Polecane wycieczki z Funchal: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poço dos Chefes

Szukacie pomysłów na łatwą, ale niezapomnianą jednodniową wycieczkę z Funchal?

Wycieczka, którą chciałbym dziś zasugerować, jest idealnym rozwiązaniem dla osób zarówno z samochodem, jak i bez. Możecie także dostosować stopień trudności wracając pieszo lub łapiąc autobus w drodze powrotnej.

Dolina Zakonnic jest punktem obowiązkowym chyba wszystkich wycieczek po Maderze. Wiele wycieczek zajeżdża tutaj jednak tylko na chwilę. Wielka szkoda, bo warto poświęcić Dolinie Zakonnic więcej czasu oraz przejść przynajmniej jedną z tras w tym rejonie. Dobrym pomysłem na wycieczkę jednodniową z Funchal jest trasa z Eira do Serrado do wioski w Dolinie Zakonnic i Poço dos Chefes. Bardziej aktywni mogą dodać jeszcze jedno miejsce – Boca dos Namorados.

Najpierw chciałabym podzielić się z Wami historią naszej wycieczki, a następnie  zdjęciami i praktycznymi poradami dotyczącymi planowania waszej. 

Nasza  wycieczka: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poço dos Chefes  (Grudzień 2018)

W naszym przypadku była to spontaniczna i wcale nieplanowana wycieczka. Celem naszego spaceru było właściwie odwiedzenie największej szopki bożonarodzeniowej Madery- Mega Presepio, ale zobaczyliśmy o wiele więcej. 

Zatrzymaliśmy się wtedy w hotelu Eira do Serrado na dwie noce; odwiedzaliśmy hotel z niesamowitym miejscem na ceremonię ślubną, ale zostaliśmy dłużej, aby zwiedzić nieco okolicę. Eira do Serrado Hotel & Spa znajduje się tuż obok punktu widokowego Miradouro do Curral das Freiras. Większość turystów zatrzymuje się tam tylko na kawę i słynne ciastko kasztanowe w drodze do Doliny Zakonnic. Niewielu turystów wie, że jest to także jeden z weselnych hoteli z najlepszym widokiem na Maderze.

Wieczorem, kiedy zameldowaliśmy się w hotelu, cała dolina była pokryta chmurami. Nie można było zobaczyć niczego poza widocznymi momentami wierzchołkami gór.

Poszliśmy do hotelowej restauracji na kolację, a gdzieś w połowie obiadu spojrzałam w prawo i… Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy zdałam sobie sprawę, że to, co wydawało się być świątecznymi lampkami wiszące na balustradzie tarasu, okazało się właściwie być latarniami ulicznymi  wioski w Dolinie Zakonnic widzianymi z daleka. Niebo rozchmurzyło się nocą i to wtedy po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć piękną dolinę na własne oczy.

Nun's Valley - Curral das Freiras at night - Madeira Island stunning views

Do rannych ptaszków nie należę, jednak w środę obudziłam się wcześnie i od razu pobiegłam do okna. Zdążyłam dokładnie na wschód słońca. Było tak spokojnie i błogo… Cisza była przerwana tylko przez odgłosy psów szczekających w oddali, co było dziwnym odczuciem, ponieważ wioska Doliny Zakonnic wydawała się być tak daleko. 

Obserwowanie słońca odsłaniającego dolinę kawałek po kawałku było niezapomnianym przeżyciem… Oto widok z naszego pokoju hotelowego:

Poranek spędziłam na odkrywaniu potencjału weselnego tego miejsca i prywatnej wycieczce po hotelu. Niedługo napiszę więcej o ślubach na tarasie widokowym Eira do Serrado. 

Około godziny 11 wpadliśmy szybko do Eira do Serrado Cafe, kupilismy kilka kasztanowych przekąsek na drogę, spakowaliśmy nasze plecaki i rozpoczęliśmy mały spacer – zejście z Eira do Serrado bezpośrednio do Doliny Zakonnic. Dziwne, ale ta ścieżka, znana wśród podróżnych, nie jest widoczna na Google Maps. Istnieje, jest dobrze utrzymana i jest świetną trasą na spacer. Jest to łatwa trasa o długości 2,7 km. 

Więcej na  [ STRONIE OFICJALNEJ ]

W tym miejscu ścieżka łączy się z Eira do Serrado (trasa zaczyna się obok niebieskiego znaku):

Pierwsza część ścieżki była brukowana, szeroka i wygodna. Mokre liście sprawiły, że było trochę ślisko i musieliśmy iść nieco ostrożnie. Po naszej prawej stronie widzieliśmy starą drogę pokrytą głazami. Ta droga, która jest obecnie zamknięta, łączyła Funchal z Curral das Freiras (Doliną Zakonnic) w przeszłosći, przed zbudowaniem nowego tunelu. Wygląda wspaniale, ale dostałam gęsiej skórki na myśl o jeździe nią.

Hiking route from Eira do Serrado to Curral das Freiras village. Hiking in Camara de Lobos. Nicest walks of Madeira Island. #hiking #mountains #madeira Ścieżka z Eira do Serrado do Doliny Zakonninc - Curral das Freiras. Trasy piesze w Dolinie Zakonnic.
Day trips from Funchal: Eira do Serrado – Nun’s Valley – Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira Island. #madeira #portugal
Day trips from Funchal: Eira do Serrado – Nun’s Valley – Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira Island. #madeira #portugal

Gdzieś w połowie drogi między Eira do Serrado i Curral das Freiras znajduje się ładne miejsce na piknik, które także nie było zaznaczone na mapie Google. Zatrzymaliśmy się tam na chwilkę pocieszyć widokami i kiedy jedliśmy nasze kasztanowe wypieki… Zauważyłam coś, co wyglądało znajomo… Poço dos Chefes! 

Nigdy wcześniej tam nie byłam, ale było to jedno z poleconych mi już dawno temu ukrytych miejsc na Maderze, które opisałam w moim artykule [ Gdzie kąpać się na Maderze – Mało znane miejsca ].

Poço dos Chefes to rzeczna plaża – miejsce na kąpiel w dużym i szerokim strumieniu o głębokości pozwalającej na nurkowanie. Widziałam to miejsce wcześniej tylko na zdjęciach i filmach, ale to wystarczyło, by się nim zafascynować. Całkowicie zapomniałam o nim odwiedzając Dolinę Zakonnic, ale na szczęście zauważyłam je w porę.

„Musimy zobaczyć jak się tam dostać” – powiedziałam do męża i kontynuowaliśmy spacer. Z każdą minutą cień gór odkrywał coraz większą część wioski. W momencie, gdy opuszczaliśmy Eira do Serrado, wioska była całkowicie w cieniu, ale kiedy dotarliśmy, była już w pełnym słońcu.

Best of Madeira: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley, Madeira . #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.
Hiking routes in the Nun's Valley, Madeira. Eira do Serrado to Curral das Freiras village. Nicest walks of Madeira Island. #hiking #mountains #madeira Ścieżka z Eira do Serrado do Doliny Zakonninc - Curral das Freiras.

Wkrótce dotarliśmy do wioski. Ścieżka połączyła się z główną drogą, niestety bez chodników.

Myślę, że dotarcie do centrum wioski zajęło nam około 30 minut, ale to tylko dlatego, że zatrzymywałam się co kilka minut, żeby robić zdjęcia… wodospadu, licznej rodziny jaszczurek opalających się na murku obok drogi oraz wspaniałego widoku na górę Eira do Serrado od dołu. Zabawne uczucie – być po drugiej stronie…

Best of Madeira: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley, Madeira . #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.
Best of Madeira: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley, Madeira . #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.

Zatrzymaliśmy się na kawę w pierwszej kawiarni, którą napotkaliśmy. Co ciekawe, miejsce to wydawało się być kawiarnią, sklepem i przystankiem autobusowym w jednym. Do kawy dostaliśmy od właścicielki po kieliszku kasztanowego likieru.. I wyszliśmy ciężsi o butelkę likieru kasztanowego oraz eukaliptusowego w plecaku.

Widoki były niesamowite. To było naprawdę zabawne uczucie- zaledwie dwie godziny wcześniej obserwowaliśmy wioskę z góry, myśląc o tym, jak piękny był ten widok. A kiedy byliśmy w wiosce, mogliśmy zobaczyć wspaniałe położenie hotelu Eira do Serrado i punktu widokowego … Nadal nie jestem pewna, który widok jest piękniejszy, oba są wspaniałe i warte zobaczenia. 

Podeszliśmy jeszcze kawałek i zdecydowaliśmy się zjeść lunch w słynnej restauracji Sabores do Curral.  

Espetada - beef skewer - typical dish of Madeira Island. Restaurants with a magnificient view in Madeira: Sabores do Curral in the Nun's Valley. #foodie #madeira #espetada Espetada - wołowy szaszłyk - w restauracji Sabores do Curral w Dolinie Zakonnic. Restauracje z pięknym widokiem na Maderze
What to do in Curral das Freiras. Hiking trails in Nun's Valley #madeira #portugal #bucketlist atrakcje w Dolinie Zakonnic na Maderze

Aplikacja pogodowa pokazywała tylko 16 stopni, ale mieliśmy wrażenie, że było znacznie cieplej- co najmniej 20 stopni. Wymarzona pogoda grudniowa dla turystów. Choć rzeczywiście, była duża różnica między temperaturą w słońcu i cieniu.

Zobacz także:  Raport pogodowy: Pogoda na Maderze w grudniu

 

Podczas lunchu zapytałam kelnera o Poço dos Chefes. Nie było łatwo znaleźć ścieżkę do niego w Google Maps. Ku mojemu zachwytowi powiedział nam, że jesteśmy tuż obok trasy turystycznej do Poço i że dotarcie na miejsce zajmuje mniej niż 20 minut.

Poszwendaliśmy się nieco po centrum wioski, odwiedziliśmy największą szopkę bożonarodzeniową na Maderze  „Mega Presepio” i zaraz potem ruszyliśmy w kierunku Poço. Pierwsza część trasy prowadzi przez wieś. Widzieliśmy, jak miejscowi podlewają swoje ogródki, pracują wokół domu, witając nas z uśmiechem… Poza nami widzieliśmy tylko jedną parę turystów na tej trasie.

Po wyjściu ze wsi szliśmy przez moment przez mały lasek, widzieliśmy nawet kawałek starej wysuszonej lewady. Słońce świeciło, przyroda była piękna, widoki wspaniałe, szło się naprawdę przyjemnie. Szkoda nawet, że tak krótko.

Must see places on Madeira Island: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki piesze w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.
Must see places on Madeira Island: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki piesze w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.
Must see places on Madeira Island: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki piesze w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.

Szybko dotarliśmy do Poço dos Chefes. Była zima, więc temperatura była zbyt niska, aby pływać. Byliśmy tam zupełnie sami. Latem teren ten jest pełen plażowiczów.

Posiedzieliśmy tam przez chwilę, ciesząc uszy odgłosem strumienia a oczy wspaniałym widokiem na górę i hotel, gdzie spędziliśmy noc.

Day trips from Funchal: Eira do Serrado – Nun’s Valley – Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira Island. #madeira #portugal Day trips from Funchal: Eira do Serrado – Nun’s Valley – Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira Island. #madeira #portugal
Spectacular places on Madeira Island: Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira Island #madeira #portugal #hiking #mountains Polecane miejsca na Maderze: Źrodło Poco dos Chefes w Dolinie Zakonnic. Co trzeba zobaczyć na Maderze #madera

Robiło się późno. Żałowałam, że nie mogliśmy wyjść wcześniej z hotelu. Gdybyśmy wyszli rankiem, moglibyśmy kontynuować podróż do innego spektakularnego punktu widokowego – Boca dos Namorados. Spojrzeliśmy na Google Maps i zauważyłam autobus, który miał przejechać przez wieś za około 45 minut. Autobus ten jechał w kierunku Funchal, ale mijał także Eira do Serrado. Idealnie!

Spędziliśmy ostatnie 30 minut spacerując po południowej części wioski. Między lokalnymi domami było wiele ścieżek, a sądząc po zaskoczonych twarzach miejscowych, nie byli przyzwyczajeni do częstego oglądania turystów. Większość turystów odwiedza Dolinę Zakonnic, ale docierają do centrum wioski, odwiedzają bar lub dwa, kupują butelkę likieru kasztanowego i jadą dalej. Ponieważ poszliśmy dalej, odwiedziliśmy Poco i szliśmy w kierunku ślepej uliczki w Lombo Chão, widzieliśmy obszary, których turyści zwykle nie odwiedzają.

Ta część wyspy szczerze mnie zafascynowała. Była tak inna niż Madera, którą widzi się w obszarach przybrzeżnych. Byliśmy tylko 30 minut od Funchal, ale czuliśmy się, jak na innej wyspie.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się zaczekać na autobus na przystanku „Terra Chã-Ponte”. Autobus przyjechał dokładnie na czas. Bilet kosztował grosze (1,30 euro), ale doświadczenie było bezcenne. Patrzyłam zafascynowana okolicą przez okno autobusu, podczas gdy kierowca grzał z dużą prędkością przez wąskie uliczki wioski. Od jednego ślepego zaułka do drugiego, minął centrum wsi i opuścił dolinę. Wkrótce wróciliśmy na szczyt góry – zatrzymał się zaraz przed naszym hotelem w Eira do Serrado.

To był niesamowity dzień… Spacer nie był zbyt wymagający, ale bardzo piękny. Myślę, że jest to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę na bardziej zrelaksowany dzień dla całej rodziny.

Must see places on Madeira Island: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki piesze w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.

Plan Waszej wycieczki po Dolinie Zakonnic – informacje

Spacerując bez pośpiechu po wioskach Curral das Freiras, będziecie w stanie zobaczyć piękną, ukrytą stronę Madery. Widoki zarówno ze szczytu góry, jak i z dołu w dolinie są piękne. Dlatego polecam odwiedzenie i zrobienie przynajmniej jednej trasy w tej okolicy.

To idealna opcja do rodziny z dziećmi, ponieważ można dostosować trudność i czas trwania podróży. Jeśli chcecie, możecie tak jak my zatrzymać się na noc w Eira do Serrado, ale jeśli nie, możecie dojechać autobusem do Eira do Serrado z Funchal. Bez problemu wrócicie też pod koniec dnia, autobus powrotny złapać można z różnych punktów doliny. 

Możecie pospacerować po wiosce lub pójść o krok dalej i wejść na Boca dos Namorados albo zakończyć wycieczkę w Poco dos Chefes. Krótsze wersje wycieczki są do zrobienia nawet w pół dnia.

Jest to idealna wycieczka dla osób bez samochodu, polegających na transporcie publicznym. Podróż jest możliwa bez samochodu i bardzo przystępna cenowo. 

Oto przykładowy plan wycieczki po Dolinie Zakonnic:

***

1. Zacznij w Eira do Serrado – Zatrzymaj się tu na noc, dojedź autem lub autobusem pozamiejskim.

2. Odwiedź punkt widokowy Miradouro do Curral das Freiras – Zobacz niesamowity widok na Dolinę Zakonnic z góry.

3. Wróć do hotelu Eira do Serrado i podążaj ścieżką w kierunku wioski (w połowie drogi jest miejsce na piknik)

4. Zjedz kasztanowy obiad w jednej z restauracji Curral das Freiras. Odkryj centrum wioski, odwiedź Kościół Nossa Senhora do Livramento, zrób zdjęcie w tintamarresque zakonnicy. Jeśli jest sezon świąteczny, odwiedź największą bożonarodzeniową szopkę na Maderze – Mega Presepio

5. Kontynuuj do Poço dos Chefes.

6. Przejdź wioską w kierunku południowym (Lombo Chão)

7. Kontynuuj do Boca dos Namorados, zawróć się lub wróć autobusem powrotnym 81 z jednego z przystanków w wiosce.

Estalagem Eira do Serrado ( Eira do Serrado Hotel i Spa / Kawiarnia / Sklep / Restauracja )

Mały hotel, polecany wszystkim miłośnikom gór. Hotel oferuje wspaniałe widoki na Dolinę Zakonnic ze wszystkich pokoi hotelowych, restauracji, siłowni i spa. Jest świetną bazą wypadową dla planujących szlaki piesze na Maderze. 

Nie jest to hotel dla osób szukających luksusów; niektóre części hotelu są nowoczesne, ale inne mają już swoje lata. Nam bardzo podobała się atmosfera hotelu, którą można opisać jako połączenie atmosfery starego schroniska turystycznego z komfortem spa, które jest idealnym zakończeniem dnia pełnego wędrówek. Jest to naprawdę mały hotel, podczas śniadań i w saunie często spotykaliśmy tych samych turystów i często dzieliliśmy się planami i wskazówkami co do zwiedzania Madery. 

 

W hotelu znajduje się również restauracja serwująca tradycyjne dania. Polecaną potrawą jest sycąca zupa kasztanowa, po której zbędne będzie drugie danie.

Hotel można również wynająć na imprezy, takie jak wesela; narzeczonych ściąga do hotelu przede wszystkim spektakularny taras, na którym urządzić można ceremonię. 

W budynku hotelu Eira do Serrado znajduje się także sklep z pamiątkami, mała kawiarnia i restauracja, dlatego jest to popularny przystanek podczas wielu zorganizowanych wycieczek po wyspie.

Spectacular mountain wedding venue in Madeira, Portugal #wedding #weddingvenue
Promocja takich właśnie miejsc na ślub była jednym z celów powstania bloga. Jeśli chcielibyście pobrać się w tym miejscu, skontaktujcie się ze mną - - - PHOTO: Courtesy of Eira do Serrado Hotel and Spa

Punkt widokowy Curral das Freiras (Miradouro do Curral das Freiras)

Położony na wysokości 1095 m, jeden z wielu niesamowitych punktów widokowych Madery Roztacza się z niego wspaniały widok na Dolinę Zakonnic i otaczające ją góry.

Trasa do tego punktu widokowego zaczyna się obok hotelu Estalagem Eira do Serrado.

Best of Madeira: Eira do Serrado – Curral das Freiras – Poco dos Chefes. Hiking trails in Nun's Valley, Madeira . #madeira #portugal #bucketlist Najpiękniejsze miejsca i szlaki w Dolinie Zakonnic na Maderze: Eira do Serrado – Dolina Zakonnic – Poco dos Chefes.

Dolina Zakonnic / Nun’s Valley / Curral das Freiras na Maderze

Curral das Freiras, czyli Dolina Zakonnic,  zawdzięcza swoją nazwę zakonnicom z klasztoru Santa Clara w Funchal, które wybrały tę ciężko dostępną dolinę jako kryjówkę podczas pirackiego ataku w XVI wieku.

Jest to pięknie położona parafia w gminie Câmara de Lobos, położona około 20 km od Funchal.

Dolina Zakonnic oferuje wspaniałe widoki i wspaniałą kuchnię.

Poço dos Chefes

Poço dos Chefes to kąpielisko – jedna z plaż rzecznych w Dolinie Zakonnic. Położona nad głębokim i szerokim strumieniem, przy którym lokalni mieszkańcy spotykają się latem, aby popływać.

Pływanie i opalanie się w tak pięknym i nietypowym otoczeniu to niezłe przeżycie. Zobacz post [Gdzie pływać na Maderze – Poço dos Chefes], aby zobaczyć wspaniały filmik nakręcony w Poço latem.

Hiking routes in the Nun's Valley, Madeira. Eira do Serrado to Curral das Freiras village. Nicest walks of Madeira Island. #hiking #mountains #madeira Ścieżka z Eira do Serrado do Doliny Zakonninc - Curral das Freiras.
Must see on Madeira Island: Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira #madeira #portugal #hiking #mountains #beautiful Najpiekniejsze miejsca na Maderze: Poco dos Chefes w Dolinie Zakonnic. Co trzeba zobaczyć na Maderze #madera
Spectacular places on Madeira Island: Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira Island #madeira #portugal #hiking #mountains Polecane miejsca na Maderze: Źrodło Poco dos Chefes w Dolinie Zakonnic. Co trzeba zobaczyć na Maderze #madera
Spectacular places on Madeira Island: Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira Island #madeira #portugal #hiking #mountains Polecane miejsca na Maderze: Źrodło Poco dos Chefes w Dolinie Zakonnic. Co trzeba zobaczyć na Maderze #madera
Must see on Madeira Island: Poco dos Chefes. Hidden gems of Madeira #madeira #portugal #hiking #mountains #beautiful Najpiekniejsze miejsca na Maderze: Poco dos Chefes w Dolinie Zakonnic. Co trzeba zobaczyć na Maderze #madera

Zakonnice, likiery i kasztany, kasztany, kasztany…

Kuchnia Curral das Freiras

Lokalna kuchnia Doliny Zakonnic na Maderze słynie z potraw przygotowanych z kasztanów, zarówno dań głównych, jak i słodkich ciastek (na przykład: Queijadas de Castanha). Okolica znana jest również z lokalnych likierów; słynnej Ginja (likier z wiśni) lub likieru kasztanowego, eukaliptusowego i likieru z orzecha włoskiego. W wiosce Doliny Zakonnic znajdziecie kilka miejsc, w których można kupić smakołyki z kasztanów i likiery w małych plastikowych butelkach.
Food to try in Madeira Island: Chestnut dishes and chestnut products - Nun's Valley ( Curral das Freiras) Madeira Island #foodie #madeira #chestnut Polecane dania na Maderze: Dania i produkty z kasztanów w Dolinie Zakonnic na Maderze
Food to try in Madeira Island: Chestnut dishes and chestnut products - Nun's Valley ( Curral das Freiras) Madeira Island #foodie #madeira #chestnut Polecane dania na Maderze: Dania i produkty z kasztanów w Dolinie Zakonnic na Maderze
Food to try in Madeira Island: Chestnut dishes and chestnut products - Nun's Valley ( Curral das Freiras) Madeira Island #foodie #madeira #chestnut Polecane dania na Maderze: Dania i produkty z kasztanów w Dolinie Zakonnic na Maderze
Chestnut dishes and chestnut products Madeira Island #foodie #madeira #espetada Dania i produkty z kasztanów na Maderze
Food to try in Madeira Island: Chestnut dishes and chestnut products - Nun's Valley ( Curral das Freiras) Madeira Island #foodie #madeira #chestnut Polecane dania na Maderze: Dania i produkty z kasztanów w Dolinie Zakonnic na Maderze

My jedliśmy lunch w restauracji Sabores do Curral, w której do wyboru jest kilka dań z kasztanów:

Restaurants with a view in Madeira: Sabores do Curral in the Nun's Valley. Chestnut dishes Madeira Island #foodie #madeira #espetada Restauracje z pięknym widokiem na Maderze: Restauracja Sabores do Curral w Dolinie Zakonnic. Dania z kasztanów na Maderze

Także dla wegetarian!

Restaurants with a view in Madeira: Sabores do Curral in the Nun's Valley. Vegetarian chestnut dishes Madeira Island #foodie #madeira #espetada Restauracje z pięknym widokiem na Maderze: Restauracja Sabores do Curral w Dolinie Zakonnic. Dania z kasztanów na Maderze. Wegetariańskie dania na Maderze

Zupa z kasztanów (Sopa de castanhas)

Uwielbiam pieczone kasztany i jadłam różne wariacje zup-kremów kasztanowych w różnych restauracjach w Funchal. Zwykle były to bardzo smaczne i lekkie zupy.

Podczas naszej pierwszej kolacji w restauracji Eira do Serrado, oczekując podobnej, lekkiej zupy, oprócz mojej kasztanowej zupy (Sopa de castanhas à moda da Madeira) zamówiłam drugie danie. Szybko tego pożałowałam. Zaskakująco hojna porcja bardzo sycącej zupy kosztującej mniej niż 5 euro była więcej niż wystarczająca. Nie byłam po niej w stanie zjeść już nic więcej.

Zupa była pyszna, polecam. Dla wszystkich miłośników kasztanów – koniecznie odwiedźcie rejon Doliny Zakonnic  1 listopada, kiedy odbywa się doroczny Festiwal Kasztanów.

Food to try in Madeira Island: Chestnut soup- Nun's Valley ( Curral das Freiras) Madeira Island #foodie #madeira #chestnut Polecane dania na Maderze: Dania i produkty z kasztanów w Dolinie Zakonnic na Maderze - zupa z kasztanów

Jak dostać siędo Eira do Serrado, Doliny Zakonnic & Poço dos Chefes z Funchal

Przede wszystkim zapraszam na wcześniejszy post [Madera tanio – transport publiczny na Maderze]

Do Curral das Freiras można dojechać autobusem numer 81 Horarios de Funchal (Interurban service). Cena biletu wynosi około 3-4 euro. Autobus zabierze Was z różnych miejsc w Funchal aż do Eira do Serrado i różnych miejsc w wioskach Doliny Zakonnic. 

Więcej informacji o linii #81: [ POD TYM LINKIEM ] Strona 39.

Droga z Funchal do Doliny Zakonnic

Już sama jazda między Eira do Serrado / Curral das Freiras a Funchal to niezła przygoda. To samo dotyczy wiejskich dróg w dolinie.

Wystarczy spojrzeć na mój filmik:

Kierowcy autobusów są przyzwyczajeni do jazdy tymi drogami więc kierują pewnie – czytaj – grzeją po nich jak szaleni, przynajmniej w oczach turystów. Turyści na pewno jechaliby tą drogą ostrożniej i wolniej. Dzięki temu zwykła podróż publicznym autobusem okazała się niezapomnianym przeżyciem…

Przepraszam za jakość. To nie z powodu moich drżących rąk – autobusem “trochę” trzęsło. Nie wszystkie autobusy publiczne na Maderze są nowe i komfortowe. 

Podsumowując: Szczerze zachęcam wszystkich do odwiedzenia Doliny Zakonnic i przynajmniej jednego spaceru po parafii Curral das Freiras: Z Eira do Serrado do Curral das Freiras albo z Curral das Freiras do Boca dos Namorados, a najlepiej oba.

Które miejsce w Curral das Freiras jest twoim ulubionym? Czekam na Wasze wrażenia!

Nie przegap nowych postów – Subskrybuj!

Madera atrakcje i miejsca które trzeba zobaczyc - Eira do Serrado Dolina Zakonnic Curral das Freiras
Wycieczka do Doliny Zakonnic na Maderze - Dolina Zakonnic autem lub autobusem publicznym
Hotel z widokiem na gory na Maderze
Dolina Zakonnic na Maderze bez auta - plan wycieczki do Doliny Zakonnic autobusem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This form collects your name, email and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our privacy policy where you will get more info on where, how and why we store your data.