Szlaki na Maderze: Lewada do Rei (PR18)

a.k.a Królewska Lewada pachnąca eukaliptusem…

Lewada do Rei – PR18 – to bardzo piękna lewada, którą zapamiętam jako kwiecistą lewadę pachnącą eukaliptusem. Choć preferuję lewady okrężne, PR18 jest zdecydowanie warta wyprawy.

Lewadę do Rei („Lewadę Króla”) w okolicach Santany na Maderze przeszłam we wrześniu 2019 i była to jedna z darmowych wycieczek, które trafiły mi się podczas Festiwalu Natury 2019.

ZOBACZ TAKŻE: JAK ZDOBYĆ DARMOWE BILETY NA WYCIECZKI NA MADERZE

OPINIE I OCENA – LEVADA DO REI W SERWISIE TRIPADVISOR

Lewada do Rei, czyli Lewada Króla, nazywa się tak, bo to z rozkazu Króla D. Manuel II (ostatniego króla Portugalii) zaczęto jej budowę. Budowa lewady była żmudna i trwała ponad 20 lat.

Końcówka Lewady do Rei przypomina mi nieco miejsce docelowe innej lewady w okolicach São Vicente – równie pięknej, lecz o wiele krótszej Lewady Fajã do Rodrigues. Obie są bardzo bujne i zielone, a tereny przy źródle to istna, bujna zielona dżungla pełna ogromnych paproci. Jeśli podobała się Wam Lewada Fajã do Rodrigues, raczej spodoba się Wam także Lewada do Rei.

Lewadę Króla (PR18) można też porównać z lewadą Caldeirão Verde (PR9), która położona jest właściwie bardzo niedaleko. Trasy są podobnej długości, obie są trasami powrotnymi oraz oferują podobne widoki, z innej perspektywy. Zajrzyjcie na post: recenzję szlaku Caldeirão Verde.

Lewada do Rei – Nasz filmik GoPro

Sprawdźcie, czy to trasa dla Was. Zapraszam do obejrzenia naszej relacji video z tej pięknej trasy:

Zapraszamy także na całą playlistę SZLAKI NA MADERZE, gdzie na bieżąco dodajemy relacje wideo ze szlaków.

Lewada do Rei – Trudność 

Oficjalny stopień trudności lewady Króla to EASY/ ŁATWA i jest to prawda. Lewada ta nie jest trudna, ani powodująca lęk wysokości. Schodki na samym początku lewady to jedyny jej wyczynowo ciężki element trasy. Ścieżka jest w większości szeroka i wygodna, jednak zdarzają się też bardzo wąskie etapy położone przy krawędzi (tak jak to widać na 02:07 powyższego filmiku). Jest podczas niej tylko jeden, krótki tunel, który nie wymaga zabrania ze sobą latarki.

Lewada do Rei – Trasa

Jest to trasa w jedną stronę. Zaczyna się przy przyjemnym barze o tej samej nazwie: Quinta Levada do Rei i prowadzi do strumienia Ribeiro Bonito. Po dojściu do niego trzeba wrócić tą samą trasą, czyli jest to 2 x 5,3 Km. Cały spacer zajmuje około pięciu godzin.

Jest to zdecydowanie łatwa trasa. Nie ma na niej praktycznie wielkich różnic wysokościowych. Najniższy jej punkt to 538 m a najwyższy – 578 m. 

Po dojściu do źródła, zachęceni przez przewodnika, wspięliśmy się jeszcze wyżej, aby sprawdzić co znajduje się dalej. I zdradzę Wam, że w tym momencie poczułam się tak, jakbyśmy byli w prawdziwej dżungli. Jest to zdecydowanie piękna lewada.  

Lewada do Rei – Widoki

Pogoda nam bardzo dopisała i z lewady mieliśmy piękne widoki na São Jorge:





Levada Do Rei - King's Levada - Lewada Króla - Pr18 - Ribeiro Bonito - Najpiękniejsze lewady na Maderze

Lewada do Rei – Roślinność

Podczas spaceru lewadą, zwłasza na jej początku, zobaczyć można bujną faunę, drzewa eukaliptusowe, kwiaty, różne rodzaje paproci oraz grzybów. Im dalej w głąb lasu, tym roślinność jest coraz bardziej bujna, z przewagą roślinności endemicznej. 

Na trasie zwykle zobaczyć można kilka wodospadów. Podczas naszej wędrówki wrześniowej, jeden z wodospadów zniknął z powodu suchej pogody i małych opadów w tamtym okresie.

ZOBACZ: POGODA NA MADERZE WE WRZEŚNIU I PAŹDZIERNIKU

Momentami, a zwłaszcza przy strumieniu Ribeiro Bonito poczuć się można jak w prawdziwej, pierwotnej dżungli. 

Lewada do Rei – Lokalizacja i dojazd

Najbliższy przystanek autobusu znajduje się około 15-20 minut pieszo od początku szlaku. Dojeżdża tam autobus Horarios de Funchal #103, ale z tego co widzę, jest tylko jeden jedyny poranny kurs z Funchal dziennie, o 07:30… Do tego podróż trwa ponad 2 godziny. Opcjonalnie, można dojechać autobusem do nieco lepiej skomunikowanej miejscowości Santana, a z niej taksówką do początku lewady. Zdecydowanie łatwiej jest dojechać do lewady autem.

Levada Do Rei - King's Levada - Lewada Króla - Pr18 - Ribeiro Bonito - Najpiękniejsze lewady na Maderze

Lewada do Rei – Jak zarezerować?

Jeśli jednak nie macie auta, lepiej będzie zarezerwować zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem. Nasza wyprawa, sponsorowana przez Visit Madeira, zorganizowana była przez firmę Pearl of the Atlantic.

Levada do Rei to jeden z ich popularniejszych szlaków, ale oferują oni również wiele innych wycieczek, także prywatnych.

Lewada do Rei – Noclegi w pobliżu

Jednym z moich ulubionych hoteli w tym rejonie wyspy jest hotel Quinta do Furao w Santana. Jest to klimatyczna posesja w stylu winnicy, z cudownym widokiem na północne wybrzeże. Hotel ten opisałam we wcześniejszym poście:

Oto pozostałe opcje na nocleg w hotelach w tym rejonie:

Oferta kwater prywatnych w tym rejonie jest nawet nieco lepsza niż hoteli:

Zatrzymując się na północnym wybrzeżu, musimy liczyć się z tym, że pogoda w tym rejonie nie zawsze jest tak dobra, jak na przykład w Funchal.

ZOBACZ: POGODA I KLIMAT MADERY

Mamy tu jednak dużo zieleni, piękne krajobrazy i zachwycające punkty widokowe oraz… więcej spokoju i niższe ceny. Jest to nieco „bardziej autentyczna” i mniej turystyczna strona Madery.

Lewada do Rei – Inne atrakcje w pobliżu

Wycieczka na szlak Levada do Rei wraz z dojazdem z Funchal zajmie nam większość dnia. Jeśli starczy Wam czasu i siły, możecie odwiedzić słynne Ruiny i Latarnię São Jorge, punkt widokowy Miradouro da Beira da Quinta, oraz miejscowość Santana, słynącą z kolorowych domków.

Domki w Santana na Maderze

Najbardziej polecam jednak piękne i odludne miejsce, do którego zjechać można kolejką linową: Fajã da Rocha do Navio. Mnie to miejsce wprost oczarowało:

Lewada do Rei – Moja ocena

Na pewno ocenie mojej pomogła dobra pogoda tego dnia, ale spacer tą lewadą wspominam bardzo dobrze. Jeśli miałabym ocenić tę lewadę, byłyby to mocne 5 gwiazdek na 5. Lewada do Rei to przepiękna lewada ze wspaniałą roślinnością, pięknymi widokami, a do tego odpowiednia dla osób mniej doświadczonych. Okolice źródła to natomiast przepiękna zielona ściana z gigantycznych paproci oraz drzew i roślinności, jak z prawdziwej dżungli. W skrócie – warto.

Lewada do Rei to piękny szlak, który warto przejść przynajmniej raz w życiu.

Podobała się Wam ta recenzja? Podzielcie się nią! ⮋

ZOBACZ TAKŻE NAJPOPULARNIEJSZE TRASY NA MADERZE W SERWISIE TRIPADVISOR: 

LEWADY:

LEVADA DAS 25 FONTES E RISCO

LEVADA DO CALDEIRÃO VERDE

LEVADA DO FURADO: RIBEIRO FRIO-PORTELA (PR10)

LEVADA FAJÃ DO RODRIGUES (PR16)

LEVADA DO ALECRIM

TRASY:

VEREDA DO ARIEIRO – PICO RUIVO (PR1)

VEREDA DA PONTA DE SAO LOURENCO (PR8)

VEREDA DO LARANO: MACHICO-PORTO DA CRUZ

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *