Conan Osiris – Nowy kontrowersyjny kandydat na konkurs Eurowizji?

Dziś, dla odmiany, nie o ślubach i nie o Maderze. Będzie za to o Portugalii oraz co w niej słychać, a zwłaszcza o tym co słychać w portugalskim Internecie.

W portugalskim Internecie słychać bowiem często imię “Conan Osiris” oraz piosenkę “Telemóveis”… 

 

Pomimo iż kandydatów w Portugalskim Konkursie Piosenki („Festival da Canção”) było 16, najwięcej uwagi skupił na sobie Conan Osiris. Już za tydzień okaże się, czy to on będzie reprezentować Portugalię na konkursie Eurowizji 2019 w Tel Awiwie.

Kim jest Conan Osiris?

Jeszcze do niedawna nikt nie wiedział o jego istnieniu, teraz wywiady z nim wyrastają jak grzyby po deszczu.

Jego prawdziwe imie to Tiago Miranda, ma 30 lat, mieszka w Lizbonie. Tworzyć muzykę uczył się sam w domu. Prawdopodobnie największy wpływ na jego twórczość miało jego dzieciństwo. Jego rodzice rozeszli się, gdy miał trzy lata, a ojciec zmarł pięć lat później. Jeśli zaś chodzi o jego pseudonim; “Conan” pochodzi z japońskiej kreskówki, a “Osiris” to Ozyrys, egipski bóg śmierci i odrodzonego życia.

Conan ma na swoim koncie kilka albumów [ ZOBACZ: Konto Conana Osisis na Soundcloud ], z czego ostatni “Adoro Bolos” wydany był w 2017r. W sobotę 16 lutego wystąpił on w półfinale konkursu piosenki i przeszedł do finału dzięki głosom, nie jury, ale publiczności. To, czy to on będzie reprezentował Portugalię w 2019 roku okaże się 2 marca podczas finału Portugalskiego Festiwalu Piosenki w Portimão.

Gdzie kontrowersja?

Kontrowersyjnych, lub niezrozumiałych dla zwykłego człeka, jest wiele piosenek Conana, a także ich wykonania na scenie, tj. studyjne wykonanie piosenki “100 Paciencia” lub festiwalowe wykonanie “Telemóveis” właśnie. Z myślą o tych, którzy wolą mieć niespodziankę podczas ewentualnej Eurowizji, celowo nie osadzam filmu, zostawiam tylko [LINK].

Conan Osiris jest już uważany za faworyta

Wygrywa ankiety i rankingi a jego piosenka na Youtube ma już ponad 2 miliony wyświetleń, podczas gdy konkurenci zostają daleko w tyle.

W wywiadach Conana pyta się od razu: Jak cię zdefiniować? Wytłumacz ludziom kim jesteś? Conana się chyba jednak nie da wrzucić do żadnej jasnej szufladki. Na scenie ekscentryk – kontrastuje z raczej przyjemną osobą podczas wywiadów.. Jego styl mówienia i zbyt częste używanie slangowych zwrotów znów kontrastuje natomiast z niektórymi z jego głębokich tekstów. Muzyka to także połączenie wielu stylów, od elektronicznej, hip-hopu, funku, kizomby, muzyki arabskiej, cygańskiej do fado.

Do Conana zwykle trzeba się przekonać…

Tak jak określił to jeden z komentujących:

Pierwszy raz słuchając piosenkę Conana: „Eh, kolejny Eurowizyjny wariat…”
Słuchając po raz drugi: „Hm.. ale muzyka jest całkiem niezła”
Słuchając po raz trzeci: „ …. I teleleee… „

Na Twitterze jego fani zbierają się pod hashtagiem #teamtelele

Czy to możliwe, żeby po Salvadorze Sobral Portugalia wysłała artystę takiego jak Conan Osiris?

Wiele osób drapie się po głowie – jak to jest, że po tak delikatnym i wrażliwym artyście jak Salvador Sobral, który w 2017r wywalczył w Portugalii zwycięstwo swoją wyciszającą piosenką bez efektów specjalnych, teraz Portugalia wysyła, cytuję „takiego wariata” jak Conan?

„Salvador Sobral wystąpił z piosenką z 50 lat wstecz, a Conan z piosenką z 50 lat naprzód..”

Portugalczycy są podzieleni. Wiele osób Conana uwielbia, a wiele traktuje go jako zły żart. Wiele osób nie pozostawia na nim suchej nitki, za wybór ubrań, za ciągłe powtarzanie irytujących zwrotów podczas wywiadów oraz chyba najbardziej, za wybór tancerza… Co do tekstów Conana, też jest to temat sporu. Jedni spędzają czas na analizowaniu jego piosenek i zagadkowej gry słów, a ani śmieją się, że to zebrane byle jak teksty, których znaczenia nawet sam Conan nie rozumie..

Mimo to, jednego nie można mu zarzucić – na pewno nie jest nudny i oklepany…

Uwielbiam mieszaniny różnych gatunków muzycznych, nawet najdziwniejsze. Lubię rytm funk, kizomby i afro house. Dlatego ucieszyłam się, gdy usłyszałam w końcu coś innego, nowego, i rześkiego.. 

Więcej widzów by go polubiło, gdyby stonował nieco swój występ.. Ale prosić o coś takiego artystę to zabić artystę. 

Bo o tym, że Conan potrafi stworzyć coś pięknego i wartościowego, świadczy na przykład jego piosenka “Amalia”:

Tu sabes que a saudade bate forte

Bate bem mais forte que a sorte

Tu sabes que a saudade anda aos beijos com a morte

Sabes que a saudade anda aos beijos com a morte

 

A Amália pega em mim e leva-me a dançar

Sabes que eu só danço quando a saudade acabar

A Amália pega em mim e leva-me pro mar

Sabes que eu só morro quando não te vir chorar

Wiesz, że tęsknota uderza mocno

O wiele mocniej niż szczęście

Wiesz, że tęsknota całuje się ze śmiercią

że tęsknota całuje się ze śmiercią

 

Amália wybiera mnie i porywa mnie do tańca

Wiesz, że tańczę tylko wtedy, gdy kończy się tęsknota

Amália wybiera mnie i porywa mnie ku morzu

Wiesz, że umieram tylko wtedy, gdy nie widzę Twego płaczu

Nawiązuje on w niej oczywiście do Amalii, królowej portugalskiego fado. Fado znane jest chyba wszystkim – jest to pełen melancholii, smutku i powagi gatunek muzyki śpiewanej po portugalsku, zwykle tylko z akompaniamentem gitar.

Amalia, the Queen of Portuguese fado - Old Town of Funchal - Amalia - królowa portugalskiego fado - mural na Starym Mieście w Funchal. Conan Osiris. Conan Osiris Portugalia. Conan Osiris Eurowizja
Amalia, the Queen of Portuguese fado - Old Town of Funchal - Amalia - królowa portugalskiego fado - mural na Starym Mieście w Funchal. Conan Osiris. Conan Osiris Portugalia. Conan Osiris Eurowizja
Amalia Rodrigues - królowa portugalskiego fado - mural-portret na Starym Mieście w Funchal

Niestety, zwykły widz Eurowizji, nawet do piosenki Amalia nie dotrze…

Niestety, mamy tendencję do szufladkowania rzeczy nowych i nieznanych od pierwszego momentu. Jako że na Eurowizji mieliśmy już różnych “dziwnych” artystów, Conana też dla wielu, sądząc po tym jednym wykonaniu piosenki “Telemoveis”, najprościej będzie wrzucić do tej samej szufladki. Wielu uzna Conana wariata oraz rzuci kilka nietolerancyjnych słów na temat osoby jego i jego tancerza. Nie każdy też zrozumie słowa piosenki.

Wielka szkoda, bo uważam, że Conan jest w stanie stworzyć rzeczy ciekawe. Misja ożywienia fado i łączenia różnych, mniej popularnych w Europie, gatunków muzycznych podoba mi się bardzo.

Conan Osisis – Kandydat Portugalii na Eurowizję 2019?

Mimo niezrozumienia i wielu przeciwników Conan ma też wielu fanów i wygląda na to, że jego szanse są duże. Zainteresował konkursem piosenki wiele osób spoza Portugalii. 

Niezależnie od wyniku, mam nadzieję, że Conan zaserwuje nam jeszcze kilka utworów podobnych do Amalii.

A wy? Bylibyście na tak?

Conan Osiris kandydatem Portugalii na Eurowizję 2019? Conan Osiris Portugalia. Conan Osiris Eurowizja

KEYWORDS: Conan Osiris / Conan Osiris Portugalia / Conan Osiris Eurowizja 2019 / Eurowizja 2019 Portugalia / Eurowizja 2019 kandydat Portugalii / kandydat Portugalii na Eurowizję 2019 / kandydat Portugalii Eurowizja 2019 / Portugalia Eurowizja 2019 kandydat 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This form collects your name, email and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our privacy policy where you will get more info on where, how and why we store your data.