Gdzie kąpać się na Maderze – cz. I – Plaże na Maderze

 READ THIS POST IN ENGLISH   ◊    ZAKTUALIZOWANO: LIPIEC 2023

Portugalskie plaże: Plaża Prainha na Maderze

Plaże? Na Maderze?

Jak już pewnie przeczytaliście w wielu źródłach – pięknych, śnieżnobiałych, naturalnie piaszczystych plaż na samej Maderze nie znajdziemy. Więc gdzie kąpać się na Maderze i jak wyglądają plaże i dostęp do oceanu? 

Nasz cykl 3 wpisów z serii „Gdzie pływać na Maderze” to coś dla wszystkich zainteresowanych plażowaniem i kąpielami. Podzielony on jest na kategorie, wraz ze zdjęciami i lokalizacją kilku najciekawszych lub najpopularniejszych miejsc z każdej kategorii.

Dzisiaj serwuję Wam tylko część pierwszą: Plaże na Maderze, wraz z kilkoma nietypowymi niespodziankami… 

1 Plaże piaszczyste

1.1 Plaże na Porto Santo

Najpiękniejsze piaszczyste plaże i turkusową wodę, czyli widok, jaki wielu z nas najczęściej kojarzy z udanymi wakacjami, znajdziemy najbliżej na należącej do archipelagu Madera wyspie Porto Santo. Porto Santo zwane jest nawet żartobliwie „plaża z wysepką”. To tam znajdziemy około 9 kilometrów złocistych, pięknych, piaszczystych plaż.

Piaszczyste plaże Europy - plaża na wyspie Porto Santo. Wakacje na Porto Santo
Najpiękniejsze plaże Europy - plaża na wyspie Porto Santo,
Najpiękniejsze plaże Portugalii - plaża na Porto Santo, Klub plażowy Tia Maria na Porto Santo
Najpiękniejsze plaże Portugalii - plaża na Porto Santo, Hotel Vila Baleira na Porto Santo

Porto Santo to mała wyspa oddalona jest od Madery o około 50 km. Dotrzeć tam możemy samolotem lub promem Lobo Marinho („Wilk Morski”) linii Porto Santo Line. Lot samolotem trwa ok. 25 minut, jednak większość turystów decyduje się na prom.

Prom wypływa z Funchal zwykle (i w sezonie) o 8 rano i wraca wieczorem. Rejs trwa 2 godziny i 20 minut, więc da się chwilowo zmienić krajobraz i wrócić w ciągu tego samego dnia, jednak aby na spokojnie odpocząć i zobaczyć inne ciekawe miejsca na wyspie polecam zostanie w Porto Santo przynajmniej na jedną noc.

Zapraszam też na nasz szczegółowy wpis odnośnie podróży promem na Porto Santo:

PODRÓŻ PROMEM Z FUNCHAL NA PORTO SANTO

POWIĄZANE POSTY NA NASZYM BLOGU:

SNURKOWANIE NA PORTO SANTO

KAYAKI NA PORTO SANTO

Plaża w Porto Santo jest też często wybierana przez turystów ślubnych pragnących wypowiedzieć sakramentalne TAK! w przepięknej egzotycznej scenerii (często bez konieczności zbytniego nadwyrężania budżetu). 

Piękny ślub boho na plaży Porto Santo

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie część plaży w Vila Baleira na Porto Santo, można zawsze sprawdzić w kamerze transmitującej na żywo  [ pod tym linkiem ] 

1.2 Madera – piaszczyste plaże

Na samej Maderze znajdziemy kilka piaszczystych plaż, jednak te, na których widzimy jasny piasek to plaże sztuczne, zbudowane z importowanego piasku z Afryki. 

Przez wielu mieszkańców Madery są to plaże niezbyt lubiane i absolutnie się z nimi zgadzam. Miejsc z piaszczystymi plażami jest na świecie wystarczająco. Ma Maderze warto skorzystać z innych dobrodziejstw wyspy; popływać w wulkanicznych basenach stworzonych przez naturę  i poszukać ukrytych skarbów, których jeszcze nie odkryli masowi turyści. 

1.2.1 Plaża w Machico – Praia Da Banda D’ Alem

Machico znajduje się około pół godziny drogi autem na wschód od Funchal. Leży bardzo blisko lotniska, co sprawia, że przyciąga turystów lubiących robić zdjęcia lądującym i startującym samolotom. Po jednej stronie mamy sztuczną, jasną plażę, a po drugiej naturalną plażę, częściowo kamienistą a częściowo pokrytą czarnym piaskiem. Wstęp na plażę jest nieodpłatny.

Plaża leży zaraz przy centrum miasteczka Machico, w okolicy są bary i restauracje. Dostępna jest też infrastruktura turystyczna – łazienki i prysznice.

Plażę w Machico na Maderze opisaliśmy i pokazaliśmy dokładniej we wpisie:

PLAŻA W MACHICO I PUNKT WIDOKOWY PICO DO FACHO – GALERIA

To na plaży w Machico spotkać można często początkujących surferów lub rozpocząć swoją przygodę z surfowaniem.

Plaże na Maderze - Plaża w Machico. Hotel Dom Pedro Madeira
Best viewpoints Madeira - Pico do Facho viewpoint in Machico. Plane spotting Madeira. View on the airport runway and Machico beach.
Madeira Island beaches - Machico beach

Zaraz przy plaży znajduje się też popularny wśród Polaków Hotel Dom Pedro Madeira, dostępny w wielu pakietach polskich biur podróży:

Madeira Island beaches - Machico beach

ZOBACZ: WCZASY W DOM PEDRO MADEIRA – OFERTY Z POLSKI

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie plaża w Machico, można zawsze sprawdzić przed wyjściem w kamerze transmitującej na żywo pod tym linkiem.

1.2.2 Plaża w Calheta

Druga ze sztucznych plaż na Maderze – plaża w Calheta. Zbudowana w roku 2004 z piasku importowanego z Afryki; składa się z dwóch plaż leżących naprzeciwko siebie i osłoniętych falochronami. Jest to spokojna plaża, bez dużych fal.

Plaża w Calheta jest strzeżona i darmowa. Dostępne są też szafki, toalety i prysznice oraz wynajem leżaków i parasoli w bardzo przystępnych cenach.

Calheta, Madeira Island - attractions. Calheta beach. ~ Atrakcje w Calheta. Piaszczysta plaża w Calheta na Maderze #madeira #madera #portugal #portugalia #calheta #beach
Calheta, Madeira Island - attractions. Calheta beach. ~ Atrakcje w Calheta. Piaszczysta plaża w Calheta na Maderze #madeira #madera #portugal #portugalia #calheta #beach
Calheta, Madeira Island - attractions. Calheta beach. ~ Atrakcje w Calheta. Piaszczysta plaża w Calheta na Maderze #madeira #madera #portugal #portugalia #calheta #beach

Calheta jako miejscowość to dobra opcja na pobyt na Maderze. Polecana jest tym, którzy pragną ominąć zgiełk Funchal, jednak wciąż zatrzymać się w miejscu z dobrą infrastrukturą turystyczną (tj. wycieczki, restauracje, sklepy, plaża).

Po więcej informacji na temat plaży i miejscowości Calheta zapraszamy do postów:

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie plaża w Calheta, można sprawdzić w kamerze transmitującej na żywo dostępnej  [ pod tym linkiem ] 

1.2.3 Plaża Prainha (Praia da Prainha) – piękna, naturalna plaża

Prainha – jej portugalskie tłumaczenie „mała plażyczka” doskonale ją opisuje tę plażę. Plaża Prainha na Maderze to urocza, naturalna plaża leżąca na wschodzie wyspy, między miastem Caniçal a ukochanym przez wielu Ponta de São Lourenço (około 30-40 min autem od Funchal). Jest to plaża z ciemniejszym, wulkanicznym piaskiem.

Plaża położona jest w małej zatoce i łatwo się do niej dostać autem. Dostępne są parkingi. Wstęp na Praia da Prainha jest bezpłatny. Na plaży jest także bar, z którego tarasu tak przy okazji nakręciliśmy ten krótki filmik timelapse:

A oto kilka zdjęć plaży Prainha w gorący (29 stopni!) wrześniowy dzień:

Swimming in Madeira in September. Autumn weather in Madeira. September weather Canical
Plaże na Maderze: Plaża Prainha (Praia da Prainha). Piaszczysta plaża na Maderze. Plaże na wyspie Madera. Plaże w Portugalii.

ZOBACZ TAKŻE CAŁĄ RELACJĘ: POGODA NA MADERZE WE WRZEŚNIU

Portugalskie plaże: Piaszczysta plaża Prainha na Maderze
Madera plaże: Piaszczysta plaża z czarnym piaskiem wulkanicznym- Prainha Madera
Plaże na Maderze: Plaża Prainha (Praia da Prainha). Piaszczysta plaża na Maderze. Plaże na wyspie Madera. Plaże w Portugalii.
Plaże z ciemnym piaskiem na Maderze: Plaża Prainha (Praia da Prainha). Najlepsza plaża na Maderze? Portugalia plaże
Plaże na Maderze: Plaża Prainha (Praia da Prainha). Piaszczysta plaża na Maderze. Plaże na wyspie Madera. Plaże w Portugalii.

1.2.4 Plaża w Seixal (Praia do Porto do Seixal) – plaża naturalna

 

Plaża w Seixal to nietypowo piękna plaża z czarnym wulkanicznym piaskiem. Z niej mamy wspaniały widok, nie na ocean, ale na północno-zachodnie wybrzeże Madery. Dzięki betonowemu molo nie ma tam dużych fal, a pływanie jest bezpieczne także dla dzieci. Jest to jednak plaża bez ratowników.

Wizytę na plaży w Seixal warto połączyć z leżącymi w tej samej miejscowości naturalnymi basenami wulkanicznymi. Seixal także ma kamerę z dostępem na żywo [ pod tym linkiem ] jednak kąt jej ustawienia mógłby być nieco lepszy…

Naturalna plaża w Seixal lub plaża Prainha byłyby moim wyborem, gdybym dzisiaj była na Maderze. Mocną przewagę plaży Prainha (w rankingu najlepszych plaż Madery) daje to, że pogoda na Maderze jest zwykle lepsza na południowym wybrzeżu Madery. Więcej o pogodzie na Maderze w poście:

POGODA NA MADERZE

Seixal beach Madeira - Best beaches in Madeira Island
Seixal beach Madeira - Best beaches in Madeira Island
Best beaches in Portugal - Seixal, Madeira - Dark sand beaches Madeira
Best beaches in Europe - Seixal, Madeira, Portugal - Where to swim in Madeira
Zdjęcia: © Say Yes To Madeira

1.2.5 Inne piaszczyste plaże na Maderze

  • Plaża Alagoa (Praia da Alagoa) w Porto da Cruz; plaża naturalna z ciemnym piaskiem leżąca na północnym-wschodzie Madery
  • Plaża Laje (Praia da Laje) w Seixal 

2 Madera – plaże kamieniste

Większość plaż na Maderze jest naturalnie kamienista, więc żeby ułatwić dostęp do wody, przy wielu kamienistych plażach dobudowano pomosty, schodki, ścieżki i drabinki.

Kilka najpopularniejszych kamienistych plaż na Maderze to:

2.1 Plaża Formosa (Praia Formosa) w Funchal

Duża plaża znajdująca się w zachodnim Funchal, a dokładnie między Funchal i kolorową wioską rybacką Camara de Lobos, w pobliżu najpopularniejszej ulicy hotelowej Estrada Monumental.

Jest to plaża głównie kamienista, częściowo pokryta czarnym piaskiem. Jest to prawie 2-kilometrowa, największa publiczna  plaża w Funchal. Składa się z czterech części: Nova, Formosa, Namorados i Areeiro.

Od strony miasta dojść do niej można specjalnym tunelem (Túnel das Poças do Gomes), do którego wejście znajduje się przy kompleksie Doca do Cavacas, opisanym w części drugiej naszego długiego cyklu: „Gdzie kąpać się na Maderze”. Tunel ten jest też początkiem promenady nadmorskiej pozwalającej dość pieszo z Funchal do Camara de Lobos.

Plaża Praia Formosa w Funchal na Maderze

[ Pod tym linkiem ] możemy zobaczyć na pierwszym planie plaże Vigário w Câmara de Lobos, a nieco dalej, na drugim planie, plażę Praia Formosa w Funchal. 

Plaża Vigário w Câmara de Lobos

 

2.3 Plaża dos Anjos

Kamienista plaża na południu Madery, między Ponta do Sol i Madalena do Mar.

Anjos Beach, Madeira, Portugal - Beaches in Madeira. Sunset spots Madeira
Anjos Beach, Madeira, Portugal - Beaches in Madeira. Sunset spots Madeira
Anjos Beach, Madeira, Portugal - Beaches in Madeira.
Anjos Beach, Madeira, Portugal - Beaches in Madeira. Sunset spots Madeira
Anjos Beach, Madeira, Portugal - Where to swim in Madeira. Sunset sports Madeira
Anjos Beach, Madeira, Portugal - Beaches in Madeira. Sunset spots Madeira
Zdjęcia: © Say Yes To Madeira
Swimming in Madeira: Swimming complexes, lava pools and beaches in Madeira
Zdjęcie: @skolskypt

2.4 Plaża Gorgulho w Centrum Funchal 

Zwana też plażą Gavinas. Publiczna (darmowa) plaża w Funchal. Mała, bardzo kamienista plaża, jej zaletą jest położenie w samym centrum miasta w popularnej części hotelowej, zaraz przy promenadzie i kompleksie kąpielowym Lido. Przy plaży jest betonowa platforma do opalania. W pobliżu znajduje się wiele restauracji i barów, tj. Qasbah Lounge Cafe, w którym najfajniej jest późnym wieczorem przy zachodzie słońca.

Plaże na Maderze: Plaża Gorgulho - Gavinas w Funchal
Plaża Gorgulho - Gavinas Fot: Say Yes To Madeira

To, jak dokładnie wygląda w danym momencie plaża Gorgulho – Gavinas, można zawsze sprawdzić przed wyjściem w kamerze transmitującej na żywo  [pod tym linkiem] 

2.5 Plaża w Garajau (Praia do Garajau)

Plaża na Garajau – Idealna do nurkowania plaża położona u podnóża klifu Garajau, obok posągu Chrystusa (Cristo Rei). Będąc na plaży w Garajau nie da się nie zauważyć niesamowitej formacji skalnej. W czasie odpływu możliwy jest też spacer ścieżką nad wodą, pod klifem (widoczną dobrze na ostatnim zdjęciu).

Do plaży można dostać się krętą ścieżką (pieszo albo autem) lub kolejką linową (3 euro za osobę/dwie strony). Na plaży znajduje się bar.

Swimming in Madeira: Swimming complexes, lava pools and beaches in Madeira
Plaża Garajau Fot.: @skolskypt
Plaże na Maderze: Kamienista plaża w Garajau na południu Madery. W oddali- Funchal Fot.: Say Yes to Madeira
Kamienista plaża w Garajau na południu Madery. W oddali- Funchal Fot.: Say Yes to Madeira
Statek wycieczkowy, replika łodzi Krzysztofa Kolumba - Santa Maria de Colombo - przepływająca obok plaży w Garajau na Maderze.
Statek wycieczkowy, replika łodzi Krzysztofa Kolumba - Santa Maria de Colombo - przepływająca obok plaży w Garajau na Maderze. Fot.: Say Yes to Madeira

2.5 Inne kamieniste plaże

Północna i północno-wschodnia Madera:

Południowo-wschodnia Madera:

  • Plaża Palmeiras (Praia das Palmeiras) w Santa Cruz
  • Plaża w Caniçal: Praia da Ribeira de Natal 

Południowa Madera:

  • Plaża São Tiago (Praia de São Tiago) na Starym Mieście w Funchal (przy żółtym forcie o tej samej nazwie)
  • Plaża w Ponta do Sol (idealna na obserwację zachodu słońca)
  • Plaża w Madalena do Mar 
  • Plaża Reis Magos (Praia dos Reis Magos) w Caniço
 

Zachodnia i południowo-zachodnia Madera:

  • Plaże w Enseada i Portinho w Jardim do Mar
  • Plaże Ribeira das Galinhas i Porto w Paul do Mar  [ webcam ] 

3 (Kamieniste) Plaże na „fajã”

Ciekawą podkategorią kamienistych plaż na Maderze są plaże pod fajã.

Co to jest fajã..? Polskiego odpowiednika, jeśli się nie mylę, słowo fajã nie ma. Jest to kawałek płaskiego, bardzo żyznego lądu, zbudowany przez spływająca ławę, który znajduje się u podnóża klifu. Odcięty on jest z jednej strony klifem, z drugiej wodą. Bardzo ładnie widać to na przykład na tych zdjęciach.

20 x Best of Madeira - Madeira Island News Blog & Free Travel Guide - List of best attractions of Madeira.
20 x Best of Madeira Island - Madeira News Blog & Travel Guide - Madeira bucket list.

3.1 Plaża na Fajã dos Padres

Na tej plaży pod klifem znajdziemy betonowy pomost oraz przyjemną restaurację o tej samej nazwie.

Fajã dos Padres opisałam dość szczegółowo w postach:

Pływanie i nurkowanie na Fajã dos Padres

Najlepsze atrakcje Madery – Fajã dos Padres

Plaża na fajã jest darmowa, ale jeśli chcemy się dostać do niej inną drogą niż morska, musimy kupić bilet na kolejkę linową – 5 euro. Woda na Fajã dos Padres jest przejrzysta i czyściutka. Uwielbiam to miejsce i często to tam plażuję, jednak preferuję odpoczynek i pływanie z betonowego pomostu.

Faja dos Padres - Wyspa Madera - internetowy przewodnik. Najpiekniejsze miejsca na Maderze
Faja dos padres, Madera. Jak wygląda plaża na Fajã dos Padres?
Najlepsze atrakcje na Maderze - Faja dos Padres. Plaże na Maderze. Nietypowe miejsca na Maderze, które trzeba odwiedzić.
Najlepsze atrakcje na Maderze - Faja dos Padres. Plaże na Maderze. Nietypowe miejsca na Maderze, które trzeba odwiedzić.

4 … oraz trzy gratisy z kategorii „Coś innego”

4.1 Calhau da Lapa w Campanário

Best non-touristic and beautiful places on Madeira Island - Calhau da Lapa. Staying in Campanario, Madeira
Madeira Island hidden gems - Calhau da Lapa beach Campanario. Attractions in Campanario, Madeira
The Clearest waters on Madeira Island, Portugal - Calhau da Lapa. Staying in Campanario, Madeira
Madeira off the beaten path - Calhau da Lapa beach & hike

Coś, co można zakwalifikować gdzieś między kamienistymi plażami a plażami pod fajã. Jest to jednak nieco więcej niż miejsce do kąpania się.

Calhau da Lapa to kamienista plaża sąsiadująca z Fajã dos Padres. Jest to plaża trudno, ale dostępna od lądu. Nie ma tam wyciągu/kolejki. Jest tam ścieżka, ale wejście/zejście nie jest szybkie ani proste (ok. 1.5 km bardzo stromą trasą). O wiele łatwiej jest dostać się do niej drogą morską. 

Czym jest Calhau da Lapa oraz jak się do niego dostać zdradziliśmy już we wpisie:

MAŁO ZNANE MIEJSCA NA MADERZE: CALHAU DA LAPA

Jest to ciężko dostępne, ale fascynujące miejsce z najczystszą wodą na Maderze i przepięknym widokiem na wodospad. Typowe miejsce, którego jeszcze masowo nie zaczęli odwiedzać masowo turyści, bardzo popularne wśród lokalnych mieszkańców:

4.2 Poço dos Chefes

Poço dos Chefes to miejsce popularne wśród lokalnych mieszkańców źródło/naturalny zbiornik, w którym latem możliwa jest kąpiel i nurkowanie. Jest to miejsce raczej „dzikie” i niestrzeżone. 

Miejsce to opisaliśmy w poście:

Gdzie pływać na Maderze: Kąpielisko Poço dos Chefes

Poço dos Chefes znajduje się w jednym z najpiękniejszych miejsc Madery – Dolinie Zakonnic (Curral das Freiras). Wizytę w Poço dos Chefes można połączyć z wizytą/lunchem w mieścinie Curral das Freiras oraz przepięknym tarasem widokowym Eira do Serrado.

 

4.3 Pedra d ‘Eira (Pedradeira) w Caniçal

Kąpielisko/plaża Pedra d ‘Eira, położone w Caniçal, pomiędzy kamienistą plażą Praia da Ribeira Natal i kompleksem kąpielowym Caniçal Bathing Complex. 

Jest to mała platforma między skałami, z bezpośrednim dostępem do oceanu. Pedra d ‘Eira jest cenione za spokój, piękny widok, i przejrzyście czystą wodę. Ściąga do siebie fanów nurkowania i skoków do wody.

Gdzie się kąpać na Maderze: Kąpielisko/plaża Pedra d ‘Eira, położona w Caniçal, pomiędzy plażą Praia da Ribeira Natal a kompleksem kąpielowym Caniçal Bathing Complex
Platforma kąpieliska Pedra d ‘Eira w Canical oraz widok na kamienistą plażę Praia da Ribeira Natal. Fot.: @marcopmor

A Wy? Która plaża na Maderze podobała się wam najbardziej, a która raczej nie warta była wizyty?

Nie zapomnijcie zajrzeć także na:  

 

Comments (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *