musiałam pożegnać się z tym magicznym miejscem. Wiem, że na pewno tam jeszcze wrócę.

Fajã da Rocha do Navio – Położenie

Fajã da Rocha do Navio znajduje się w regionie Santana, które jest popularnym wśród turystów miasteczkiem w północno-wschodniej części Madery. Santana jest często odwiedzana i znana z tradycyjnych trótkątnych domków. Możecie więc łatwo połączyć wizytę na Fajã da Rocha do Navio ze zwiedzaniem parku/skansenu Parque Tematico da Madeira. Chociaż jeśli nie macie czasu na zwiedzanie samej Santany, ale chcielibyście zrobić zdjęcia przed tradycyjnymi domkami madereńskimi, nie martwcie się – będziecie mogli to zrobić na Fajã da Rocha do Navio. Znajduje się tam bowiem kilka autentycznych tradycyjnych domków:

Madeira triangular house at Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira.
Madeira attractions and unique places: Amazing Faja da Rocha do Navio in Santana, Madeira.
Best of Madeira: Reserva Natural da Rocha do Navio (Santana, Madeira).

Fajã da Rocha do Navio – Jak się tam dostać

Na teren fajã pod klifem można dostać się kolejką linową … lub pieszo. Wejście na klif w drodze powrotnej może być jednak dość wymagającym wyczynem. 

Do stacji kolejki na górze klifu najłatwiej dojechać oczywiście samochodem, ale można też skorzystać z autobusu publicznego. Najbliższy przystanek autobusowy znajduje się ok. 15 minut spacerem od stacji i można tam dojechać autobusem 103 i 138 z Funchal.

Fajã da Rocha do Navio – Ocena

Jeśli stoicie przy punkcie obserwacyjnym na górze klifu i zastanawiacie się, czy warto kupić bilety na kolejkę linową i zjechać – moim skromnym zdaniem zdecydowanie warto. Sama przejażdżka kolejką linową to niezapomniana przygoda, a Fajã da Rocha do Navio zachwyca swoją unikalnością i ciszą. 

Dla tych, którzy są ciekawi – cały wjazd kolejką górską:

Mam nadzieję, że odwiedzicie to miejsce i że spodoba się Wam tak samo jak mi. Jeśli tak, chętnie przyjmiemy tagi #sayyestomadeira na Instagramie!

ZOBACZ TAKŻE: NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE FAJã NA MADERZE W SERWISIE TRIPADVISOR:

Interesuje Was Madera lub Porto Santo jako miejsce na kolejne wakacje? 

Nie przegapcie nowych postów na naszym blogu – subskrybujcie!

Chcielibyście zorganizować ślub w magicznym miejscu na Maderze i poszukujecie bezpośredniego kontaktu do lokalnej konsultantki? 

Comments (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *