Gdzie kąpać się na Maderze – cz. I – Plaże na Maderze

Plaże? Na Maderze?

Jak już pewnie przeczytaliście w wielu źródłach – pięknych, śnieżnobiałych, naturalnie piaszczystych plaż na samej Maderze nie znajdziemy. 

Więc gdzie kąpać się na Maderze i jak wyglądają plaże i dostęp do oceanu? 

Kiedyś, jadąc metrem, zauważyliśmy ciekawą reklamę jednego z największych europejskich biur podróży. Bilbord zachęcający do rezerwacji wakacji na Maderze; przedstawiał piękną, szeroko uśmiechniętą parę, skaczącą entuzjastycznie na tle pięknego oceanu. Co ciekawe, zdjęcie zostało obcięte w taki sposób, że nie widać było plaży, na której owa szczęśliwa para skakała. Jako że skakanie po mokrych kamieniach bezpieczne nie jest i raczej nikt tego nie robi, automatycznie przyjmuje się, że owa para skacze na piaszczystej plaży. 

Zaśmialiśmy się z mężem, że to świetny trik, szkoda tylko, że zapewne zaowocował wielce niezadowoloną grupą turystów, która po dotarciu na Maderę rozejrzała się wokół i dowiedziała się, że plaże Madery niczym ich oczekiwań nie przypominają…

Jak dla mnie, pomimo braku śnieżnobiałych plaż, na Maderze nie pływa się gorzej. Po prostu inaczej- ciekawiej, bardziej różnorodnie i o wiele bardziej emocjonująco.

Stworzyłam dzisiejszy wpis dla wszystkich zainteresowanych tematem plaż i kąpielisk na Maderze. Podzielony on jest na kategorie, wraz ze zdjęciami i lokalizacją kilku najciekawszych lub najpopularniejszych miejsc z każdej kategorii. 

Dzisiaj serwuję Wam tylko część pierwszą: “Plaże na Maderze oraz ukryte skarby”. O basenach wulkanicznych, kompleksach kąpielowych i aquaparku na Maderze przeczytacie [ TUTAJ ]  a o najpiękniejszych hotelowych basenach na Maderze  [ W TYM POŚCIE ] 

 

Jeśli podczas swojej wizyty odkryliście jakieś plaże warte opisania, dajcie znać w komentarzach.

1 Piaszczyste plaże

1.1 Plaże w Porto Santo

Najpiękniejsze piaszczyste plaże i turkusową wodę, czyli widok, jaki wielu z nas najczęściej kojarzy z udanymi wakacjami, znajdziemy najbliżej na należącej do archipelagu Madera wyspie Porto Santo. Porto Santo zwane jest nawet żartobliwie „plaża z wysepką”. To tam znajdziemy około 9 kilometrów złocistych, pięknych, piaszczystych plaż.

EN: Beautiful beach in Porto Santo, Portugal. ~ PL: Piekna plaża na portugalskiej wyspie Porto Santo
EN: Beautiful beach in Porto Santo, Portugal. ~ PL: Piekna plaża na portugalskiej wyspie Porto Santo
EN: Beautiful beach in Porto Santo, Portugal. ~ PL: Piekna plaża na portugalskiej wyspie Porto Santo
EN: Beautiful beach in Porto Santo, Portugal. ~ PL: Piekna plaża na portugalskiej wyspie Porto Santo
Fot.: Courtesy of Vila Baleira

Porto Santo to mała wyspa oddalona jest od Madery o około 50 km. Dotrzeć tam możemy samolotem lub promem Lobo Marinho („Wilk Morski”) linii Porto Santo line. Lot samolotem trwa ok. 25 minut, jednak większość turystów decyduje się na prom.

Prom wypływa z Funchal zwykle (i w sezonie) o 8 rano i wraca wieczorem. Rejs trwa 2 godziny i 20 minut, więc da się chwilowo zmienić krajobraz i wrócić w ciągu tego samego dnia, jednak aby na spokojnie odpocząć i zobaczyć inne ciekawe miejsca na wyspie, polecam zostanie w Porto Santo przynajmniej na jedną noc.

W tym roku bilet w obie strony, dla osoby dorosłej i w klasie turystycznej, kosztuje w sezonie (od kwietnia do września) – 58,10 euro (+-250zł) a w pozostałe miesiące – 47,50 euro ( +-205zł). Za dziecko od lat 5 do 11 zapłacimy w sezonie 29,04 euro (+-125zł)  a poza sezonem 23,74 euro (+-100zł) w obie strony. Dzieci poniżej lat 4 podróżują za darmo. 

Aktualny cennik i rozkład znaleźć można pod adresem: //www.portosantoline.pt/

Plaża w Porto Santo jest też często wybierana przez turystów ślubnych pragnących wypowiedzieć sakramentalne TAK! w przepięknej egzotycznej scenerii (często bez konieczności zbytniego nadwyrężania budżetu). Po więcej informacji zapraszam na wpis “Ile kosztuje ślub na plaży?”.

Beautiful beach wedding in Porto Santo, Portugal. ~ Piekny slub na plaży na portugalskiej wyspie Porto Santo
Fot.: imart8.pt - @double_imart8

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie część plaży w Vila Baleira na Porto Santo, można zawsze sprawdzić w kamerze transmitującej na żywo  [ pod tym linkiem ] 

1.2 Piaszczyste plaże na Maderze

Zacznę od plaż sztucznych, bo wspomnieć trzeba i podstawę programową odbębnić muszę, lecz temat chciałbym mieć od razu za sobą i móc przejść do ciekawszych spraw. 

Na samej Maderze znajdziemy kilka piaszczystych plaż, jednak te, na których widzimy jasny piasek to plaże sztuczne, zbudowane z importowanego piasku z Afryki. 

Przez wielu mieszkańców Madery są to plaże niezbyt lubiane i absolutnie się z nimi zgadzam. Miejsc z piaszczystymi plażami jest na świecie wystarczająco. Ma Maderze warto skorzystać z innych dobrodziejstw wyspy, popływać w basenach stworzonych przez naturę  i poszukać ukrytych skarbów, których jeszcze nie odkryli masowi turyści. Zamiast marnować czas na niespecjalnej plaży, to właśnie ich zachęcałabym bardzo poszukać…

1.2.1 Plaża w Machico – Praia Da Banda D’ Alem

Machico znajduje się około pół godziny drogi autem na wschód od Funchal. Leży bardzo blisko lotniska, co sprawia, że przyciąga turystów lubiących robić zdjęcia lądującym i startującym samolotom, tzw. plane spotting.

Po jednej stronie mamy sztuczną, jasną plażę, a po drugiej naturalną plażę, częściowo kamienistą a częściowo pokrytą czarnym piaskiem.

Plaża leży zaraz przy centrum miasteczka Machico, w okolicy są bary i restauracje. Dostępna jest też infrastruktura turystyczna – łazienki i prysznice.

Wstęp na plażę jest nieodpłatny.

Plaże na Maderze: Plaża w Machico – Praia Da Banda D’ Alem w południowo-wschodniej części Madery
Plaża w Machico. Fot.: @marcopmor
Praia de Machico, Plaża w Machico, Madeira.
Plaża w Machico w słoneczny dzień - widok od strony lotniska i Funchal. Fot. Hayley Jane Davis
... oraz ta sama plaża od strony Canical i Ponta de São Lourenço w dzień nieco mniej słoneczny.. Stąd też mamy widok na pas startowy lotniska. Fot.: Say Yes To Madeira

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie plaża w Machico, można zawsze sprawdzić przed wyjściem w kamerze transmitującej na żywo  [ pod tym linkiem ] 

1.2.2 Plaża w Calheta

Druga ze sztucznych plaż na Maderze, inwestycja- ukłon w stronę turystów. Zbudowana w roku 2004 z piasku importowanego z Afryki; składa się z dwóch plaż leżących naprzeciwko siebie i osłoniętych falochronami. Jest to spokojna plaża, bez dużych fal.

Plaża w Calheta jest strzeżona i darmowa. Dostępne są też szafki, toalety i prysznice oraz wynajem leżaków i parasoli w bardzo przystępnych cenach.

Plaże na Maderze: Praia da Calheta - Plaża w Calheta na Maderze
Fot. Say Yes To Madeira

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie plaża w Calheta, można sprawdzić w kamerze transmitującej na żywo dostępnej  [ pod tym linkiem ] 

1.2.3 Plaża Prainha (Praia da Prainha) – plaża naturalna

Mała i urocza, naturalna plaża leżąca na wschodzie wyspy, między miastem Caniçal a ukochanym przez wielu Ponta de São Lourenço (około 30-40 min autem od Funchal). Jest to plaża z ciemniejszym, wulkanicznym piaskiem.

Plaża położona jest w małej zatoce i łatwo się do niej dostać autem. Dostępne są parkingi.

Wstęp na Praia da Prainha jest bezpłatny. Na plaży jest także bar. 

Plaże na Maderze: Plaża Prainha (Praia da Prainha). Naaturalna piaszczysta plaża na Maderze.
Prainha - Fot.: @m_boj
Piaszczyte plaże na Maderze: Plaża Prainha
Plaża Prainha, czyli po polsku "Plaża Plażyczka" Fot.: madeiraallyear.com

1.2.4 Plaża w Seixal (Praia do Porto do Seixal) – plaża naturalna

Plaża w Seixal to piękna plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem. Z niej mamy wspaniały widok, nie na ocean, ale na północno-zachodnie wybrzeże Madery. Dzięki betonowemu molo nie ma tam dużych fal, a pływanie jest bezpieczne także dla dzieci. Jest to jednak plaża bez ratowników.

Wizytę na plaży w Seixal warto połączyć z leżącymi w tej samej miejscowości naturalnymi basenami wulkanicznymi.

Naturalna plaża w Seixal byłyby moim wyborem, gdybym dzisiaj była na Maderze.

Seixal także ma kamerę z dostępem na żywo [ pod tym linkiem ] jednak kąt jej ustawienia mógłby być nieco lepszy… 

Plaża w Seixal na Maderze (Praia do Porto do Seixal) – naturalna plaża z czarnym piaskiem na północy Madery.
Plaża w Seixal Fot.: @toni150279
Plaże na Maderze: Plaża w Seixal
Plaża w Seixal Fot.: @anuska.garcia
Plaże na Maderze: Plaża w Seixal
Plaża w Seixal Fot.: @anuska.garcia
1.2.5 Inne piaszczyste plaże na Maderze
 • Plaża Alagoa (Praia da Alagoa) w  Porto da Cruz; plaża naturalna z ciemnym piaskiem leżąca na północnym-wschodzie Madery
 • Plaża Laje (Praia da Laje) w Seixal

2 Kamieniste plaże na Maderze

Kamieniste plaże pięknie wyglądają raczej tylko na dramatycznych zdjęciach profesjonalnych fotografów, jednak do plażowania są niezbyt wygodne. Miałam tą nieprzyjemość kąpać się na takiej plaży, jednak każdy krok bez specjalnych butów do pływania, wiązał się prawie z bólem. Większość plaż na Maderze jest naturalnie kamienista, więc żeby ułatwić dostęp do wody, przy wielu kamienistych plażach dobudowano pomosty, schodki, ścieżki i drabinki. Kilka najpopularniejszych kamienistych plaż na Maderze to:

2.1 Plaża Formosa (Praia Formosa) w Funchal

Duża plaża znajdująca się w zachodnim Funchal, a dokładnie między Funchal i Camara de Lobos, w pobliżu najpopularniejszej ulicy hotelowej Estrada Monumental.

Jest to plaża głównie kamienista, częściowo pokryta czarnym piaskiem. Jest to prawie 2 kilometrowa, największa publiczna  plaża w Funchal. Składa się z czterech części: Nova, Formosa, Namorados i Areeiro.

Od strony miasta dojść do niej można specjalnym tunelem (Túnel das Poças do Gomes), do którego wejście znajduje się przy kompleksie Doca do Cavacas, opisanym w części drugiej posta.

Plaża ta jest też częścią promenady prowadzącej z Funchal do Camara de Lobos, którą opiszę już niedługo.

Plaża Praia Formosa w Funchal na Maderze
Widok na plażę Praia Formosa i Doca de Cavacas z promenady. Fot.: Say Yes To Madeira
Ogrody bananowe na Maderze oraz widok na kamienistą plażę Praia Formosa na Maderze
Nie, nie jest to znak prowadzący do słynnej trasy na Pico do Arieiro : ) Znak ten napotkaliśmy podczas spaceru z Sao Antonio do centrum Funchal. Nie zeszliśmy tą ścieżką w doł, ale domyślam się, że jest to jeden ze skrótów do plaży Formosa a dokładnie jej częsci Areeiro. Fot. Say Yes To Madeira

[ Pod tym linkiem ] możemy zobaczyć na pierwszym planie plaże Vigário w Câmara de Lobos, a nieco dalej, na drugim planie, plażę Praia Formosa w Funchal. 

2.2 Plaża dos Anjos

Kamienista plaża na południu Madery, między Ponta do Sol i Madalena do Mar. (Na tej drodze raczej nie ominie nas bliższe spotkanie z.. wodospadem).

Jeszcze z zeszłym sezonie, plaża ta była często wybierana przez młodych ludzi. Ostatnie wichury zimowe zniszczyły bar, a wraz znim zniknęła atmosfera plaży. Bar jest jednak odbudowywany. Organizator – Zion Project – poinformował mnie, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, bar będzie znów otwarty już od sierpnia tego roku.

Swimming in Madeira: Swimming complexes, lava pools and beaches in Madeira
Fot.: @skolskypt

2.3 Plaża Gorgulho w Centrum Funchal 

Zwana też plażą Gavinas.

Publiczna (darmowa) plaża w Funchal.

Mała, bardzo kamienista plaża, jej zaletą jest położenie w samym centrum miasta w popularnej części hotelowej, zaraz przy promenadzie i kompleksie kąpielowym Lido. Przy plaży jest betonowa platforma do opalania. 

W pobliżu znajduje się wiele restauracji i barów, tj. nasz ulubiony Qasbah bar, w którym najfajniej jest poźnym wieczorem przy zachodzie słońca.

Plaże na Maderze: Plaża Gorgulho - Gavinas w Funchal
Plaża Gorgulho - Gavinas Fot: Say Yes To Madeira
Plaża Gorgulho - Gavinas zimą. W oddali skała - wysepka Iheu do Gorgulho
Plaża Gorgulho - Gavinas zimą. W oddali skała - wysepka Iheu do Gorgulho. Fot.: Say Yes To Madeira
Iheu do Gorgulho
Iheu do Gorgulho Fot.: Say Yes To Madeira

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie plaża Gorgulho – Gavinas, można zawsze sprawdzić przed wyjściem w kamerze transmitującej na żywo  [ pod tym linkiem ] 

2.4 Plaża w Garajau (Praia do Garajau)

Idealna do nurkowania plaża położona u podnóża klifu Garajau, obok posągu Chrystusa (Cristo Rei).

Do plaży można dostać się krętą ścieżką (pieszo albo autem) lub kolejką linową (3 euro za osobę/dwie strony). 

Na plaży znajduje się bar. 

Będąc na plaży w Garajau nie da się nie zauważyć niesamowitej formacji skalnej. W czasie odpływu możliwy jest też spacer ścieżką nad wodą, pod klifem (widoczną dobrze na ostatnim zdjęciu).

Plaże na Maderze: Kamienista plaża w Garajau na południu Madery. Fot.: Say Yes to Madeira
Widok z okna kolejki: plaża w Garajau. Fot.: Say Yes to Madeira
Plaże na Maderze: Kamienista plaża w Garajau na południu Madery. W oddali- Funchal Fot.: Say Yes to Madeira
Kamienista plaża w Garajau na południu Madery. W oddali- Funchal Fot.: Say Yes to Madeira
Statek wycieczkowy, replika łodzi Krzysztofa Kolumba - Santa Maria de Colombo - przepływająca obok plaży w Garajau na Maderze.
Statek wycieczkowy, replika łodzi Krzysztofa Kolumba - Santa Maria de Colombo - przepływająca obok plaży w Garajau na Maderze. Pod klifem widoczne są ścieżki, po których możliwy jest (ostrożny) spacer wzdłuż wody Fot.: Say Yes to Madeira
Swimming in Madeira: Swimming complexes, lava pools and beaches in Madeira
Plaża Garajau Fot.: @skolskypt

2.5 Inne kamieniste plaże

Północna i północno-wschodnia Madera:

Południowo-wschodnia Madera:

 • Plaża Palmeiras (Praia das Palmeiras) w Santa Cruz
 • Plaża w Caniçal: Praia da Ribeira de Natal (zobacz zdjęcia w 4.3)

Południowa Madera:

 • Plaża Vigário w Camara de Lobos [ webcam ]
 • Plaża São Tiago (Praia de São Tiago) na Starym Mieście w Funchal (przy żółtym forcie o tej samej nazwie)
 • Plaża w Ponta do Sol (idealna na obserwację zachodu słońca)
 • Plaża w Madalena do Mar (częściowo kamienie, częściowo czarny piasek)
 • Plaża Reis Magos (Praia dos Reis Magos) w Caniço
 

Zachodnia i południowo-zachodnia Madera:

 • Plaże w Enseada i Portinho w Jardim do Mar
 • Plaże Ribeira das Galinhas i Porto w Paul do Mar  [ webcam ] 
Plaża w Santa Cruz na Maderze. Fot.: Hayley Jayne Davis
Plaża w Santa Cruz na Maderze. Fot.: Hayley Jayne Davis

3 (Kamieniste) Plaże pod fajã

Ciekawą podkategorią kamienistych plaż na Maderze są plaże pod fajã. Co to jest fajã..? Polskiego odpowiednika, jeśli się nie mylę, słowo fajã nie ma. Jest to kawałek płaskiego, bardzo żyznego lądu, zbudowany przez spływająca ławę, który znajduje się u podnóża klifu. Odcięty on jest z jednej strony klifem, z drugiej wodą.  Bardzo ładnie widać to na przykład na tych zdjęciach.
Plaże na Maderze: Plaża na Fajã do Rancho
Fot.: SayYes To Madeira
Faja dos padres, Madera. Jak wygląda plaża na Fajã dos Padres? Fot: Say Yes To Madeira www.sayyestomadeira.com
Fot.: SayYes To Madeira

3.1 Plaża na Fajã dos Padres

Na plaży pod klifem znajdziemy betonowy pomost oraz przyjemną restaurację. 

Fajã dos Padres opisałam dość szczegółowo [ tutaj ]

Plaża na fajã jest darmowa, ale jeśli chcemy się dostać do niej inną drogą niż morska, musimy kupić bilet na kolejkę linową – 5 euro.

Faja dos padres, Madera. Jak wygląda plaża na Fajã dos Padres?
Plaża na Fajã dos Padres. Fot: Say Yes To Madeira
Faja dos padres, Madera. Jak wygląda plaża na Fajã dos Padres?
Plaża na Fajã dos Padres. Fot: Say Yes To Madeira
Faja dos padres, Madera. Jak wygląda plaża na Fajã dos Padres? Fot: Say Yes To Madeira www.sayyestomadeira.com
Plaża na Fajã dos Padres. Fot: Say Yes To Madeira

3.2 Plaża na Fajã do Rancho (Plaża pod Cabo Girao)

Czyli plaża przy najwyższym klifie Europy i drugim najwyższym klifie na świcie – Cabo Girao (580 m).

Tak jak na Faja dos Padres, dostać się do niej można tylko drogą wodną lub kolejką linową, jednak w przeciwieństwie do Faja dos Padres, na Fajã do Rancho nie ma restauracji ani łazienek, warto więc zabrać własny prowiant. Restauracja znajduje się natomiast na górze klifu, zaraz obok stacji kolejki.

Uwaga: Stacja kolejki na Faja do Rancho nie startuje przy szklanym punkcie widokowym na Cabo Girao, ale w innej lokalizacji nieco na wschód:

Adres to: Estrada Santa Clara Sítio do Rancho, Câmara De Lobos

 

Lokalizacja stacji kolejki linowej na Fajã do Rancho (Faja do Cabo Girao) na Maderze versus punkt widokowy Cabo Girao - Warto pamiętać, że kolejka na Faja do Cabo Girao nie startuje przy szklanym tarasie.

Od lewej: Restauracje Teleferico do Rancho, po środku: taras widokowy, po prawej (nieco schowana i łatwo  ją przeoczyć) stacja kolejki. 

Stacja kolejki linowej na Fajã do Rancho na Maderze. Fot.: Google maps

3.3 Plaża na Faja de Rocha do Navio (Reserva Natural da Rocha do Navio)

Plaża na fajã po północnej stronie wyspy. Rożni się od powyżej wymienionych tym, że poza dostępną kolejką, można się do niej dostać ścieżką pieszą. Na północnym-zachodzie wyspy znajduje się też Plaża na Fajã da Quebrada Nova. Wizyta na niej to na pewno niezapomniane przeżycie, widoki są wspaniałe, ale nawet sam zjazd kolejką może wystraszyć wielu. Fale na tej otwartej plaży mogą być niebezpieczne, więc nie jest to typowe kąpielisko lub miejsce często wybierane przez turystów, nie polecam tego miejsca na pływanie.

4 .. oraz  “Coś innego” i “Ukryte cudeńka”

4.1 Plaża Calhau da Lapa w Campanário

Coś, co można zakwalifikować gdzieś między kamienistymi plażami a plażami pod fajã. Jest to jednak nieco więcej niż miejsce do kąpania się.

Calhau da Lapa to kamienista plaża sąsiadująca z Fajã dos Padres. Jest to plaża trudno, ale dostępna od lądu. Nie ma tam wyciągu/kolejki. Jest tam ścieżka, ale wejście/zejście nie jest szybkie ani proste (ok. 1.5 km bardzo stromą trasą). O wiele łatwiej jest dostać się do niej drogą morską.

Jest to ciężko dostępne, ale fascynujące miejsce z najczystszą wodą na Maderze i przepięknym widokiem na wodospad. Typowe miejsce, którego jeszcze masowo nie zaczęli odwiedzać masowo turyści.

Plaży Calhau da Lapa jeszcze nie miałam okazji odwiedzić, ale zakochałam się w niej już po kilku zdjęciach i tym filmie:

Plaża Calhau da Lapa w Campanário jest zdecydowanie na mojej liście na kolejne letnie wakacje na Maderze.

4.2 Poço dos Chefes

 

Poço dos Chefes to miejsce popularne wśród lokalnych mieszkańców: źródło/naturalny zbiornik, w którym możliwa jest kąpiel i nurkowanie.

Poço dos Chefes znajduje się w jednym z najpiękniejszych miejsc Madery– Dolinie Zakonnic (Curral das Freiras).  Wizytę w Poço dos Chefes można połączyć z wizytą/lunchem w mieścinie Curral das Freiras oraz przepięknym tarasem widokowym Miradouro do Curral das Freiras.

Plaża Calhau da Lapa oraz Poço dos Chefes zostały mi polecone przez Jonasa z grupy Madeira Islands Cheap travels: //www.facebook.com/groups/1619153098366382/   (dziękuję Jonas!)

Zdjęcia pochodzą od administratora grupy FB: //www.facebook.com/curraldasfreirasmadeira/

4.3 Pedra d ‘Eira (Pedradeira) w Caniçal

Ani kompleks, ani plaża, ani basen wulkaniczny, więc wylądowało tutaj. Kąpielisko/plaża Pedra d ‘Eira, położone w Caniçal, pomiędzy kamienistą plażą Praia da Ribeira Natal i kompleksem kąpielowym Caniçal Bathing Complex. Jest to mała platforma między skałami, z bezpośrednim dostępem do oceanu. Pedra d ‘Eira jest cenione za spokój, piękny widok, i przejrzyście czystą wodę. Sciąga do siebie fanów nurkowania i skoków do wody.
Gdzie się kąpać na Maderze: Kąpielisko/plaża Pedra d ‘Eira, położona w Caniçal, pomiędzy plażą Praia da Ribeira Natal a kompleksem kąpielowym Caniçal Bathing Complex
Platforma kąpieliska Pedra d ‘Eira w Canical oraz widok na kamienistą plażę Praia da Ribeira Natal. Fot.: @marcopmor
Gdzie się kąpać na Maderze: Kąpielisko/plaża Pedra d ‘Eira, położona w Caniçal, pomiędzy plażą Praia da Ribeira Natal a kompleksem kąpielowym Caniçal Bathing Complex
Przejrzyście czysta woda Pedra d ‘Eira w Canical oraz widok na kamienistą plażę Praia da Ribeira Natal. Fot.: @marcopmor
Gdzie się kąpać na Maderze: Kąpielisko/plaża Pedra d ‘Eira, położona w Caniçal, pomiędzy plażą Praia da Ribeira Natal a kompleksem kąpielowym Caniçal Bathing Complex
Pedra d ‘Eira Fot.: @marcopmor

 

4.4 Kąpiele podczas letnich spacerów przy lewadach, źródłach, wodospadach i wodospadzich jeziorkach.

Oczywiście nie jest to miejsce, gdzie zabierzemy się z rodziną w klapkach i parasolem pod pachą, jednak wybierajać się w trasę, może warto zabrać ze sobą stroj kąpielowy? Temperatura wody może być dość niska, ale być może natkniemy się na spiętrzone źródło lub jeziorko pod wodospadem, któremu ciężko będzie się oprzeć..?

Caldeirão Verde,  Levada do Alecrim, Lagoa do Vento to trzy trasy polecane przez firmy Secret Madeira Tours & Walks Madeira Adventure Kingdom.

Oczywiście, hmmm,  nie o takie kąpiele w lewadach mi chodziło.  Choć wygląda to błaho, a nawet zabawnie, może to być bardzo niebezpieczne. Proszę, nie róbcie tego samego podczas swoich wakacji. 

MADERA atrakcje turystyczne – Lewada 25 Fontes - Wodospady i spacer po Lewadach
Fot.: Hayley Jane Davis

I takim oto akcentem, chciałabym zakończyć część pierwszą serii: Gdzię kąpać się na Maderze. To jednak zdecydowanie nie wszystko na ten temat!  Za kilka dni kontynucja tematu:  

Gdzie kąpać się na Maderze – cz. II – Baseny wulkaniczne, kompleksy kąpielowe i aquapark na Maderze

Gdzie kąpać się na Maderze – cz. III – najlepsze baseny hotelowe na Maderze

 
Nie zapomnij! Jeśli chesz być informowany o nowych wpisach – Polub nas na Facebooku i obserwuj nas na Twitterze lub Instagramie!

 

Użytkowników Pintrest oraz wzrokowców planujących wakacje “po zdjęciach” zapraszam także na moją tablicę z inspiracjami:“Gdzie pływać na Maderze’ . Jest to zbiór zdjęć różnych plaż, kompleksów, basenów hotelowych i Airbnb. Tutaj ostanie 6 przypiętych zdjęć: 

[fts_pinterest type=single_board_pins pinterest_name=sayyestomadeira board_id=where-to-swim-in-madeira-~-gdzie-plywac-na-maderze pins_count=6]

A Wy? która plaża podobała się wam najbardziej, a która raczej nie warta była wizyty?

Co według was warte jest dodania do tego i następnego postu? Dajcie znać!

Comments