Pływanie z delfinami oraz rejsy obserwacji delfinów i wielorybów na Maderze (+ kod zniżkowy 10%!)

ZAKTUALIZOWANO:  10-11-2020   ◊   READ THIS POST IN ENGLISH

Delfiny Madera - rejsy obserwacji delfinów i wielorybów na Maderze. Pływanie z delfinami na Maderze. Delfiny - Ceny rejsów Funchal.

Jeśli szukacie miejsc w Europie, w których można pływać z delfinami w oceanie – Archipelag Madera jest zdecydowanie miejscem dla Was.

Na Maderze znajdziecie wiele firm oferujących rejsy oglądania delfinów, a niektóre także pływania z delfinami w ich naturalnym środowisku. „W ich naturalnym środowisku”, co jest bardzo istotne, bo jestem wielką przeciwniczką trzymania zwierząt w niewoli dla taniej uciechy turystów. Proszę, nie odwiedzajcie atrakcji, w których trzyma się te piękne zwierzęta tam, gdzie nie ich miejsce.

Dziś przedstawimy Wam różne opcje i rodzaje rejsów dostępnych na Maderze, oraz… podzielimy się atrakcyjnym kodem zniżkowym na rejsy.

Madera delfiny – Film z rejsu

Na sam początek nasz filmik nakręcony w sierpniu 2020, pokazujący, kogo można spotkać w wodach Madery… 

Film nakręciliśmy podczas jednego z naszych ostatnich rejsów w 2020 z firmą Magic Dolphin, ale ponieważ rejsy z obserwacją delfinów i wielorybów są jednym z moich ulubionych sportów wodnych, odbywam je bardzo często. Mam już za sobą „pływanie z delfinami” oraz różnego typu wycieczki i bardzo chętnie podzielę się wrażeniami z Wami.

Madera delfiny – Ceny rejsów (+ kod zniżkowy!)

Jeśli chodzi o ceny rejsów „na delfiny” z Funchal lub innych miast na Maderze, do wyboru są różne opcje. (Oczywiście nazwa wycieczki jest lekkim uproszczeniem, bo podczas niej mamy też szansę zobaczyć inne zwierzęta, głównie żółwie i wieloryby).

Wycieczki katamaranem są zazwyczaj najtańszą opcją. Ceny wycieczek obserwacji delfinów i dzikiej przyrody wahają się od 25 euro większymi katamaranami do 75 euro w przypadku mniejszych, bardziej luksusowych katamaranów. Wodne Safari na łodzi motorowej kosztuje około 40 euro. Masz również do wyboru prywatne, spersonalizowane wycieczki, które zaczynają się od około 300 euro. Natomiast pływanie z delfinami pod czujnym okiem specjalisty kosztuje około 60-65 euro.

Zobacz wszystkie opcje i znajdź najlepszą wycieczkę dla siebie:

Jeśli natomiast szukacie zniżek i kodów promocyjnych na rejsy katamaranem i motorówką, mamy świetną wiadomość. Nasz partner afiliacyjny, Magic Dolphin, zaoferował specjalny kod promocyjny wszystkim czytelnikom Say Yes To Madeira.

Zniżka -10% na rejsy 

Rezerwując wycieczki na oficjalnej stronie internetowej i wpisując kod  SAYYES10 , otrzymacie rabat w wysokości 10% na całe zamówienie.  Oto jak rezerwować i gdzie wpisać kod: 

 

Oto biuro, z którego wyruszają wycieczki (ADRES) To tu należy przyjść z przynajmniej 15-minutowym wyprzedzeniem: 

Na pewno nie będzie ciężko znaleźć biuro, ani rozpoznać jego pracowników 🙂

Madera delfiny – Która firma/rejs będzie dla Was najlepszy? 

Kiedy ktoś pyta mnie o to, który jest najlepszy, mogę tylko powiedzieć: to zależy od Waszej sytuacji. Sposobów na obserwację delfinów i wielorybów na Maderze jest kilka, przy czym najpopularniejsze są katamarany, jachty czy tzw. RIBy. Wybierając firmę / rodzaj wycieczki, poza budżetem warto sprawdzić plan wycieczki oraz rodzaj i wielkość łodzi. 

Jeśli chcecie pływać z delfinami, o ile wiem, prawdopodobnie traficie na łódź hybrydową (RIB) – jednostkę pływającą łączącą w sobie zalety pontonu i łodzi, widoczną na naszym filmie oraz tym zdjęciu:

Jeśli żadne z Was nie chce pływać z delfinami, a po prostu je obserwować, wtedy rozważyć możecie różne rodzaje wycieczek. Kupując bilety, dobrze sprawdźcie, jaki typ łodzi jest używany.

Łódź RIB, często używana podczas rejsów „Pływanie z delfinami” i „Sea Safari” jest mniejsza i bardziej elastyczna. Może szybciej przemieszczać się w kierunku miejsc, w których zauważane są delfiny, dając pasażerom większe szanse na ich zauważenie. Z kolei na katamaranie, nawet jeśli nie uda się Wam dostrzec żadnych zwierząt, możecie cieszyć się widokami i słońcem wylegując się na wygodnej siatce.  

Na katamaranie mamy też więcej przestrzeni i swobody możemy leżeć, siedzieć, stać, schować się w cieniu lub udać się do baru po drinka. Na katamaranie, w przeciwieństwie do łódek RIB chyba raczej zawsze dostępne są toalety. Istnieją różne rodzaje katamaranów, od podstawowych po mniejsze i bardziej luksusowe modele. Katamaran katamaranowi nie równy, warto więc przyjrzeć się lepiej jaką łodzią wykonywany będzie rejs, który nas interesuje. 

Sprawdź również, czy wykupiona wycieczka gwarantuje Ci dodatkowy darmowy bilet na wypadek, gdybyś nie zobaczył żadnych zwierząt podczas wycieczki.

Jak wygląda pływanie z delfinami na Maderze?

Pływanie z delfinami zawsze było moim marzeniem, spełniłam je, a to, co zobaczyłam przed swoimi oczyma podczas kilkudziesięciu sekund pod przepięknie czystą wodą warte jest całego zachodu… Jednak muszę ostrzec, że nie jest to przygoda dla wszystkich.

Ta recenzja będzie oparta na wycieczce zorganizowanej przez operatora Rota dos Cetáceos z Funchal. Inni operatorzy mogą podejść do tego nieco inaczej. 

Rota dos Cetáceos znaczy po portugalsku “Szlakiem waleni”. Wycieczka zaczyna się krótkim wykładem w siedzibie biura, gdzie instruktorzy prezentują przebieg rejsu i dzielą ludzi na „pływających” i „tylko oglądających”. Następnie, grupami idziemy do portu, gdzie rozdzieleni jesteśmy między łodziami 16/18-osobowymi. Na każdej łodzi płynie specjalista – biolog morski, który zna rasy i zachowania delfinów i wie, kiedy możliwe i bezpieczne jest pływanie z nimi. 

EN: Swimming with dolphins in Madeira ~ PL: pływanie z delfinami z Rota dos Cetáceos na Maderze

Gdy już wypłyniemy z dala od brzegu, obsługa (szyper) jest w ciągłym kontakcie z obserwatorami znajdującymi się na szczytach gór, których zadaniem jest obserwacja każdego znaku aktywności zwierząt i meldowania ich łodziom. Obsługa podąża za wskazówkami obserwatorów, mając nadzieję na dotarcie i wpłynięcie w jedną z grup delfinów.

Gdy mamy wystarczająco dużo szczęścia i już w nią wpłyniemy oraz gdy jest pozwolenie od biologa morskiego, cztery, już zwarte i gotowe osoby z maskami do nurkowania, mogą jednocześnie zsunąć się po dwóch stronach łodzi poza burtę, wciąż trzymając za rękę krótką linę przymocowaną do łodzi. Łódź nie zatrzymuje się, lecz podąża za delfinami, co sprawia, że oglądanie nie dla wszystkich będzie łatwe. Trzeba mieć trochę siły, aby trzymać się płynącej łodzi oraz koordynacji, żeby kontrolować maskę do nurkowania w ruchu i jednocześnie próbując zobaczyć jak najwięcej.

Łódź oczywiście zatrzymuje się, jeśli tylko któryś z uczestników zakrztusza się lub ma jakiekolwiek problemy. W każdym momencie uczestnik może zgłosić chęć powrotu na pokład. Po kilku minutach pływania, pierwsze cztery osoby wracają na pokład, a ich miejsce zajmują kolejne cztery.

To, ile czasu jest nam dane na pływanie, zależy od tego, jak długo delfiny będą tolerowały naszą obecność, oraz ile pływających osób znajduje się na pokładzie. Jeśli jest ich kilka, może udać się nam pływać niejednokrotnie oraz przez dłuższe okresy. Nie jest zabronione używanie kamer typu GoPro, wręcz przeciwnie. 

Madera delfiny rejs po polsku - opnie o rejsach oglądania delfinów Madera
Delfiny Madera - rejsy obserwacji delfinów i wielorybów. Pływanie z delfinami na Maderze. Delfiny - Ceny rejsów Funchal.

Pływanie z delfinami to piękne i niezapomniane przeżycie… jedno z najbardziej magicznych turystycznych przeżyć w moim życiu. 

Madera delfiny - rejsy obserwacji delfinów i wielorybów. Pływanie z delfinami na Maderze. Ceny rejsów Madera.
Madera delfiny - rejsy obserwacji delfinów i wielorybów. Pływanie z delfinami na Maderze. Ceny rejsów Madera.

W czasie gdy nie dzieje się nic, biolog morski opowiada nam o gatunkach delfinów i innych zwierząt morskich. Podczas takiej wycieczki nauczyć się można dużo, jeśli oczywiście mówimy po angielsku.

Mój pierwszy rejs w roku pływania z delfinami zakończył się sukcesem, nie tylko dane nam było zobaczyć duże grupy delfinów kilkakrotnie i przez długi czas- na zakończenie, mieliśmy też okazję podziwiać wieloryba.

Delfiny i wieloryby Madera - rejsy obserwacji delfinów i wielorybów na Maderze. Pływanie z delfinami na Maderze. Delfiny - Ceny rejsów Funchal.
Fot.: Say Yes To Madeira

Oto mój krótki filmik z rejsu pływania z delfinami:

A tu spektakularny filmik prawdziwego szczęściarza z o wiele lepszym sprzętem – polecam!

Oczywiście nie trzeba wchodzić do wody ani nurkować z delfinami, na Maderze można też wybrać zwykłe wycieczki obserwacji delfinów i wielorybów: katamaranami, jachtami i RIB-ami.

Rejsy obserwacji delfinów katamaranem

Jeśli chodzi o katamaran, tak jak wspomniałam, on też ma swoje plusy: jest to nie tylko tańsza, ale i wygodniejsza opcja. Na katamaranach mamy więcej swobody niż na łodziach RIB. Jest na nich często toaleta, bar oraz zadaszone miejsca. 

Jest też to lepsza opcja dla osób mówiących słabo po angielsku, gdzie „wmieszać możemy się w tłum”. Podczas pływania z delfinami w firmie Rota dos Cetáceos potrzebna jest, chociaż minimalna znajomość angielskiego. Jeśli chcemy pływać, musimy rozumieć choć trochę komendy instruktora, który jest odpowiedzialny za nasze bezpieczeństwo.

Madera delfiny rejs po polsku - opnie o rejsach oglądania delfinów Madera

Podczas naszego ślubnego rejsu katamaranem w październiku 2017, także trafiliśmy w delfinowego totolotka. Na rejs zabrałam grupę gości weselnych w różnym wieku. Niezmiernie cieszę się, że dane nam było zobaczyć bardzo pokaźną grupę ciekawskich delfinów, które często wyskakiwały z wody zaraz przy katamaranie. Płynęliśmy z nimi bardzo długo, tak długo, jak nam pozwalało na to prawo (czyt. dalej na temat ograniczeń dotyczących ochrony zwierząt).

Pogoda była wspaniała i wraz z dwójką dzieci świetnie odpoczęliśmy i opaliliśmy się leżąc na siatce zabezpieczającej katamaranu. Po oglądaniu delfinów często częścią programu jest krótka kąpiel pod Cabo Girao – największym klifem Madery. Potem, katamaran wraca do portu w Funchal płynąć bardzo blisko brzegu, więc można też zobaczyć całe wybrzeże od Cabo Girao aż do Funchal.

Delfiny Madera - rejsy obserwacji delfinów i wielorybów. Pływanie z delfinami na Maderze. Atrakcje dla dzieci i rodziny na Maderze.

Rejs katamaranem wraz z rodziną także uważamy za udany, wycieczka podobała się nam wszystkim, to znaczy dzieciakom od lat 2 do 60-ciu. Rejs obserwacji delfinów to wspaniały sposób na spędzenie dnia dużą grupą i jeden z lepszych pomysłów na atrakcje dla dzieci na Maderze.

Jako wielcy fani zwierząt morskich i dumni partnerzy Magic Dolphin zwykle rezerwujemy wycieczki z tą firmą. Magic Dolphin oferuje nie tylko wycieczki katamaranem, ale także morskie safari na mniejszych łodziach motorowych RIB.

Rejsy Sea Safari na Maderze

Wycieczki Sea Safari na pokładzie RIB, są tańsze niż wycieczki pływania z delfinami, ale dzięki temu, że jesteśmy na motorówce, mamy naprawdę dużą szansę na wypatrzenie zwierząt i podpłynięcie do nich na czas. Film, który widzieliście na początku postu nagrany został właśnie z pokładu łódki podczas wycieczki Sea Safari.

Sea Safari to przede wszystkim większa elastyczność, lepszy kontakt z prowadzącym i łatwiejszy dostęp do burty. Jeśli macie w planach nagrywanie podwodnych filmów, z łatwością będziecie w stanie to zrobić z pokładu łodzi RIB.

Galeria zdjęć 

Zdjęcia delfinów pod wodą

Best dolphin watching tours Funchal + discount code (31)

Zdjecia ciekawskich delfinów nad wodą

Grindwale pod wodą

Grindwale nad wodą

Delfiny podczas rejsu promem?

Co ciekawe, delfiny zobaczyć można też czasem podczas podróży promem Lobo Marinho z Madery na Porto Santo, a mi osobiście udało się je także wypatrzyć je podczas rejsu promem z Portimao w Portugalii na Maderę. Duża grupa delfinów przywitała nas przy zbliżaniu się do Porto Santo, co było najpiękniejszym przywitaniem po tak długim rejsie.

ZOBACZ: PODRÓŻ PROMEM Z FUNCHAL NA PORTO SANTO

Rejsy oglądania delfinów i pływania z delfinami na Maderzee – regulacje

Bez względu na to, z którą firmą i jaką łódką popłyniemy na rejs, wszystkie firmy muszą respektować jedną rzecz: Prawo ogranicza czas przebywania łodzi turystycznych wśród grupy zwierząt morskich do 10 minut za jednym razem. Po tym czasie łódź musi odpłynąć i zostawić zwierzęta w spokoju. 

Może się też zdarzyć, że w trakcie rejsu nie uda się Wam zaobserwować żadnych zwierząt lub zwierzęta nie będą miały ochoty na interakcję i odpłyną, co też należy uszanować. Jeśli więc szukacie idealnego miejsca w Europie, gdzie można by w etyczny sposób obserwować delfiny i wieloryby lub pływać z delfinami, to Madera jest zdecydowanie takim miejscem.

 

Osobiście uważam, że rejs oglądania delfinów lub pływania z nimi jest jedną z najbardziej polecanych atrakcji na Maderze oraz świetna opcja na wycieczkę dla całej rodziny.

Nie zapomnijcie też o użyciu kodu zniżkowego -10%!

Pragniecie pobrać się na Maderze?

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

.

A Wy? Który rejs wybralibyście? Jeśli macie go już za sobą- jak przebiegł i jakie są Wasze wrażenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *