Kolorowe drzwi Starego Miasta – Sztuka Otwartych Drzwi w Funchal

Funchal Gems: Painted doors on Rua de Santa Maria. Old Town street art project “Art of the Open Doors”: Kolorowe drzwi Funchal – Sztuka Otwartych Drzwi na ulicy Rua de Santa Maria. Sztuka uliczna na Starym Mieście w Funchal: #madeira #portugal #streetart

Stare Miasto, czyli Zona Velha, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Funchal, kiedyś było miejscem raczej przez turystów omijanych. Wszystko zaczęło zmieniać się około roku 2010, dzięki inicjatywie lokalnych mieszkańców i artystów. Miasto dostarczyło artystom farbę i przybory, a oni rozpoczęli projekt ożywienia Starego Miasta. Projekt ten nazwano “Sztuką Otwartych Drzwi”.    

W tym samym czasie zaczęto otwierać restauracje i dziś, czyli niecałe 10 lat później, Stare Miasto w Funchal jest zupełnie innym miejscem niż kiedyś. Znajdziecie tu, poza sztuką uliczną, wiele dobrych restauracji, barów Poncha, sklepów z ręcznie robionymi pamiątkami i galerii sztuki. 

Kto kryje się za “Otwartymi Drzwiami” Funchal…

Zanim przejdziemy do galerii, małe wprowadzenie- kilka ciekawostek, które pozwolą wam zrozumieć historię tego miejsca.   

João Carlos Nunes Abreu

Jeśli przejdziecie się wąskimi, kamienistymi uliczkami Starego Miasta, na pewno zobaczycie kilka tabliczek pamiątkowych, z których każda wspomina tę samą osobę – João Carlos Nunes Abreu.

Funchal Gems: Painted doors and murals on Rua de Santa Mariai in Zona Velha. Old Town street art project “Art of the Open Doors”: #madeira #portugal #streetart #art
Funchal Attractions: Painted doors on Rua de Santa Mariai in Zona Velha. Old Town street art project “Art of the Open Doors”. Joan Carlos Abreu Memorial.
Funchal Attractions: Painted doors on Rua de Santa Mariai in Zona Velha. Old Town street art project “Art of the Open Doors”. Joan Carlos Abreu Memorial.

João Carlos Abreu był (poza wieloma innymi funkcjami, które pełnił…) Regionalnym Sekretarzem do Spraw Turystyki i Kultury na Maderze. To dzięki niemu możecie podziwiać na Maderze jeden z największych pokazów sylwestrowych. To on uważany jest za ojca Festiwalu Kwiatów, Festiwalu Wina, Festiwalu Atlantyckiego, Obchodów Karnawału i wielu innych wydarzeń ściągających co roku tłumy turystów na Maderę. 

Jego marzeniem było nie tylko ściągnięcie turystów na Maderę, ale też zjednoczenie turystów z lokalnymi mieszkańcami przy wspólnej zabawie. Madera nie byłaby Maderą, jaką znamy obecnie, gdyby nie zasługi João Carlos Abreu.

 

João Carlos Abreu wciąż mieszka w swoim ukochanym Funchal, wciąż poświęcając się dla innych. Obecnie przewodniczy lokalnemu stowarzyszeniu- fundacji wspierającej projekty rozwoju dzieci, zwane CRIAMAR. Jeśli chcielibyście wesprzeć projekt lub dowiedzieć się więcej, zapraszam na [STRONĘ OFICJALNĄ CRIAMAR].

A jeśli nazwisko brzmi znajomo – tak, dobrze się domyślacie – To ten sam João Carlos Nunes Abreu, który przekazał całą swoją kolekcję spektakularnemu muzeum Universo de Memórias w Funchal. Choć właściwie nie jest to jedynie muzeum, a raczej prawdziwy „Wszechświat Wspomnień” i jeden z ukrytych skarbów Funchal. Polecam dodać je do planu wycieczki, ponieważ jest to zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia. 

João Carlos Abreu mieszkał w dzieciństwie na głównej ulicy Starego Miasta w Funchal – Rua de Santa Maria. W jego dawnym domu rodzinnym znajduje się obecnie restauracja Mozart.

João Carlos Abreu był wielkim zwolennikiem projektu Art of Open Doors („artE das pORtas Abertas”) i uważany jest za jednego z głównych promotorów i siłę napędową odrodzenia Starego Miasta w Funchal. 

Funchal Gems: Painted doors and murals on Rua de Santa Mariai in Zona Velha. Old Town street art project “Art of the Open Doors”: #madeira #portugal #streetart #art

Fotografowanie kolorowych drzwi na Starym Mieście – Najlepsza rada

Najlepsza wskazówka jaką mogę dać jeśli chodzi o zwiedzanie i fotografowanie kolorowych drzwi Funchal: nie zostawiajcie ulicy Santa Maria na popołudnie. Po otwarciu ulicznych restauracji nie tylko dostaniecie migreny, próbując grzecznie odrzucić wszystkie zaproszenia na kolację, ale przegapicie także kilka pięknych drzwi.

Kiedy restauracje otwierają swoje drzwi i ustawiają stoły na ulicach, niektóre drzwi i obrazy są po prostu zakryte. Jeśli planujecie fotografować sztukę uliczną, zaplanujcie swoją wizytę wczesnym rankiem, jeśli to możliwe w słoneczną niedzielę. Ominiecie tłumy i obejrzycie wszystkie okazy na spokojnie. 

Jeśli zaś chodzi o widok na stare miasto z góry, najlepszy, ale krótki, będzie widok z kolejki linowej na Monte. Innym miejscem, do tego zupełnie darmowym, jest taras widokowy restauracji na dachu muzeum Madeira Story Center:

Madeira Story Centre Funchal
View on Funchal from above - Madeira Story Centre Rooftop viewpoint #madeira #funchal Widok na Funchal z tarasu widokowego na dachu

Kolorowe drzwi Funchal – Galeria

Niektóre z drzwi w Funchal:

Moje ulubione…

Także ciekawe drzwi…

Atrakcje Funchal: Stare Miasto - sztuka uliczna, murale i kolorowe drzwi Funchal.

Chciałabym zapytać artystów, kim jest osoba po prawej stronie…

Karykatura po lewej to moim skromnym zdaniem karykaturą João Carlos Nunes Abreu.

Stare Miasto (Zona Velha) w Funchal - sztuka uliczna, murale i kolorowe drzwi

Ile legend muzyki jesteś w stanie rozpoznać? 

Ten obraz ozdabia drzwi studia muzycznego “Estúdio 21”, który większość turystów pewnie przegapi. Są one bowiem nieco schowane na placyku przy R. Latino Coelho 80. 

Poza drzwiami na Starym Mieście jest też kilka murali…

Stare Miasto w Funchal (Zona Velha) - sztuka uliczna, murale i kolorowe drzwi Funchal. Projekt "Sztuka Otwartych Drzwi".
Cristiano Ronaldo - CR7 - Mural in Funchal, Madeira - hometown of Ronaldo

Na marginesie: W Funchal są też dwa murale z podobizną Cristiano Ronaldo, mniejszy w pobliżu targu owoców, a drugi nieco poza centrum Funchal – w dzielnicy Santo Antonio.

ZOBACZ POST: Miejsca na Maderze związane z Cristiano Ronaldo

CR7 Cristiano Ronaldo Mural in Madeira, Portugal - made by Richard Wilson - richardwilsonartwork
@richardwilsonartwork
Cristiano Ronaldo mural in Funchal, Madeira, Portugal - made by Richard Wilson - richardwilsonartwork
@richardwilsonartwork

Fotogeniczne Stare Miasto Funchal 

Zona Velha w Funchal jest bardzo fotogeniczna. To tu kliknęliśmy kilka ślubnych fotek na rozgrzewkę, zanim wyruszyliśmy z naszym fotografem na ślubną sesję zdjęciową na szczycie Pico do Arieiro.

Jak odnaleźć poszczególne drzwi – Mapa 

Na OFICJALNEJ STRONIE projektu “Art of open doors” znajduje się łatwa w obsłudze mapa. Mam jednak wrażenie, że od dłuższego czasu nie była ona aktualizowana. Niektóre drzwi zostały przemalowanie lub przeniesione, znajdziemy więc raczej tylko te najstarsze. 

Najlepszym sposobem jest po prostu, zaplanowanie wystarczająco dużo czasu i odkrycie wszystkich samemu.. Kto wie, może znajdziecie jakieś drzwi, których jeszcze nie odkryłam ja..?

Podobał Wam się ten artykuł? Podzielcie się nim ze znajomymi! 

Nie przegap nowych postów – subskrybuj!

ZNAJDŹ NOCLEG W OKOLICACH STAREGO MIASTA NA MADERZE:

Booking.com

WYNAJMIJ AUTO NA MADERZE:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This form collects your name, email and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our privacy policy where you will get more info on where, how and why we store your data.