Szlak Bananowy na Maderze (+ plan atrakcji w pobliżu)

Czy wiedzieliście, że na Maderze znajdziecie także szlak prowadzący przez plantację bananów? Ten bujny, egzotyczny, zielony szlak to świetna opcja na łatwy, ale ciekawy spacer z dziećmi i atrakcję dla całej rodziny na Maderze.

Szlak ten będzie też ciekawym plenerem na egzotyczne zdjęcia z wakacji. Oczywiście, jeśli nie pozwala Wam na to czas, możecie wykonać tylko część trasy.

Oto jak się on prezentuje:

Szlak Bananowy Rota da Banana – Gdzie leży?

Szlak ten nazywa się Rota da Banana (Banana Route) i znajduje się w miejscowości o nazwie Madalena do Mar. Google Maps pokazuje obecnie taki adres:

Prowadzi on betonowymi ścieżkami i schodkami poprzez bananowe plantacje, na których często widać pracujących mieszkańców.

My weszłyśmy na niego ścieżką Vereda da Ladeira, lecz wydaje mi się, że plantacja ma kilka wejść. Więcej informacji o „oficjalnym” szlaku i „bananowym gaju” znajdziecie pod tym linkiem.

Zdjęcia ©Say Yes to Madeira

Inne ciekawe miejsca w Madalena do Mar

Szlak bananowy Rota da Banana to jedna z tych raczej „szybkich” atrakcji, które nie zajmą nas na długo, ale które na pewno warto wpisać na wycieczkę objazdową po południowym wybrzeżu Madery. Plan takiej wycieczki znajdziecie poniżej.

W samym Madalena do Mar nie znajdziecie wiele innych atrakcji, ale za to… można tam bardzo dobrze zjeść. Przed lub po spacerze warto zatrzymać się w jednej z lokalnych kawiarni, barze lub restauracji oferującej pyszne owoce morza w atrakcyjnych cenach. Najbardziej popularna jest Taberna da Madalena.

W pobliżu znajduje się także folklorystyczny mural polskiej artystki na Maderze, Olgi Drak. Zobacz lokalizację.

Inny, starszy mural Olgi w Madalena do Mar znaleźć można na ścianie restauracji Taberna da Madalena. W Madalena do Mar znaleźć można w sumie aż trzy murale naszej artystki.

Plan zwiedzania – południe Madery od Funchal do Madalena do Mar

Oto moje ulubione i polecane atrakcje leżące po drodze z Funchal do Madalena do Mar:

PRZYSTANEK #1: Wioska rybacka Câmara de Lobos z jej kolorowymi łódkami, sztuką uliczną oraz ciekawymi punktami widokowymi, które dokładnie opisaliśmy już w:

PRZYSTANEK #2: Słynny szklany taras widokowy Cabo Girão oraz opcjonalnie punkt widokowy przy Teleferico do Rancho

PRZYSTANEK #3: Odludne miejsce o nazwie Fajã dos Padres, do którego zjechać można kolejką linową

Inną, „ukrytą perełką” w tym rejonie jest ciężko dostępne Calhau da Lapa, jednak miejsce to jest polecane tylko osobom o dobrej kondycji. Niestety nie mogę tego miejsca dopisać do planu podróży osób jadących z małymi dziećmi. Miejsce to można odwiedzić także łódką, więc jest to opcja, którą warto zostawić na inny dzień.

PRZYSTANEK #4: Punkt widokowy Miradouro de São Sebastião z widokiem na miasteczko Ribeira Brava, oraz samo miasteczko z pięknym kościołem Igreja de Sao Bento. W Ribeira Brava znajduje się też ciekawy targ warzyw i owoców z cenami lepszymi niż te na Targu Mercado dos Lavradores w Funchal…

Wakacje na Maderze - Madera atrakcje i najpiekniejsze miejsca
Miradouro de São Sebastião. ©Say Yes to Madeira
Ribeira Brava Madera
Ribeira Brava na Maderze. ©Say Yes to Madeira

PRZYSTANEK #5: Miasteczko Ponta do Sol, ze swoją plażą, molo i uroczą architekturą.

Ponta do Sol ©Say Yes to Madeira

W okolicy Ponta do Sol znajdziemy także słynny spadający na auta wodospad Cascata dos Anjos, albo słynną na Instagramie „trójkątną dziurę” w skale. (**Podczas wizyty przy wodospadzie prosimy, by nie wspinać się na przydrożny murek. W miejscu tym doszło już i dojść może do śmiertelnych upadków).

Południe wyspy to też dobre miejsce na pobyt na Maderze – pogoda w tych rejonach jest zwykle lepsza niż w innych rejonach wyspy.

Zapraszamy także na post:

A Wy? Czy już odkryliście Szlak Bananowy na Maderze? Jakie ciekawe miejsca w pobliżu dopisalibyście do planu podróży?

Comments (2)

  1. Swieta strona, z bardzo praktycznymi informacjami. Czyta sie to bardzo przyjemnie. Polecam stronke wszystkie!!!

    1. Dziękuję serdecznie! Cieszę się, że informacje są przydatne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *