Conan Osiris – Kontrowersyjny reprezentant Portugalii na Eurowizji 2019

Dziś, dla odmiany, nie o ślubach i nie o Maderze. Będzie za to o Portugalii oraz co w niej słychać, a zwłaszcza o tym, co słychać w portugalskim Internecie.

W portugalskim Internecie słychać bowiem często imię „Conan Osiris” oraz piosenkę „Telemóveis”… 

Pomimo iż kandydatów w Portugalskim Konkursie Piosenki („Festival da Canção”) było 16, od samego początku najwięcej uwagi skupił na sobie Conan Osiris. W sobotę 2 marca potwierdziło się to, czego spodziewała się większość- to Conan Osiris będzie reprezentantem Portugalii na konkursie Eurowizji 2019 w Tel Awiwie.

Conan Osiris – kto to taki?

 

Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział o jego istnieniu, teraz wywiady z nim wyrastają jak grzyby po deszczu.

Jego prawdziwe imie to Tiago Miranda, ma 30 lat, mieszka w Lizbonie. Tworzyć muzykę uczył się sam w domu. Prawdopodobnie największy wpływ na jego twórczość miało jego dzieciństwo. Jego rodzice rozeszli się, gdy miał trzy lata, a ojciec zmarł pięć lat później. Jeśli zaś chodzi o jego pseudonim; „Conan” pochodzi z japońskiej kreskówki, a „Osiris” to Ozyrys, egipski bóg śmierci i odrodzonego życia.

Conan ma na swoim koncie kilka albumów [ ZOBACZ: Konto Conana Osisis na Soundcloud ], z czego ostatni „Adoro Bolos” wydany był w 2017r. W sobotę 16 lutego wystąpił on w półfinale konkursu piosenki i przeszedł do finału dzięki głosom, nie jury, ale publiczności. Podczas finału Portugalskiego Festiwalu Piosenki w Portimão natomiast, dostał on noty maksymalne zarówno od jury, jak i telewidzów, zostając oficjalnie nowym, wielce kontrowersyjnym reprezentantem Portugalii na Eurowizji 2019.

Gdzie kontrowersja?

 

Kontrowersyjnych lub niezrozumiałych dla zwykłego człeka, jest wiele piosenek Conana, a także ich wykonania na scenie, tj. studyjne wykonanie piosenki „100 Paciencia” lub festiwalowe wykonanie „Telemóveis” właśnie. Z myślą o tych, którzy wolą mieć niespodziankę podczas Eurowizji, celowo nie osadzam filmu, zostawiam tylko [LINK] do jednego z wykonań.

 

Conan Osiris od początku uważany był za faworyta

 

Wygrywał ankiety i rankingi a jego piosenka „Telemóveis” miała  ponad 2 miliony wyświetleń na Youtube, na długo przed finałem.W wywiadach Conana pyta się od razu: Jak cię zdefiniować? Wytłumacz ludziom kim jesteś? Conana się chyba jednak nie da wrzucić do żadnej jasnej szufladki. Na scenie ekscentryk – kontrastuje z raczej przyjemną lub prostą osobą podczas wywiadów.. Jego styl mówienia i zbyt częste używanie slangowych zwrotów znów kontrastuje natomiast z niektórymi z jego głębokich tekstów. Muzyka to także połączenie wielu stylów, od elektronicznej, hip-hopu, funku, kizomby, muzyki arabskiej, cygańskiej do fado.

O czym jest eurowizyjna piosenka „Telemóveis”?

 
 

Conana pyta się o to aż do znudzenia. Jego odpowiedź jest prawidłowa: „Nie tłumaczę piosenek, tak jak nie tłumaczy się kawałów. Wierze, że każdy zrozumie sens piosenki.” 

 „Telemóveis” to po portugalsku „Telefony komórkowe”. 

Piosenka zaczyna się od słów: 

„Rozwaliłem telefon – próbując dodzwonić się do nieba – by dowiedzieć się, czy pokonam tęsknotę – czy to tym pokonanym będę ja… kto zabija kogo, kto zabija kogo? – nie wiem nawet ja – a gdy się dowiem, już nigdy do nikogo nie zadzwonię”

A co, jeśli życie zacznie dzwonić, zacznie wysyłać wiadomości, nie będzie przestawało, a ty nie będziesz miał odwagi odpowiedzieć – wiesz co wtedy?”

[Tutaj nadchodzi słynna scena z raptownym zejściem ze schodków oraz efektownym upadkiem tancerza]

„Zbiegnę ze schodów, zrzucę telefon, ten telele, rozwalę telefon, twój i mój, zrujnuję telefon, bo pragnę żyć”

„A co jeśli rozwalę telefon? – rozwalę tylko swój – zobaczę czy tęsknota umrze – czy może w zamian umrę ja –
kto zabija kogo, kto zabija kogo? – nie wiem sam..”

Ostatnia zwrotka to natomiast:

„Rozwaliłem kilka telefonów – ale już nigdy mego nie rozwalę – wiem, że tęsknota jest martwa – tym, kto wystrzelił strzałę byłem ja – tym, kto wystrzelił strzałę byłem ja”

Do Conana zwykle trzeba się przekonać…

 

Tak jak określił to jeden z komentujących:

Pierwszy raz słuchając piosenkę Conana: „Eh, kolejny Eurowizyjny wariat…”
Słuchając po raz drugi: „Hm.. ale muzyka jest całkiem niezła”
Słuchając po raz trzeci: „ …. I teleleee… „

Na Twitterze jego fani zbierają się pod hashtagiem #teamtelele

Czy to możliwe, żeby po Salvadorze Sobral Portugalia wysłała artystę takiego jak Conan Osiris?

 

Wiele osób drapie się po głowie – jak to jest, że po tak delikatnym i wrażliwym artyście jak Salvador Sobral, który w 2017r wywalczył w Portugalii zwycięstwo swoją wyciszającą piosenką bez efektów specjalnych, teraz Portugalia wysyła, cytuję „takiego wariata” jak Conan?

 

„Salvador Sobral wystąpił z piosenką z 50 lat wstecz, a Conan z piosenką z 50 lat naprzód..”

 

Portugalczycy są podzieleni. Wiele osób Conana uwielbia, a wiele traktuje go jako zły żart. Wiele osób nie pozostawia na nim suchej nitki, za wybór ubrań, za ciągłe powtarzanie irytujących zwrotów podczas wywiadów oraz chyba najbardziej, za wybór tancerza… Co do tekstów Conana, też jest to temat sporu. Jedni spędzają czas na analizowaniu jego piosenek i zagadkowej gry słów, a inni śmieją się, że to zebrane byle jak teksty, których znaczenia nawet sam Conan nie rozumie..

 

Mimo to, jednego nie można mu zarzucić – na pewno nie jest nudny i oklepany…

Uwielbiam mieszaniny różnych gatunków muzycznych, nawet najdziwniejsze. Lubię rytm funk, kizomby i afro house. Dlatego ucieszyłam się, gdy usłyszałam w końcu coś innego, nowego, i rześkiego.. 

Więcej widzów by go polubiło, gdyby stonował nieco swój występ.. Ale prosić o coś takiego artystę to zabić artystę. 

Bo o tym, że Conan potrafi stworzyć coś pięknego i wartościowego, świadczy na przykład jego piosenka „Amalia”:

Tu sabes que a saudade bate forte

Bate bem mais forte que a sorte

Tu sabes que a saudade anda aos beijos com a morte

Sabes que a saudade anda aos beijos com a morte

 

A Amália pega em mim e leva-me a dançar

Sabes que eu só danço quando a saudade acabar

A Amália pega em mim e leva-me pro mar

Sabes que eu só morro quando não te vir chorar

Wiesz, że tęsknota uderza mocno

O wiele mocniej niż szczęście

Wiesz, że tęsknota całuje się ze śmiercią

że tęsknota całuje się ze śmiercią

 

Amália wybiera mnie i porywa mnie do tańca

Wiesz, że tańczę tylko wtedy, gdy kończy się tęsknota

Amália wybiera mnie i porywa mnie ku morzu

Wiesz, że umieram tylko wtedy, gdy nie widzę Twego płaczu

Nawiązuje on w niej oczywiście do Amalii, królowej portugalskiego fado. Fado znane jest chyba wszystkim – jest to pełen melancholii, smutku i powagi gatunek muzyki śpiewanej po portugalsku, zwykle tylko z akompaniamentem gitar.

Amalia, the Queen of Portuguese fado - Old Town of Funchal - Amalia - królowa portugalskiego fado - mural na Starym Mieście w Funchal. Conan Osiris. Conan Osiris Portugalia. Conan Osiris Eurowizja

Niestety, zwykły widz Eurowizji, nawet do piosenki Amalia nie dotrze…

Niestety, mamy tendencję do szufladkowania rzeczy nowych i nieznanych od pierwszego momentu. Jako że na Eurowizji mieliśmy już różnych „dziwnych” artystów, Conana też dla wielu, sądząc po tym jednym wykonaniu piosenki „Telemoveis”, najprościej będzie wrzucić do tej samej szufladki. Wielu uzna Conana za „Eurowizyjnego wariata” oraz rzuci kilka nietolerancyjnych słów na temat osoby jego i jego tancerza. Nie każdy też zrozumie słowa piosenki. Nie winię oczywiście widzów za ocenianie po okładce, bo Conan sam sobie taką kontrowersyjną okładkę wybrał.

Wielka szkoda, bo uważam, że Conan jest w stanie stworzyć rzeczy ciekawe. Misja ożywienia fado i łączenia różnych, mniej popularnych w Europie, gatunków muzycznych podoba mi się bardzo. Ciekawa jestem, jak Eurowizja wpłynie na Conana i jego piosenki. 

Conan Osiris – Eurowizja 2019

Mimo niezrozumienia i wielu przeciwników Conan ma też wielu fanów. Zainteresował konkursem piosenki wiele osób spoza Portugalii. Co do tego, że wygra Portugalski Festiwal Piosenki byłam pewna, ale jakie są jego szanse podczas Eurowizji? Co do tego mam mieszane uczucia. 

Niezależnie od wyniku, mam nadzieję, że Conan zaserwuje nam jeszcze kilka ciekawych utworów, a zwłaszcza piosenek podobnych do Amalii.

 

Conan Osiris reprezentant Portugalii na Eurowizję 2019. Conan Osiris Portugalia. Conan Osiris Eurowizja 2019. Reprezentant Portugalii Eurowizja 2019

KEYWORDS: Conan Osiris / Conan Osiris Portugalia / Conan Osiris Eurowizja 2019 / Eurowizja 2019 Portugalia / Eurowizja 2019 kandydat Portugalii / kandydat Portugalii na Eurowizję 2019 / kandydat Portugalii Eurowizja 2019 / Portugalia Eurowizja 2019 kandydat 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *