Atrakcje Funchal: Doca do Cavacas

Pocieszę tych, którzy zatrzymują się na południowym wybrzeżu i nie dadzą rady dotrzeć do słynnych basenów lawowych w Porto Moniz – Funchal także ma swój kompleks. Dziś słów kilka o dobrym miejscu na kąpiele oceaniczne w Funchal – Doca do Cavacas (Poças do Gomes).

Kompleksom kąpielowym i basenom lawowym poświęciłam już cały szczegółowy [POST] w trzyczęściowym cyklu [GDZIE PŁYWAĆ NA MADERZE] na który serdecznie zapraszam. Dziś chciałabym skupić się na Doca do Cavacas i podzielić się zdjęciami tego miejsca.

Gdzie znajduje się i jak dojechać do Doca do Cavacas?

Kąpielisko Doca do Cavacas (znane także pod nazwą Poças do Gomes) położone jest zaraz przy plaży Praia Formosa, blisko hotelowej dzielnicy Funchal. Pod same schodki kompleksu Doca do Cavacas dojeżdza autobus linii #2 oraz Aerobus. Jeśli nie jest dla nas problemem, by podejść kilka minut do głównej ulicy (Estrada Monumental), liczba możliwych linii znacznie się zwiększy.

ZOBACZ: KOMUNIKACJA PUBLICZNA NA MADERZE

 

A jeśli mowa o schodkach… Do kompleksu schodzi się dość długimi schodami. Powrót nimi będzie wyzwaniem dla osób starszych i mających trudności z poruszaniem się. Nie jest to niestety miejsce przystosowane do wózków inwalidzkich i nie ma tam windy. Wysportowani rodzice z lekkim wózkiem dziecięcym powinni dać radę, jednak nie będzie to łatwe.

Co to jest Doca do Cavacas?

Jest to płatne (lecz tylko symbolicznie) kąpielisko wkomponowane w skały lawowe. Dla komfortu gości wybudowano platformy i schodki. Jest to mały, ale strzeżony kompleks. Kąpielisko właściwie można podzielić na jakby trzy baseny. Niektóre ich części są bardzo płytkie, podczas gdy inne wręcz przeciwnie. Na dnie leżą skały i kamienie, więc zupełnie niespodziewanie można stracić grunt pod nogami. Pływać można także po drugiej stronie, w otwartym oceanie, przy dryfujących platformach.

W niektórych miejscach można skakać do wody, jednak nigdy bez sprawdzenia terenu/konsultacji z ratownikami. Siadanie lub przytrzymywanie się murków- granic kąpieliska nie jest problemem podczas słabszych fal. Ratownicy upominają ludzi gwizdkiem, jeśli próbują oni wskakiwać na murki podczas wysokich fal.

Z kąpieliska roznosi się wspaniały widok na słynny klif Cabo Girão będący najwyższym klifem Madery. Obok wejścia do kompleksu znajduje się także słynny tunel wykuty w skale, którym przejść można na ciemną (i przeważająco kamienistą) plażę Praia Formosa. Tunel ten i trasa plażą to właściwie pierwsza część słynnej promenady z Funchal do Câmara de Lobos (słynnej kolorowej wioski rybackiej).  

ZOBACZ WPIS: CIEKAWE MIEJSCA W CAMARA DE LOBOS

 

Snurkowanie w Doca do Cavacas

Czy warto zabrać ze sobą zestaw do nurkowania? Raczej nie zobaczycie w kąpielisku niesamowitych zwierząt morskich, jednak jest w nim wiele małych rybek. Nie wystraszcie się, kiedy niektóre z nich zdecydują się zrobić Wam peeling stóp 🙂

Doca do Cavacas – bar i restauracja

Na terenie Doca do Cavacas jest też bar oraz restauracja z rybami i owocami morza. Po więcej informacji odsyłam na ich profile na FB: Doca do Cavacas oraz Cavacas Beach Bar.

Doca do Cavacas – widok z drona

Pod tym linkiem znajdziecie ciekawe zdjęcie całego kompleksu zrobione dronem. Widać na nim dokładnie całe kąpielisko z platformami, restaurację, oraz długie schodki.

Doca do Cavacas – wrażenia

Kąpielisko Doca do Cavacas zaskoczyło mnie tym, że jest właściwie o wiele mniejsze, niż wygląda oglądane go z góry klifu. W słoneczny dzień w sezonie letnim może być ciężko o miejsce na rozłożenie ręcznika. 

Mimo to jest to fajne miejsce na to, by wygodnie skorzystać z kąpieli w oceanie zatrzymując się w Funchal. 

ZOBACZ TAKŻE:

20 NAJLEPSZYCH NA MADERZE – DARMOWY PRZEWODNIK

Comments (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *