Szlaki na Maderze: Lewada do Caldeirão Verde (PR9)

czyli: Niebieski Zielony Kocioł

Lewada do Caldeirão Verde (PR9) to popularny szlak na Maderze, który zabierze Was w głąb doliny São Jorge, oferując wspaniałe widoki na zielone wzgórza i wodospady. Prawie 6 km i 4 tunele później dotrzecie do wodospadu Caldeirão Verde o wysokości około 100 metrów, wpadającego do pięknej laguny. (*Obecnie zamknięta, czytaj poniżej)

© Say Yes To Madeira 2020

Dlaczego Niebieski Zielony Kocioł? Zielony Kocioł to polskie tłumaczenie Caldeirão Verde. A dlaczego niebieski? W czasie, gdy nim szliśmy (sierpień 2020 r.) Pierwsze kilometry wędrówki były morzem pięknych niebieskich hortensji. Idealne połączenie odcieni błękitu i żywej zieleni – oto jak wspominam tę wędrówkę.

© Say Yes To Madeira 2020

Caldeirão Verde – Filmik GoPro

Sprawdźcie, czy ten szlak jest dla Was. Oto filmik z naszej wyprawy, obrazujący dobrze całą trasę:

© Say Yes To Madeira 2020

Caldeirão Verde – Mapa i adres

Oficjalną mapę szlaku Caldeirão Verde (trasa PR9) aż do Caldeirão do Inferno można pobrać POD TYM LINKIEM.

Source: Visit Madeira

Szlak ma swój początek w Parque Florestal das Queimadas, słynącego z często fotografowanych baśniowych domów. Znajdziecie tam duży parking, toalety i małą kawiarnię.

© Say Yes To Madeira 2020

Caldeirão Verde – Autobusem?

Do samego początku lewady Caldeirão Verde nie dotrzecie środkami transportu publicznego. Najbliższy przystanek autobusowy to zapewne CAM da Silveira 7A ID przystanku: S405, położony około 3 km / 45 minut spacerem od Queimadas. Przejeżdżają tam linie autobusowe 103 i 138 HORÁRIOS DO FUNCHAL.

Jeśli jesteście niemobilni, możecie dojechać autobusem do miejscowości Santana, a następnie taksówką lub autostopem do początku szlaku. Możecie też wybrać jedną ze zorganizowanych wycieczek, podczas której zostaniecie odebrani i odwiezieni z powrotem do miejsca zakwaterowania. CZYTAJ PONIŻEJ

© Say Yes To Madeira 2020

Caldeirão Verde – Stopień trudności

Trasa lewadą Caldeirão Verde ma długość 2 x ok. 6 km, co powinno zająć około 3-5 godzin. Oficjalnie klasyfikowana jest jako umiarkowanie trudna trasa, choć nie ma na niej zbyt wielu różnic wysokości (min. 877 m, max 925 m). Jest podczas niej kilka niskich tuneli, z których niektóre wymagają użycia latarki.

© Say Yes To Madeira 2020

Z wyjątkiem kilku schodków na początku, czeka Was głównie płaski spacer. Tuż przed laguną znajduje się małe miejsce na piknik, gdzie możecie usiąść i odpocząć zanim wyruszycie w drogę powrotną.

Caldeirão Verde – Dlaczego tak popularna?

Caldeirão Verde to dość popularna lewada. Szliśmy nią podczas pandemii koronawirusa 2020, więc była w połowie tak oblegana jak zwykle (według naszego przewodnika). Nie wyobrażam sobie, jak tłoczno musi na niej być w „normalnych czasach”. Jeśli wyjdziecie na trasę rano, w drodze powrotnej będziecie musieli często się zatrzymywać, by minąć się z innymi na wąskich przejściach.

© Say Yes To Madeira 2020

Co przyciąga tak wielu turystów do Caldeirão Verde? Najprawdopodobniej ostatnia część wędrówki – laguna. Jednakże jest tam małe „ale” …

Caldeirão Verde – Wodospad

Gdy dotrzecie do końca szlaki PR9, zobaczycie majestatyczny, wysoki wodospad.. z daleka.

© Say Yes To Madeira 2020

Dlaczego tylko z daleka? Dostęp do samej laguny / wodospadu został zamknięty dla turystów po wcześniejszych, tragicznych wypadkach spowodowanych przez spadające kamienie.

Nie sposób nie zauważyć tego zakazu; znaki ograniczonego dostępu są widoczne na każdym etapie wędrówki – od samego jej początku w Queimadas.

© Say Yes To Madeira 2020

Zakaz tez nie został wprowadzony bez powodu i radzimy go uszanować. Jeśli macie jednak szaloną chęć zrobienia pięknego zdjęcia w wodospadzie laguny, polecamy Wam inny, trudniejszy, ale krótszy spacer: Lagoa do Vento.

Oto jak prezentował się on podczas naszej ostatniej wyprawy tą trasą:

© Say Yes To Madeira 2020

Jak widać, szlak Lagoa do Vento to prawie same schodki – jest trudniejszy niż Caldeirão Verde, ale podobnie jak Caldeirão Verde, na końcu wędrówki znajdziecie lagunę z bardzo wysokim wodospadem. Przy wodospadzie Lagoa do Vento często zobaczyć można przepiękną tęczę… Szlak Lagoa do Vento opiszemy jednak wkrótce (nie zapomnijcie nas obserwować), tymczasem wróćmy do Caldeirão Verde …

Caldeirão Verde – Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia…

© Say Yes To Madeira 2020

Caldeirão Verde – Moja opinia

Jak podobała mi się lewada Caldeirão Verde? Czy było warto? Na szlaki i lewady zdecydowanie iść warto. Zawsze. Ale jak oceniam ten szlak w porównaniu z innymi trasami na Maderze?

Niestety nie dam mu więcej niż 4 gwiazdki na 5. Jest to ładna trasa, ale też raczej monotonna. To, że dostęp do laguny jest zabroniony jest także na minus. To, co mi się podobało, to piękne widoki na zielone wzgórza, ilość kwiatów i urocze domki w parku Queimadas.

Jest to ładna trasa – nie zrozumcie mnie źle – ale nie była tak oszałamiająca jak na przykład Lagoa do Vento czy Veredo do Larano. Powiedziałabym Wam tak: polecam Levada do Caldeirão Verde, jeśli macie wystarczająco dużo czasu, ale jeśli Wasz wakacyjny czas jest bardzo, bardzo ograniczony, poleciłabym zamiast niej inne trasy, na przykład:

25 Fontes & Risco + Alecrim + Lagoa do Vento

Larano Walk

Pico Arieiro – Pico Ruivo

Ponta de São Lourenço

Fajã do Rodrigues

Caldeirão Verde – Inne szlaki w pobliżu / z czym połączyć

Doświadczeni wędrowcy, po dotarciu do laguny Caldeirão Verde mogą kontynuować wędrówkę do Caldeirão do Inferno. Wtedy cała trasa wydłuża się z ok.12 do prawie 18km.

© Say Yes To Madeira 2020

Opcjonalnie można rozpocząć dzień od wschodu słońca nad Pico Ruivo, i trasą PR1.2 Vereda do Pico Ruivo (z Achadas do Teixeira do Pico Ruivo). Po zobaczeniu magicznego wschodu słońca nad chmurami można:

a) dojechać od razu do Queimadas i zacząć szlak Caldeirão Verde

b) lub do Pico das Pedras i najpierw przejść „Um Caminho para todos”, a potem kontynuować Caldeirão Verde

Jeśli nie jesteście tak doświadczeni, po krótkiej przerwie w kawiarni Queimadas zakończcie dzień jedną z najłatwiejszych wędrówek na wyspie: „Um Caminho para todos”, co oznacza „Spacer dla Każdego”. Oto film z tego krótkiego spaceru:

© Say Yes To Madeira 2020


Zaczyna się tuż przy słynnych domach Queimadas, więc auto może spokojnie zostać zaparkowane w Queimadas.

„Um Caminho para todos” między Pico das Pedras i Queimadas to łatwy i krótki spacer (2 x 2 km), który powinien zająć mniej niż godzinę. Inną łatwą wędrówką w tym obszarze jest Levada da Silveira (łatwa / 3-4 godziny).

Caldeirão Verde – Z dziećmi?

Osobiście uważam, że przejście całej trasy Caldeirão Verde z dzieckiem będzie wyzwaniem. Początek jest dość szeroki i łatwy, jednak potem trasa zwęża się i robi się trudniejsza.

Alternatywny plan dnia dla rodziców, zwłaszcza starszych dzieci, to… [tam tam tam…] rozstanie się na kilka godzin po dotarciu do parku Queimadas. Podczas gdy jeden rodzic dokończy szlak Levada do Caldeirão Verde, drugi rodzic może przejść „Um caminho para todos”, który jest odpowiedni nawet z wózkiem spacerowym. Następnie drugi rodzic może skorzystać z okazji, aby odwiedzić przyjazną dzieciom atrakcję Parque Temático da Madeira, oddaloną o mniej niż 3,5 km.

Santana Houses – © Say Yes To Madeira 2020

Caldeirão Verde – Z przewodnikiem

Po szlakach Madery czasem chodzę sama, czasem z przyjaciółmi, a czasami biorę udział w zorganizowanych wycieczkach. Zobacz także inne lewady, które do tej pory przeszliśmy i opisaliśmy:


Z logistycznego punktu widzenia, jeśli podróżujesz solo i nie masz samochodu, wycieczki zorganizowane są zdecydowanie dobrą opcją. Za mniej więcej taką samą cenę, jak cena (bardzo podstawowego) wypożyczonego samochodu, masz szansę na spacer z lokalnym przewodnikiem. Jest to wygodniejsze, ponieważ zostaniesz odebrany i podwieziony do miejsca zakwaterowania.

Lokalny przewodnik nie tylko zadba o Twoje bezpieczeństwo, ale także opowie o okolicy, historii lewady oraz rodzajach roślin i zwierząt, które możesz zobaczyć podczas spaceru.

Samodzielne wędrówki są fajne, ale od czasu do czasu fajnie jest też wybrać się na wycieczkę z certyfikowanym przewodnikiem. Nie chodzi tu o samo bezpieczeństwo, ale ciekawie jest po prostu posłuchać opowieści przewodnika i dowiedzieć się czegoś nowego o wyspie … Spacerując z przewodnikiem, doświadcza się wędrówki inaczej.

Tym razem przeszliśmy Levadę do Caldeirão Verde w ramach zorganizowanej wycieczki z naprawdę wyjątkowym przewodnikiem …

Caldeirão Verde z firmą Explore Nature

Nasza bezpłatna wycieczka została zorganizowana przez Explore Nature. Co czyni akurat tą firmę wyjątkową? Twoim przewodnikiem będzie nikt inny jak… znany biegacz przełajowy Luís Fernandes.

Luís odniósł dwa zwycięstwa w MIUT® (głównej imprezie biegowej organizowanej na Maderze) na dystansie 85 km i 115 km. Reprezentował Portugalię na Mistrzostwach Świata i Europy w Biegach Trail i Skyrunning, brał udział w zawodach w Pirenejach i Alpach.

Jeśli więc jesteś aktywnym odkrywcą, lubisz biegać po szlakach i interesuje cię skyrunning, Luís będzie twoim najlepszym źródłem wskazówek z pierwszej ręki. Spacery lewadami i szlakami to nie jedyne, co robi Explore Nature. Oferują również wycieczki biegowe – od początkujących do doświadczonych.


Nie biegacie w terenie, nie jesteście wysportowani ..? Nie martwcie się, Luís nie będzie was poganiał 🙂 Wręcz przeciwnie – pomoże wybrać odpowiednią lewadę dostosowaną do umiejętności. Jeśli więc poszukujecie jakiejkolwiek zorganizowanej wycieczki lub całkowicie prywatnej wycieczki, skontaktujcie się z Luísem za pośrednictwem jego strony Explore Nature lub na portalach społecznościowych:

Podobała się Wam ta recenzja? Podzielcie się nią! ⮋

Lewady Madera - Caldeirao Verde Caldeirao do Inferno i Queimadas
Szlaki na Maderze - Caldeirao Verde Caldeirao do Inferno i Queimadas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *