Lewady na Maderze: Monte – Lewada dos Tornos

Wędrówki lewadami to jeden z najlepszych sposobów na aktywne spędzenie czasu na Maderze. A co jeśli nie mamy auta, a zamiast niego skromy budżet? Jest na Maderze kilka szlaków i lewad, do których łatwo i tanio dostać się można autobusem. Jednym z takich szlaków będzie trasa leżąca zaraz na północy Funchal: Levada dos Tornos

Wszystkich podróżujących z małym budżetem zachęcam do zapoznania się z naszą serią Madera z małym budżetem oraz jak skorzystać z dwóch darmowych biletów na świetne wycieczki podczas Festiwalu Natury.

Monte – Levada dos Tornos: Filmik

Oto nasz filmik podsumowujący trasę:

Monte – Levada dos Tornos: Dojazd i powrót

Początek od: Monte

Oficjalnie, szlak Monte – Levada dos Tornos zaczyna się przy górnej stacji kolejki linowej na Monte, a kończy w Palheiro. Oba miejsca są łatwo dostępne autobusami komunikacji miejskiej Funchal, które kursują często. Najłatwiej na Monte ze Starego Miasta Funchal dostać się kolejką liniową, bilet w jedną stronę to jednak aż 11€ (dzieci 7-14 lat: 5,5€), więc o wiele taniej będzie dojechać tam autobusem. Spacer połączyć można także z wizytą w parku botanicznym Monte Palace Madeira.

Oto [przybliżone!] lokalizacje:

Początek:

Koniec:

Trasą tą szłam pod koniec września 2019. Podczas przygotowań z popularnych aplikacji i oficjalnych źródeł dowiedziałam się, że: „lewada kiedyś zaczynała się w Babosas koło stacji kolejki na Monte, z powódów bezpieczeństwa jednak zaczyna się tymczasowo od Choupana”. Byłam więc już gotowa łapać autobus miejski #29 z centrum Funchal do Choupana, gdy przypadkowo zajrzałam na komentarze użytkowników. Według najnowszych komentarzy trasa od Monte była już od jakiegoś czasu otwarta i bardzo dobrze utrzymana.

Informacje w aplikacji nie zostały przez długi czas zaktualizowane i wiele osób na pewno przegapiło szansę i zaczęło lewadę pomijając odcinek, który od dawna jest już oddany do użytku. Jest lipiec 2020, a informacja ta nadal jest na stronie, pomimo że jestem chodzącym dowodem na to, że trasa była otwarta.

Oto zdjęcia z odcinka między Monte a Choupana, gdzie wchodzi się na lewadę:

Na tej samej trasie znajduje się także zejście na inny szlak o nazwie Monte – Bom Sucesso.

Początek od: Choupana

Ale jeśli chcecie, da się oczywiście zacząć trasę od Choupana. Wtedy ominiecie pokazany u góry spacer z Monte, z pięknym widokiem na zatokę Funchal. Wejdziecie od razu na lewadę dos Tornos.

Mapa Google nie pokazuje jednak początku trasy w odpowiednim miejscu. Na lewadę wchodzi się zaraz obok przystanku CAM Curral Romeiros D3A (Identyfikator przystanku: 367). Dojeżdża tam autobus linii #29 Horarios do Funchal.

Tymi schodkami wchodzi się na lewadę

Z końca lewady do centrum Funchal wrócimy bez problemu autobusami: 36 lub 47 przewoźnika miejskiego Horarios do Funchal.

ZOBACZ POST: KOMUNIKACJA MIEJSKA NA MADERZE

Autobus 36 przejeżdża zaraz obok końca lewady, a w pobliżu jest kilka przystanków. Jeśli jednak czekać musicie długo na kolejny autobus, proponuję zejście około 5 minut wzdłuż drogi ER102, gdzie dodatkowo przejeżdża linia #47. Na tym przystanku mamy więc podwójną szansę na szybki powrót do miasta.

Nazwa przystanku: Saída CAM Pretos, numer przystanku ID: 380

Obie linie zawiozą nas aż na Starte Miasto w Funchal (Zona Velha).

Levada dos Tornos – Zdjęcia

A jak wygląda sama Lewada dos Tornos? Oto kilka zdjęć:

Tak kończy się trasa lewady dos Tornos. Bezpośrednie zejście na drogę ER102, skąd łapać możemy autobus powrotny.

Levada dos Tornos – Poziom trudności

Lewada dos Tornos klasyfikowana jest jako łatwa i jest to prawda. Nie ma tam różnic wysokościowych. Wymagający kondycji jest tylko kawałek trasy z Monte do początku lewady, gdzie jest wiele schodków, jest to jednak krótki odcinek.

Levada dos Tornos – Wrażenia i ocena

Nie jest to niezapomniana lewada z fantastycznymi wodospadami, lagunami i tunelami. Niestety nie poczujemy się w niej jak w dżungli, raczej jak na spacerze w parku lub podmiejskim lesie.

Jest to zdecydowanie miejska lewada, z której będziemy mieli piękny widok na zatokę Funchal. Lewada kilka razy przecięta jest drogą publiczną. Mijać będziemy także stadion piłkarski Estádio da Madeira. Zobaczymy także niestety zniszczone budynki – pozostałości po pożarach sprzed kilku lat. Wiele razy przechodzić będziemy praktycznie przy prywatnych domach i obok prywatnych ogródków, co czyni tę lewadę inną niż popularniejsze lewady na północy wyspy.

Jeśli więc szukacie łatwej i szybkiej lewady w typie „miejskim”, do której dojechać można za grosze autobusem, Levada dos Tornos będzie dobrym wyborem.

Warto jednak pamiętać, że nie jest ona jednak dobrą reprezentacją typowej, zielonej lewady, jakie zachwycają turystów, i poza przejściem lewadą dos Tornos warto spróbować przynajmniej jednego innego, zielonego szlaku z dala od Funchal.

ORAZ: INNE OPISANE PRZEZ NAS NA BLOGU SZLAKI

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *