Aktywne wycieczki na Maderze: Koasterowanie

Co to właściwie jest koasterowanie (coasteering) i jak wygląda sesja tego sportu na portugalskiej Maderze? Czego spodziewać się podczas takiej wyprawy? Oto relacja z naszej pierwszej w życiu wyprawy koasterowania dla początkujących.

Co to jest koasterowanie/coasteering?

Według oficjalnej definicji znalezionej w internecie coasteering to sport wyczynowy polegający na poruszaniu się wzdłuż linii brzegowej. Łączy on w sobie elementy pływania, biegania oraz wspinaczki. W wersji à la wyspa Madera, mało w niej biegania, a zamiast tego jej najbardziej popularnym elementem są skoki do oceanu ze skał położonych na różnej wysokości.

Podczas takiej wyprawy ubranym się jest w specjalny kombinezon, kamizelkę, kask i buty, który zwykle zapewnia organizator. Więcej o tym w naszej relacji

Coasteering na Maderze – Filmik GoPro

Oto jak przebiegała nasza wyprawa – od początku do końca:

Moim ulubionym momentem tego filmu jest 03:35, kiedy to jedna z uczestniczek ze skupieniem przygotowuje się do chyba najwyższego skoku w jej życiu. Strach i skupienie najbardziej widać… na jej dłoniach.

Coasteering na Maderze – Nasza relacja

Nasza koasteringowa historia jest dość nietypowa. Wspomniałam już o niej w poście:

DARMOWE WYCIECZKI NA MADERZE – JAK ZDOBYĆ BILETY

Opisuję tam, jak zupełnym przypadkiem trafił mi się darmowy bilet na wyprawę, która chodziła mi po głowie od dawna. Gdy po 5 tygodniach pobytu na Maderze wciąż nie znalazłam okazji by się na nią wybrać, i oswajałam się z myślami, że będzie to kolejna rzecz na liście „na kolejny raz”, trafił mi się ten darmowy bilet…

Jeśli uwielbiacie takie sporty i wycieczki, jednak podróżujecie z małym budżetem, koniecznie przeczytajcie ten post, by dowiedzieć się, jak zdobyć Wasze zupełnie darmowe bilety.

Wracając jednak do naszej relacji…

Po dotarciu na miejsce, to znaczy okolice ronda przy Półwyspie Świętego Wawrzyńca, instruktorzy rozdali nam ubrania ochronne – kombinezony, kamizelkę, kask i buty. Po przebraniu się w nie, co nie jest wcale, ale to wcale prostym zadaniem, dali nam krótki wykład na temat zasad bezpieczeństwa, po czym udaliśmy się w kierunku brzegu oceanu.

Najciekawsze jest to, że kombinezon ma cechy kombinezonu wypornościowego, to znaczy, że pomaga nam utrzymać się na powierzchni wody. O tym fakcie nie wiedziałam, i kiedy woda wyparła mnie na powierzchnię po pierwszym skoku, byłam dość zaskoczona. Pierwszy raz w życiu miałam na sobie taki kombinezon z kamizelką, więc zbytnio nie wiedziałam jak tak naprawdę w takim stroju pływać.

Okazało się, że to nie skoki ze skał do oceanu, ale najzwyklejsze pływanie będzie w całej tej wyprawie najtrudniejsze… Do tego, podczas naszej wyprawy fale były dość duże, więc trzeba było dać z siebie naprawdę wszystko.

Poza tym, że kombinezon nie pomaga, a wręcz utrudnia pływanie, jest też dość sztywny, więc każde wspinanie się po skałach było trudniejsze niż zwykle.

Mimo tego, ani przez chwilę nie pożałowałam tej wyprawy. Była to świetna przygoda i nauczyłam się czegoś nowego. Przełamałam strach przed skakaniem do wody z dużej wysokości, co kiedyś nawet może uratować mi lub komuś innemu życie. Wszystko, co poszerza strefę komfortu jest zdecydowanie wyłącznie na plus.

Cała wyprawa trwała około trzech godzin. W tym czasie wykonaliśmy około 5 skoków, w tym jeden z wysokości, która była dylematem dla wszystkich uczestników… Dużo pływaliśmy, wspinaliśmy się po skałach. Dopiero oglądając filmiki GoPro zauważyłam, jak dużo rybek i stworzonek pływało obok nas w wodzie. W czasie wyprawy, walcząc ze strachem, Prawem Archimedesa i silnymi falami, nie zwróciłam na nie uwagi.

Coasteering na Maderze – Dla kogo (nie)?

Czy koasterowanie jest dla wszystkich? Czy jest to trudne? Być może to przez dość złe warunki pogodowe tego dnia, ale osobiście uważam, że koasterowanie to sport trudniejszy i bardziej wymagający niż kanioning.

ZOBACZ TAKŻE: KANIONING NA MADERZE

Polecałabym taką wyprawę raczej osobom w miarę wysportowanym, które nie spanikują w niekiedy trudnych momentach.

Nie chcę jednak nikogo odstraszać! Jest to niesamowite doświadczenie, które pomoże nam przełamać bariery strachu, sprawdzić własne możliwości i wyjść ze strefy komfortu. Skakać z najwyższych skał wcale nie ma obowiązku. Podczas każdego skoku instruktorzy dają opcję alternatywnego i bezpiecznego miejsca nieco niżej. To od Was zależy, gdzie odważycie się skoczyć.

Jeśli nie jesteście pewni własnych sił, polecam mimo wszystko spróbować, ale koniecznie dać znać instruktorom o swoich obawach, by mieli na Was baczne oko w każdej minucie wycieczki. Instruktorzy bardzo dbali o nasze bezpieczeństwo i pomagali gdy ktoś miał jakiekolwiek problemy.

Coasteering na Maderze – Jak zarezerwować

Jak zarezerwować taką przygodę? Wycieczkę z firmą Harmony in Nature, która organizowała naszą bezpłatną wyprawę w ramach Madeira Nature Festival, zarezerwować można na Tripadvisor, lub bezpośrednio:

STRONA OFICJALNA HARMONY IN NATURE

SPRAWDŹ OPINIE I ZAREZERWUJ SESJĘ KOASTEROWANIA NA TRIPADVISOR

Na TripAdvisor widzimy także, że ich ocena to 5 pełnych gwiazdek na 5. (prawie 400 opinii). Mogą oni także poszczycić się sześcioma certyfikatami Certificates of Excellence przyznawanymi przez TripAdvisor. Zdobyli je rok w rok, od 2014. Oprócz koasterowania oferują także inne aktywne wycieczki na Maderze tj. wspinaczkę i kanioning.

Bez względu na to, który sport wybierzecie, zachęcamy do sprawdzenia swoich sił i rezerwacji aktywnych wycieczek na łonie przyrody na Maderze.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszym darmowym przewodnikiem po 20 najlepszych atrakcjach, wycieczkach i miejscach na Maderze:

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Comments (2)

  1. Super sprawa! Nie wiedziałam, że są takie wycieczki, teraz jak w koncu dotrę na Madere to na pewno wezmę udział w takiej 😍

    1. Jak zaczniesz krzyczeć to usłyszą cię aż w Polsce 🙂 Żartuję oczywiście. Madera i jej atrakcje czekają na Was 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *