Gdzie kąpać się na Maderze – cz. II – Baseny wulkaniczne, kompleksy kąpielowe i aquapark [2020]

 READ THIS POST IN ENGLISH   ◊   ZAKTUALIZOWANO: 05-04-2020 

Naturalne baseny wulkaniczne na Maderze - Doca de Cavacas w Funchal i baseny w Porto Moniz

W dzisiejszej, drugiej, części serii – Gdzie pływać na Maderze – skupimy się na słynnych basenach wulkanicznych na Maderze oraz dostępnych na wyspie kąpieliskach.

5 Naturalne baseny wulkaniczne na Maderze – Lava Pools

Bardzo słynne i uwielbiane przez turystów naturalne baseny wulkaniczne. Wisienka na torcie, jeśli chodzi o kąpiele na Maderze. Najsłynniejsze znajdziemy na północy w wyspy:

5.1 Baseny wulkaniczne w Porto Moniz

W Porto Moniz znajdziemy tak naprawdę dwa kompleksy (lub jeden kompleks z dwoma częściami), które nieco się od siebie różnią: Porto Moniz Natural Swimming Pools (zachodnia część zatoki) Oraz Cachalote Natural Swimming Pools (wschodnia część). Leżą bardzo blisko siebie (5min. pieszo).

Naturalne baseny wulkaniczne w Porto Moniz - czyli gdzie się kąpać na Maderze?
Fot.: Google Maps

 Porto Moniz Natural Swimming Pools (Piscinas Naturais de Porto Moniz)

to popularne, znane i bardzo malownicze naturalne kąpielisko z zapleczem sanitarnym. Dla ułatwienia pływania i ujarzmienia fal częściowo wybetonowane z wygodnymi platformami, schodkami i ścianami basenów.

Sprawia to, że jest to miejsce odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Kompleks jest strzeżony przez ratowników. Przy basenach dostępny jest bar, szatnie, plac zabaw, pierwsza pomoc oraz wynajem leżaków i parasoli. W pobliżu są też restauracje i parking, Jest to miejsce łatwo dostępne.

Baseny są otwarte przez cały rok. W okresie zimowym w godzinach od 9:00 do 17:00 a latem od 9:00 do 19:00. 

Wstęp do kompleksu jest bardzo tani: 1,50 euro za osobę dorosłą i dzieci od lat 3 (młodsze za darmo).

Cachalote Natural Swimming Pools  (Aquarium Natural Swimming Pools) 

Leżące przy wjeździe do Porto Moniz, po wschodniej stronie zatoki, przy restauracji Cachalote.

Darmowe i bardziej „naturalne” (czytaj: mniej wybetonowane, mniej przyjazne dzieciom) baseny niż te w Porto Moniz Natural Swimming Pools po stronie zachodniej.

Obie części bardzo pięknie widać na przykład na tym filmie (około 2:20) :

ZOBACZ OPINIE INNYCH: BASENY PORTO MONIZ NA TRIPADVISOR

Jeśli chcielibyście zatrzymać się w pobliżu tych basenów, najlepiej polecane hotele w ich okolicy to:

Aqua Natura Madeira Hotel

Hotel Moniz Sol

Hotel Salgueiro

Z tych hoteli, Aqua Natura Madeira Hotel jest zdecydowanie najlepszych hotelem według odwiedzających. 

Wulkaniczne baseny (Piscinas Naturais) w Porto Moniz na Maderze. Czyli kąpiel w krystalicznie czystej wodzie basenów wulkanicznych
Porto Moniz. Fot.: Hayley Jayne Davis

 5.2  Baseny wulkaniczne w Seixal

W tej pięknej miejscowości na północy wyspy także znajdziemy wiele miejsc do pływania, a zwłaszcza: Naturalne baseny (Seixal Natural Swimming Pools), kompleks kąpielowy (Clube Naval do Seixal) oraz przepiękną czarną plażę (Praia do Porto do Seixal), o której już wspomniałam w części pierwszej.

Naturalne wulkaniczne baseny w Seixal, położone są obok plaży Laje w Seixal, dostępne bezpłatnie i nie mają ratowników.

Baseny wulkaniczne w Seixal wyglądają tak: 

5.3 Doca do Cavacas (Pocas Do Gomes) w Funchal

Ci, którzy nie mogą dostać się na północ wyspy do popularnych basenów wulkanicznych w Porto Moniz, mogą udać się do bardzo fajnego, choć małego kąpieliska Doca do Cavacas na zachodzie Funchal.

Jest to bardzo ciekawe miejsce z widokiem na Praia Formosa i klif Cabo Girao.

Doca do Cavacas to naturalne baseny połączone z wygodą kąpieliska – schodkami, trampolinami, platformami na opalanie. Przy Doca do Cavacas znajduje się też restauracja z owocami morza oraz klub gdzie wieczorami czasami odbywają się imprezy.

Ze względu na położenie, świetne miejsce na obserwację zachodu słońca.

Naturalne baseny wulkaniczne na Maderze - Doca de Cavacas w Funchal i baseny w Porto Moniz
Naturalne baseny wulkaniczne na Maderze - Doca de Cavacas w Funchal i baseny w Porto Moniz
Naturalne baseny wulkaniczne na Maderze - Doca de Cavacas w Funchal i baseny w Porto Moniz
Naturalne baseny wulkaniczne na Maderze - Doca de Cavacas w Funchal i baseny w Porto Moniz

ZOBACZ JAK INNI OCENIAJĄ: KĄPIELISKO DOCA DO CAVACAS

 

 6 Kompleksy kąpielowe na Maderze

Na jeden z wielu kompleksów plażowych/kąpielowych trafimy szukając portugalskiego: „Complexo balnear” lub angielskiego „Bathing complex”

Są to zwykle płatne (jednak bardzo tanie- tylko kilka euro za wstęp) kompleksy z basenami dla dorosłych i dla dzieci, dostępem do oceanu, skoczniami, barami, miejscem na opalanie, wypożyczalnie leżaków itp. Niektóre z nich są warte wizyty, zwłaszcza jeśli wypoczywamy z dziećmi, niektóre jednak nieco przymarłe. Wiele stron internetowych pokazuje małe i nieciekawe lub od dawna nieaktualne zdjęcia, warto więc dobrze sprawdzić np. konto na FB lub Instagram i zobaczyć czy miejsce wygląda zachęcająco.

Kilka najpopularniejszych to:

 6.1 Complexo Balnear do Lido w Funchal

Położony w centrum Funchal, blisko popularnej ulicy hotelowej Estrada Monumental, bardzo fajny kompleks, zwłaszcza dla najmłodszych. Lekko wkomponowany w skały wulkaniczne oraz z dostępem do morza.

Dostępna także pierwsza pomoc, wózki inwalidzkie, ratownik, wypożyczania parasoli i leżaków, przebieralnie, szafki i bary.

Kompleks kąpielowy Complexo Balnear do Lido w Funchal. Plaże, naturalne baseny wulkaniczne, hotelowe baseny i kompleksy kąpielowe na Maderze.
Kompleks kąpielowy Complexo Balnear do Lido w Funchal Fot: Say Yes To Madeira
Kompleks kąpielowy Complexo Balnear do Lido w Funchal. Plaże, naturalne baseny wulkaniczne, hotelowe baseny i kompleksy kąpielowe na Maderze.
Kompleks kąpielowy Complexo Balnear do Lido w Funchal Fot: Say Yes To Madeira
Kompleks kąpielowy Complexo Balnear do Lido w Funchal. Plaże, naturalne baseny wulkaniczne, hotelowe baseny i kompleksy kąpielowe na Maderze.
Kompleks kąpielowy Complexo Balnear do Lido w Funchal - część dla najmłodszych Fot: Say Yes To Madeira
Całkiem przyjemna kafejka/restauracja o tej samie nazwie - Lido Beach Club przy kompleksie kąpielowym Lido w Funchal Fot: Say Yes To Madeira

6.2 Complexo Balnear da Ponta Gorda w Funchal

Kompleks kąpielowy posiada dwa baseny-jeden dla dorosłych i drugi dla dzieci. Oferuje także obszar do opalania o powierzchni 690m2, piaszczyste korty do uprawiania sportu, plac zabaw dla dzieci, bar, WC, przebieralnie, wynajem leżaków i parasoli oraz pierwszą pomoc. Kompleks oferuje dobry dostęp do basenów dla osób niepełnosprawnych.

Kompleks kąpielowy Ponta Gorda posiada także bezpośredni dostęp do morza i skocznię do nurkowania. Zwykle na wodzie, w okolicach kompleksów instalowane są w sezonie plastikowe platformy. 

6.3. Complexo Balnear da Barreirinha w Funchal (okolice Starego Miasta)

Tych, którzy zatrzymują się na Starym Mieście (Zona Velha) zapewne zainteresuje mały kompleks kąpielowy Barreirinha. Gdy odpłyniemy nieco od brzegu, mamy widok na żółty Fort São Tiago.

Nie ma on basenu (wbrew temu, co pokazuje rzadko aktualizowana satelita na Google) jedynie standardową infrastrukturę: bar, toalety, przebieralnie, szafki, platformę do opalania (z wynajmem leżaków i parasoli) plastikowe platformy dryfujące z dala od brzegu, skocznie, małą plażę i dostęp do oceanu. Jest to kompleks strzeżony. Dobre miejsce na szybką kąpiel, gdy nie mamy czasu jechać gdzieś dalej.

Będąc tam ostatni raz, rzuciło mi się w oczy, że na Barreirinha lubią przebywać zwłaszcza lokalni nastolatkowie (zapewne przez fakt leżącej nieopodal szkoły średniej). 

Complexo Balnear da Barreirinha in Funchal Complex w Funchal. Plaże,naturalne baseny wulkaniczne, hotelowe baseny i kompleksy kąpielowe na Maderze
Publiczne baseny i strzezone kąpieliska w Funchal na Maderze - Barreirinha

Na górze klifu znajduje się bar/kafejka o tej samej nazwie – Barreirinha Bar Café. Pomimo że jest to mały bar, jest on bardzo popularny, zarówno wśród lokalnej młodzieży, jak i turystów.  Bar serwuje pyszne drinki za całkiem przystępne ceny, a na chodniku często gra wieczorami DJ lub zespół. Uwielbiamy spotykać się w nim na drinka, bo zwłaszcza podczas zachodu słońca panuje w nim niesamowita atmosfera.

Jako że kąpielisko to znajduje się przy Starym Mieście Funchal, w jego okolicach znajdziemy wiele dobrych restauracji.

POWIĄZANY WPIS: KOLOROWE DRZWI STAREGO MIASTA W FUNCHAL

Kapieliska i baseny w Funchal na Maderze. Gdzie pływać na Maderze.

 6.4 Kompleks kąpielowy w Faial (Complexo Balnear da Foz da Ribeira do Faial)

Inny niż pozostałe. Leżący koło Santany kompleks kąpielowy w Faial to głównie kamienista plaża z platformą tarasem do opalania i jednym małym basenem dla dzieci i placem zabaw. Z plaży w Faial mamy piękny widok na pobliskie formacje/słupy bazaltowe.

Przy plaży znajduje się wiele obiektów rekreacyjnych, takich jak boisko do gry w piłkę nożną, ręczną i siatkówkę, wielofunkcyjny pawilon sportowy. Jest też miejsce na piknik, przebieralnie i punkty pierwszej pomocy. Wstęp darmowy.

 6.5 Inne kompleksy kąpielowe na Maderze 

Północna Madera:

  • Kompleks kąpielowy Calhau de São Jorge [ webcam ] 
  • Kompleks kąpielowy w Seixal (Complexo Balnear do Clube Naval do Seixal)
  • Kompleks kąpielowy w Ponta Delgada
  • Kompleks kąpielowy w São Vicente

Północno – wschodnia i wschodnia Madera

Południowa i południowo-wschodnia Madera:

  • Kompleks kąpielowy Complexo Balnear Lido Galomar w Caniço
  • Kompleks kąpielowy w Ribeira Brava  (Complexo Balnear da Ribeira Brava)
  • Kompleks kąpielowy w Santa Cruz (Complexo Balnear da Ribeira da Boaventura)

 7 Aquapark na Maderze

Ku uciesze dzieci: tak, jest na Maderze aquapark. Znajduje się w Santa Cruz niedaleko lotniska. Wg osób, które zabrały tam dzieci, jest to raczej mały i podstawowy park, którego nie da się porównać z parkami w innych popularnych turystycznych miejscach. Cena nie jest wysoka, ale atrakcje są też raczej dla osób, które nie oczekują wiele. 
 

ZOBACZ JAK INNI OCENIAJĄ AQUAPARK NA MADERZE

Po godziny otwarcia i więcej informacji odsyłamy na [Oficjalną stronę parku na FB].

Aquapark na Maderze był ostatnim punktem dzisiejszej części serii „Gdzie pływać na Maderze”. Nie zapomnijcie także zajrzeć na:

Madera: Plaże i kąpieliska na Maderze
Fot.: @skolskypt
Madera: Naturalne baseny wulkaniczne, kąpieliska i plaże na Maderze
Fot: @skolskypt

A Wy? Gdzie na Maderze pływało Wam się najlepiej? W którym kompleksie plażowym na Maderze znaleźć Was można było najczęściej? 

Gdzie kąpać się na Maderze - kompleksy kąpielowe, baseny wulkaniczne w Porto Moniz, Seixal, Doca de Cavacas, surfowanie i bar dla surferów na Maderze.
Gdzie kąpać się na Maderze - kompleksy kąpielowe, baseny wulkaniczne w Porto Moniz, Seixal, Doca de Cavacas, surfowanie i bar dla surferów na Maderze.

Interesuje Was Madera lub Porto Santo jako miejsce na kolejne wakacje, ślub lub sesję zdjęciową? 

Nie przegapcie nowych postów – subskrybujcie!

Subscribe
Notify of
1 Komentarz
most voted
newest oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Co za kopalnia informacji! 🙂

Jak kiedyś będę się wybierać na Maderę, to już wiem jakiego bloga będę czytać! 🙂