Wczasy na Maderze w czasie koronawirusa – jesień 2020

How long do you wait for coronavirus test results Madeira Portugal - Jak długo czeka się na wyniki covid koronawirus Madera Portugalia

Koronawirus na Maderze – najważniejsze informacje

Przyjazd na Maderę w pierwszej połowie 2020 nie był przez długi czas możliwy. Wyspa odizolowała się od reszty świata, a większość lotów została odwołana. Pierwszym krokiem ku otwarciu było pozwolenie przyjezdnym na wjazd, jednak z obowiązkiem 14-dniowej kwarantanny. Nie było to wielce zachęcające, a jako że zachorowań było mało, Rząd Madery zdecydował się na kolejne rozwiązanie:

Obecne rozwiązanie (od 1 lipca 2020)

Obecnie, dostępne są dwie możliwości:

a) Przylot na Maderę z certyfikatem negatywnego wyniku testu (PCR test na SARS-CoV-2) zrobionym w kraju zamieszkania nie dłużej niż 72 godziny przed przylotem. W wielu krajach taki test nie jest bezpłatny, więc zwykle to turysta sam musi ponieść jego koszt. Zaletą tego rozwiązania jest zwolnienie z testu i jakiejkolwiek kwarantanny po przylocie. Po wylądowaniu na Maderze od razu możemy zacząć wprowadzać wakacyjne plany w życie.

b) Przylot bez testu i poddanie się darmowemu testowi na maderskim lotnisku. By wspomóc lokalną ekonomię opartą na turystyce i zachęcić turystów do przyjazdu, rząd Madery przejął na siebie koszt (ok. 160 euro) testu wszystkich chętnych. Jest jednak jedno “ale”; po przylocie, należy udać się od razu do miejsca pobytu i nie opuszczać go aż do momentu uzyskania wyników testu. Turystom obiecywane jest to, że nie przyjdzie on później niż 12 godzin po przylocie, i potwierdzają to podróżujący. Większość odwiedzających dostała wyniki w tym okresie, wielu już w ciągu kilku godzin, choć zdarzały się też rzadkie przypadki dłuższego oczekiwania.

W czasie oczekiwania na wynik absolutnie nie można mieć kontaktu z innymi, nie można iść na hotelowe śniadanie, ani tym bardziej wyjść na zewnątrz. Warto więc zabrać ze sobą coś na ząb, w razie gdyby nasze czekanie przedłużało się.

Stworzona też została specjalna strona Madeira Safe, gdzie należy wypełnić prosty formularz 12-24 godziny przed przylotem. Jest to strona, którą warto zapamiętać, bo jest to strona oficjalna, służąca do komunikacji odnośnie stanu zdrowia i wyników testu.

O obowiązkowej rejestracji przypomina nam także linia lotnicza, a przynajmniej zrobił to TAP, z ponad 2 tygodniowym wyprzedzeniem.

Kilka innych ważnych pytań:

Co jeśli przylecimy na Maderę a wynik będzie pozytywny?

Według strony oficjalnej, skierowani zostaniemy na 14-dniową kwarantannę. Po 7 dniach test zostanie powtórzony. Jeśli wtedy wynik okaże się negatywny, możemy zakończyć kwarantannę i kontynuować wakacje.

Kto poniesie koszt obowiązkowej kwarantanny?

Rząd Madery poniesie koszt pobytu (wraz z posiłkami) oraz koszty medyczne.

Czy dzieci także muszą wykonywać test na koronawirusa?

Nie, dzieci do lat 12 są zwolnione z tego obowiązku.

Czy certifykat testu, z którym przyjeżdzamy może być wystawiony w języku polskim, czy musi być przetłumaczony i jeśli tak – na jaki język?

Jest to bardzo dobre pytanie, na które nie znaleźliśmy odpowiedzi na stronach oficjalnych. Według odpowiedzi uzyskanej od Unidade de Emergência em Saúde Pública (UESP) mailowo: “Test i certyfikat muszą pochodzić z certyfikowanego laboratorium, ale certyfikat NIE musi być w języku portugalskim”.

Mamy inne pytanie, z kim powinniśmy się skontaktować?

Inne pytania odnośnie koronawirusa na Maderze można wysłać na adres: uesp.madeira@iasaude.madeira.gov.pt .

Jeśli zaś już jesteście na Maderze i macie jakiekolwiek symptomy, dzwonić musicie na numer 800 24 24 20.

Podróż na Maderę w czasach pandemii w praktyce – moja historia

Zaraz po zniesieniu obowiązkowej kwarantanny, loty na Maderę zdeydowaliśmy się zarezerwoawać i my. Oto jak wyglądała moja podróż i jak wygląda Madera w czasach “pandemii”.

TAP entry to Portugal form Covid-19 - Formularz wjazd do Portugalii covid-19 koronawirus

Na Maderę przyleciałam lotem linii lotniczych TAP z przesiadką w Lizbonie, wykorzystując voucher, który zaoferwano mi w zamian za odwolane loty w maju 2020.

Na lotnisku obowiązkowe było noszenie maseczek, tak samo jak przez cały czas pobytu na pokładzie, z wyłączeniem momentów jedzenia i picia. Stewardessy nosiły maski i rękawiczki oraz rozdawały przy wejściu dezynfekujące chusteczki. Podano nam także do wypełnienia krótkie formularze kontaktowe “Passenger Locator Cards” w języku angielskim oraz portugalskim:

Poza koniecznością noszenia maseczek, oraz tym formularzem, lot nie różnił się niczym od zwykłych lotów. Nie było żadnych zablokowanych miejsc, a w samolocie do Lizbony był komplet pasażerów. Podczas lotu TP2367 z Lizbony na Maderę (19.30- 21.15) natomiast, tylko połowa miejsc była zajęta.

Darmowy test na Covid-19 na Maderze

Jak przebiegł proces testu na koronawirusa na Maderze?

Wy wylądowaniu i odbiorze bagaży podąża się za znakami i specjalnymi naklejkami na podłodze lotniska. Na plakatach i billboardach widzimy, że jeśli mamy za sobą test, kierujemy się po znakach zielonych. Ci, którzy muszą jeszcze wykonać test, powinni kierować się za kolorem niebieskim. W każdym bądź razie, na lotnisku znajdziemy wielu asystentów pomagających przyjezdnym.

Covid-19 tests and coronavirus on Madeira, Portugal. Koronawirus na Maderze w Portugalii
Covid-19 tests and coronavirus on Madeira, Portugal. Koronawirus na Maderze w Portugalii

Pierwsze stanowisko, jeszcze na hali przylotów, wyglądało na pierwszy “filtr” tych, którzy z jakiegoś powodu nie zarejestrowali się na stronie Madeira Safe. Mnie, po pokazaniu już gotowego kodu na komórce, skierowano od razu do drugiej grupy stanowisk.

Od razu rzuciła się w oczy gościnność Madery – każdemu podróżnemu wręczono banana i butelkę wody. Drugi krok to rejestracja i wydruk naklejek na próbki. Wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Mój kod niestety nie chciał się wczytać, dlatego bez zbędnego przeciągania zapytano mnie o numer telefonu i to po nim mnie zidentyfikowano. Zaraz potem przyszedł potwierdzający SMS, a mnie skierowano o krok dalej, do trzeciej i ostatniej grupy stanowisk – pielęgniarek wykonujących test.

Testing for covid-19 coronawirus Madeira Portugal - Test na covid coronawirusa na Maderze Portugalia

Tu czekaliśmy najdłużej. Przy budynku lotniska ustawiono około 25 tymczasowych pomieszczeń, z których wieczorem otwarta była połowa z nich.

Free covid tests Portugal - travelling to Madeira Portugal covid coronavirus - Podróż na Maderę do Portugalii koronawirus

Sam test niestety nie jest przyjemnością, bo pielęgniarka pobiera wymaz zarówno z nozdrzy jak i z gardła. A po wykonanym teście, wystarczyło tylko kilkanaście metrów do już czekających taksówek.

Podsumowując: cały proces trwał około 45 minut – od drzwi samolotu do drzwi taksówki, lub mniej niż pół godziny od odbioru bagaży. Obiecano nam, że wyniki dostaniemy drogą mailową w okresie od 6 do 12 godzin, kiedy to zobowiązani jesteśmy pozostać w zamknięciu.

O 5 rano obudził mnie dźwięk powiadomienia. Gdy przeczytałam maila o negatywnym wyniku testu, mogłam w końcu odetchnąć z ulgą…

How long do you wait for coronavirus test results Madeira Portugal - Jak długo czeka się na wyniki covid koronawirus Madera Portugalia

Jestem pod wrażeniem tego jak szybko i sprawnie przebiegł cały proces oraz jak dobrze podeszła do tego Madera, budując portal Madeira Safe służący do pozostania w kontakcie oraz monitorowania każdego przyjezdnego.

Czy test na koronawirusa jest bolesny?

Był to drugi test, jaki wykonać musiałam w to lato, i oba absolutnie nie należały do przyjemności. Pobranie próbek z nozdrzy dla wielu (jednak nie dla wszystkich!) może być nieco bolesne. Trwa to jednak tylko kilka sekund.

Podróż na Maderę w czasach pandemii – wskazówki

Oby podróż i proces testu na koronawirusa przebiegł jak najsprawniej, oto moje wskazówki:

 1. Przede wszystkim: Wybierzcie loty popołudniowe i wieczorne – czekania i zamknięcia nie odczujecie. Docierając do hotelu/kwatery wieczorem, od razu położycie się spać, a z samego rana powinniście mieć już swoje wyniki i możecie ruszać w drogę.
 2. Nie zapomnijcie zarejestrować się zawczasu na stronie Madeira Safe. Zaoszczędzi to Wam wiele czasu na lotnisku na Maderze.
 3. Jeśli zatrzymujecie się w Airbnb lub kwaterze prywatnej, poinformujcie właściciela o obowiązku utrzymania dystansu w oczekiwaniu na wynik testu. Właściciel mojego lokum przygotował się specjalnie na mój przyjazd. Np. nie przekazał mi kluczy osobiście, lecz zostawił je do odbioru w wyznaczonym miejscu.
 4. Zabierzcie ze sobą “coś na ząb” w razie gdyby wasze czekanie przedłużyło się.

Obowiązek noszenia maseczek na Maderze

Test na koronawirusa to jednak nie wszystko. Od 1 sierpnia 2020, podczas całych wakacji musimy liczyć się także z obowiązkiem zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, nawet na zewnątrz. Według strony oficjalnej nie dotyczy to:

 • dzieci do lat 10;
 • osób niepełnosprawnych i niezdolnych / mających trudności z założeniem / zdjęciem maski bez pomocy innych;
 • We własnym aucie, jeśli podróżujemy z bliskimi/rodziną/domownikami

Oraz, pod warunkiem, że zachowany jest dystans, także:

 • osób uprawiających sport; podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub rekreacyjnej, która wymaga wysiłku fizycznego;
 • osób podczas zajęć rekreacyjno-sportowych na terenach leśnych i szlakach,
 • osób wypoczywających na plażach, kąpieliskach i kompleksach kąpielowych, z wyjątkiem zaplecza sanitarnego, w których noszenie maski jest obowiązkowe

Tu maski nie są wymagane przez cały czas:

Źródło: Visit Madeira

Także, jeśli jesteśmy w stanie zachować odpowiedni dystans, nie musimy masek nosić na plażach, szlakach i lewadach.

Oficjalne źródła i ważne strony

Jeśli czytacie ten post na długo po jego publikacji, zachęcam do upewnienia się, czy informacje podane powyżej nie uległy zmianie. Oto wszystkie strony oficjalne, które warto zapamiętać i które są najlepszym źródłem informacji:

Obowiązkowa rejestracja w systemie Bezpieczna Madera – Madeira Safe

Oficjalne, aktualne informacje odnośnie COVID 19 – Visit Madeira

Często zadawane pytania odnośnie wjazdu na Maderę – Madeira Safe to Discover

Informacje i statystyki odnośnie Covid-19 na Maderze – Covid Madeira

Jak wygląda Madera w sierpniu 2020?

W Funchal oraz przy głównych atrakcjach jest odczuwalnie mniej turystów. Na ulicy już nie ma pustek, ale nie ma też tłumów turystów w miejscach, które zwykle są zatłoczone. Między dzielnicą hotelową, a centrum nie kursują jak dawniej “pielgrzymki” turystów.

Większość osób, zarówno mieszkańców jak i turystów, dostosowuje się do nakazu i nosi maseczki, ale zwykle tylko wewnątrz budynków i miejscach gdzie jest duzo ludzi. Na wielu drzwiach wiszą informacje o obowiązku nakładanie maseczek przed wejściem, wszędzie znajdziemy żele dezynfekujące, a gdzieniegdzie mierzy się też temperaturę.

Oczywiście, do portu w Funchal jeszcze nie zaczęły wpływać duże statki rejsowe, a zniesienie tego zakazu będzie kolejnym etapem powrotu do normalności. Moim skromnym zdaniem jednak nie nastąpi to szybko. Do tego czasu możemy więc delektować się Maderą bez tłumów na atrakcjach i szlakach.

ZAPRASZAMY TAKŻE NA NASZ PRZEWODNIK: 2O NAJLEPSZYCH NA MADERZE

Mam nadzieję, że podane informacje były przydatne. Pomimo obostrzeń, życzymy bezpiecznych i spokojnych wczasów na Maderze.

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

.

 • 1
  Udostępnij

Sprawdź oferty zorganizowanych wczasów z wylotem z Polski:

Comments (7)

 1. Dobrze byc na biezaco z tymi informacjami. Ja co prwda na razie nigdzie za granice sie nie szykuje, ale kto wie, co bedzie jutro 🙂 moze ten rok w koncu pozytywnie (mnie) zaskoczy.

 2. Super artykuł, wiele wyjaśnia 🙂 Mam pytanie, może się orientujesz czy po wykonaniu testu trzeba się kierować bezpośrednio do taksówek, czy istnieje możliwość wynajęcia samochodu na miejscu?

  1. Witam i dziękuję.
   Wydaje mi się, że jest taka możliwość, a przynajmniej nie widzę zakazu wynajmu aut. Dla 100% pewności wysłałam zapytanie do UESP. Gdy tylko odpowiedzą, dam znać.

   1. Witam, otrzymałam odpowiedź, jednak nie jest ona jednoznaczna: “We advise you to send email or contact the rental car company to clarify that situation”.

 3. Oby się to jak najszybciej skończyło wszystko! A tymczasem, dobrze że są tacy ludzie jak Ty, którzy pomagają innym i opisują podróże w tym przedziwnym czasie! 😉

  1. Witam. Wysłałam zapytanie do UESP Madeira i dam znać kiedy otrzymam jasną odpowiedź. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This form collects your name, email and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our privacy policy where you will get more info on where, how and why we store your data.