Lewady na Maderze: Monte – Lewada dos Tornos

Wędrówki lewadami to jeden z najlepszych sposobów na aktywne spędzenie czasu na Maderze. A co jeśli nie mamy auta, a zamiast niego skromy budżet? Jest na Maderze kilka szlaków i lewad, do których łatwo i tanio dostać się można autobusem. Jednym z takich szlaków będzie trasa leżąca zaraz na północy Funchal: Levada dos Tornos

Wszystkich podróżujących z małym budżetem zachęcam do zapoznania się z naszą serią Madera z małym budżetem oraz jak skorzystać z dwóch darmowych biletów na świetne wycieczki podczas Festiwalu Natury.

Monte – Levada dos Tornos: Filmik

Oto nasz filmik podsumowujący trasę:

Monte – Levada dos Tornos: Dojazd i powrót

Początek od: Monte

Oficjalnie, szlak Monte – Levada dos Tornos zaczyna się przy stacji kolejki linowej na Monte, a kończy w Palheiro. Oba miejsca są łatwo dostępne autobusami komunikacji miejskiej Funchal, które kursują często. Najłatwiej na Monte ze Starego Miasta Funchal dostać się kolejką liniową, bilet w jedną stronę to jednak aż 11€ (dzieci 7-14 lat: 5,5€), więc o wiele taniej będzie dojechać tam autobusem. Spacer połączyć można także z wizytą w parku botanicznym Monte Palace Madeira.

Oto [przybliżone!] lokalizacje:

Początek:

Koniec:

Trasą tą szłam pod koniec września 2019. Podczas przygotowań z popularnych aplikacji i oficjalnych źródeł dowiedziałam się, że: „lewada kiedyś zaczynała się w Babosas koło stacji kolejki na Monte, z powódów bezpieczeństwa jednak zaczyna się tymczasowo od Choupana”. Byłam więc już gotowa łapać autobus miejski #29 z centrum Funchal do Choupana, gdy przypadkowo zajrzałam na komentarze użytkowników. Według najnowszych komentarzy trasa od Monte była już od jakiegoś czasu otwarta i bardzo dobrze utrzymana.

Informacje w aplikacji nie zostały przez długi czas zaktualizowane i wiele osób na pewno przegapiło szansę i zaczęło lewadę pomijając odcinek, który od dawna jest już oddany do użytku. Jest lipiec 2020, a informacja ta nadal jest na stronie, pomimo że jestem chodzącym dowodem na to, że trasa była otwarta.

Oto zdjęcia z odcinka między Monte a Choupana, gdzie wchodzi się na lewadę:

Na tej samej trasie znajduje się także zejście na inny szlak o nazwie Monte – Bom Sucesso.

Początek od: Choupana

Ale jeśli chcecie, da się oczywiście zacząć trasę od Choupana. Wtedy ominiecie pokazany u góry spacer z Monte, z pięknym widokiem na zatokę Funchal. Wejdziecie od razu na lewadę dos Tornos.

Mapa Google nie pokazuje jednak początku trasy w odpowiednim miejscu. Na lewadę wchodzi się zaraz obok przystanku CAM Curral Romeiros D3A (Identyfikator przystanku: 367). Dojeżdza tam autobus linii #29 Horarios do Funchal.

Tymi schodkami wchodzi się na lewadę

Z końca lewady do centrum Funchal wrócimy bez problemu autobusami: 36 lub 47 przewoźnika miejskiego Horarios do Funchal.

ZOBACZ POST: KOMUNIKACJA MIEJSKA NA MADERZE

Autobus 36 przejeżdża zaraz obok końca lewady, a w pobliżu jest kilka przystanków. Jeśli jednak czekać musicie długo na kolejny autobus, proponuję zejście około 5 minut wzdłuż drogi ER102, gdzie dodatkowo przejeżdża linia #47. Na tym przystanku mamy więc podwójną szansę na szybki powrót do miasta.

Nazwa przystanku: Saída CAM Pretos, numer przystanku ID: 380

Obie linie zawiozą nas aż na Starte Miasto w Funchal (Zona Velha).

Levada dos Tornos – Zdjęcia

A jak wygląda sama Lewada dos Tornos? Oto kilka zdjęć:

Tak kończy się trasa lewady dos Tornos. Bezpośrednie zejście na drogę ER102, skąd łapać możemy autobus powrotny.

Levada dos Tornos – Poziom trudności

Lewada dos Tornos klasyfikowana jest jako łatwa i jest to prawda. Nie ma tam różnic wysokościowych. Wymagający kondycji jest tylko kawałek trasy z Monte do początku lewady, gdzie jest wiele schodków, jest to jednak krótki odcinek.

Levada dos Tornos – Wrażenia i ocena

Nie jest to niezapomniana lewada z fantastycznymi wodospadami, lagunami i tunelami. Niestety nie poczujemy się w niej jak w dżungli, raczej jak na spacerze w parku lub podmiejskim lesie.

Jest to zdecydowanie miejska lewada, z której będziemy mieli piękny widok na zatokę Funchal. Lewada kilka razy przecięta jest drogą publiczną. Mijać będziemy także stadion piłkarski Estádio da Madeira. Zobaczymy także niestety zniszczone budynki – pozostałości po pożarach sprzed kilku lat. Wiele razy przechodzić będziemy praktycznie przy prywatnych domach i obok prywatnych ogródków, co czyni tę lewadę inną niż popularniejsze lewady na północy wyspy.

Nietypowe są też dwie kawiarnie/herbaciarnie, w których zatrzymać się możemy w połowie trasy – Hortensia Gardens Tea House i Jasmin Tea House. Do ogródka kawiarnianego wchodzi się praktycznie z samej lewady, co jest ciekawym doświadczeniem.

ZOBACZ TAKŻE: JAK ZAMÓWIĆ KAWĘ NA MADERZE

Jeśli więc szukacie łatwej i szybkiej lewady w typie „miejskim”, do której dojechać można za grosze autobusem, Levada dos Tornos będzie dobrym wyborem. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona jednak dobrą reprezentacją typowej lewady, jakie zachwycają turystów, i poza przejściem lewadą dos Tornos warto spróbować przynajmniej jednego innego, zielonego szlaku z dala od Funchal.

ZOBACZ: WYCIECZKI NA LEWADY

ORAZ: INNE OPISANE PRZEZ NAS NA BLOGU SZLAKI

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Subscribe
Notify of
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments