Madera oczami innych: Madera z małymi dziećmi

Best of Madeira: Curral das Freiras (Nuns Valley) in Madeira #madeira #portugal
Dolina Zakonnic - Curral das Freiras PHOTO: Packed Again

Ilu ludzi, tyle spojrzeń na wyspę. Każdy przyjechał tu w innym składzie, w innym celu i odkrywał ją po swojemu. Ktoś stał się ekspertem od kuchni Madery, ktoś przestudiował jej roślinność, a ktoś wie już wszystko na temat surfingu i nurkowania… Dlatego też, aby przedstawić czytelnikom inne spojrzenia na wyspę, oto nowa seria wpisów: “Madera oczami innych”, gdzie gościć będziemy wpisy od innych podróżników.

Dziś gościmy wywiad z Coriną z angielskojęzycznego bloga  Packed Again,  gdzie opisuje ona podróże i przygody przeżyte wraz z mężem i prawie 3.5-letnimi bliźniakami. 

Już od dawna ciekawiło mnie czy wakacje na Maderze z małymi dziećmi to dobry pomysł i cieszę się, że natrafiłam na blog Cariny, która zgodziła się mi o tym opowiedzieć. Zapraszam!

SYTM: Opowiedz mi o swojej podróży –  Kiedy odwiedziłaś Maderę, jak długo trwał wyjazd i z kim podróżowałaś? Oraz forma- czy była to organizowana wycieczka czy wszystko zorganizowaliście sami? Gdzie się zatrzymaliście?

Odwiedziliśmy Maderę w listopadzie zeszłego roku [2017], aby uciec przed zimnem i wilgocią w Szwajcarii, gdzie mieszkamy. Podróżowaliśmy we czwórkę, razem z mężem i naszymi bliźniakami, które miały wtedy prawie dwa i pół roku.

Była to tylko tygodniowa podróż ze względu na loty bezpośrednie z Genewy. Wyjazd na dwa tygodnie, poza sezonem, wydawał nam się zdecydowanie za długi, dlatego akurat tydzień. 

Nigdy nie podróżujemy zorganizowaną wycieczką.  Przygotowywanie się do wyjazdu i odkrywanie miejsc samemu, to coś, co najbardziej lubimy podczas podróżowania. 

Tym razem zatrzymaliśmy się w Calheta, w niesamowitej willi z wyżywieniem we własnym zakresie. Willa ta położona była na klifie i oferowała nam zapierające dech w piersiach widoki.

SYTM: Zawsze podróżujecie z dziećmi czy Madera była raczej wyjątkiem? 

Odkąd są z nami, zawsze razem! Jest to wspaniała możliwość na spędzenie czasu jako rodzina i umocnienie więzi z dziećmi. Nie wyobrażam sobie odkrywania nowych miejsc bez naszych szkrabów. 

Madeira: Pico do Arieiro viewpoint. #madeira #portugal #travel
Pico do Arieiro PHOTO: Packed Again

SYTM: Słyszałam opinie, że Madera nie jest dobrym miejscem na wakacje z małymi dziećmi. Jakie jest twoje zdanie? 

Nie, zdecydowanie się nie zgadzam. Szczerze mówiąc, dzieci są zawsze najszczęśliwsze, gdy szczęśliwi są ich rodzice. To prawda, niebezpieczne szlaki nie są dla nich. ale jest na Maderze tyle innych miejsc, które spodobają się zarówno dzieciom jak i starszym. 

SYTM: Jakie atrakcje dla dzieci na Maderze odwiedziliście? Które z dziecięcych atrakcji na Maderze polecilibyście? 

Nie odwiedziliśmy żadnej typowej atrakcji dla dzieci na Maderze, tj. parki rozrywki czy park wodny, tylko dlatego, że nasze dzieci miały wtedy niecałe 2.5 roku, i szczerze mówiąc, mało by pamiętały.  Podobały im się proste “atrakcje”: Zabawy nad brzegiem oceanu, rzucanie kamieniami do wody. Bardzo bodobały im się pikniki we wspaniałych punktach widokowych i rozkoszowanie się fantastycznymi lodami. W sumie nie potrzebowali specjalnych atrakcji, ale w Calheta był niesamowity plac zabaw, który uwielbiali. 

SYTM: Dokładnie, jeśli chodzi o place zabaw na Maderze… Jestem ciocią trójki urwisów, i nauczyłam się już że podróżując z nimi niesamowicie ważnym punktem jest odkrycie … lokalnych placów zabaw… Więc, jako że na pewno jesteście już ekspertami w temacie: Gdzie są najciekawsze i najlepsze place zabaw na Maderze? 

Uwielbialiśmy niesamowity statek piracki w Calheta. Plac zabaw w Calheta ma nawet wydzieloną sekcję dla najmłodszych. Widok z tego miejsca jest niesamowity. Kolejny świetny plac zabaw znajduje się w Porto Moniz. Ten plac zabaw spodoba się całej rodzicie, bo obok aktrakcji dla dzieci jest sprzęt do ćwiczeń dla dorosłych. Oba place z niesamowitym widokiem.

SYTM: Jakie wskazówki moglibyście dać rodzicom myślącym o wakacjach na Maderze z dziećmi? Czy jest coś co chcielibyście wiedzieć zanim przyjechaliście?

Madera jest świetnym miejscem na wakacje dla rodzin z dziećmi, nie ma specjalnie o czym przestrzegać rodziców wybierających się na Maderę.. 

Wynajem samochodu na cały pobyt na Maderze to chyba jedyna ważna wskazówka, którą mogłabym dać. 

SYTM: Czy choć na chwilę wynajęciliście opiekunkę do dzieci na Maderze? Po to, żeby wyjść na kolację lub iść na szlak, który nie był odpowiedni dla dzieci? 

Nie, i nigdy byśmy tego nie zrobili. 

SYTM: Myślicie, że wrócicie na Maderę raz jeszcze, bez dzieci, lub gdy będą nieco starsze? 

Zdecydowanie wrócimy na Maderę z dziećmi, kiedy będą nieco starsze. Chcielibyśmy razem odkryć piękne szlaki piesze na wyspie. 

Madeira with kids: Pico do Arieiro viewpoint. #madeira #portugal Madera z dziećmi: Punkt widokowy Pico do Arieiro
Szczyt Pico do Arieiro PHOTO: Packed Again
SYTM:  Wracając do tematu Madery: Czego się spodziewaliście po wyspie? Co chcieliście najbardziej zrobić / zobaczyć?

Szczerze mówiąc, nie wiedziałam o Maderze zupełnie nic. 

Szukalismy inspiracji, sprawdziliśmy mapę i Madera rzuciła nam się w oczy. Oferowała wszystko to, czego wtedy szukaliśmy: Było to wspaniałe miejsce na krótką ucieczkę od niskich temperatur, cieplejsze niż Szwajcaria, miejsce, które nie zruinowałoby rodzinnego budżetu, oraz przede wszystkim, do którego lot byłby krótki, ze względu na dzieci właśnie. 

Poszukaliście więcej informacji o Maderze i byliśmy oczarowani. Dzięki tanim lotom z Madery była to propozycja nie do odrzucenia, od razu zarezerwowaliśmy bilety.

SYTM: Wrażenia– czy Madera spełniła wasze oczekiwania? Czy byliście zawiedzieni, czy wręcz przeciwnie – pozytywnie zaskoczeni?

Nie mieliśmy zbyt wielu oczekiwań, ale kiedy dotarliśmy na wyspę, już w drodze do naszej kwatery w Calheta szybko zdaliśmy sobie sprawę, że jest to niesamowicie piękna wyspa oferująca jedne z najbardziej malowniczych tras i punktów widokowych.

Jednym z naszych największych odkryć był Rezerwat Przyrody da Rocha do Navio. Jest to według nas jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Maderze.

Nasza podróż była absolutnym sukcesem i uwielbiamy każdy jej aspekt. Nie mielibyśmy nic przeciwko przeprowadzce na Maderę po przejściu na emeryturę 🙂

Hidden gems of Madeira: Rocha do Navio Natural Reserve in Santana - Słabo odkryte miejsca na Maderze: Rezerwat Przyrody da Rocha do Navio #madeira
Słabo odkryte miejsca na Maderze: Rezerwat Przyrody da Rocha do Navio PHOTO: Packed Again
SYTM: Co pobodało się wam najbardziej? Co polecacie innym; co turyści koniecznie powinni odwiedzić, zrobić, spróbować? Potrafilibyście podać swoje trzy typy na listę „Trzy najlepsze na Maderze”?

1. Jak już wspomnieliśmy: Rezerwat Przyrody da Rocha do Navio, którego celem jest ochrona fauny morskiej, zachowanie przyrody i zwiększenie potencjału turystycznego tego obszaru. Jest to według nas jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Maderze.

2. Ponta de São Lourenço (Półwysep św. Wawrzyńca), położony we wschodniej części wyspy. Uśmiech od ucha do ucha od pierwszego wejrzenia… Natura w najlepszym wydaniu. Fantastyczne połączenie skał, morza i natury stworzyło jedno z arcydzieł Matki Natury.

3. Punkt widokowy Pico do Arieiro również powinien znaleźć się w planie każdego turysty.

Places to see in Madeira: Ponta de São Lourenço ~ Atrakcje Madery: Półwysep św. Wawrzyńca
Półwysep św. Wawrzyńca PHOTO: Packed Again
SYTM: Co się wam najmniej podobało lub zawiodło? Co odradzacie turystom? Czy jakieś atrakcje mogą spokojnie i bez żalu ominąć?

W listopadzie wszystko było w porządku i nie było na co narzekać, ale domyślamy się, że w sezonie Funchal może być zalany turystami. Zawsze kiedy w porcie w Funchal zatrzymują się statki wycieczkowe, należy spodziewać się tłumów i autobusów pełnych turystów przy każdej popularniejszej atrakcji. Dlatego radzilibyśmy, jeśli tylko to możliwe, odwiedzać takie atrakcje wcześnie rano lub późnym popołudniem, żeby ominąć tłumy.

SYTM: Jak smakowały wam dania i napoje z Madery? Czy jest coś za czym tęsknicie?

Pierwszy kęs Pastel de Nata, portugalskiego ciastka z kremem – takiej słodkiej przyjemności nigdy nie zapomnimy! Są tak pyszne, że obraliśmy za naszą małą misję przetestowanie wszystkich Pastel de Nata jakie napotkamy podczas wojaży i sprawdzenie, gdzie na Maderze serwują najlepsze z nich. Zwycięzcą, uwaga, okazała się mała kawiarnia w Rezerwacie Przyrody da Rocha do Navio 🙂

SYTM:  Czy przywieźliście jakieś pamiątki z Madery?

Tylko zdjęcia i dobre wspomnienia – najlepsze pamiątki!

SYTM: Mieliście jakieś ciekawe lub śmieszne przygody na Maderze? Bliskie spotkania z lokalnymi mieszkańcami? 

Nie mamy żadnych szczególnych historii, ale wszyscy lokalni mieszkańcy na Maderze byli przyjaźni i gościnni.

SYTM: Jeśli musielibyście nadać krótki tytuł waszej wyprawie, opisać ją jednym zdniem, to jakbyście swoją wyprawę podsumowali?

Madera, wyspa z pięknymi widokami i ukrytymi cudeńkami; koniecznie trzeba ją odwiedzić!

View on Porto Moniz, Madeira, Portugal ~ Widok na Porto Moniz na Maderze. #madeira
Widok na Porto Moniz na Maderze PHOTO: Packed Again

Za Relację Dziękujemy:​

Packed Again - Family Travel & Adventures
Strona dla szukających inspiracji i informacji na temat tego, jak i gdzie najlepiej podróżować z małymi dziećmi. Uwielbiamy dostawać wiadomości od naszych czytelników i słyszeć ich historie na temat nowo odkrytych miejsc. Nie zapomnij subskrybować na nasze darmowe: Packing List i Newesletter, po to by móć "podróżować" i odkrywać wspólnie z nami nowe fascynujące miejsca!
Madeira with kids. Madeira with toddlers. ~ Wakacje na Maderze z małymi dziećmi #madeira #madera #portugal #portugalia
Madeira with kids. Madeira with toddlers. ~ Madera z małymi dziećmi

Chcielibyście podzielić się Waszą historią z podróży na Maderę? Dajcie znać!

Najpiekniesze miejsca na Maderze. Atrakcje i symbole Madery. Tradycyjny beret z Madery

Comments (2)

  1. Bardzo przydatne informacje. Kombinujemy wyjazd na Azory z trzylatką więc ta wiedza nam się przyda👍

  2. Mnie interesuje jak wygląda sprawa fotelików dla dzieci w wypożyczalniach na Maderze. Czy jest szansa na fotelik tyłem dla małego dziecka (powyżej 9kg), czy mogą one liczyć tylko na foteliki przodem lub podkładki pod pupę. Dla nas na przykład to jest bardzo ważne kryterium.

Comments

%d bloggers like this: