Atrakcje w Funchal: Targ Mercado dos Lavradores

Mercado dos Lavradores - Farmer's Market Funchal. Fruit, vegetable, flower and fish market Madeira Island. Exotic fruit Madeira.

Atrakcje w Funchal: Targ warzywno-owocowy Mercado dos Lavradores

Nasza strona istnieje juz prawie dwa lata, a ja aż do dzisiaj nie opisałam tak podstawowej atrakcji Funchal jak targ Mercado dos Lavradores. Powód? Chętnie zdradzę Wam w poście.

Czas najwyższy wspomnieć jednak także i o tej istotnej atrakcji, która 5 dni temu obchodziła swoją rocznicę otwarcia. Oto kilka obiektywnych, praktycznych informacji, zdjęć oraz na sam koniec…  przestroga. 

Mercado dos Lavradores w Funchal – gdzie to i co to?

Targ Mercado dos Lavradores położony jest w centrum Funchal, na rogu ulic Rua Brigadeiro Oudinot i Rua Hospital Velho. 

Mercado dos Lavradores to w dosłownym tłumaczneniu z portugalskiego „Rynek Rolników”. Jest to targ owoców, warzyw, kwiatów i ryb, który mieści się w zabytkowym budynku oddanym do użytku 25 listopada 1940 r.

Na ścianach budynku znajdziemy słynne portugalskie kafelki – azulejos, autorstwa João Rodrigues, przedstawiające życie lokalnych mieszkańców.

 

Wchodząc do budynku targu przez główne drzwi jako pierwsze zobaczymy stanowiska z kwiatami i cebulkami. Kwiaty sprzedawne są przez lokalne kwiaciarki, a niektóre z nich pracują tam już od 50 lat!

Na głównym placu ustawiane są zwykle stragany z owocami i warzywami. Wokół tego dziedzińca pod filarami jest kilka kawiarni oraz duży sklep z regionalnymi alkoholami. Są też stanowiska z pamiątkami, mięsem i innymi lokalnymi produktami.

Funchal attractions: Mercado dos Lavradores - Farmer's Market Funchal. Fruit, vegetable, flower and fish market Madeira Island. Exotic fruit Madeira.
Funchal attractions: Mercado dos Lavradores - Farmer's Market Funchal. Fruit, vegetable, flower and fish market Madeira Island. Exotic fruit Madeira.
Mercado dos Lavradores - Farmer's Market Funchal. Fruit, vegetable, flower and fish market Madeira Island.

Przechodząc placem na drugą stronę budynku dojdziemy do słynnego targu ryb i owoców morza. Nie pachnie on oczywiście najlepiej, ale jest wart uwagi. Na ścianach targu znajdziemy ciekawe ilustracje z nazwami gatunków ryb. 

 

Na drugim piętrze sprzedawane są głównie owoce (świeże i suszone), zioła i produkty z korka. 

Interesting places Funchal: Mercado dos Lavradores - Farmer's Market Funchal. Fruit, vegetable, flower and fish market Madeira Island.
What to see in Funchal: Mercado dos Lavradores - Farmer's Market Funchal. Fruit, vegetable, flower and fish market Madeira Island.
Mercado dos Lavradores - Farmer's Market Funchal. Fruit, vegetable, flower and fish market Madeira Island.

Jest tam też taras, na którym można odpocząć od całego harmideru i tłumów w dwóch dużych kawiarniach.

ZOBACZ TAKŻE: Nazwy kaw w Portugalii

Okolice targu zawsze tętnią życiem, zwłaszcza o poranku oraz przede wszystkim, w noc poprzedającą Wigilię Bożego Narodzenia. W nocy z 23 na 24 grudnia w Funchal świętowana jest Noite do Mercado – Noc Targowa. Wieczorem rejon Mercado zamienia się w otwartą imprezę z koncertami, ulicznymi stanowiskami i atrakcjami. 

Po więcej informacji na temat tego wydarzenia, w tym informacje o zamkniętych drogach w Funchal, zapraszam na nasz post: BOŻE NARODZENIE NA MADERZE

Godziny otwarcia targu Mercado dos Lavradores

Godziny funkcjonowania Mercado dos Lavradores to:

Dni robocze: od 7 rano do 19

Soboty: od 7 rano do 14

Targ jest zamknięty w niedziele.

Mercado dos Lavradores – atrakcje w pobliżu

Czyli z czym połączyć wizytę na targu? 

Budynek Mercado dos Lavradores położony jest pomiędzy centrum Funchal i Starym Miastem, więc wizytę można spokojnie połączyć z wieloma innymi atrakcjami, na przykład z odwiedzeniem:

– Starego Miasta w Funchal z jego kolorowymi drzwiami i piękną sztuką uliczną. Zobacz post: Zona Velha Funchal

Funchal Gems: Painted doors on Rua de Santa Maria. Old Town street art project “Art of the Open Doors”: Blue Mermaid with a Dolphin || Kolorowe drzwi Funchal – Sztuka Otwartych Drzwi na ulicy Rua de Santa Maria. Sztuka uliczna na Starym Mieście w Funchal: Niebieska Syrenka z Delfinem #madeira #portugal #streetart

– 17-wieczną fortecą zbudowaną do ochrony przed piratami: Fort São Tiago 

– intereaktywnego muzem historii Madery z punktem widokowym i restauracją z menu po polsku. Zobacz post: Madeira Story Centre

– miejca do zakupu książek za 1 euro, galerii sztuki, rękodzieła i tanich, ręcznie robionych pamiątek. Zobacz posty:  Armazém do Mercado oraz  Antykwariat i Galeria Restock

Może to też być szybki przystanek zanim złapiecie słynną kolejkę linową na Monte (do parku botanicznego Jardin Tropical de Monte), która startuje w pobliżu targu.

To tylko kilka z moich ulubionych sugestti, po całą listę atrakcji w pobliżu zapraszam na stronę TRIPADVISOR.

Dlaczego nie do końca lubię Mercado dos Lavradores?

Nie lubię natarczywych i naciągających sprzedawców polujących dość agresywnie na turystów. Zwłaszcza na drugim piętrze budynku zostaniemy zaatakowani przez sprzedawców owoców, którzy często nie rozumieją słów „dziękuję, nie jestem zainteresowana”. Jest to jedyne tak nieprzyjemne miejsce na Maderze. Lokalni mieszkańcy to zwykle mili i pomocni ludzie, ale jeśli ktoś oceni ich po zachowaniu sprzedawców w Mercado dos Lavradores, będzie miał zupełnie inną opinię.

Ceny owoców na targu są także kosmiczne, w wielu przypadkach jest to prawdziwe oszustwo w biały dzień. Nie polecam kupowania tam egzotycznych owoców, ale jeśli już naprawdę będziecie chcieli to zrobić – zawsze pytajcie o ceny zanim cokolwiek spróbujecie i ostro negocjujcie. Taktyką wielu sprzedawców jest „oczarowywanie” turystów, podawanie im próbek owoców dosładzanych cukrem oraz pakowanie zakupów do toreb zanim ci zdążą zorientować się w cenie i zrezygnować z zakupu.

Część rybna oraz sklepiki mięsne po bokach Mercado dos Lavradores nie będą też miejscem polecanym dla wegetarian i wegan, bo widok rozłożonych ryb i mięsa może być dla nich traumatycznym wspomnieniem. Główna hala Mercado dos Lavradores to miejsce na owoce i warzywa, więc tam będziecie bezpieczni.

Mercado dos Lavradores – podsumowanie

Mercado dos Lavradores to jedna z najpopularniejszych atrakcji Funchal, więc wypada lub po prostu trzeba to miejsce zobaczyć. Nie mówię, że nie warto. Warto jednak przede wszystkim uważać na natarczywych sprzedawców i zdawać sobie sprawę z tego, że ceny są często mocno naciągnięte. Nie dajcie się nabrać.

 

Interesuje Was Madera lub Porto Santo jako miejsce na kolejne wakacje, zagraniczny ślub lub sesję zdjęciową? 

Nie przegapcie nowych postów – subskrybujcie!

Chcielibyście zorganizować ślub w magicznym miejscu na Maderze lub na pięknej plaży w Porto Santo i poszukujecie bezpośredniego kontaktu do lokalnej konsultankti? 

Konsultantka czeka na Wasze wiadomości!

Subscribe
Notify of
1 Komentarz
most voted
newest oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Uwielbiam takie miejsca. Prawdziwy festiwal kolorów, zapachów i smaków. Ostatnio byłem na targu w Kutaisi. Jakbym mógł to bym próbował wszystkiego!