ETAP 1: Decyzje, decyzje…

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ślub na Maderze?

 Powód: Miłość do Madery i jej piękno

Madera tak jak i małżonek skradła moje serce na zawsze, już od pierwszej wizyty. Maderę odwiedzamy co roku, a każda wizyta jest dla mnie ogromnym powodem do radości. O znudzeniu wyspą nie ma mowy. Madera zdecydowanie łapie za serce, wycisza i zachwyca pięknem.  To Madera właśnie, spośród wszystkich miejsc, które rozważaliśmy, oferowała nam najpiękniejsze krajobrazy i najwspanialsze lokalizacje na ceremonię na świeżym powietrzu.

 

Powód: Sezon ślubny 365 dni w roku

Na Maderze pogoda jest dobra przez cały rok, mogliśmy więc mieć swój wymarzony ślub w ciepłym miesiącu, bez konieczności rezerwowania miejsca z wielkim wyprzedzeniem. Na Maderze mamy duży wybór lokali i łatwiej jest znaleźć wolny termin. Oboje nie chcieliśmy planować wesela przez długie lata, bez problemu udało nam się zarezerwować termin w najlepiej pasującym dla nas okresie, z tylko kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Madera - wspaniay krajobraz Madery
Fot. Say Yes To Madeira
tarasy widokowe na Maderze
Fot. Luis Frutuoso @luisfrutuoso92
Powód: Blisko bliskich

Zawsze chciałam wziąść ślub w plenerze, ślub za granicą, jednak nie chciałam swoim wyborem sprawiać, że większość gości odmówi. Jak dla mnie obecność moich najbliższych oraz bycie poprowadzoną do ślubu przez tatę było ogromnie ważne.  Wiele osób jest ograniczona budżetem oraz brakiem czasu- wybierając daleką lokalizację wiążącą się z długą podróżą, zmianą stref czasowych i jetlagiem, raczej odstraszymy naszych gości.  Wielu w nich może czuć się urażona wyborem. 

Madera była dobrym kompromisem, oferowała dobrą pogodę, wspaniałe lokalizacje na ślub w plenerze, a jej położenie jest plusem. Na Maderę dostać się jest z Polski raczej łatwo, bezpośrednie loty czarterowe na Maderę z wielu miast Polski są w bardzo dostępnych cenach i trwają tylko ok. 4 godziny.  Lecimy na południe, więc nie musimy się też martwić o zmęczenie spowodowane zmianą czasu. 

Lotnisko im. Cristiano Ronaldo na Maderze
Lądowanie na lotnisku Cristiano Ronaldo na Maderze to już niezłe przeżycie Fot.: Hayley Jayne Davis
Powód ekonomiczny

Jeśli chodzi o koszta to ślub w Portugalii kosztować może prawie tyle, lub nawet mniej niż w Polsce. Jeśli zważamy na budżet, możemy wybrać restauracje, gdzie cena za osobe jest niższa niż 30-40euro/+-130-170 zł.

Powód: wymówka na wspaniałe wakacje dla moich bliskich
 

Gdzieś w środku serca moim motywatorem była jednak przewspaniała możliwość posiadania całej swojej rodziny i bliskich rozrzuconych po całym świecie, w tym samym magicznym miejscu i tym samym czasie.. Trochę już w życiu podróżowałam i zawsze ze zdrową zazdrością patrzyłam na duże rodziny, nawet wielopokoleniowe, podróżujące razem. Nasza rodzina jest nieco rozrzucona po świecie, każdy zajęty jest swoimi obowiązkami lub ograniczony budżetem, więc nigdy w życiu nie wyjechaliśmy za granice  jako grupa. W tym samym stopniu jak na sam ślub radowała mnie myśl o zebraniu wszystkich moich najbliższych i spędzeniu z nimi aktywnie czasu w tak cudownym miejscu. Ideą wyboru Madery było to, że każdy, kto przyleci na ślub, zostanie na wyspie przynajmniej kilka dodatkowych dni, które spędzimy razem, i rzeczywiście, były to wspaniałe i niezapomniane chwile.  

EN: Madeira Island spectacular views ~ PL: Madera; wspaniale krajobrazy Madery #madeira #madera
Fot.: Duarte Rocha
Wodospad na Maderze - piękno Madery w jednym obrazku.
Fot. Luis Frutuoso @luisfrutuoso92

Dlaczego wybraliśmy hotel w centrum Funchal?

 

Podczas wyboru samego lokalu rozważaliśmy wiele opcji.

Przez krótką chwilę zastanawialiśmy się nad opcją wynajmu dużej willi z ogrodem i dodanie cateringu, jednak przy układaniu listy gości, zrozumieliśmy, że mamy ich nieco więcej niż nam się początkowo wydawało.. Skupiliśmy się na większych salach w hotelach specjalizujących się organizacją wesel.

Bardzo spodobała nam się opcja ślubu jak z filmu na plaży w Porto Santo, jednak logistycznie byłby to problem dla naszych gości oraz dodatkowy koszt promu i hotelu dla nas wszystkich. Przepiękny, a zarazem zaskakująco tani był też hotel na północy Madery, z widokiem na spektakularny klif, jednak w październiku, większe szanse na dobrą pogodę są na południowym wybrzeżu.

Zdecydowaliśmy skupić się na wygodzie naszych gości i szukać wygodniejszego hotelu w samym centrum lub okolicach Funchal.
Podczas poprzedniej wizyty odwiedziliśmy trzy hotele i pomimo że nie była to najtańsza opcja, zakochaliśmy się w jednym z nich. Dziś wiem, że była to absolutnie dobra decyzja, pięciogwiazdkowy hotel i pięciogwiazdkowy serwis, totalny profesjonalizm.


Hotel ten znajduje się zaraz na wybrzeżu, oferując wspaniałe widoki na ocean. W samym hotelu jest kilka lokalizacji na ceremonię, najsłynniejszą z których jest platforma między dwoma basenami, dającą wrażenie tzw. Infinity pool, a drugą altanka w niemniej pięknym ogrodzie. Hotel oferuje też kilka zadaszonych opcji, które może nie są aż tak spektakularne, jednak stanowią opcję ratunkową w razie bardzo bardzo złej pogody.


Poza krótką wizytą w hotelu wszystko inne uzgadniane było przez e-maila i telefon. Gdy pojawiliśmy się w Portugalii tydzień przed weselem, mieliśmy tylko jedno spotkanie w hotelu, żeby postawić ostatnie kropki nad „i”.

 

 

Wedding in Madeira, Portugal ~ Slub na Maderze
Fot. Miguel Ponte Photography
Beach wedding in Porto Santo, Portugal. ~ Slub na plaży na portugalskiej wyspie Porto Santo
Fot. Vila Baleira

Decyzja – data

Jako że nie jesteśmy już dwudziestolatkami, żadnemu z nas nie pasowało dwuletnie planowanie wielkiej imprezy. Chcieliśmy jak najszybciej załatwić formalności i oficjalnie zacząć naszą międzynarodową rodzinę. Jesień tego samego roku, około pół roku po zaręczynach była terminem najbardziej odpowiednim.
Hotel, który nam się podobał, miał dwa wolne terminy- 21 i 28 Października. Wybraliśmy datę 21.10.2017, nie wiedząc, jak wiele szczęścia mieliśmy, nie wybierając terminu późnijszego. Jak się okazało dwa miesiące później, sobota 21.10.2017 była ostatnim możliwym terminem z lotami bezpośrednimi między Polską a Maderą.

Comments