Lewady na Maderze: Lewada do Moinho – Lewada Nova

Najczęściej robionym zdjęciem na trasie Lewada do Moinho – Lewada Nova jest zdjęcie charakterystycznego, wyrzeźbionego w skale wodospadu. Ten moment trasy jest zdecydowanie unikalny i piękny. Co ciekawego zobaczymy na trasie poza tym wodospadem, jak oceniam tę trasę i… jak się do niej dostać bez auta?

Lewada do Moinho czy „Mill Levada”?

Zacznijmy od najważniejszego: „moinho” znaczy po portugalsku „młyn”, a na mapie Google przetłumaczono słowo młyn na język angielski, więc znajdziecie ją pod nazwą „Levada Mill”. Na znakach oznaczona jest ona jednak po portugalsku. Wiedzcie więc, że mowa o tej samej lewadzie.

Trzeba jednak przede wszystkim uważać, bo są na Maderze dwie lewady o nazwie Levada do Moinho. Druga z nich znajduje się w okolicach Achadas da Cruz na północnym-zachodzie wyspy i oznaczona jest numerem PR7. Ważne więc, by umawiając się ze znajomymi, dobrze określić czy macie na myśli ten sam szlak. Oby nie było tak, że wy czekacie w Ponta do Sol, a oni o godzinę drogi dalej w Achadas da Cruz 🙂

Lewada do Moinho/Nova: Video

Oto nasz krótki filmik z trasy:

Lewada do Moinho/Nova: podstawowe informacje

Trasa ta jest dość unikalna. Składa się właściwie z dwóch równolegle położonych lewad, które nieco się od siebie różnią. Ta położona niżej to stara Levada do Moinho, a jak wskazuje nazwa Nova, powyżej niej prowadzi nowsza lewada. Po około 4 kilometrach podążania na północ w głąb wyspy i w głąb doliny, dochodzimy do miejsca, z którego przejść trzeba z jednej na drugą, a potem wrócić idąc znów na południe. Jest to oczywiście trasa pięknie okrężna.

Widok z górnej lewady Nova na lewadę do Moinho
Koniec lewady, czas przejść na drugą
Miejsce, gdzie zmieniamy lewady

Poziom trudności tej lewady to średni, i zdecydowanie nie jest wymagająca. Nie ma w niej wiele wspinania, najniższy punkt ma 310 m; a najwyższy 410 m. Dystans ma 8,5 km i zajmie nam około 3-4 godzin.

Nie zauważyłam też na niej specjalnie niebezpiecznych miejsc, choć zaznaczyć muszę, że dla osób starszych problematyczne może być przejście z jednej lewady na drugą, gdzie chodzi się po skałach i dużych kamieniach.

Oficjalnie najpierw powinno się iść lewadą Moino a z niej przejść na Nova, jednak my przeszliśmy ją na odwrót. Dlatego nie zdziwcie się, że nasz filmik wygląda nieco inaczej.

Lewada do Moinho/Nova: Zdjęcia z trasy

Lewada do Moinho/Nova: Wodospad

Lewada do Moinho/Nova: Lokalizacja i dojazd

Oficjalny początek i adres lewady to: Casa Carreira 24, Ponta do Sol. Trasa zaczyna się przy białym kościele (Igreja da Lombada da Ponta do Sol) widocznym na zdjęciu:

Ponta do Sol to miejscowość, do której pałam wielką sympatią. Uwielbiam przejeżdżać jej wąskimi drogami pomiędzy bujnymi ogrodami bananowymi i nigdy nie przestaną zachwycać mnie jej bananowe tarasy położone na klifach. Tam też znajduje się jeden z piękniejszych hoteli ślubnych z niesamowitym miejscem na ceremonie. Na pewno renomie miejsca pomaga też sama rozbrajająco piękna nazwa – Ponta do Sol oznacza nic innego jak „Przylądek Słońca”.

Bezpośrednio pod adres lewady do Moinho – Nova, położonej w Ponta do Sol nie dojedziemy autobusem. Autobusem dojedziemy tylko do centrum miasteczka Ponta do Sol, z przewoźnikiem Rodoeste. Najbliżej położonym przystankiem wydaje się być przystanek „PONTA DO SOL – Rotunda”, z którego do lewady mamy dodatkowe +-45min pieszo.

Tutaj jest mapa przystanków, stworzona przez przewoźnika:

Kursujące do Ponta do Sol linie to:

RODOESTE 8, 80, 142, 146

[TUTAJ] natomiast ściągnąć można plik PDF rozkładu jazdy między Funchal i Ponta do Sol. Po wszelakie inne informacje i by upewnić się, czy rozkład nie uległ przedawnieniu, zapraszam na (niezbyt nowoczesną i niezbyt przyjazną turystom…) STRONĘ GŁÓWNĄ RODOESTE.

ZOBACZ TAKŻE: TRANSPORT PUBLICZNY NA MADERZE

Lewada do Moinho/Nova: Moja ocena

Trasą Levada do Moinho – Levada Nova szliśmy w słoneczne wrześniowe popołudnie:

ZAPRASZAM NA POST: POGODA NA MADERZE WE WRZEŚNIU

Jakie są więc moje wrażenia z tej trasy? Lewada do Moinho – Nova nie powaliła mnie z nóg i nie zaskoczyła mnie swym pięknem tak jak inne lewady, np. Levada Fajã do Rodrigues (PR 16) lub szlak Vereda do Larano.

Najpiękniejsze momenty lewady to wodospad, do którego dostajemy się prawie bezpośrednio z tunelu. Ciekawy jest też widok na pola bananowe, oraz miejsce na grill z widokiem na wodospad mniej więcej w połowie trasy. Niespecjalnie podobał mi się koniec trasy – miejsce, z którego z jednej lewady musimy przedostać się na drugą. Jest to nieoznakowane miejsce, i gdyby nie aplikacja na telefon, raczej nie wiedziałabym gdzie iść.

Jest to na pewno inna, unikalna i ciekawa lewada, jednak to wszystko, co mogę o niej powiedzieć. Zdziwiły mnie nieco aż tak wysokie oceny podróżników. Jest ładna, ale w porównaniu do innych lewad na Maderze, brak jej „tego czegoś”.

Moje ulubione lewady to lewady typu „dżungla”. Lubię bujne i zielone lewady, podczas gdy lewadę Moinho-Nova pamiętam jako 50 odcieni brązu i szarości. Tę lewadę porównać można także z lewadą w Machico (w drodze na Vereda do Larano), z której będziemy mieć bardzo podobne widoki na dolinę.

Mam nadzieję, że moja szczera opinia pomoże ludziom najlepiej wykorzystać limitowany wakacyjny czas przy wybieraniu trasy: Lewada do Moinho-Nova jest raczej bardziej ku końcowi listy moich ulubionych szlaków na Maderze i zachęcam do przejścia przynajmniej jednej leśnej, bujnej i zielonej lewady na północy wyspy.

ZOBACZ TAKŻE INNE OPISANE PRZEZ NAS: SZLAKI I WYCIECZKI NA MADERZE

ORAZ: SPRAWDŹ I ZAREZERWUJ WYCIECZKI LEWADAMI

Zobacz także: Ślub na Maderze – Oferta

Nie przegapcie nowych postów – obserwujcie nas:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *