Wyspa Madera – Co warto zobaczyć i zrobić – 20 pomysłów na wakacje na Maderze

READ THIS POST IN ENGLISH    ◊   ZAKTUALIZOWANO:  15-03-2020   

Best of Madeira - Things to in Madeira. Holidays in Madeira

Co warto zobaczyć i zrobić na Maderze? – inspiracja dla odwiedzających wyspę po raz pierwszy. 

Madera to wyspa bogata w atrakcje, zwłaszcza przepiękne szlaki turystyczne i zapierające dech w piersiach punkty widokowe. Ma też ciekawą historię, piękną sztukę uliczną oraz oferuje bogactwo wycieczek i atrakcji na świeżym powietrzu.

Wstęp do wyspy (z lekkim przymrużeniem oka) znajdziecie we wpisie: MADERA – PODSTAWOWE INFO. Świetną wizualną inspiracją będzie też nasze konto na Instagramie, gdzie stale pokazujemy światu najpiękniejsze zakątki wyspy.

Dziś natomiast, lista-podsumowanie najpopularniejszych i najsłynniejszych atrakcji, które zachwyciły nas oraz szerokie grono turystów, i które naszym zdaniem warto zobaczyć lub zrobić podczas pierwszych wakacji na Maderze. 

Celem tego postu jest zainspirowanie Was i pokazanie najpiękniejszych aspektów Madery w skrócie, podczas gdy linki odsyłające do szczegółowych wpisów na blogu będą dla Was przydatnym i praktycznym przewodnikiem po każdej z nich. 

 

Madera atrakcje: 20 najlepszych atrakcji, miejsc i rzeczy, które warto zrobić na Maderze

#1 Przejdź chociaż jedną lewadę

Na Maderę zdecydowanie warto spakować buty trekkingowe, bo Madera to prawdziwy raj dla wędrowców. Charakterystyczne dla Madery są lewady czyli kanały zbudowanych do transportu wody z gór i które obecnie służą jako wspaniałe szlaki piesze.

 

Na Maderze jest wiele tras lewadami o różnym stopniu trudności. Niektóre zajmą nam cały dzień (licząc dojazd), ale na wiele wystarczy tylko kilka godzin. Całą listę szlaków wraz z poziomami trudności i dystansem znajdziemy na oficjalnej stronie: Visit Madeira. [TUTAJ] dostępna jest także broszurka pdf. po angielsku. Popularna wśród turystów jest także przydatna aplikacja ze szlakami na Maderze – WalkMe.

Najpiękniejsze (lub najpopularniejsze) lewady na Maderze to:

Levada 25 Fontes & Risco, Levada do Alecrim, Levada Caldeirao Verde, oraz Levada do Furado.

Do listy moich ulubionych i polecanych dodałabym także: Levada Do Rei oraz Levada Fajã do Rodrigues.

Kliknij na ikonki by dowiedzieć się więcej

Best of Madeira - Madeira Island News Blog & Free Travel Guide - Best Things to do in Madeira. #madeira #madeiraisland #travel

Levada das 25 Fontes & Risco (PR6 & 6.1)

Piękna, lecz popularna trasa z przepięknymi wodospadami. 🞂

20 x Best of Madeira - Madeira Island News Blog & Free Travel Guide - List of best attractions of Madeira.

Levada do Rei (PR18)

Piękna, kwiecista lewada z niesamowitymi widokami. 🞂

20 x Best of Madeira - Madeira Island News Blog & Free Travel Guide - List of best attractions of Madeira.

Levada Fajã do Rodrigues (PR16)

Mniej znana, lecz piękna lewada dla lubiących tunele. 🞂

#2 Zatrzymaj się przy każdym Miradouro, na który natkniesz się po drodze

Na Maderze warto wynająć własne auto, by samemu objechać wyspę dookoła. Warto nauczyć się znaczenia słowa miradouro – taras widokowy – przy drogach bowiem znajduje się mnóstwo oznakowanych zjazdów na tarasy widokowe. Niektóre znajdują się zaraz przy drodze i jest to kwestia “wyskoczenia z auta”, a do niektórych będziemy musieli nieco podejść. Jeśli mamy czas, warto zatrzymać się właściwie na każdym, bo czasem możemy być mile zaskoczeni.

Jest ich zbyt wiele, by je wszystkie wymienić w tym wpisie, ale najpiękniejsze tarasy widokowe na Maderze, które polecam także ja, to: Balcões, Cabo Girão, Eira do Serrado, Miradouro do Guindaste, Véu da Noiva lub Eira da Achada.

W Funchal popularny jest Miradouro Pico Dos Barcelos, a na Porto Santo- Miradouro da Portela. Zarówno Madeira jak i Porto Santo mają właściwie równie piękne punkty widokowe o tej samej nazwie – Portela. 

Są one zdecydowanie warte odwiedzenia. Do mojej listy ulubionych dodałabym także: Pico do Facho, Pico da Torre, Rocha do Navio oraz  Miradouro de São Sebastião, którego lokalizację warto zapisać na mapie Google, bo nie znajdziemy go na TripAdvisor.

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Miradouro de Pico do Facho

Widok na lotnisko, plażę w Machico, aż po Półwysep Św. Wawrzyńca 🞂

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Miradouro de Pico da Torre

Wspaniały widok na kolorową wioskę rybacką Câmara de Lobos z góry 🞂

Wakacje na Maderze - Madera atrakcje i najpiekniejsze miejsca

Miradouro de São Sebastião

Piękny widok na południowe wybrzeże Madery i dolinę Ribeira Brava 🞂

#3 Przejedź się jedną z kolejek linowych na wyspie

Na Maderze jest kilka kolejek linowych, od krótkich zjazdów do długich tras. Najsłynniejsza z nich łączy Stare Miasto Funchal ze szczytem góry Monte i Parkiem Monte Palace Tropical Gardens, a potem ten park z innym parkiem – Botanical Gardens. Jadąc tą kolejką delektować się będziemy długi czas niesamowitym widokiem na całą zatokę Funchal.

Krótsze, nowoczesne i wygodne kolejki znajdziemy także na Fajã dos Padres oraz Plaży Garajau.

Niezapomniane przeżycia dadzą nam zwłaszcza kolejki na północy i północnym zachodzie Madery: Kolejnki linowe do Fajã da Rocha do Navio oraz Achadas da Cruz . Obie zabierają nas w odludne i niepowtarzalne miejsca pozwalając delektować się niesamowitymi widokami. 

#4 Odwiedź przynajmniej jeden park (botaniczny)

Dwa najsłynniejsze parki botaniczne w Funchal, które warto odwiedzić to: Monte Palace Tropical Gardens oraz Madeira Botanical Garden.

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Monte Palace Tropical Gardens

70.000 m2 egzotycznej roślinności, architektury i sztuki 🞂

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Jardim Botânico da Madeira

2500 egzotycznych roślin w pięciu częściach parku, w tym ciekawa kolekcja sukulentów 🞂

Oba są piękne, oba są różne od siebie, oba oferują niesamowity widok na Funchal. W samym centrum miasta znajdziemy też otwarte dla wszystkich parki Municipal Garden oraz Park Santa Catarina. Poza nimi na wyspie jest też kilka innych ogrodów i parków. Pięknymi ogrodami poszczycić się może także wiele hoteli na wyspie

#5 Wykąp się w basenie lawowym

Baseny wulkaniczne zbudowane przez naturę oraz często w małym stopniu poprawione przez człowieka to specyficzne dla Madery miejsca na kąpiele.

Najsłynniejsze baseny wulkaniczne to baseny w Porto Moniz. Funchal także ma swój kompleks basenów o nazwie Doca do Cavacas. Jest on mniejszy i wciąż pozostaje w cieniu basenów z Porto Moniz, oferuje jednak wspaniały widok na klif Cabo Girão oraz… lepszą pogodę, ponieważ ta jest zwykle najlepsza na południowym wybrzeżu.

#6 Zachwyć się sztuką uliczną Madery

Najsłynniejszą sztuką uliczną pochwalić się może Stare Miasto w Funchal, gdzie obok murali znajdziecie klimatyczne kolorowe drzwi. W Funchal jest także kilka innych murali, na przykład piękny, duży mural wieloryba – La Baleia oraz świetnie wykonany mural – portret Cristiano Ronaldo w dzielnicy, w której się wychował.

Sztuką uliczną pochwalić się może także sąsiednia wioska rybacka Câmara de Lobos. W tym przypadku drzwi ozdobili wolontariusze materiałami pochodzącymi z recyklingu. W centrum tego miasteczka często tworzone przez młodych wolontariuszy są też inne instalacje artystyczne. Przepiękną sztukę uliczną na także Machico, choć jest jej nieco mniej. 

#7 Odwiedź przynajmniej jedną Fajā na wyspie 

Fajã (czyt. jak „fa’ża”) to kawałek płaskiego lądu, zbudowany przez spływająca lawę, który znajduje się u podnóża klifu, odcięty z jednej strony klifem, z drugiej wodą. Są to miejsca piękne i odludne, a do tego dość często spotykane na Maderze. Każda fajã jest inna i ma swój urok, warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich. 

Moje typy – Fajã dos Padres lub Fajã da Rocha do Navio. Fajã dos Padres to świetne miejsce na kąpiele, jest na niej także pyszna restauracja. 

#8 Zachwyć się szczytami górskimi utulonymi dywanem chmur

Magiczne szczyty gór okryte gęstymi chmurami oraz towarzysząca tym widokom cisza to prawdziwa uciecha dla oka i ucha. Zobaczymy je w wielu miejscach odkrywając wyspę samochodem, najczęściej w okolicach Pico Ruivo, Pico do Arieiro, Encumeada, a nawet Eira do Serrado.

Pico do Arieiro to trzeci najwyższy szczyt Madery. Jest on jednak łatwo dostępny autem, co sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji na wyspie. Zaawansowanym i średnio-zaawansowanym wędrowcom polecana jest trasa PR1 łącząca dwa szczyty Pico do Arieiro i Pico Ruivo. To na tej trasie, bardzo blisko Pico do Arieiro znajdują się bowiem często fotografowane „Schodki do nieba” z przepaścią po obu stronach. Bez różnicy na to czy Pico do Arieiro zobaczycie po drodze w trasę bądź odwiedzicie szczyt przejazdem, jest to zdecydowanie atrakcja, którą trzeba na Maderze zobaczyć. 

#9 Zobacz Dolinę Zakonnic z góry…  oraz z dołu 

Curral das Freiras – Dolina Zakonnic, to jedno z moich ulubionych miejsc na Maderze. Położona tylko pół godziny od Funchal, daje wrażenie jakbyśmy byli na innej wyspie.

Z góry podziwiać ją możemy z pięknego tarasu widokowego Eira do Serrado, który jest bardzo popularny i jest częstym przystankiem podczas wycieczek objazdowych. Fanom gór polecam także pobyt na przynajmniej jedną noc w hotelu o tej samej nazwie – Eira do Serrado Hotel and Spa – z którego to mamy spektakularny widok z restauracji, spa, siłowni i wszystkich pokoi w hotelu.

Nie powinniśmy jednak oglądać Doliny Zakonnic tylko z góry. Warto jest zejść pieszo trasą do doliny i pospacerować po jej wioskach, na przykład do spiętrzonego źródła, w którym latem możliwa jest kąpiel – Poco dos Chefes. Gubiąc się gdzieś poza centrum wioski zobaczymy prawdziwą, nieco ukrytą Maderę, której daleko do luksusowych dzielnic hotelowych w Funchal.

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Dolina Zakonnic - widok z dołu

Widok z Doliny Zakonnic na położony na szczycie góry punkt Eira do Serrado 🞂

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Dolina Zakonnic - widok z góry

niesamowity widok na Dolinę Zakonnic będziemy mieli z hotelu i punktu widokowego Eira do Serrado 🞂

#10 Spaceruj tam, gdzie góry i klify spotykają ocean…

Czyli – przespaceruj się przede wszystkim szlakiem na Półwyspie Świętego Wawrzyńca (PR8) lub szlakiem o nazwie Vereda do Larano w Machico. 

Szlaki Madery podzielone są na “levada” i “vereda”. Vereda to po portugalsku ścieżka, która nie prowadzi wzdłuż lewad. Warto, poza przejściem lewadą, wybrać się także na przynajmniej jeden inny, zwykły szlak. 

Poza wspomnianym już w punkcie #8 szlaku w chmurach – PR1 Vereda do Arieiro – Ruivo, moje dwa typy dla Was to Półwysep Świętego Wawrzyńca oraz Vereda do Larano właśnie.

Półwysep Św. Wawrzyńca – Ponta de São Lourenço – to chyba najbardziej przez Polaków ukochana atrakcja. Jeśli mamy taką możliwość, warto przejść trasę PR8, zwłaszcza o wschodzie słońca. Popularności szlaku dodaje fakt, że dojedziemy do niego autobusem, jest to więc dobra opcja dla turystów bez auta.

Auta także nie potrzebujemy przy szlaku Vereda do Larano, bo zarówno do Machico jak i Porto da Cruz dojedziemy autobusem. Nie jest to szlak dla osób z lękiem wysokości, bo prowadzi często tuż przy krawędzi. Jest to jednak niesamowicie piękny szlak, a widoki podczas trasy, jak i przy dojściu do miejscowości Porto da Cruz, są niespotykane. 

 

Madeira News Blog & Travel Guide - Best attractions of Madeira Island and Porto Santo, Portugal

Ponta de São Lourenço (PR8)

Czyli tam, gdzie kilka odcieni brązu klifów spotyka błękit oceanu. Wspaniały spacer ku najbardziej na wschód położonemu punktowi Madery. 🞂

Wyspa Madera atrakcje - co warto zobaczyć na Maderze? Darmowy przewodnik po Maderze

Vereda do Larano

Czyli niezapomniany spacer z Machico do Porto da Cruz, częściowo wzdłuż północnego wybrzeża. Zbliżając się do Porto da Cruz zachwyci nas widok na górę Penha D'Aguia. 🞂

POWIĄZANE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU:

 

#11 Zachwyć się tęczą kolorów Madery

a zwłaszcza paletą kolorów egzotycznych owoców sprzedawanych na targu Mercado dos Lavradores, łódeczek w zatoce rybackiej wioski Camara de Lobos, trójkątnych domków w Santana, oraz kwiatów w ogrodach botanicznych, parkach i ogrodach. 

A do tego, jeśli planujesz wakacje na wiosnę, nie omiń kolorowego i pięknego Festiwalu Kwiatów, a przede wszystkim jego głównej parady ulicami Funchal.

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Targ Mercado dos Lavradores

Uwaga na mocno naciągnięte ceny egzotycznych owoców! 🞂

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Kolorowa Zatoka Camara de Lobos

Kolorowe łódki w tej słynnej wioseczce rybackiej, do której dojść można pieszo promenadą z Funchal 🞂

20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

Parada Kwiatów na Maderze

Przepiękny, wiosenny festiwal kwiatów, który zachwyci. Parada kwiatów jest jego największą atrakcją 🞂

#12 Spróbuj popisowych, lokalnych potraw i drinków Madery (w restauracji z pięknym widokiem)

Na Maderze znajdziemy wiele dobrych restauracji. Większość z nich serwuje typowe dania z wołowiny, ryb i owoców morza. 

Z ryb polecana jest Espada podawana z pieczonym bananem (“Espada com banana”), a z owoców morza ośmiornica (“Lulas Grelhadas”) lub przystawka o nazwie Lapas Grelhadas – skałoczepy pieczone na specjalnej patelni z czosnkiem i masłem, spryskane świeżą cytryną. Polecam Lapas wszystkim, nawet jeśli nie jesteście fanami dań z owoców morze – to może Wam przypaść bardzo do gustu. 

Espetada to natomiast maderski szaszłyk, zwykle z wołowiny (pieczony na metalowym szpikulcu lub nadziany na patyk z drzewa laurowego), doprawiony solą, czosnkiem i liśćmi laurowymi, grillowany na drewnie lub węglu drzewnym. 

 

Typowe dla Madery są restauracje specjalizujące się w Espetadach- rozpoznać je można po wbudowanych w stoły żelaznych stojakach, na których kelner zawiesza gotową Espetadę. Oto kilka sprawdzonych restauracji, które specjalizują się w Espetadach:

O Lagar  

 As Vides 

Restaurante Santo António 

 

W takich “espetadziarniach” ciężko będzie znaleźć opcje bez mięsa, więc zdecydowanie odradzam je wegetarianom i weganom.

Z powodu dużego wyboru restauracji zawsze mam duży problem, by polecić pytającym te najlepsze. Skupię się więc na tych, które nie tylko są uciechą dla kubków smakowych, ale i oczu. Oto przykłady kilku restauracji z pięknymi widokami na Maderze:

Quinta do Furao z przepięknym widokiem na północne wybrzeże

Restaurante Planka z widokiem na Funchal z góry

Sabores do Curral z widokiem na góry i Dolinę Zakonnic

Design Centre Nini Andrade Silva Restaurant z widokiem na zatokę i Port w Funchal

Restaurante Marisqueira O Barqueiro z widokiem na klif Cabo Girão 

Na Porto Santo piękny widok gwarantuje przede wszystkim:

Panorama Restaurant z widokiem na całą plażę i Vida Baleira z góry

Madera słynie także z bogatego menu lokalnych drinków, które wytłumaczyłam już szczegółowo w moim poście: LOKALNE DRINKI MADERY. Nawet popularniejsza niż wino Madera jest owocowa Poncha. Na wyspie istnieje kultura “wypadania na Ponchę” ze znajomymi. Kilka miejsc, w których najczęściej nas spotkacie: 

W Funchal: 
Bar Venda Velha
Bar Rei da Poncha
 Bar O Avo 
 

Poza Funchal: Taberna da Poncha

Bar Filhos do Mar i inne bary w Câmara de Lobos