Część o Maderze została napisana przeze mnie, a część Azorska przez wielką fankę Azorów i autorkę bloga The Lisboner – Annę. Wszystkich fanów Portugalii zapraszamy na jej świetnego bloga, a tymczasem czas na porównanie – Madera czy Azory?
Madera czy Azory: Z ilu wysp składa się archipelag i czy poszczególne wyspy są podobne, czy bardzo różnorodne?
MADERA
AZORY
MADERA
Archipelag Madera tworzą 4 wyspy: dwie zamieszkałe wyspy Madera i nieco mniejsza Porto Santo wraz z niezamieszkałymi przez ludzi Ilhas Desertas i Ilhas Selvagens.
Madera i Porto Santo są od siebie bardzo różne. Madera słynie z pięknych, wysokich gór, klifów, lewad (szlaków turystycznych wzdłuż małych górskich kanałów wodnych), naturalnych basenów pochodzenia wulkanicznego – różnorodnego, wspaniałego, dramatycznego krajobrazu, zieleni, egzotycznych kwiatów oraz niestety – ciemnych, zwykle kamienistych plaż. Południe Madery jest bardzo rozwinięte, Funchal to dość spore miasto z rosnącą liczbą hoteli, podczas gdy północ Madery to raj dla fanów ciszy i natury.
Porto Santo to natomiast raj dla plażowiczów. Jest jednak o wiele mniejsza niż Madera, ma słabszą infrastrukturę, mniejsze lotnisko i nie aż tak bogata w atrakcje, zwłaszcza poza sezonem.
AZORY
Archipelag Azorów składa się z 9 wysp, które różnią się od siebie wielkością, krajobrazem oraz liczbą mieszkańców. Wspólny mianownik to magia wszechobecnej natury: jej dziewicze piękno i bogactwo.
Wyspa São Miguel, największa z archipelagu, zachwyci tysiącem odcieni zieleni oraz najbogatszą ofertą turystyczną. Wyspa Santa Maria: najstarsza, lecz odkryta jako pierwsza przez portugalskich żeglarzy skrywa wśród zieleni czerwone pustkowie. Wyspa Faial: skrawek ziemi pośrodku Oceanu wyrzeźbiony przez wulkan. Wyspa Pico słynna z najwyższego szczytu Portugalii (Pico 2351 mn.p.m.) oraz z wytrawnego wina. São Jorge słynie z płaskich terenów pod zboczem klifu zwanych fajã ora z sera o unikalnym smaku (queijo da Ilha de Sao Jorge). Wyspa Graciosa posiada najwięcej płaskich terenów z całego wulkanicznego archipelagu, słynie z bielonych wiejskich domków oraz wiatraków w holenderskim stylu. Piękna i gościnna Terceira: wyspa, która miała decydującą rolę w historii Portugalii. Flores to wyspa gdzie zaczyna i kończ się Europa: łatwo zakochać się w pięknych krajobrazach. Corvo: najmniejsza z Wysp (zajmuje 17 km2) w niczym nie ustępuje innym wyspom.
Madera czy Azory: Streść archipelag w 5 zdjęciach
MADERA
Madera to dla mnie zwłaszcza perfekcyjna mieszanka soczystej zieleni lasów Laurissilva, ciemnego brązu klifów, oraz błękitu oceanu. Do tego tęcza kolorów sprzedawanych na targach Madery owoców, ogrodów botanicznych oraz kwiatowych aranżacji podczas corocznego Festiwalu i Parady Kwiatów. Porto Santo to natomiast złoto piasku i lazur czystej wody.
AZORY
Wyspa São Miguel zachwyca tysiącem odcieni zieleni oraz błękitno-fioletowymi kwiatami hortensji, które rosną przy drogach lub oddzielają od siebie pola. Z zielonych pastwisk i polnych dróg spoglądają na nas pasące się spokojnie krowy – również nieodłączny symbol wyspy.
Po więcej zdjęć z Azorów zapraszam na wpis na blogu Ani: AZORY
Madera czy Azory: Czy i jak można poruszać się między wyspami archipelagu? Samolotem czy promem i jakie są ceny? Czy można zobaczyć wszystkie wyspy w ciągu jednych wakacji?
MADERA
Tak, pomiędzy Porto Santo a Maderą kursują lokalne samoloty oraz prom Porto Santo Line, dlatego nie tylko można, ale zdecydowanie warto jest chwilowo zmienić krajobraz i odwiedzić obie wyspy podczas tych samych wakacji. Promem można także zabrać własny pojazd.
Na Porto Santo moim zdaniem raczej nie warto płynąć w niepogodę, ponieważ jej główną atrakcją jest przepiękna, piaszczysta plaża. Latem, zdecydowanie warto jest popłynąć i zostać na wyspie przynajmniej jedną noc. Da się jednak po dniu plażowania powrócić tego samego dnia.
Naszą ulubioną aktywną formą wypoczynku są wycieczki kajakiem powiązane ze zwiedzaniem jaskiń oraz snorkelling.
AZORY
9 wysp archipelagu Azorów możemy podzielić na trzy grupy: Oriental (Wschodnią), Central (Centralną) i Ocidental (Zachodnią). Najłatwiej zwiedzać kierując się tym podziałem.
Bezpośrednie połączenia lotnicze Lizbona – São Miguel i Lizbona – Terceira oferują Ryanair, TAP oraz SATA. Między wyspami najlepiej poruszać się samolotem (połączenia SATA) bądź między wyspami grupy Centralnej promem. Ceny podróży zmieniają się co chwila więc najlepiej planować z dużym wyprzedzeniem.
W zależności od czasu, którym dysponujemy najlepiej skupić się na zwiedzeniu jednej, maksymalnie dwóch wysp naraz. Na odwiedzenie São Miguel polecam 5 do 7 dni.
Madera czy Azory: Czy najbardziej mogą pochwalić się te archipelagi?
MADERA
Jeśli chodzi o atrakcje – Madera słynie z przepięknych basenów wulkanicznych i swoich wyjątkowych szlaków pieszych wzdłuż lewad. Jeśli chodzi o słynne osoby, jej chlubą jest Ronaldo. Jeśli chodzi o kuchnię Madery, znajdziemy tam przepyszną rybę espada i szaszłyk espetada. Madera słynie też ze swoich alkoholi, a najbardziej z wina madera i ponczy.
ZOBACZ TAKŻE:
AZORY
Azory słyną ze swoich wyrobów mlecznych: pysznego masła, mleka oraz serów (lekko ostry w smaku ser z wyspy São Jorge – Queijo da Ilha São Jorge). Portugalczycy nazywają wyspę São Miguel „Ilha das vacas felizes” czyli wyspa szczęśliwych krów dlatego, że dzięki warunkom klimatycznym krowy pasą się tutaj przez cały rok na polach podgryzając zieloną trawę.
Na wyspie São Miguel znajdują się dwie plantacje herbaty – jedyne w całej Europie (Chá Gorreana i Porto Formoso).
ZOBACZ:
Madera czy Azory: Słowa klucze – typowe dla tych archipelagów.
MADERA
Lewady – Madereńskie „akwedukty”, które służą do transportowania wody z gór, a obecnie także jako przepiękne szlaki turystyczne
Levadeiro – zawód oczyszczacza lewad, zarządzającego dystrybucją wody na Maderze
Fajã – płaski, żyzny ląd, który znajduje się u podnóża klifu, odcięty od reszty wyspy
Toboggan – słynne w Funchal sanki do zjeżdżania ulicami miasta
Laurissilva- słynne lasy wawrzynolistne UNESCO
AZORY
Kaldery – Śródlądowe jeziora w kraterach nieczynnych wulkanów
Fumarole – otwory w ziemi, przez które wydostają się gazy
Bolos Lêvedos – chlebki przypominające bolo do caco z Madery
Cozido das Furnas – miejscowa potrawa z São Miguel: mięso i warzywa zapiekane przez kilka godzin w naczyniu wewnątrz gejzera.
Oraz także Fajã i lasy Laurissilva.
Madera czy Azory: Klimat i pogoda?
MADERA
Klimat Madery jest bardzo przyjazny – zimy na Maderze przypominają czasem polską wiosnę lub lato, nie są zimne, a lata nie są zbyt gorące. Jednak trzeba pamiętać, że Madera jest górzystą wyspą z wieloma mikroklimatami i dużymi różnicami temperatur.
Latem (czerwiec-sierpień), temperatury wynoszą średnio 24 °C w ciągu dnia, a nocą temperatury nie spadają poniżej 17 °C. W sezonie letnim opady są niskie. Jesienią (wrzesień-listopad) jest nadal ciepło, lecz ryzyko opadów jest większe.
Zima (grudzień-luty) to niski sezon, pomimo tego, że pogoda jest też przyjemna.
AZORY
Latem temperatury nie przekraczają 28 stopni, a w zimie nie spadają poniżej 10 stopni Celsjusza.
Pogoda na Azorach bywa kapryśna. Jednego dnia możemy się opalać, a za chwilę uciekać przed deszczem, by po godzinie znowu cieszyć się słońcem.
Wyspy charakteryzują się dużą wilgotnością. Od lutego do listopada wieją bardzo silne wiatry, również opady są wysokie. Najlepszy okres na podróż to maj – wrzesień
Madera czy Azory: Gdzie są lepsze plaże? Co lepsze na plażowanie i kąpiele?
MADERA
Plaże to nie jest najmocniejsza strona Madery. Na samej wyspie piaszczystych plaż jest tylko kilka.
ZOBACZ POST: PLAŻE NA MADERZE
O wiele ciekawiej na Maderze pływa się w basenach lawowych:
ZOBACZ POST: BASENY WULKANICZNE NA MADERZE
Porto Santo to jednak raj dla plażowiczów.
AZORY
Na Azorach znajdziemy zarówno plaże piaszczyste, o ciemnobrązowym piasku, jak i skaliste, ukryte między malowniczymi klifami.
Ciekawą alternatywą są naturalne gorące siarkowe źródła, szczególnie przyjemne podczas chłodniejszej pogody, gdy nie wybierzemy się na plażę. Woda w takich basenach ma temperaturę od 26 do 39 stopni Celsjusza. Istne spa pod chmurką.
Madera czy Azory: Szlaki trekkingowe i trasy na wyprawy piesze?
MADERA
Madera to raj dla wędrowców. Na Maderze istnieje cała sieć szlaków pieszych: po górach, wybrzeżach, półwyspie oraz najsłynniejsze- szlaki wzdłuż lewad.
Najsłynniejsze szlaki to szlak w chmurach, między szczytami Pico do Arieiro i Pico Ruivo oraz szlak na Półwyspie Świętego Wawrzyńca. Najsłynniejsza lewada to zapewne 25 Fontes i Risco. Moje ulubione szlaki poza podanymi u góry to: Vereda do Larano oraz PR16 Levada Faja do Rodrigues.
ZOBACZ:
AZORY
Na Azorach znajdziemy pełno szlaków pieszych o różnych poziomach trudności. Największa z wysp – São Miguel – posiada najwięcej szalków pieszych.
Ciekawe propozycje to szlak Vista Do Rei z widokiem na dwa kolorowe jeziora Sete Cidades (długość szlaku 7,7km) czy Faial da Terra – Salto do Prego, na którego końcu znajduje się piękny wodospad (długość szlaku 4,5 km). Na Wyspie Pico możemy wspiąć się na wulkan o tej samej nazwie.
Madera czy Azory: Czy na obu wyspach są lewady i baseny lawowe(wulkaniczne)?
MADERA
Sieć lewad jest bogata i często problem jest wybór jednej z nich. W jedne, krótkie wakacje nie przejdzie się wszystkich tras.
Na Maderze jest kilka basenów wulkanicznych, z których najpopularniejsze znajdują się w Porto Moniz na północy wyspy.
ZOBACZ POSTY:
AZORY
Na wyspie São Miguel znajdziemy lewady, choć nie są tak imponujące, jak te na Maderze. Ciekawym elementem architektonicznym, który wpisał się w zielony krajobraz, są stare akwedukty porośnięte mchem.
Tak, na Azorach znajdziemy również baseny lawowe.
Madera czy Azory: Życie nocne
MADERA
Na Maderze dzieje się więcej niż na Azorach, ale nie ma tam na szczęście aż tak nieposkromionego życia nocnego, jak na słynnych wyspach hiszpańskich. Nie jest to miejsce, do którego leci się by tanio i głośno imprezować.
Nie oznacza to, że nie ma tam co robić wieczorami. Na Maderze odbywa się wiele koncertów, zwłaszcza podczas festiwali. Jest też tam wiele dobrych restauracji. Istnieje też kultura „wypadania na Ponchę” ze znajomymi.
AZORY
Azory są kierunkiem turystycznym nastawionym głównie na naturę i podziwianie krajobrazu.
Lokalne życie toczy się spokojnym rytmem. Nie znajdziemy tu wielkich kurortów turystycznych ani dyskotek jak na przykład na hiszpańskiej wyspie Teneryfie. Na wyspie São Miguel w miejscowości Ponta Delgada znajduje się kilka barów.
Madera czy Azory: Czy to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?
MADERA
Z małymi dziećmi na Maderze nie przejdziemy wszystkich szlaków turystycznych, bo wiele z nich będzie nieodpowiednich lub zbyt trudnych dla maluchów. Możemy jednak wybrać inne atrakcje dla całej rodziny, zwłaszcza parki, parki tematyczne oraz rejsy oglądania delfinów. Wiele hoteli i kompleksów kąpielowych ma baseny i części dostosowane do potrzeb najmłodszych.
AZORY
Wakacje na łonie natury to zawsze dobry pomysł na wakacje z dziećmi. Wyspy są bardzo spokojne. Odwiedziny w buchającymi dymem Furnas czy oglądanie delfinów mogą być sporą atrakcją.
Madera czy Azory: Jak się tam najłatwiej dostać z Polski?
MADERA
Między Porto Santo a Polską nie ma (w tym momencie, ponieważ było) bezpośredniego połączenia lotniczego, natomiast na Maderę dostać się jest bardzo łatwo, dzięki bezpośrednim lotom z różnych miast Polski. Opcjonalnie, można próbować dostać się do Lizbony lotem tanich linii lotniczych i stamtąd lecieć na Maderę.
Czy można dostać się na Maderę promem? Po więcej informacji na temat promu Portugalia-Funchal zapraszam na wpis:
AZORY
Z Polski najłatwiej kupić połączenia do Lizbony i z Lizbony na Wyspę São Miguel lub Terceira: o dyspozycji tanie linie Ryanair. Oferta bezpośrednich lotów z Lizbony obejmuje São Miguel, Terceira i Faial, mamy do dyspozycji między innymi linie TAP, SATA i Ryanair.
Między samymi wyspami połączenia zapewniają azorskie linie SATA a drogą morską kursują promy firmy Atlanticoline.
Madera czy Azory: Auto, transport publiczny czy zorganizowane wycieczki?
MADERA
Podobnie jak na Azorach, na Maderze jest kilka publicznych firm autobusowych, ale na niektórych liniach autobusy kursują rzadko. Są miasta, do których dojedziemy z więcej niż jedną firmą, ale jest też kilka atrakcji, do których nie dojeżdża żaden autobus. W okolicach Funchal transport publiczny działa jednak dość sprawnie. Dojazd z Funchal na lotnisko też nie jest problemem.
Zwłaszcza jeśli zatrzymujemy się poza Funchal, auto jest zawsze najlepszą opcją, dającą wiele wolności. Nie jest to jednak opcja dla słabych kierowców.
Na szczęście, są też firmy organizujące wycieczki z przewodnikiem, a nawet same transfery na szlaki (bez przewodnika).
Zobacz: Transfery na szlaki
AZORY
Istnieje transport publiczny, jednak autobusy nie kursują zbyt często. Najlepszą opcją na poruszanie się po wyspie jest wynajęcie auta.
Na wyspie São Miguel znajdziemy szeroką ofertę zorganizowanych wycieczek: wycieczki morskie w celu oglądania delfinów czy wielorybów, wycieczki na lądzie: zorganizowane przemierzanie szlaków pieszych, wycieczki jeepem czy wycieczki gastronomiczne w celu poznania lokalnej kuchni i produktów.
Zobacz: Wycieczki na São Miguel
Madera czy Azory: Dla osób aktywnych, czy leniuchów? Niskobudżetowców czy szukających luksusów?
MADERA
Chyba bardziej dla osób lubiących aktywny wypoczynek niż leniwców. Lenić się w hotelach all-inclusive można w wielu miejscach na świecie, a szlaki Madery są naprawdę niepowtarzalne. Madera to też górzysta wyspa, więc w samym mieście często trzeba podejść pod spore górki, co się leniwcom nie spodoba. Z drugiej strony – na Maderze jest wiele luksusowych hoteli, gdzie nawet leniwiec znajdzie coś dla siebie.
Jeśli preferujecie luksusowe hotele ze spa, znajdziecie je głównie w zachodnim Funchal, a zwłaszcza przy ulicy Estrada Monumental. To w Funchal znajduje się na przykład luksusowy resort Savoy Palace z niesamowitym spa i pierwszy hotel na Maderze należący do prestiżowej grupy The Leading Hotels of the World.
ZOBACZ: RECENZJE HOTELI NA MADERZE
HOTELE Z NAJLEPSZYMI BASENAMI NA MADERZE
Na Maderze jednak znajdziemy coś na każdą kieszeń – dostępnych jest wiele prywatnych kwater i tanich hoteli.
AZORY
Azory spodobają się każdemu, kto kocha piękno natury.
Wędrowcy znajdą dla siebie niezliczone piesze szlaki a leniuchy np. na wyspie São Miguel mogą dostać się wszędzie autem, wykupić wycieczki łódką na oglądanie delfinów czy wielorybów.
Na São Miguel znajdziemy kilka dobrych hoteli oraz opcje dla niskobudżetowców takie jak hostele czy kwatery.
ZOBACZ: HOTELE NA SAO MIGUEL
Madera czy Azory: Bezpieczeństwo
MADERA
Na Maderze jest raczej bezpiecznie. Niebezpieczna może być czasem pogoda i jej efekty, zdarzają się śmiertelne poślizgnięcia na lewadach oraz wypadki, gdzie turyści zmywani są przez wysokie fale podczas sztormów.
AZORY
Azory są bardzo bezpieczne, na mniejszych wyspach dosłownie wszyscy się znają. Na São Miguel również jest spokojnie, a mieszkańcy są przyjaźni i pomocni.
Madera czy Azory: Język – w jakim języku obcym porozumiemy się najłatwiej?
MADERA
Językiem urzędowym jest oczywiście portugalski, wielu mieszkańców mówi dobrze po angielsku.
Pracownicy hoteli i restauracji często posługują się niesamowitym niemieckim i francuskim. W większości restauracji menu widnieje w kilku językach, czasem nawet po polsku. Są też firmy oferujące wycieczki po polsku, a nawet polskojęzyczny fotograf na sesję w pięknych krajobrazach.
AZORY
Na Azorach językiem urzędowym jest portugalski. Na wyspie São Miguel, w mieście Ponta Delgada w restauracjach, na lotnisku, przy wynajmie auta czy w głównych atrakcjach turystycznych dogadamy się bez problemu po angielsku. Restauracje oferują często menu napisane w kilku językach, a oferty wycieczek (oglądanie delfinów etc.) są organizowane z przewodnikiem mówiącym po angielsku.
Madera czy Azory: Na ile dni? Ile da się zobaczyć w tydzień?
MADERA
Tydzień to raczej minimum. Wycieczka na Porto Santo zajmuje zwykle dzień lub dwa. Samą Maderę można samodzielnie objechać autem w dwa dni. Jeden dzień poświęcić można samemu Funchal. Warto też wybrać się przynajmniej na jeden ze szlaków i jedną lewadę.
Najważniejsze atrakcje Madery i Porto Santo da się zobaczyć w tydzień, jednak większość turystów wraca na Maderę, po to, by dokładniej przejść jej szlaki. Często słyszę, że ktoś był na wyspie wielokrotnie, ale planuje kolejną wizytę, bo wciąż nie zobaczył wszystkiego.
ZOBACZ:
AZORY
Na wyspę São Miguel najlepiej zarezerwować od 5 do 7 dni. Wszystko zależy od potrzeb podróżującego: można skupić się na objechaniu wyspy autem i zobaczeniu najważniejszych punktów widokowych i miasteczek, wtedy wystarczą 4-5 dni.
Jeśli chcemy spędzić więcej czasu na łonie natury, przejść kilka szlaków, odpocząć w gorących źródłach: wtedy najlepiej poświęcić na wyspę São Miguel tydzień.
Pozostałe wyspy archipelagu są mniejsze, więc analogicznie będziemy potrzebowali mniej czasu.
Madera czy Azory: Tłumy– czy to zbyt popularna wyspa, czy jeszcze wyspa, gdzie odpoczniemy od tłumów?
MADERA
Madera jest coraz bardziej popularna. Bardziej popularna niż Azory. W Funchal oraz na najpopularniejszych szlakach/atrakcjach nie odpoczniemy od turystów, zwłaszcza w sezonie.
Tym, którzy bardzo pragną ominiąć tłumy polecam przyjazd poza wysokim sezonem oraz sprawdzenie, czy w tych datach nie jest zaplanowany na Maderze jeden z większych festiwali. Madera lubi świętować i wielokrotnie na wyspie organizowane są różne wydarzenia (Festiwal Wina, Festiwal Kwiatów, Festiwal Natury etc.) ściągające w poszczególne dni wielu turystów. Polecam też zatrzymanie się jak najdalej od Funchal.
AZORY
Azory są dość nowym kierunkiem turystycznym, szczególnie wśród polskich turystów. Nie natrafimy tam na tłumy wczasowiczów.
Wyspa São Miguel odnotowuje coraz większy ruch, szczególnie w miesiącach czerwiec – wrzesień, oznacza to, że w głównych atrakcjach turystycznych czy na punktach widokowych spotkamy trochę więcej osób, jednak nie będą to tłumy. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie 😉
Loty między Azorami i Maderą
Szczęściarze, którzy mają wystarczająco długie wakacje, wcale jednak nie muszą wybierać. Mogą podczas jednego wyjazdu odwiedzić i Maderę i Azory.
Azores Airlines oraz TAP oferują bezpośrednie loty między Funchal a Ponta Delgada. Lot trwa około 2 godziny.
A Wy? Odwiedziliście oba archipelagi?
Jak według Was wygląda różnica między nimi i komu polecalibyście bardziej Maderę, a komu Azory? Dajcie znać w komentarzach!
Wpis powstał dzięki:
The Lisboner: PortugaliA poza utartym szlakiem
Ania zawsze marzyła o życiu w ciepłym kraju, jeszcze na studiach spakowała walizki i wyjechała do Portugalii. Mieszka w Lizbonie od 2011 roku, w wolnych chwilach podróżuje, fotografuje, filmuje z drona i opisuje portugalskie życie na swoim blogu.
The Lisboner to blog dla osób zainteresowanych Portugalią poza utartym szlakiem. Pełno tu anegdot dotyczących języka portugalskiego, jak i lizbońskiej codzienności. Czytelnicy dowiedzą się co ciekawego dzieje się w mieście, gdzie i kiedy odbywają się interesujące eventy oraz co smacznego zjeść i gdzie.
Say Yes To Madeira: Powiedz tak! Maderze i Powiedz TAK! na Maderze.
Blog podróżniczo-ślubny wielkiej fanki portugalskiej wyspy Madera. Sama wypowiedziała, a właściwie wykrzyknęła, sakramentalne „tak” na Maderze w roku 2017. Na swoim blogu inspiruje inne pary do ślubów na wyjeździe oraz pomaga im w ich organizacji na wyspach Madera i Porto Santo.
Poza tematami ślubnymi, na jej blogu znaleźć można bardzo dużą dawkę opisów atrakcji, festiwali, wycieczek, informacji turystycznych i ciekawostek na temat madery i porto santo.
Super! Dzięki za wyczerpujące info. Mieszkam w Hiszpanii, planuję spędzić tegoroczny urlop między Lanzarote, Azorami, Maderą i kontynentalną Portugalią. Pięknie dziękuję za pomoc!
Super plan! Udanych i bezpiecznych podróży!