Ukryte kąpielisko na Maderze: Calhau da Lapa

Calhau da Lapa to miejsce, które ciężko byłoby opisać jednym zdaniem. Ten trudno dostępny, unikalny klejnot Madery powinien znaleźć się w planie podróży każdego aktywnego odkrywcy, który uwielbia miejsca mało znane, nietypowe, oraz pływanie i nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie.

Calhau da Lapa – Co to za miejsce?

Calhau da Lapa to kawałek lądu nad oceanem, położony pod dość wysokim klifem. Prowadzą do niego schodki z pięknym widokiem, jest tam skalisto-kamienista plaża z betonowym pomostem… Jest też wodospad, a jakby tego było mało, można tam przenocować w jednej ze … starych jaskiń.

Brzmi niesamowicie? Szczerze zachęcam do odwiedzenia tego osobliwego miejsca w słoneczny, letni dzień.

Jak jest na Calhau da Lapa? Może przy kolejnych wizytach miejsce to powszednieje, ale kiedy po raz pierwszy w życiu dotarliśmy na dół klifu, poczuliśmy się prawie jak w innym wymiarze. Znacie to uczucie? Gdy wylądujecie gdzieś, gdzie każdy wie, co robić, tylko nie Wy?

Szliśmy powoli, próbując zrozumieć, co widzimy oraz całą dynamikę tego miejsca… podczas gdy wszyscy wokół nas wydawali się zajęci swoimi sprawami w prowizorycznych domach w jaskiniach, jakby pobyt w tak osobliwym miejscu był jedną z najbardziej zwyczajnych i normalnych rzeczy na świecie …

Mówi się, że kąpielisko na Calhau da Lapa ma najczystsze wody na Maderze. Krystalicznie czysta, lazurowa woda oraz brąz skał i jaskiń tworzą oszałamiająco piekną paletę kolorów.

Madeira hard to reach places - Calhau da Lapa beach & hike

Być może miejsce to brzmi znajomo, bo wspominaliśmy już o Calhau da Lapa w naszym popularnym poście o plażach i nietypowych kąpieliskach na Maderze:

Już samo dotarcie na miejsce to przygoda sama w sobie. To, co czyni to kąpielisko wyjątkowym, to fakt, że jest dość trudno dostępne. Osoby z ograniczoną sprawnością miejsce to mogą zobaczyć tylko z pokładu łódki, lecz niestety nie będą w stanie dotrzeć tam samochodem ani pieszo. Więcej na temat szlaku na Calhau da Lapa poniżej.

Calhau da Lapa – Filmik

Zobaczcie sami, czym jest Calhau da Lapa i czy odważycie się iść tam pieszo:

Calhau da Lapa – Gdzie się znajduje?

Calhau da Lapa znajduje się w miejscowości Campanario, około 20 minut jazdy od centrum Funchal.

TUTAJ znajdziecie przypięty przez nas, dokładny adres punktu, w którym z drogi publicznej wchodzi się na ścieżkę.

Jadąc w kierunku Calhau da Lapa, miniecie podobne miejsce o nazwie Fajã dos Padres – które jest właściwie wschodnim sąsiadem Calhau da Lapa. Zielony, odludny teren Fajã dos Padres jest łatwo widoczny z pomostu.

Madeira Island hidden gems - Calhau da Lapa & Faja dos Padres by boat

Fajã dos Padres to jedno z naszych ulubionych miejsc na Maderze (także na wyjątkowy ślub w plenerze) i wspomnieliśmy już o nim wielokrotnie:

Osoby, które planują dostać się na Calhau da Lapa łodzią, zwykle zatrzymują się przy obu tych miejscach podczas jednego rejsu.

Czy polecałabym zaliczenie obu miejsc za jednym razem, jeśli zwiedzacie wyspę samochodem? Jeśli macie ograniczony czas, tak, ale jeśli czasu Wam nie brakuje, proponuję rozdzielenie tych dwóch atrakcji na oddzielne dni i odkrycie ich na spokojnie. Oba miejsca mają świetny klimat i można w nich miło odpocząć, zwłaszcza jeśli kochacie kąpiele i nurkowanie…

Calhau da Lapa – Jak się tam dostać?

Tak, to najciekawsza część – jak dostać się do Calhau da Lapa …

Calhau da Lapa – Łódką

Możecie dostać się tam prywatną lub wynajętą łódką / jachtem, lub rezerwując jedną z organizowanych wycieczek / transferów. Ta opcja dostępna jest jednak tylko między czerwcem a wrześniem, bo tylko wtedy przy molo zainstalowana jest platforma.

Będąc na Calhau da Lapa mieliśmy okazję porozmawiać z Márcio Fernandes, który oferuje takie transfery łodzią. Cena za osobę to 8 euro, a minimalna liczna pasażerów to 5. Łódki wypływają z pobliskiej miejscowości Ribeira Brava.

Możecie skontaktować się z Marcio za pośrednictwem jego konta na Facebooku oraz dzwoniąc pod numer +351 912170836 lub +351 969093999.

Calhau da Lapa – Autem + pieszo

Na Calhau da Lapa można dostać się pieszo. Nie jest to jednak łatwy ani spokojny spacer …

Jak widzieliście na naszym filmie, dostać się do Calhau da Lapa, a zwłaszcza z niego wrócić, nie jest łatwo. Ścieżka oferuje niesamowite widoki, ale jest bardzo stroma. Są to częściowo nowe, odremontowane schodki, jednak część trasy wygląda raczej jak zjeżdżalnia:

Najlepsze atrakcje na Maderze - Co zobaczyć na Maderze - Kąpielisko Calhau da Lapa. Blog o Maderze

Czasami kamienie są bardzo śliskie, więc musicie iść powoli i uważać na każdy krok. Odradzałabym zejście na dół osobom mającym problemy zdrowotne lub podróżującym z małymi dziećmi.

Ścieżka zaczyna się przy moście w Campanario i można ją łatwo zobaczyć z drogi:

Pierwsza część trasy jest niedawno odrestaurowana, szeroka i wygodna, ale nie dajcie się zwieść (!). Im bliżej wybrzeża, tym ścieżka staje się bardziej stroma i zmienia się w prawdziwe schodki:

Calhau da Lapa – Autobusem + Pieszo

Do miejscowości Campanario można dojechać autobusem firmy Rodoeste.

TUTAJ znajdziecie przydatny rozkład jazdy, listę wszystkich linii autobusowych łączących Funchal i Campanario oraz mapę pokazującą lokalizację przystanku autobusowego w Campanario.

Calhau da Lapa – Nocleg

W drodze powrotnej z Calhau da Lapa, zauważyliśmy ludzi wykonujących prace remontowe w jednej z jaskiń przy głównych schodach. Okazało się, że jedna z nich stanie się niedługo bardzo komfortową kwaterą turystyczną.

Chociaż kwatera nie była jeszcze gotowa, już wyglądała obiecująco – niepowtarzalnie, ale komfortowo i klimatycznie zarazem. Nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy ją gotową na wynajem.

Czy odwiedziliście już Calhau da Lapa? Jakie są Wasze wskazówki i wrażenia?

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

🅢🅗🅐🅡🅔 🅘🅣
Podobał Wam się ten post? Pomóżcie znaleźć go innym – podzielcie się nim:

Najpiękniejsze atrakcje na Maderze w Portugalii - Calhau da Lapa w Campanario. Wyspa Madera atrakcje i piękne miejsca
Najlepsze kąpieliska na Maderze w Portugalii - plaża Calhau da Lapa
Mało znane atrakcje i miejsca na Maderze w Portugalii - Calhau da Lapa. Wyspa Madera - mało znane miejsca, które trzeba zobaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *