Wyspa Madera – Co warto zobaczyć i zrobić – 20 pomysłów na wakacje na Maderze

READ THIS POST IN ENGLISH    ◊   ZAKTUALIZOWANO:  15-03-2020   

Best of Madeira - Things to in Madeira. Holidays in Madeira

Co warto zobaczyć i zrobić na Maderze? – inspiracja dla odwiedzających wyspę po raz pierwszy. 

Madera to wyspa bogata w atrakcje, zwłaszcza przepiękne szlaki turystyczne i zapierające dech w piersiach punkty widokowe. Ma też ciekawą historię, piękną sztukę uliczną oraz oferuje bogactwo wycieczek i atrakcji na świeżym powietrzu.

Wstęp do wyspy (z lekkim przymrużeniem oka) znajdziecie we wpisie: MADERA – PODSTAWOWE INFO. Świetną wizualną inspiracją będzie też nasze konto na Instagramie, gdzie stale pokazujemy światu najpiękniejsze zakątki wyspy.

Dziś natomiast, lista-podsumowanie najpopularniejszych i najsłynniejszych atrakcji, które  zachwyciły nas oraz szerokie grono turystów, i które warto zobaczyć podczas pierwszych wakacji na Maderze.

Celem tego postu jest zainspirowanie Was i pokazanie najpiękniejszych aspektów Madery w skrócie, podczas gdy linki odsyłające do szczegółowych wpisów na blogu będą dla Was przydatnym i praktycznym przewodnikiem po każdej z nich.

Madera atrakcje: 20 najlepszych atrakcji, miejsc i rzeczy, które warto zrobić na Maderze

#1 Przejdź chociaż jedną lewadę

Na Maderę zdecydowanie warto spakować buty trekkingowe, bo Madera to prawdziwy raj dla wędrowców. Charakterystyczne dla Madery są lewady czyli kanały zbudowanych do transportu wody z gór i które obecnie służą jako wspaniałe szlaki piesze.

 

Na Maderze jest wiele tras lewadami o różnym stopniu trudności. Niektóre zajmą nam cały dzień (licząc dojazd), ale na wiele wystarczy tylko kilka godzin. Całą listę szlaków wraz z poziomami trudności i dystansem znajdziemy na oficjalnej stronie: Visit Madeira. [TUTAJ] dostępna jest także broszurka pdf. po angielsku. Popularna wśród turystów jest także przydatna aplikacja ze szlakami na Maderze – WalkMe.

Najpiękniejsze (lub najpopularniejsze) lewady na Maderze to:

Levada 25 Fontes & Risco, Levada do Alecrim, Levada Caldeirao Verde, oraz Levada do Furado.

Do listy moich ulubionych i polecanych dodałabym także: Levada Do Rei oraz Levada Fajã do Rodrigues.

#2 Zatrzymaj się przy każdym Miradouro, na który natkniesz się po drodze

Na Maderze warto wynająć własne auto, by samemu objechać wyspę dookoła. Warto nauczyć się znaczenia słowa miradouro – taras widokowy – przy drogach bowiem znajduje się mnóstwo oznakowanych zjazdów na tarasy widokowe. Niektóre znajdują się zaraz przy drodze i jest to kwestia „wyskoczenia z auta”, a do niektórych będziemy musieli nieco podejść. Jeśli mamy czas, warto zatrzymać się właściwie na każdym, bo czasem możemy być mile zaskoczeni.

Jest ich zbyt wiele, by je wszystkie wymienić w tym wpisie, ale najpiękniejsze tarasy widokowe na Maderze, które polecam także ja, to: Balcões, Cabo Girão, Eira do Serrado, Miradouro do Guindaste, Véu da Noiva lub Eira da Achada.

W Funchal popularny jest Miradouro Pico Dos Barcelos, a na Porto Santo- Miradouro da Portela. Zarówno Madeira, jak i Porto Santo mają właściwie równie piękne punkty widokowe o tej samej nazwie – Portela. 

Są one zdecydowanie warte odwiedzenia. Do mojej listy ulubionych dodałabym także: Pico do Facho, Pico da Torre, Rocha do Navio oraz  Miradouro de São Sebastião, którego lokalizację warto zapisać na mapie Google, bo nie znajdziemy go na TripAdvisor.

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Miradouro de Pico do Facho

Widok na lotnisko, plażę w Machico, aż po Półwysep Św. Wawrzyńca 🞂

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Miradouro de Pico da Torre

Wspaniały widok na kolorową wioskę rybacką Câmara de Lobos z góry 🞂

Wakacje na Maderze - Madera atrakcje i najpiekniejsze miejsca

Miradouro de São Sebastião

Piękny widok na południowe wybrzeże Madery i dolinę Ribeira Brava 🞂

#3 Przejedź się jedną z kolejek linowych na wyspie

Na Maderze jest kilka kolejek linowych, od krótkich zjazdów do długich tras. Najsłynniejsza z nich łączy Stare Miasto Funchal ze szczytem góry Monte i Parkiem Monte Palace Tropical Gardens, a potem ten park z innym parkiem – Botanical Gardens. Jadąc tą kolejką, delektować się będziemy długi czas niesamowitym widokiem na całą zatokę Funchal.

Krótsze, nowoczesne i wygodne kolejki znajdziemy także na Fajã dos Padres oraz Plaży Garajau.

Niezapomniane przeżycia dadzą nam zwłaszcza kolejki na północy i północnym zachodzie Madery: Kolejki linowe do Fajã da Rocha do Navio oraz Achadas da Cruz . Obie zabierają nas w odludne miejsca o niespotykanym pięknie.

#4 Odwiedź przynajmniej jeden park (botaniczny)

Dwa najsłynniejsze parki botaniczne w Funchal, które warto odwiedzić to: Monte Palace Tropical Gardens oraz Madeira Botanical Garden.

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Monte Palace Tropical Gardens

70.000 m2 egzotycznej roślinności, architektury i sztuki 🞂

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Jardim Botânico da Madeira

2500 egzotycznych roślin w pięciu częściach parku, w tym ciekawa kolekcja sukulentów 🞂

Oba są piękne, oba są różne od siebie, oba oferują niesamowity widok na Funchal. W samym centrum miasta znajdziemy też otwarte dla wszystkich parki Municipal Garden oraz Park Santa Catarina. Poza nimi na wyspie jest też kilka innych ogrodów i parków. Pięknymi ogrodami poszczycić się może także wiele hoteli na wyspie. 

#5 Wykąp się w basenie lawowym

Baseny wulkaniczne zbudowane przez naturę oraz często w małym stopniu poprawione przez człowieka to specyficzne dla Madery miejsca na kąpiele.

Najsłynniejsze baseny wulkaniczne to baseny w Porto Moniz. Funchal także ma swój kompleks basenów o nazwie Doca do Cavacas. Jest on mniejszy i wciąż pozostaje w cieniu basenów z Porto Moniz, oferuje jednak wspaniały widok na klif Cabo Girão oraz… lepszą pogodę, ponieważ ta jest zwykle najlepsza na południowym wybrzeżu.

#6 Zachwyć się sztuką uliczną Madery

Najsłynniejszą sztuką uliczną pochwalić się może Stare Miasto w Funchal, gdzie obok murali znajdziecie klimatyczne kolorowe drzwi. W Funchal jest także kilka innych murali, na przykład piękny, duży mural wieloryba – La Baleia oraz świetnie wykonany mural – portret Cristiano Ronaldo w dzielnicy, w której się wychował.

Sztuką uliczną pochwalić się może także sąsiednia wioska rybacka Câmara de Lobos. W tym przypadku drzwi ozdobili wolontariusze materiałami pochodzącymi z recyklingu. W centrum tego miasteczka często tworzone przez młodych wolontariuszy są też inne instalacje artystyczne. Przepiękną sztukę uliczną na także Machico, choć jest jej nieco mniej. 

#7 Odwiedź przynajmniej jedną Fajā na wyspie 

Fajã (czyt. jak „fa’ża”) to kawałek płaskiego lądu, zbudowany przez spływająca lawę, który znajduje się u podnóża klifu, odcięty z jednej strony klifem, z drugiej wodą. Są to miejsca piękne i odludne, a do tego dość często spotykane na Maderze. Każda fajã jest inna i ma swój urok, warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich. 

Moje typy – Fajã dos Padres lub Fajã da Rocha do Navio. Fajã dos Padres to świetne miejsce na kąpiele, jest na niej także pyszna restauracja. 

#8 Zachwyć się szczytami górskimi utulonymi dywanem chmur

Magiczne szczyty gór okryte gęstymi chmurami oraz towarzysząca tym widokom cisza to prawdziwa uciecha dla oka i ucha. Zobaczymy je w wielu miejscach odkrywając wyspę samochodem, najczęściej w okolicach Pico Ruivo, Pico do Arieiro, Encumeada, a nawet Eira do Serrado.

Pico do Arieiro to trzeci najwyższy szczyt Madery. Jest on jednak łatwo dostępny autem, co sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji na wyspie. Zaawansowanym i średnio-zaawansowanym wędrowcom polecana jest trasa PR1, łącząca dwa szczyty Pico do Arieiro i Pico Ruivo. To na tej trasie, bardzo blisko Pico do Arieiro znajdują się bowiem często fotografowane „Schodki do nieba” z przepaścią po obu stronach. Bez różnicy na to czy Pico do Arieiro zobaczycie po drodze w trasę bądź odwiedzicie szczyt przejazdem, jest to zdecydowanie atrakcja, którą trzeba na Maderze zobaczyć. 

#9 Zobacz Dolinę Zakonnic z góry…  oraz z dołu 

Curral das Freiras – Dolina Zakonnic, to jedno z moich ulubionych miejsc na Maderze. Położona tylko pół godziny od Funchal, daje wrażenie jakbyśmy byli na innej wyspie.

Z góry podziwiać ją możemy z pięknego tarasu widokowego Eira do Serrado, który jest bardzo popularny i jest częstym przystankiem podczas wycieczek objazdowych. Fanom gór polecam także pobyt na przynajmniej jedną noc w hotelu o tej samej nazwie – Eira do Serrado Hotel and Spa – z którego to mamy spektakularny widok z restauracji, spa, siłowni i wszystkich pokoi w hotelu.

Nie powinniśmy jednak oglądać Doliny Zakonnic tylko z góry. Warto jest zejść pieszo trasą do doliny i pospacerować po jej wioskach, na przykład do spiętrzonego źródła, w którym latem możliwa jest kąpiel – Poco dos Chefes. Gubiąc się gdzieś poza centrum wioski zobaczymy prawdziwą, nieco ukrytą Maderę, której daleko do luksusowych dzielnic hotelowych w Funchal.

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Dolina Zakonnic - widok z dołu

Widok z Doliny Zakonnic na położony na szczycie góry punkt Eira do Serrado 🞂

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Dolina Zakonnic - widok z góry

niesamowity widok na Dolinę Zakonnic będziemy mieli z hotelu i punktu widokowego Eira do Serrado 🞂

#10 Spaceruj tam, gdzie góry i klify spotykają ocean…

Czyli – przespaceruj się przede wszystkim szlakiem na Półwyspie Świętego Wawrzyńca (PR8) lub szlakiem o nazwie Vereda do Larano w Machico. 

Szlaki Madery podzielone są na „levada” i „vereda”. Vereda to po portugalsku ścieżka, która nie prowadzi wzdłuż lewad. Warto, poza przejściem lewadą, wybrać się także na przynajmniej jeden inny, zwykły szlak. 

Poza wspomnianym już w punkcie #8 szlaku w chmurach – PR1 Vereda do Arieiro – Ruivo, moje dwa typy dla Was to Półwysep Świętego Wawrzyńca oraz Vereda do Larano właśnie.

Półwysep Św. Wawrzyńca – Ponta de São Lourenço – to chyba najbardziej przez Polaków ukochana atrakcja. Jeśli mamy taką możliwość, warto przejść trasę PR8, zwłaszcza o wschodzie słońca. Popularności szlaku dodaje fakt, że dojedziemy do niego autobusem, jest to więc dobra opcja dla turystów bez auta.

Auta także nie potrzebujemy przy szlaku Vereda do Larano, bo zarówno do Machico, jak i Porto da Cruz dojedziemy autobusem. Nie jest to szlak dla osób z lękiem wysokości, bo prowadzi często tuż przy krawędzi. Jest to jednak niesamowicie piękny szlak, a widoki podczas trasy, jak i przy dojściu do miejscowości Porto da Cruz, są niespotykane. 

 

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Ponta de São Lourenço (PR8)

Czyli tam, gdzie kilka odcieni brązu klifów spotyka błękit oceanu. Wspaniały spacer ku najbardziej na wschód położonemu punktowi Madery. 🞂

Wyspa Madera atrakcje - co warto zobaczyć na Maderze? Darmowy przewodnik po Maderze

Vereda do Larano

Czyli niezapomniany spacer z Machico do Porto da Cruz, częściowo wzdłuż północnego wybrzeża. Zbliżając się do Porto da Cruz zachwyci nas widok na górę Penha D'Aguia. 🞂

POWIĄZANE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU:

 

#11 Zachwyć się tęczą kolorów Madery

a zwłaszcza paletą kolorów egzotycznych owoców sprzedawanych na targu Mercado dos Lavradores, łódeczek w zatoce rybackiej wioski Camara de Lobos, trójkątnych domków w Santana, oraz kwiatów w ogrodach botanicznych, parkach i ogrodach. 

A do tego, jeśli planujesz wakacje na wiosnę, nie omiń kolorowego i pięknego Festiwalu Kwiatów, a przede wszystkim jego głównej parady ulicami Funchal.

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Targ Mercado dos Lavradores

Uwaga na mocno naciągnięte ceny egzotycznych owoców! 🞂

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Kolorowa Zatoka Camara de Lobos

Kolorowe łódki w tej słynnej wioseczce rybackiej, do której dojść można pieszo promenadą z Funchal 🞂

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Parada Kwiatów na Maderze

Przepiękny, wiosenny festiwal kwiatów, który zachwyci. Parada kwiatów jest jego największą atrakcją 🞂

#12 Spróbuj popisowych, lokalnych potraw i drinków Madery (w restauracji z pięknym widokiem)

Na Maderze znajdziemy wiele dobrych restauracji. Większość z nich serwuje typowe dania z wołowiny, ryb i owoców morza. 

Z ryb polecana jest Espada podawana z pieczonym bananem („Espada com banana”), a z owoców morza ośmiornica („Lulas Grelhadas”) lub przystawka o nazwie Lapas Grelhadas – skałoczepy pieczone na specjalnej patelni z czosnkiem i masłem, spryskane świeżą cytryną. Polecam Lapas wszystkim, nawet jeśli nie jesteście fanami dań z owoców morze – to może Wam przypaść bardzo do gustu. 

Espetada to natomiast maderski szaszłyk, zwykle z wołowiny (pieczony na metalowym szpikulcu lub nadziany na patyk z drzewa laurowego), doprawiony solą, czosnkiem i liśćmi laurowymi, grillowany na drewnie lub węglu drzewnym. 

 

Typowe dla Madery są restauracje specjalizujące się w Espetadach- rozpoznać je można po wbudowanych w stoły żelaznych stojakach, na których kelner zawiesza gotową Espetadę. Oto kilka sprawdzonych restauracji, które specjalizują się w Espetadach:

O Lagar  

 As Vides 

Restaurante Santo António 

 

W takich „espetadziarniach” ciężko będzie znaleźć opcje bez mięsa, więc zdecydowanie odradzam je wegetarianom i weganom.

Z powodu dużego wyboru restauracji zawsze mam duży problem, by polecić pytającym te najlepsze. Skupię się więc na tych, które nie tylko są uciechą dla kubków smakowych, ale i oczu. Oto przykłady kilku restauracji z pięknymi widokami na Maderze:

Quinta do Furao z przepięknym widokiem na północne wybrzeże

Restaurante Planka z widokiem na Funchal z góry

Sabores do Curral z widokiem na góry i Dolinę Zakonnic

Design Centre Nini Andrade Silva Restaurant z widokiem na zatokę i Port w Funchal

Restaurante Marisqueira O Barqueiro z widokiem na klif Cabo Girão 

Na Porto Santo piękny widok gwarantuje przede wszystkim:

Panorama Restaurant z widokiem na całą plażę i Vida Baleira z góry

Madera słynie także z bogatego menu lokalnych drinków, które wytłumaczyłam już szczegółowo w moim poście: LOKALNE DRINKI MADERY. Nawet popularniejsza niż wino Madera jest owocowa Poncha. Na wyspie istnieje kultura „wypadania na Ponchę” ze znajomymi. Kilka miejsc, w których najczęściej nas spotkacie: 

W Funchal:

Bar Venda Velha

Bar Rei da Poncha

 Bar O Avo 

 

Poza Funchal: 

Taberna da Poncha

Bar Filhos do Mar i inne bary w Câmara de Lobos

# 13 Sprawdź, kto mieszka w wodach Madery

Madera to zapewne jedno z najlepszych miejsc w Europie, gdzie nie tylko można podziwiać delfiny i wieloryby, ale także pływać z delfinami w ich naturalnym środowisku. Delfiny na Maderze nie są absolutnie trzymane na uwięzi, a podczas rejsów szanuje się zwierzęta nie przebywając wokół nich dłużej niż 10 minut.

Madeira dolphins - Dolphin and whale watching tours Madeira Portugal

Pływanie z delfinami na Maderze

Firma oferująca pływanie z delfinami w ich naturalnym środowisku 🞂

Best of Madeira - Madeira Island Guide - 20 Things to in Madeira. Holidays in Madeira 2020

Rejsy obserwowania zwierząt morskich

Sprawdź, porównaj i zarezerwuj rejsy obserwacji wielorybów, delfinów i innych zwierząt 🞂

ZOBACZ POST: PŁYWANIE Z DELFINAMI I OBSERWACJA DELFINÓW

w którym podaliśmy także kod zniżkowy (-10%) na wszystkie rejsy w ofercie jednej z lokalnych firm. 

Pływanie z delfinami było moim marzeniem, cieszę się, że mogłam je spełnić na Maderze. Delfiny podziwiamy też z łódek i katamaranów prawie podczas każdego pobytu na Maderze i wciąż nam nie mało.

 

#14 Spróbuj nowego sportu na łonie natury

Jest tyle sposobów na aktywne spędzenie czasu na Maderze… Podczas aktywnych wycieczek nie tylko można zdobyć nowe doświadczenia, nauczyć się czegoś nowego, poszerzyć strefę komfortu, ale także odkryć miejsca na Maderze, których inaczej byśmy nie zobaczyli. 

Sporty takie jak canyoning, coasteering, kajaki, wspinaczka, nurkowanie czy lot paralotnią pozwalają nam odkryć ciężko dostępną twarz Madery. 

Ja sama wypróbowałam już większość z nich, a pozostałe są na naszej liście. Zachęcam do znalezienia sportu, który najbardziej Wam będzie odpowiadał:

Best of Madeira - Things to in Madeira. Holidays in Madeira

Surfowanie na Maderze

Sprawdzona i polecana szkoła surfowania na Maderze 🞂

Best of Madeira - Madeira Island Guide - 20 Things to in Madeira. Holidays in Madeira 2020

Canyoning na Maderze

Sprawdzona i polecana szkoła kanioningu na Maderze 🞂

Dodam tylko, że jeśli podróżujecie z ograniczonym budżetem, a kochacie takie wycieczki, warto przyjechać na Maderę jesienią, podczas Madeira Nature Festival, kiedy to turyści mogą wypróbować niektóre z tych aktywnych wycieczek całkowicie za darmo! Koniecznie więc zajrzyjcie na naszą relację z festiwalu darmowych wycieczek na Maderze: 

#15 Odważ się… na te dwie szalone Madereńskie atrakcje

Czyli: Odważ się wejść na szklany taras Cabo Girão lub wsiąść na Toboggan (Carreiros do Monte). Oto dwie szalone Madereńskie atrakcje, na które nie zawsze decydują się turyści.

Szklany taras na klifie Cabo Girão to miejsce, które nie zajmie dużo czasu podczas wycieczki, jeśli tylko mamy odwagę na niego wejść. Sam szklany taras, nie jest w mojej opinii aż tak straszny, jakim go malują. Szkło pokryte jest (z niezrozumiałych dla mnie powodów) kropeczkami, co odbiera mu moc przezroczystego tarasu. Widok z klifu Cabo Girão jest jednak przepiękny, warto więc odwiedzić go, choć na 5 minut.

Jeśli zaś chodzi o sanki Carreiros do Monte lub Monte Toboggan jest to dość nietypowa atrakcja. Turyści, po wjechaniu na górę Monte, mają okazję zjechać wiklinowymi saniami po betonowych, publicznych drogach. Odbywa się to w asyście dwóch wyszkolonych sankarzy.

#16 Wybierz się promem na Porto Santo

Madera jest piękna, ale jest coś, czego jej brakuje, a mianowicie duże, naturalne, śnieżnobiałe, piaszczyste plaże. Po takie udać się możemy na sąsiednią, mniejszą siostrę Madery – wyspę Porto Santo. Z Porto Santo na Maderę zwykle da się wrócić promem tego samego dnia. Poza promem, na Porto Santo dostać się można także lokalnym samolotem- lot między wyspami trwa około 20 minut. 

Porto Santo słynie ze swojej wygodnej, pięknej, jasnej, piaszczystej plaży oraz lazurowej wody. Na Porto Santo warto też wybrać się na żaglówkę, rejs obserwacji delfinów lub snurkowanie. Na wyspie jest też kilka pięknych punktów widokowych oraz szlaków pieszych. Najpopularniejsza zadaszona atrakcja turystyczna to Muzeum- Dom Kolumba.
 
Best of Madeira - Things to in Madeira. Holidays in Madeira

Porto Santo - informacje

Atrakcje, szlaki, hotele, restauracje i inne informacje 🞂

Wyspa Madera atrakcje - co warto zobaczyć na Maderze? Darmowy przewodnik po Maderze

Linia Promowa Madera - Porto Santo

Czyli czym dostać się na Porto Santo? 🞂

#17 Obserwuj wschód słońca lub jego piękny zachód..

Wschód słońca turyści najczęściej oglądają ze szczytu góry Pico do Arieiro lub Pico Ruivo, lub na najbardziej wysuniętym na wschód punkcie wyspy – Półwyspie Świętego Wawrzyńca. 

Jednak nawet w samym Funchal słońce także wygląda pięknie, gdy wychyla się powolutku zza Ponta do Garajau. Doskonale widać to na naszych (pierwszych dwóch) filmikach timelapse nakręconych z dzielnicy hotelowej Funchal:

 

Wspaniały widok na zachód słońca roznosi się natomiast zwłaszcza z wielu miejsc na południowej i zachodniej Maderze. Wielu turystów wybiera się w tym celu na Ponta do Pargo.

My najmilej wspominamy zachód słońca obserwowany na tarasie baru dla surferów Maktub w Paul do Mar oraz nad skierowanym ku zachodzącemu słońcu basenem na dachu hotelu Savoy Saccharum w Calheta. Ładnie jest także w kilku miejscach w Funchal, na przykład z kąpieliska/restauracji Doca de Cavacas, gdzie słońce zachodzi z widokiem na spektakularny klif Cabo Girão. 

Istnieją także firmy oferujące romantyczne, wieczorne rejsy obserwacji zachodu słońca łódkami i katamaranami.

Wyspa Madera atrakcje - co warto zobaczyć na Maderze? Darmowy przewodnik po Maderze

Maktub w Paul do Mar

Pyszne jedzenie i koktajle oraz piękny widok podczas zachodu słońca 🞂

Best of Madeira - Things to in Madeira. Holidays in Madeira

Savoy Saccharum Hotel

Pięknie położony, 4-gwiazdkowy hotel w Calheta 🞂

Wyspa Madera atrakcje - co warto zobaczyć na Maderze? Darmowy przewodnik po Maderze

Rejs podczas zachodu słońca

Romantyczny, wieczorny rejs katamaranem z Funchal 🞂

#18 Odwiedź przynajmniej jedno z muzeów i jedną z lokalnych galerii sztuki

Tu wedle zainteresowań, ale mi szczególnie przypadły do gustu:
 
Universo de Memorias – za niesamowitą kolekcję przepięknych eksponatów z całego świata, wielką kolekcję koni, krawatów, pamiątek po Amalii oraz piękny widok na Funchal
 
Madeira Optics Museum – spodoba się wszystkim fanom fotografii, ale też jest wspaniałą wystawą pierwszych zdjęć zrobionych na Maderze 
 

Warto też odwiedzić przynajmniej jedno muzeum związane z historią Madery i powstawaniu jej produktów lokalnych, zwłaszcza stare młyny trzciny cukrowej, takie jak na przykład Engenhos do Norte w Porto da Cruz, lub Sociedade dos Engenhos da Calheta.

Madeira Film Experience oraz Madeira Story Centre to natomiast muzea-atrakcje, które nie są szczególnie niespotykane i nie powalą z nóg, jednak będą ciekawą opcją dla tych, którzy chcieliby poznać w ciekawy sposób całą historię wyspy. Są też świetną opcją na deszczowe dni. O powstaniu wyspy nauczymy się też dużo podczas wycieczek po jaskiniach Centrum Wulkanicznego w Sao Vicente.
Best of Madeira - Things to in Madeira. Holidays in Madeira

Muzea na Maderze

Lista muzeów na Maderze 🞂

Wyspa Madera atrakcje - co warto zobaczyć na Maderze? Darmowy przewodnik po Maderze

Galerie Sztuki na Maderze

Lista galerii sztuki na Maderze w Serwisie TripAdvisor 🞂

POWIĄZANE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU:

 

UNIVERSO DE MEMORIAS – NASZA RECENZJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE 

GALERIA RESTOCK – W BUDYNKU ARMAZEM DO MERCADO 

Jeśli chodzi o najsłynniejsze muzeum na Maderze, to jest nim zapewne Muzeum Cristiano Ronaldo, który to z Madery właśnie pochodzi. A skoro o Panu Ronaldo mowa…. 

#19 Odkryj ślady Ronaldo na Maderze

Prawie na końcu listy coś dla fanów piłki nożnej. Madera to w końcu słynna wyspa Ronaldo. Na wyspie znajdziemy kilka miejsc związanych z piłkarzem i do odkrycia ich zapraszam na mój post-mapę:

13XCR7 – MIEJSCA ZWIĄZANE Z RONALDO NA MADERZE

#20 Odkryj tą „zwykłą-niezwykłą” i nieturystyczną Maderę

Lecz przede wszystkim – nie chowajcie się w wygodnych i błyszczących dzielnicach hotelowych! Wyjdźcie odkryć tą zwykłą- niezwykłą Maderę, która zapadnie Wam w pamięci. Prawdziwą Maderę znajdziecie zwłaszcza po prostu gubiąc się, spacerując bez planu, przechadzając się małymi mieścinami, szlakami między polami lokalnych rolników. 
 
Ja z moich wojaży wspominam kilka takich incydentów, gdzie zaskoczyła mnie codzienna niecodzienność Madery. Na przykład, gdy wchodząc do Porto da Cruz we wrześniu mijałam dziesiątki rolników z wiaderkami świeżo zebranych winogron, którymi to mnie częstowali. Widziałam też jak jedna z rodzin, by dostać się na własne pole, musiała korzystać z… kolejki linowej. Śmigając autobusem lub przechadzając się krańcami wiosek Doliny Zakonnic, także nie mogłam wyjść z podziwu temu, jak żyją tam mieszkańcy. 
Tak samo, gdy wspinałam się w górę wioski Machico wąskimi… murkami właściwie, bo drogami nie można było tego nazwać. Mijałam prowizoryczne ogródki, a nawet zagrodę dla zwierząt na szczycie góry, z widokiem, którym nie pogardziłby żaden drogi hotel.
 
Zachwycają mnie wszystkie budynki i drogi, a nawet boiska wybudowane na zboczach gór, wszystkie domy, do których nie dojedziemy pojazdem. Uwielbiam właśnie taką Maderę i bardzo polecam Wam odkryć także ją.
 
A skoro mowa o bardzo nietypowych miejscach – czy już słyszeliście o Calhau da Lapa…?
 

 

Co Waszym zdaniem warto dopisać do listy rzeczy, które trzeba zrobić i miejsc, które warto zobaczyć na Maderze?

Podobał Wam się ten post? Pomóżcie znaleźć go innym! 

Wyspa Madera co zobaczyć - najlepsze atrakcje na Maderze, najpiękniejsze miejsca i rzeczy które warto zrobić. Wakacje na Maderze. Wczasy na Maderze

Sesja zdjęciowa lub ślub na Maderze?

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Comments (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *